Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kde je OLED ? ...

Radoo (1302)|13.9.2007 22:31
Napadlo mne zamyslet se nad už tak dávno slibovanou technologíí, jako je OLED.
Původně jsem si pod téměř 3 roky starými zprávami typu https://www.tvfreak.cz/samsung-predstavil-displej-s-oled/690
plánoval koupit OLED, ale kde nic tu nic.
Stále se mluví jen o inovacích LCD a plazmy.
To nás skutečně ti výrobci tak vodí za nos a chtějí na současné technologii maximálně vydělat a nebo se jim OLED technologie nedaří komerčně zvládnout ?
Nové zprávy v poslední době značně utichly ... ???
petrprv (281)|13.9.2007 22:39
No ono na tom neco bude pravdy, jak pises.
Pry je problem se zivotnosti.
Ty chces mit bednu doma aspon 5 let a ono oled prezije treba jen 1 az 2 roky a pak se ti rozjedou barvy nebo neco jineho ... a to je asi problem ....
A cosi jsem slysel, ze je i problem s jednou barvou .. ale nevim co je na tom pravdy.
Ale v lednu na velke vystave byly vystavene displeje oled asi 30 palcu velike .... takze je videt, ze se na tom pracuje. To chce cas a take vyrobci potrebuji zaplatit vyvoj LCD/plasem. CRT tu mas 50 let a ty chces za 5 let zahodit LCD a prejit na dalsi krok???
To mas jak s telefonama, bylo NMT, stacilo to, pak prislo GSM, najednou UMTS, vse rychle za sebou a ted se vsichni brani zavadeni UMTS, protoze GSM technologie se jeste nezaplatila a hlavne UMTS zatim neni natolik dokonale, aby stalo za vetsi vyuziti ... proste vyrobci nechteji pospichat, obzvlaste kdyz si nejsou jisti, ze veci opravdu funguji dobre.
Bobanovicz (169)|14.9.2007 00:27
Já bych řekl, že je to spíš využitím. Co OLED nabídne víc než plazma a LCD, aby sis řekl, že si koupíš novou TV (pokud vlastníš něco z novějších technologií).
Vidíš reálné využití v UMTS pokud máš GSM? V masovém měřítku nepřináší nic nového co se týká telefonování a SMSkování, je tam samozřejmě spoustu dalších využitelných služeb, ale ne pro masy.
Proč se nerozšířily MMS? I kdyby byly jen o málo dražší než SMS (ne jako teď) tak se podle mě masově nerozšíří, SMS prostě stačí. Většina lidí používá telefon na volání a SMSkování, nic ostatního je nezajímá.
cml11 (48)|14.9.2007 06:15
Přesně tak. Většina lidí ani neví čím se liší LCD a plazma. V obchodě si vezmou prostě to co jim doporučí prodavač, co se jim líbí, případně co je zrovna "v akci". Pokud OLED nepřinese nějakou pro masy zásadní inovaci, není třeba s uvedením pospíchat. Zvlášť když mají výrobci na trhu variantu která většinu lidí uspokojí zrovnatak. Analogie s UMTS je opravdu výstižná. V komfortu telefonování nic nového nepřináší, je jen pro těch pár procent náročných co chtějí technologické novinky za každou cenu (i když za půl roku zjistí, že stejně jen telefonují a internet mají doma rychlejší). Pokud má taková technologie navíc nové mouchy, které měla ta předchozí už vychytané (OLED-životnost, UMTS-spotřeba), nemá opravdu velký smysl ji uvádět na trh.

[QUOTE=Bobanovicz;150287]Já bych řekl, že je to spíš využitím. Co OLED nabídne víc než plazma a LCD, aby sis řekl, že si koupíš novou TV (pokud vlastníš něco z novějších technologií).
Vidíš reálné využití v UMTS pokud máš GSM? V masovém měřítku nepřináší nic nového co se týká telefonování a SMSkování, je tam samozřejmě spoustu dalších využitelných služeb, ale ne pro masy.
Proč se nerozšířily MMS? I kdyby byly jen o málo dražší než SMS (ne jako teď) tak se podle mě masově nerozšíří, SMS prostě stačí. Většina lidí používá telefon na volání a SMSkování, nic ostatního je nezajímá.[/QUOTE]
-Vl- (366)|14.9.2007 07:08
Ale nepracuje se jen na OLED ale i LASER TV nebo SED TV by nemusely být špatný
http://www.hdtvblog.cz/novinky/laser-tv-prevalcuje-plazmy-i-lcd-televize
http://www.hdtvblog.cz/slovnik/sed
Radoo (1302)|14.9.2007 08:28
Dovolil bych si trochu oponovat názoru, že OLED nic tak významného nepřináší. O čem se teď hodně mluví, je globální oteplování, životní prostředí. Tato technologie je k němu šetrná.
OLED má obrovský přínos v malé el. spotřebě, neobsahuje fosfor je lehká, což má vliv i na dopravu.
Už to je důvod pro co nejrychlejší uvedení na trh.

Ohledně parametrů je z principu také jinde. Odezva žádná, kontrast absolutní, tloušťka 3 mm.
Malá ukázka kdo se chce podívat:
http://www.oled.at/olednews/wann-kommt-oled-tv/
Bobanovicz (169)|14.9.2007 12:52
Neřekl jsem, že nic nepřináší, ale nepřináší nic zásadního pro normálního spotřebitele, ne každý má nároky jako třeba ty nebo i já...
Tloušťka 3 mm? Hm, moc pěkné, zkus to vysvětlit někomu kdo už má TV s tloušťkou 10 cm co mu to přinese, pokud nejde o nějaké specifické designové řešení a nebo nutnost (v kolika procentech to asi bude?)
CRT versus plazma/LCD tam to skok byl velký a velký argument v úspoře místa.
Šetrnost k životnímu prostředí? Ano, mluví se o tom, ale konkrétní spotřebitel se neptá jak je technologie co kupuje šetrná, ale jak je levná, bohužel....a jinak to nebude.
Lepší parametry obrazu? Taky moc hezké, ale už dnes jsou na trhu TV, pro které není kvalitní zdroj obrazu masově dostupný tak naco si kupovat ještě lepší?
Takže ano, OLED přináší mnoho, ale nic co by přesvědčilo masy a osobně si myslím, že OLED bude přeskočen a nahrazen další technologií co se týká využití v TV.
Radoo (1302)|14.9.2007 13:07
Vzhledem k šetrnosti k prostředí se tyhle výrobky sami dostanou na nižší cenu,
náklady na OLED jsou údajně ještě níž, než LCD, výrobci odpadnou sankce za zněčištění, vzhledem k váze levnější a šetrnější doprava, která se promítá do koncové ceny, nízká spotřeba - zájem spotřebitele,
osobně si myslím, že je to jen otázka legislativy a blízké budoucnosti, aby výrobce začaly tyhle věci ještě víc zajímat.
Spotřeba zákazníky zajímá a bude zajímat víc a víc.
Tady na TVF se o tom diskutuje až dokrve ! :D
Dle mne nebude OLED něco, co jak předpovídáš bude přeskočeno a šup rovnou z LCD a plazem někam ... do 3D obrazu :)
Ivo Mašek (10205)|16.9.2007 10:28
Braigl oddělen a hozen do koše.
BlackOne (94)|18.9.2007 21:48
Do konce letosniho roku by Sony v Japonsku melo uvest OLED displaye masove na trh.
http://www.hdtvblog.cz/novinky/sony-oled-displeje-jeste-tento-rok
Takze je uz jenom otazka casu kdy se dostanou k nam na trh.
Radoo (1302)|18.9.2007 23:19
to už jsem sem dával - jde o 11" za spoustu jenů, to není to, co nás brzy osloví ... chceme 40" a větší, na což si počkají i v Japonsku, natož my !
Hmm (1739)|14.10.2009 12:22
Tak kde je ten aspoň metrový komerčně vyráběný OLED, když už umí vyrobit tohle......
http://hdtvorg.co.uk/news/articles/2009101201.htm
Ještě stále neumí barvy (tuším hlavně zelenou) s pořádnou životností nebo je pořád výroba tak drahá, že by to nikdo nekoupil? I když ten Sharp SX1 je tak mastnej, že snad ani OLED nemůže být dražší :-)
stano19 (11)|14.10.2009 13:11
Myslím si že na OLED budeme ešte čakať najmenej päť rokov...
http://www.oled-info.com/
Skôr sa dočkáme vylepšenia LCD a to už na budúci rok...
massimo (10)|14.10.2009 18:18
Musím se smát všem těm představám, jak během roku nebo dvou tady budou masově nabízeny levné OLED TV. Hlavní důvod proč tomu ještě dlouho nebude jsou obrovské produkční kapacity pro výrobu LCD a plazma panelů, které se musí zaplatit.
mph1 (689)|14.10.2009 19:55
Ono hlavne ta technologie proste neni hotova. Predelat linku na LCD na linku na OLED je prace nula nula nic.