Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

FullHD XDCAM-EX kamera Sony PMW-EX1 s 3x1/2" Exmor CMOS

stayman (12393)|8.9.2007 14:23


http://www.sonybiz.net/biz/view/ShowContent.action?site=biz_en_CH&contentId=1187079496418
http://www.sonybiz.net/biz/view/ShowProduct.action?product=PMW-EX1&site=biz_en_CH&pageType=Overview&imageType=Main&category=XDCAMCamcorders
http://www.sonybiz.net/res/attachment/file/09/1187079501109.pdf

[QUOTE]PAL setting
HQ mode: 1920 x 1080/50i, 25P
1280 x 720/50P, 25P
SP mode: 1440 x 1080/50i (ekv. HDV)
...................................
HQ mode: VBR, maximum bit rate: 35 Mb/s, MPEG-2 MP@HL
SP mode: CBR, 25 Mb/s, MPEG-2 MP@H14
[/QUOTE]
Pave1 (4279)|8.9.2007 14:39
a cena?
stayman (12393)|8.9.2007 14:40
Zavadzacia 6.500,-€
Pave1 (4279)|9.9.2007 22:34
no, to už je trochu dražší, takže pro malá studia .-) .
milannr (20)|13.9.2007 18:51
Dostaňte ma do obrazu čo znamená: VBR, maximum bit rate: 35 Mb/s, MPEG-2 MP@HL
Viem že mpeg ma len niektoré plne snímky, ostatne dopočítava. Ako sa tam potom dá presne na frame strihať? Alebo napr. pracovať so spomalovačkami?
stayman (12393)|13.9.2007 20:06
[QUOTE=milannr;150268]Dostaňte ma do obrazu čo znamená: VBR, maximum bit rate: 35 Mb/s, MPEG-2 MP@HL
Viem že mpeg ma len niektoré plne snímky, ostatne dopočítava. Ako sa tam potom dá presne na frame strihať? Alebo napr. pracovať so spomalovačkami?[/QUOTE]

Variabilny dat. tok je uplne bezna vec, aj u DVD-videa, takze trochu nechapem co na tom nevies, takisto Mpeg2 so snimkami IPB je bezny, inak existuje aj s plnymi "only I frame". Striha sa to KONECNE bezne, ako stream s plnymi snimkami, pripadne sa BEZSTRATOVO prevedie do HQkodeku, napr. u Ediusu je to Canopus, alebo CineformHD kodek. Takze otazne je, ku comu to potrebujes, hlavne tu kameru, ku praci, alebo len chces o tom viac vediet?
milannr (20)|14.9.2007 18:50
Išlo mi hlavne o porovnanie kvality mpeg záznamu s avi formátom. Všetky externe HDD ku kamerám, o ktorých som doteraz čítal nahrávali v DV/DVCAM. Tato kamera zaznamenáva mpeg. Prečo soňáci prešli na mpeg? Je mi jasne, že mpeg zaberie menej kapacity. Ale či to nie je na úkor kvality, preto som sa pýtal na ten bit rate. Čí je to niečo perspektívne, alebo „bomba vec“ ako bola D8
stayman (12393)|15.9.2007 14:01
[QUOTE=milannr;150362]Išlo mi hlavne o porovnanie kvality mpeg záznamu s avi formátom. Všetky externe HDD ku kamerám, o ktorých som doteraz čítal nahrávali v DV/DVCAM. Tato kamera zaznamenáva mpeg. Prečo soňáci prešli na mpeg? Je mi jasne, že mpeg zaberie menej kapacity. Ale či to nie je na úkor kvality, preto som sa pýtal na ten bit rate. Čí je to niečo perspektívne, alebo „bomba vec“ ako bola D8[/QUOTE]

Ach boze, toto sa mi vysvetlovat fakt nechce, mas v tom totalny zmatok !!!!! Navyse povodca HDV a aj s prvymi kamerami je JVC a nie Sony, i ked patri aj jemu licencne pravo autora. Ostatne si fakt niekde prestuduj, pretoze DV v porovnani s HDV ma taku istu velkost suborov !!!!!! Navyse DV nie je zaznam s vysokym rozlisenim, takze porovnavas hrusky s jablkami !!!!!! Dal som ti jednoduchu otazku a vidim, ze sam nevies co chces vediet, zda sa, ze ty kameru nepotrebujes, takze nechapem preco to pises sem do dohto threadu !!!!!
milannr (20)|24.9.2007 18:32
Prepáč že ta otravujem svojou nízkou inteligenciou. Zvažujem kúpu novej kamery a chcel som vedieť, čí je to pre mňa perspektívne. Nie som fanúšik noviniek. Keď si niečo kúpim chcem to maximálne využiť, aby mi to zarobilo prachy spať a nie na to aby som sa chválil, že mam niečo IN, ale je mi to na hovno, lebo to neviem použiť. Chcel som vedieť len čo tie čísla znamenajú v praxi, čí budem musieť kupovať nove PC, alebo špeciálnu video kartu. Odpoveď typu „strihá sa to KONECNE bezne, ako stream s plnymi snimkami, pripadne sa BEZSTRATOVO prevedie do HQkodeku, napr. u Ediusu je to Canopus, alebo CineformHD kodek“ mi stačí. Ešte raz ďakujem a prepáč
Pave1 (4279)|24.9.2007 19:38
Chcel som vedieť len čo tie čísla znamenajú v praxi, čí budem musieť kupovať nove PC, alebo špeciálnu video kartu.

No, u kamery za 6500 euro (a dvou záznamových karet v ceně spotřební kamery) se předpokládá, že máš na certifikovaný/vhodný HW (přece jde o to, že tato kamera má mít konečně lepší barvy, optiku i parametry záznamu).

Ptát se na samé základy zní opravdu divně (asi jako "chci si koupit auto - závodní speciál, ale nevím, jestli bude jezdit na natural 95 a jestli nebudu muset kupovat novou garáž, doufám taky, že půjdou použít mé staré potahy sedaček)

Nezlob se (opravdu to tak ale působí, nic ve zlém)
Pave1 (4279)|24.9.2007 19:59
jinak VBR = datový tok s proměnnou velikostí (šetří místo), detaily viz net

max bit rate 35Mbps = maximální velikost záznamového dat. toku (přeneseně slouží i jako hledisko kvality - v porovnání s jinými formáty záznamu, např. DV 25Mbps. HDV 25Mbps, DB 125Mbps atd)

MPEG-2 MP@HL = udává použitý standart (komprese záznamu) detaily viz net.

Viem že mpeg ma len niektoré plne snímky, ostatne dopočítava. Ako sa tam potom dá presne na frame strihať? Alebo napr. pracovať so spomalovačkami?

- komprese mpeg2 se dá dnes přesně střihat, pokud ji podporuje střihový sw - včetně zpomalovaček a jiných efektů a triků (např. HDV záznam používá kompresi mpeg2, pravda s přesně určenými parametry).

Detailní popis, jak sw zacházejí s mpeg2 kompresí (skupinka snímků) při střihu či zpomalení je nad možnosti téhle diskuze - prostě to jde a běžně se to dělá (i na domácích počítačích), vem to jako fakt (případně si kup nějakou odbornou literaturu, kde tyto věci - v rozsahu běžném - vysvětlují).

O tom, jestli vyhoví tvůj počítač, se dozvíš nejlépe na stránkách výrobce tebou vybraného střihového programu - např. PremierePro, Edius, Vegas, FCP, Avid - kde je uvedena min a doporučená konfigurace počítače. Všechny tyto sw ale např. HDV formát podporují, nové formáty pak podporují často "po aktuálním upgradu" - detaily podporovaných formátů viz stránky výrobce.
MIHI (940)|16.12.2007 13:59
Už se nemůžu dočkat ledna, kdybych s ní měl začít točit:) Ona ta kamerka vypadá moc dobře, tan záznam na karty se mi sice moc nelíbí (přijde mi to trochu předražený), ale trochu mě na tom děsí jiná věc. To že kamera jede jen v HD je v pořádku, ale co když potřebuju natáhnou nějakej materiál normálně v PALu? Pokud sem dobře pochopil, tak přes i.LINK dává jen HDV stream a neumí to downconwertovat na klasickej DV stream. Takže mě napadá, že když někdy budu potřebovat dodat do střižny materiál v SD, tak budu muset přepsat ten záznam po SDI na pásku /nebo např. XDCAM disk/ - to abych měl TimeCode a pak teprve zpracovávat ve střižně.... Trošku pakárna ne?? Je to tak nebo sem něco přehlíd a jde to udělat jednodušeji?
Jozef2 (188)|16.12.2007 14:49
Tak toto vypada na bombovu kamerku.
VideoP (35)|16.12.2007 15:05
Na malu kameru dost tazka 2.8kg+ nejake svetlo. No tak ze zas len nejaka opierka ,haky,baky.
BEPE (539)|17.12.2007 16:48
2 MIHI: No já v součanosti zkouším trochu dělat s HDV a zatím jsem do SD převáděl tak, že jsem celý projekt sestříhal v HDV a potom nechal dowconvertovat do DV AVI a vypálil na DVD. Archiv projektu uložen samozřejmě v HDV (m2t). Takže myslím: do střižny nahrát v HDV, zpracovat v HDV, podle potřeby downconvertovat do klasického DV formátu. Většina střižen to určitě umí. Myslím, že v současnosti umí zpracovávat i ACVHD formát.
MIHI (940)|17.12.2007 20:34
[QUOTE=BEPE;158878]2 MIHI: No já v součanosti zkouším trochu dělat s HDV a zatím jsem do SD převáděl tak, že jsem celý projekt sestříhal v HDV a potom nechal dowconvertovat do DV AVI a vypálil na DVD. Archiv projektu uložen samozřejmě v HDV (m2t). Takže myslím: do střižny nahrát v HDV, zpracovat v HDV, podle potřeby downconvertovat do klasického DV formátu. Většina střižen to určitě umí. Myslím, že v současnosti umí zpracovávat i ACVHD formát.[/QUOTE]


No pokud střižna HDV nabírá tak je to v poho, problem právě je, že třeba některé Avidy v ČT pocházej z roku 2001 a umí jen SD. A navíc pracují jen v OMF souborech a MXF jim nic neříká:( A když to člověk propojí jen přes SDI, které snad má i downconverzi, tak ale nenatáhne Timecode, což je velkej problém...
Pave1 (4279)|27.12.2007 17:18
ukázkový klip na netu ze Sony "ex" (spolu s adaptérem mini35 letus):

http://www.freshdv.com/mjeppsen/video/ex1_letus_720p.mp4

(pro přehrávání je třeba QT7)
Pave1 (4279)|27.12.2007 17:30
a tohle vybavení ten šikovný človíček (Phil Bloom) používá:

Pro mini35:

These are my main lenses

16mm Zenitar f2.8
18mm Signma f1.8
28mm Nikon F2
35 Nikon F1.4
50mm Zeiss f1.4 and Zeiss Macro T2 and Nikon 50mm F1.4
85mm Zeiss f1.4
105 Nikon f2 DC
135 Vivitar f2.3
180 Nikon F2.8
I also have one Sigma zoom which I think is 28-70mm f2.8
Two f2.8 swing tilt lenses. One 50mm, one 85mm

I use the Letus support bracket on a set up mish mash rods that I am still perfecting.

The most solid I have come across are the Cinevate camera base and rod support. I actually use the carbon fibre rods from Cavision. Cavision supports are pretty good and very customisable. I did use my old Redrock one for a bit but it is SOOO heavy.

I used a Marshall 7" monitor when I need external focusing. Helpful but no longer essential with my ex1 and it's amazing LCD screen. But it is still easier to focus using an external monitor. The resolution on the screen can by a 100 billion pixels but it's still small and size is everything!

I sometimes use my redrock follow focus but this is quite rare. I am a fast worker. Constantly changing tools, constantly changing lenses and having a follow focus slows me down. What i do have is the gears on most of my lenses. It helps me to rack focus so much easier.

My tripod is a Miller DS20 solo. i CANNOT rave about this enough. It is a super tripod. It is lightweight but solid. It can go as low as my low boy manfrotto tripod and very high. it has a superb head that can take the weight of a fully laden down 35mm ex1 combo and monitor. It is also super smooth.

I have a few different radio mics. 2 Sennheiser evolution lavalier but not sure of the model number. They are affordable and good quality. I also have recently bought audio technica's dual receiver lavalier system which is great for my larger cameras as it powers off of the 12v camera output. The receiver is a little big for the smaller cameras but it works so well.

I have a wally dolly which is for me the best dolly I have used for the price. So smooth. easy to set up, doesn't need perfect surfaces and is cheap. Oh and it doesn't need a grip!

My main light is a rifa 55 500w soft box with a 45 degree egg crate diffuser. A superb soft key light and it goes everwhere with me. I also have 2 dedo 150 lights which I use for backlights etc. I have a projector and gobos for them. I have redheads and otherlights but rarely use them. I often try to make use of as much natural light as possible. For example if you look at my Anorexia section most of the interviews in parts 1-3 are with available light.

I have three matteboxes. I cheap Indian one which is fine. A cavision one, which keeps falling apart and a lovely Chrosziel one that lives on my DSR 450. I recommend buying the best you can afford as I didn't to start with and just bought cheap. They fell apart quickly. I have formatt and Tiffen 4x4 filters.

I think that's the bulk of my daily kit and set up.

http://www.dvinfo.net/conf/showthread.php?t=109039&page=7

---------

mě osobně zaujal nejvíc ten monitor - I used a Marshall 7" monitor when I need external focusing.
Není to poprvé, co je o něm slyšet, na naše vyjde v přepočtu asi na 30k. Je to (snad jediný) solidní HD monitor, který se dá použít u HD(V) a spol. kamer pro ostření (současně prý má velmi dobré barvy).
stayman (12393)|27.12.2007 19:29
[QUOTE=Pave1;159697]a tohle vybavení ten šikovný človíček (Phil Bloom) používá:

Pro mini35:

These are my main lenses

16mm Zenitar f2.8
18mm Signma f1.8
28mm Nikon F2
35 Nikon F1.4
50mm Zeiss f1.4 and Zeiss Macro T2 and Nikon 50mm F1.4
85mm Zeiss f1.4
105 Nikon f2 DC
135 Vivitar f2.3
180 Nikon F2.8
I also have one Sigma zoom which I think is 28-70mm f2.8
Two f2.8 swing tilt lenses. One 50mm, one 85mm

I use the Letus support bracket on a set up mish mash rods that I am still perfecting.

The most solid I have come across are the Cinevate camera base and rod support. I actually use the carbon fibre rods from Cavision. Cavision supports are pretty good and very customisable. I did use my old Redrock one for a bit but it is SOOO heavy.

I used a Marshall 7" monitor when I need external focusing. Helpful but no longer essential with my ex1 and it's amazing LCD screen. But it is still easier to focus using an external monitor. The resolution on the screen can by a 100 billion pixels but it's still small and size is everything!

I sometimes use my redrock follow focus but this is quite rare. I am a fast worker. Constantly changing tools, constantly changing lenses and having a follow focus slows me down. What i do have is the gears on most of my lenses. It helps me to rack focus so much easier.

My tripod is a Miller DS20 solo. i CANNOT rave about this enough. It is a super tripod. It is lightweight but solid. It can go as low as my low boy manfrotto tripod and very high. it has a superb head that can take the weight of a fully laden down 35mm ex1 combo and monitor. It is also super smooth.

I have a few different radio mics. 2 Sennheiser evolution lavalier but not sure of the model number. They are affordable and good quality. I also have recently bought audio technica's dual receiver lavalier system which is great for my larger cameras as it powers off of the 12v camera output. The receiver is a little big for the smaller cameras but it works so well.

I have a wally dolly which is for me the best dolly I have used for the price. So smooth. easy to set up, doesn't need perfect surfaces and is cheap. Oh and it doesn't need a grip!

My main light is a rifa 55 500w soft box with a 45 degree egg crate diffuser. A superb soft key light and it goes everwhere with me. I also have 2 dedo 150 lights which I use for backlights etc. I have a projector and gobos for them. I have redheads and otherlights but rarely use them. I often try to make use of as much natural light as possible. For example if you look at my Anorexia section most of the interviews in parts 1-3 are with available light.

I have three matteboxes. I cheap Indian one which is fine. A cavision one, which keeps falling apart and a lovely Chrosziel one that lives on my DSR 450. I recommend buying the best you can afford as I didn't to start with and just bought cheap. They fell apart quickly. I have formatt and Tiffen 4x4 filters.

I think that's the bulk of my daily kit and set up.

http://www.dvinfo.net/conf/showthread.php?t=109039&page=7

---------

mě osobně zaujal nejvíc ten monitor - I used a Marshall 7" monitor when I need external focusing.
Není to poprvé, co je o něm slyšet, na naše vyjde v přepočtu asi na 30k. Je to (snad jediný) solidní HD monitor, který se dá použít u HD(V) a spol. kamer pro ostření (současně prý má velmi dobré barvy).[/QUOTE]

To preco tapetujes, ked si dal aj odkaz?:eek: Nepoviem, keby si to aspon prelozil.:-R
Pave1 (4279)|27.12.2007 21:52
Když já tapetuju, co bys pak potom dělal ty :-) ?

Anglicky už dnes umí skoro každý (u videa). Důležité je vidět, co všechno takový "nízkorozpočtový filmový vzhled" obnáší - proto je to sem zkopírované (aby to množství bylo vidět). Navíc tahle odpověď se (narozdíl od tvých :D ) vymyká svou pečlivostí a komplexností - je to skutečně ojedinělé a velmi inspirativní.

Tož proto (osobně jsem tak komplexní a přitom tak dobře inspirativní přehled vybavení ještě v diskuzích neviděl)


P.S. Čemu nerozumíš (přeložím to, je-li někde třeba)?
stayman (12393)|27.12.2007 22:00
[QUOTE=Pave1;159738]Když já tapetuju, co bys pak potom dělal ty :-) ?

Anglicky už dnes umí skoro každý (u videa). Důležité je vidět, co všechno takový "nízkorozpočtový filmový vzhled" obnáší - proto je to sem zkopírované (aby to množství bylo vidět). Navíc tahle odpověď se (narozdíl od tvých :D ) vymyká svou pečlivostí a komplexností - je to skutečně ojedinělé a velmi inspirativní.

Tož proto (osobně jsem tak komplexní a přitom tak dobře inspirativní přehled vybavení ještě v diskuzích neviděl)


P.S. Čemu nerozumíš (přeložím to, je-li někde třeba)?[/QUOTE]

Nerob si starosti..
Ivo Mašek (10205)|27.12.2007 22:02
[quote=Pave1;159738]Když já tapetuju, co bys pak potom dělal ty :-) ?

Anglicky už dnes umí skoro každý (u videa). Důležité je vidět, co všechno takový "nízkorozpočtový filmový vzhled" obnáší - proto je to sem zkopírované (aby to množství bylo vidět). Navíc tahle odpověď se (narozdíl od tvých :D ) vymyká svou pečlivostí a komplexností - je to skutečně ojedinělé a velmi inspirativní.

Tož proto (osobně jsem tak komplexní a přitom tak dobře inspirativní přehled vybavení ještě v diskuzích neviděl)


P.S. Čemu nerozumíš (přeložím to, je-li někde třeba)?[/quote]
Tak já jsem již staršího data (i opotřebením :D ) a osobně umím slovensky, rusky, srbsky, polsky, ukrajinsky., rozumím chorvatsky, ..... jen ta angličtina mě dělá tak nějak menší problémy., pořád to do sebe ne a ne nějak všechno vstřebat. (ale kvůli mě to nepřekládej)
stayman (12393)|27.12.2007 23:13
a kua uz je aj ukrajincina ? 9-)
Ivo Mašek (10205)|27.12.2007 23:35
[quote=stayman;159754]a kua uz je aj ukrajincina ? 9-)[/quote]
To si piš. A byla i před rokem 1924. Rusky: Gostinica., ukrajinsky Gotel., atd.
Ale to už jsme OT. Jako uživateli mě to nevadí, mod to už nějak vyčistí., ale jako modovi mě to už vadí, neb to za mě nikdo neudělá, obvzláště, když kamery mě neříkají pane.
ai (2993)|28.12.2007 04:46
na prehrani mp4 neni treba QT7
staci treba free VLC, a jine prehravace zvladajici mp4
Radoo (1302)|28.12.2007 14:29
[QUOTE=ai;159765]na prehrani mp4 neni treba QT7
staci treba free VLC, a jine prehravace zvladajici mp4[/QUOTE]
Moje kamča točí do MP4 a vpoho to hned přehrávám v PC v NERU Showtime
Pave1 (4279)|29.12.2007 00:36
Ten požadavek QT7 jsem převzal od autora ukázky (recenzi přehrávačů jsem opravdu nedělal..)

pokud to přehraje víc přehrávačů, je to jen lepší. Jak se Vám ty obrázky líbí?
KrocanX (243)|29.12.2007 12:47
wow! tak obrazky to dela opravdu hezkee!
ai (2993)|29.12.2007 16:07
obrazky se mi samozrejme libi,on vi co dela, ten slow-mo je zrejme ten mod 60p ? (720), je to fakt uz jina dimenze,
ten DOF , kdy pri detailu na oci je uz spicka nosu nebo kde usi jsou uz rozostrene je extraordinary , to uz je prilis :-)
Pave1 (4279)|31.12.2007 13:45
Tady je ještě jeden nádherný odkaz (velké akvárium v Soulu, Jižní Korea), točeno opět XDCAM ex...

http://www.moohobae.com/mine/COEX_Aquarium_720P-1-2.wmv (1080/24p) cca 70MB, ale stojí to opravdu zato, ta kamera je dělo ;) .

tady je porovnání od toho samého člověka, podobná věc z XH-A1:
http://www.moohobae.com/mine/Coex_Aquarium_edit_720P-1.wmv
stayman (12393)|31.12.2007 17:16
To akvarko je parada, ale ten DOF sa mi moc nepacil, lepsi obraz je bez neho :-D
Pave1 (4279)|1.1.2008 21:50
já si XDCAM nekoupím :-) . (příliš velký luxus).

Budu ji ale závidět majitelům, ta kamera už umí v lowlight točit velmi dobře (adaptér mini35 za 17k k XH-A1 by se ale ještě vlezl, je s tím docela švanda..)
stayman (12393)|1.1.2008 22:55
Uvidime ako bude kreslit nova Z7, tam je dokonca bajonet objektiv, takze ziadny adapter ala predsadka nebude treba.
steakman (2)|17.1.2008 07:35
Mě zaráží jedna věc. Všechny, kdo zde přispívá nebo sem chodí spojuje jeden zájem - videotechnika. Někdo zde požádá o radu a jistí jedinci se z něj snaží udělat hlupáka ... je to opravdu nutné? Nemá přece každý dar vědět všechno. Místo urážek bych více ocenil konstruktivní rady a připomínky. Každý nějak začínal a tím, že budu někoho zesměšňovat se lepším nestanu ...
stayman (12393)|17.1.2008 08:53
[QUOTE=steakman;162227]Mě zaráží jedna věc. Všechny, kdo zde přispívá nebo sem chodí spojuje jeden zájem - videotechnika. Někdo zde požádá o radu a jistí jedinci se z něj snaží udělat hlupáka ... je to opravdu nutné? Nemá přece každý dar vědět všechno. Místo urážek bych více ocenil konstruktivní rady a připomínky. Každý nějak začínal a tím, že budu někoho zesměšňovat se lepším nestanu ...[/QUOTE]

Povedz konkretne alibisto.
Radoo (1302)|17.1.2008 19:26
Videa jsem zkouknul, docela dobrý. Zatím nejlepší co jsem měl možnost vidět byla ukázka z JVC GZ-HD7
Pave1 (4279)|28.1.2008 20:30
Tak šla dneska XDCAM ex "kolem", příště na ní trochu mrknu a zkusím napsat nějaký osobní dojem (dnes nebyl čas).

Obrázky z ní budou časem běžně k mání, ale myslím, že jí nebude co vytknout. Přesto se na tu nádheru pak podíváme podrobněji .-) (už dříve šla kolem i Sony V1, ta ale "v daných okolnostech" po delším zkoumání neuspěla).
Pave1 (4279)|31.1.2008 20:22
http://www.kamrat.tv/video/Slussen1080p.wmv

pěkné video z XDCAM ex od švédského majitele (z podvečerního města). Záběry točil s 0dB ziskem (gain), závěrka prý 1/25 (viz titulek na konci).
stayman (12393)|1.2.2008 00:56
[QUOTE=Pave1;163966]http://www.kamrat.tv/video/Slussen1080p.wmv

pěkné video z XDCAM ex od švédského majitele (z podvečerního města). Záběry točil s 0dB ziskem (gain), závěrka prý 1/25 (viz titulek na konci).[/QUOTE]

Ale je to tocene s DOF adapterom nie? sa mi zda ze je tam este nejaky filter nie? Na 1/25s zavierku je to fajne.
Pave1 (4279)|1.2.2008 01:05
DOF adaptér neměl, ta závěrka mi tam ale nějak nesedí (viz pohyb autobusu atd).
Psal o sobě, že je spíš editor než kameraman, takže kdo ví, co jak nastavil...

Přesto je vidět (i na tom wmv) že to je fakt pěkné a hlavně barevně věrné. U stánku je vidět chr.aberace na tele konci, kterou XDCAM ex lehce trpí. Pěkná je ovšem i cena .-) (spolu s kartami pro alespoň dvě hodiny záznamu).

Filtr tam není (po střihu v Avid MC doplnil vinětaci a soft okrajů v AE).
stayman (12393)|1.2.2008 01:18
aha, takze tie okraje ma zmiatli, ale je to cele jak ked pouzijem un-bloom z MagicBullet presetov.
Pavel_tempx2 (829)|1.2.2008 08:29
na grafice psal někdo o problémech s touhle kamerou při natáčení za určitých podmínek (manuál,zářivkové světlo...) více na http://forum.grafika.cz/read.php?98,2422300
jinak se mi hodně líbí, je tam i odkaz na video z TA3, kde běžela na EX1 taková menší recenze ;)
Valtres (11)|3.2.2008 23:42
Není pravda, že je použitelný jenom monitor Marshall, i když je z dostupných nejlepší.
Dvě pražská profesionální TV studia používají Viewtek 7" a to pro velké profesionální kamery.

http://eshop.comintech.cz/Viewtek/LM-7323P-barevny-zodolneny-kovovy-LCD-videomonitor-Viewtek-7_g1111.html
Pave1 (4279)|4.2.2008 00:16
Používají to pro ostření v HD nebo jen pro odkuk v PALu?

Ten Marshall je dle infa z netu od několika uživatelů bezkonkurenční (i v barevném podání) ale drahý. Myslím, že má i HD komponent vstup. Vím už i o dalším použitelném monitoru pro XH-A1 a HD (krom toho, který odkazuješ - tedy jestli stačí na HD).

mé původní info ale neznělo tak "kategoricky", jak to podáváš (doufám .-)
// "Je to (snad jediný) solidní HD monitor, který se dá použít u HD(V) a spol. kamer pro ostření (současně prý má velmi dobré barvy). //

Pro publicistiku točenou XDCAM ex ale dle všeho externí monitor tolik nutný není, viz ta Švédská ukázka, kterou dotyčný ostřil na LCD kamery a pochvaloval si, že nikde neujel. Každopádně dík za odkaz, cena není špatná, jen to HD u těch A1 je opravdu hodně nabroušené, takže jsou tam vidět i drobné neostrosti (které externí monitor musí vykreslit). Rozlišení 1440x234 dává o trochu víc bodů, než má hledáček A1 (cca 340k bodů vs cca 210k u A1), jen jestli je to dost.

V ceně Marshallu se dá koupit ještě jeden monitor, jen si teď nevzpomínám na název.
Pave1 (4279)|4.2.2008 00:30
Koukám, že je připravený na DOF adaptéry :

...další funkce: stranové / výškové převrácení obrazu.

To se hodí, možná to jednou přijde :-) .
clee (6592)|4.2.2008 00:50
to neni primarne kvuli dof adapterum ale moznostem zaveseni vzhuru nohama, coz je potreba u nekterejch jerabu napr....
rebelll (14)|4.2.2008 15:54
Slussen1080p - proč má ty kraje tak mázlé???
Pave1 (4279)|4.2.2008 17:28
To clee - víceúčelová fíčura, hodí se.
Johny Akbuk (188)|11.2.2008 15:53
Dobrý den,
jsem na tomto fóru nováček a rád bych se s vámi poradil o této kameře, zejména o archivaci a zpracování materiálu na ni natočených.
Několik let točím pro ČT do pořadu Objektiv (např. neděle 10.2. Egypt-železnice).Dosud jsem používal výbornou kameru Sony PD170. Z vhledem k tomu, že ČT postupně přechází na formát 16:9, tak jsem nucen pořídit kameru novou. Velmi se mi líbí právě PMW-EX1 (především kvůli 1/2 čipům a výhod z toho vyplývajících), kterou hodlám koupit v USA, kde vyjde na 6500 USD. Samotná cena kamery je výborná, ale cena SxS PRO Memory card, na které kamera nahrává, je nehorázně vysoká.
Rozhodl jsem se to vyřešit takto:
Na jeden den natáčení mi bez problémů stačí karta 8 Gb (asi 35 minut v SP módu) dodávaná v příslušenství.
Po zaplnění karty v kameře video přesunu do Notebooku vybaveném Express Card slotem, který by měl být kompatibilní s kartami SxS PRO
Notebook jsem vybral tento: http://notebooky.alza.cz/fujitsu-siemens-esprimo-u9200-c2d-t7500-12-wxga-2gb-160gb-5-4k-dvd-rw-wf-bt-cam-vis-bu-d83217.htm
Po návratu domů, překopíruji video z notebooku pomocí externího hardisku do stolního PC, kde video zpracuji (používám Adobe Premiere CS3)
Tak co říkáte mému postupu? Myslíte, že by to takhle šlo? Jen nevím, zda se video nahrané na kartě chová jako jakákoliv jiná data a lze je takto bez problému přesouvat.Až by se cena SxS PRO karet poněkud snížila, tak bych pořídil další.
Dík za rady, rád bych tento postup s někým prodiskutoval, než zruinuji účet :-)
Johny A.
Pave1 (4279)|11.2.2008 16:42
asi bych jako první ověřil podporu Adobe P CS3 pro XDCAM ex (myslím, že nemá stejnou strukturu souborů, jako XDCAM, ale nevím to zcela jistě).

Vím, že XDCAm ex dobře spolupracuje s FCP na MAC noťasu, podpora jiných výrobců je pro tebe v tom postupu asi klíčová. V nejhorším myslím kamera umí letmý downconvert do DV (přes FW), to už můžeš s AP CS3 chytat určitě. Pro bližší detaily (o struktuře souborů nahraných XDCAM ex) bych se obrátil s dotazem přímo na Sony (elvii).

P.S. Tebou vybraný noťas nemá zdá se FW konektor, vybral bych si radši asi jiný (nějaký spolehlivý HP, s co nejlepší výdrží baterie).