Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nabírání HDV: Vegas Capture versus HDVSplit

Saxel (2279)|19.7.2007 12:25
Mám za sebou první HDV projekt ve Vegasu, právě začínám s dalším a nedá mi to, abych se nepodělil o nepříjemné zkušenosti s používáním zdánlivě skvělé kombinace HDVSplit a Vegas. Na zahraničních diskusních fórech se o problému ví, ale v tomto fóru ani v tom .SK jsem o tom zatím žádnou zmínku nezaznamenal!

O co tedy jde: HDVSplit údajně obsahuje chybu, že přidává několik černých frejmů na konec každé scény (nezkoumal jsem to, jak jsem nakoupil, tak prodávám). Žádnému jinému softu to prý nevadí, jen Vagas s tím má problém. Pokud ve Vegasu do timeline natáhnu větší množství m2t souborů, způsobí to pád Vegasu. Tedy abych to upřesnil, pádem skončí verze 7.0e. Po návratu k verzi 7.0d (tuto radu jsem vyčetl na fórech), již nedošlo k pádu, ale některé eventy zůstanou jakoby nedostupné - jsou zobrazeny červeně. Vysledoval jsem, že k tomu dochází ve stavu, kdy má Vegas naalokovány asi 2GB paměti.

Rozhodl jsem se, že porovnám, jak se Vegas bude chovat, pokud použiju HDV Capture přímo z Vegasu. Nový projekt jsem tedy "nabral" jak HDVSplitem, tak Vegas-Capturem. V obou případech jsem dostal 85 souborů m2t o celkové velikosti cca. 9GB (klipy vyprodukované HDVSplitem byly o trochu větší). Potom jsem ve Vegasu všechna videa nátáhl do "Project Media" a následně jsem je všechny vložil do timeline. Přitom jsem sledoval, co to bude dělat se spotřebou paměti.

A tady jsou výsledky (jde o údaj o celkovém využití paměti):
Čistě najetý Vegas (prázdný): 409 MB
Všechna videa v "Project Media" - VegasCapture / HDVSplit: 612 MB / 1543 MB
Všechna videa v timelajně - VegasCapture / HDVSplit: 688 MB / 2097 MB (některé eventy z HDVSplit už byly červené, ve verzi 7.0e docházelo ke crashi)

Závěr? Co si Vegas sám nabere, s tím umí bezvadně pracovat a s minimem alokované paměti, ale video z HDVSplit mu nevoní a hrozně se s ním trápí. Já dávám dočasně HDVSplit k ledu, než ho opraví nebo než bude nová verze Vegasu.
stayman (12393)|19.7.2007 15:31
Aj tak sa ti moze stat, ze z celeho projektu (4-5h) mozes narazit 2-3x na to "cierne frame". To mi je tiez zahada. Ten Split inak nepouzivam, tak neviem. 7.0e mi niekedy spadne pri otvorenych programoch az uplne do restartu PC, tiez zahada, ale uz mam mozno aj naburane win.
MikeM (194)|18.8.2007 11:26
ja jsem take pro zajimavost zkusil nabrat ideo jak Vegasem tak HDVSplitem. m2t z HDVSplitu jsou o neco vetsi. Kdyz ten m2t zkusim otevrit pomoci MPEG Streamclip, tak mi u zaznamu nabraneho vegasem "Transport file has a bad size. ... ". Takze nevim kdo to dela dobre a kdo spatne. Treba to HDVSplit dela dobre (navic ty datumy v nazvech jsou fajn) a vegas si to nejak suli pro svoji praci. Samozrejmne, ze ty zbytecne pametove naroky jsou nanic.
Saxel (2279)|18.8.2007 12:48
MikeM: Těžko říct, na čí straně je chyba, jestli ve Vegasu nebo v HDVSplitu. Četl jsem, že video nabrané HDVSplitem jiné editační softy berou bez potíží, ale od Vegasu kvůli tomu neodejdu. Počkám si, jestli nedojde ke zlepšení v nějaké nové verzi. To vkládání data a času do názvů souborů by se hodilo.
stayman (12393)|19.8.2007 17:04
Jasne, Vegas robi chybu streamu, lebo nevie ulozit datacode, takze cely ten stream je vadny :D :D :D
MikeM (194)|20.8.2007 20:36
Kdyz nabiram pomoci HDVsplitu nekolikrat po sobe stejny zaznam, tak sceny nejsou vzdy stejne velke. Je to normalni nebo by to melo byt stejne ? Vegas to dela take ?
LOPOLO_2 (488)|20.8.2007 20:44
[QUOTE=Saxel;146224]Mám za sebou první HDV projekt ve Vegasu, právě začínám s dalším a nedá mi to, abych se nepodělil o nepříjemné zkušenosti s používáním zdánlivě skvělé kombinace HDVSplit a Vegas. [/QUOTE]


Co te vede k tomu pouzivat HDVSplit?
MikeM (194)|20.8.2007 21:47
[QUOTE=LOPOLO_2;148274]Co te vede k tomu pouzivat HDVSplit?[/QUOTE]

datumy v nazvu. Netocim akce, ale rodinu, takze 20 minut tuhle , 20 minut tamhle, pokazde v jiny den, takze je to pro me lepsi.
Nicmene otazka byla, jestli to Vegas dela take (jestli je to obecny jev) nebo ne, coz me u digitalniho zaznamu prekvapilo... abych to zase nemusel z Vegasem zkouset.

Takze jsem to ted zkusil Vegasem a ty delky jsou take jine. Navic mi Vegas udelal to, ze mi jednu scenu rozdelil na 3!
Saxel (2279)|21.8.2007 08:59
[quote=MikeM;148276]... Takze jsem to ted zkusil Vegasem a ty delky jsou take jine. Navic mi Vegas udelal to, ze mi jednu scenu rozdelil na 3![/quote]
Tím "délky jsou také jiné" myslíš velikosti souborů, že? Toho jsem si také všimnul, ale myslím, že když jsem jsem porovnal délky klipů, tak byly stejné. Občas se mi na konci jedné scény objeví frejm nebo dva z následující, ale není to časté. Mě spíš vadí, že Vegas při renderování to HDV celé přepočítává.
Saxel (2279)|20.9.2007 18:42
Zajímavá diskuse na téma padání Vegasu 7e a nyní i VP8 při renderingu HDV nabraného a "nasekaného" pomocí HDVSplitu se vede ve fóru na domovském serveru Sony: http://www.sonycreativesoftware.com/forums/ShowMessage.asp?MessageID=546717&Replies=41 .
Zajímavá je hlavně reakce Sony v závěru, že problém je nyní opraven a bude už v příštím updatu Vegas 8. Datum vydání nesdělili, jen že bude už velmi brzy!
stayman (12393)|21.9.2007 00:17
Len ci opravia aj 7.0f :D
MikeM (194)|7.2.2008 20:31
Chtěl jsem se zeptat jak je na tom Vegas 8a při práci s nabraným HDV pomocí HDVSplit, už se ten problém vyřešil nebo to je stále platné ?
Saxel (2279)|7.2.2008 21:52
Problém přetrvává v 8.0a i v 8.0b. :mad:
MikeM (194)|8.2.2008 00:11
2 Saxel: Takze jedina moznost je nabirani ve Vegasu ?
Ach jo, to pojmenovavani streamu podle casu porizeni se fakt libilo. Neni nejaka moznost dostat z toho m2t streamu informaci o casu porizeni, nejaky tool, kterym by se to dodatecne dalo zjistit ?
Prijde mi to jako naprosta drobnost, kdyby misto kolidovani s HDVSplitem tam tohle Sony dodelalo.
dik z info.
Saxel (2279)|8.2.2008 09:11
[quote=MikeM;165015]... nejaky tool, kterym by se to dodatecne dalo zjistit ?...[/quote]
Pokud nějaký objěvíš, dej vědět. Taky by se hodil.
MikeM (194)|10.2.2008 20:09
Tak jsem zkusil jednu miniDV nabrat jak pres HDVSplit tak pres Vegas, dost me prekvapilo, ze jsem dostal jiny pocet souboru. Navic se vegasu povedlo, ze vyrobil 2 stremy poskozene, nektere stremy rozdelil i kdyz to byl jeden zaznam. HDVSplit naprosto v poradku!
Ted jsem ale objevil dalsi problem s temi stremy nabranymi vegasem, v TMPGEnc 4 Xpress pri demuxu je nelze pouzit, hlasi ze maji vadny video stream, dostanu z neho jen audio. ty nabrane HDVSplitem naproso v poradku.
Je to jen muj logicky zaver, ale mam dojem ze chyba je na strane Vegasu a ne HDVSplitu.

Tak jsem jeste zkusil dat do Timeline ty demuxovane m2v stremy (z nabranych m2t HDVSplitem) a Vegas je odmita.
MikeM (194)|10.2.2008 20:18
Kdysi jsem jeste nasel program CapDVHS, nevim jestli je to pouzitelne, nemate s nim nekdo zkusenost ?
Minimalne ale nabira jako jeden stream z cele miniDV.
Saxel (2279)|11.2.2008 16:37
Mě capturing Vegasu nabere stejný počet souborů jako hdvsplit. Jediný problém s nimi je v tom, že na začátku každého klipu jsou 2 frejmy statické (bez pohybu) a na konci bývá občas frejm z následujícího klipu. Ale třeba to už v příští verzi programátoři Sony zpraví :-( . Ono jim vždycky chvíli trvá, než ty drobné chybky doladí.
MikeM (194)|12.2.2008 09:22
Aha, tak to mě Vegas vytvořil o 4 soubory víc - některé scény nesmyslně rozebral na víc a bohužel dvě z nich byly kostičkované, ale úplně. Navíc jsem zjistil, že jedna scéna (nevím jak je to možné) Vegasu vypadla úplně. Takže spíš tohle chování mě odradilo, nechce se mi po každém capturingu to detailně procházet jestli tam je včechno a narážet na to při střihu už se mi nechce.

teď jsem ještě laboroval s Pinnaclem, Capture dělat v něm, ale ten zase vytváří jeden velký file.

Je v tom stazeném m2t uložen datum a cas pořízení toho záběru, nebo to je jen na pásce a v tom TS už to pak není ?
Saxel (2279)|12.2.2008 19:16
[quote=MikeM;165555]...Je v tom stazeném m2t uložen datum a cas pořízení toho záběru, nebo to je jen na pásce a v tom TS už to pak není ?[/quote]
V m2t nabraném Vegasem je pořád informace o datu a času pořízení. Jen mi není známo kde přesně se tato info nachází (specifikace HDV není volně dostupná). Nicméně Vegas zatím Date/Time Stamp z HDV zobrazit neumí, ale když soubor proženeš hdvsplitem, tak ten to z něj umí vytáhnout.
stayman (12393)|12.2.2008 19:34
Citam o tom time stale na diskusiach, sam to inak nepotrebujem, to chlapici z Vegasu fakt nevedia urobit? Ine softy su v pohode?
MikeM (194)|13.2.2008 10:33
[QUOTE=Saxel;165480]Mě capturing Vegasu nabere stejný počet souborů jako hdvsplit. Jediný problém s nimi je v tom, že na začátku každého klipu jsou 2 frejmy statické (bez pohybu) a na konci bývá občas frejm z následujícího klipu. Ale třeba to už v příští verzi programátoři Sony zpraví :-( . Ono jim vždycky chvíli trvá, než ty drobné chybky doladí.[/QUOTE]

Tak jsme to nabral Vegasem a jak rikas, na zacatku ě staticke mirne kostickovane frames a na konci take 1-2 z dalsi sceny. Jen jsem ocekaval, ze kdyz si to Vegas takto nabere, ze s tim take umi patricne pracovat.
Prosim te, jak to eliminujes pri strihu ? to kazdou scenu rucne trimujes ?
Saxel (2279)|13.2.2008 15:00
[quote=MikeM;165699]... to kazdou scenu rucne trimujes ?[/quote]
Ano, to bych ale dělal tak jako tak. Málokdy mi přesně vyhovuje začátek a konec scény.
MikeM (194)|16.2.2008 22:06
Znate program "MPEG-2 Transport Stream analyser" http://www.pjdaniel.org.uk/mpeg/ ?

Dokazete nekdo posoudit z jeho vystupu rozdily mezi m2t z Vegasu a HDVSplitu ?
Packet number 0:
PacketID: Vegas: 0, HDVSplit: 8191
Continuity: Vegas: 1, HDVSplit: 0
Packet Number 1-18:
stejne
Packet Number 19:
PacketID: Vegas: 8191, HDVSplit: 2064
Cntinuity: 0 oba
V Dalsich paketech Vegas ma stale continuity na 0, kdezto HDVSplit to porad dokola incrementuje 0-15.
bobberscz (4)|27.3.2008 15:19
Prosim vas nejak tomu nechapu..me se u 8.0 a 7.0 stava porad to same jestli hodim s kamery hd vetsi soustou zaznamu tak mi padne vegas..a nejak jsem nepobral jak mam vyresit tenhle problem..
dekuji za rady
stayman (12393)|27.3.2008 16:00
[QUOTE=bobberscz;170655]Prosim vas nejak tomu nechapu..me se u 8.0 a 7.0 stava porad to same jestli hodim s kamery hd vetsi soustou zaznamu tak mi padne vegas..a nejak jsem nepobral jak mam vyresit tenhle problem..
dekuji za rady[/QUOTE]

To preco pises sem?:eek: A pritom si zalozil aj novu diskusiu (to je vsak v poriadku).
Saxel (2279)|28.3.2008 10:35
[quote=bobberscz;170655]..me se u 8.0 a 7.0 stava porad to same jestli hodim s kamery hd vetsi soustou zaznamu tak mi padne vegas..[/quote]
Čím to video z kamery nabíráš? HDVsplitem nebo Capturem ve Vegasu? Jestli používáš HDVsplit, tak se nediv a něco si tady o tom přečti.
stayman (12393)|29.3.2008 02:12
[QUOTE=Saxel;170759]Čím to video z kamery nabíráš? HDVsplitem nebo Capturem ve Vegasu? Jestli používáš HDVsplit, tak se nediv a něco si tady o tom přečti.[/QUOTE]

Ty si tiez nejaky divny, ked pisem, ze je to duplikat a navyse nevhodne umiestneny !

Ak mas obrovsku potrebu mu odpovedat, pis sem:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15620
Stame (44)|25.7.2009 02:29
Take jsem resil potize s padajicim Vegasem (8c), jako jedno z reseni se ukazalo transkodovani m2ts 'transfer streamu' na 'program stream' pomoci ProjectX. Pravdepodobne se tim asi i opravi nejake vady v puvodnich datech.
MikeM (194)|14.3.2010 17:41
[quote=Stame;234198]Take jsem resil potize s padajicim Vegasem (8c), jako jedno z reseni se ukazalo transkodovani m2ts 'transfer streamu' na 'program stream' pomoci ProjectX. Pravdepodobne se tim asi i opravi nejake vady v puvodnich datech.[/quote]

zkusil jsme ty soubory z HDVSplitu konvertovat pres ProjectX to .ts i m2p, ale Vegas s tim neumi, i kdyz do logu vypisuje u kazdeho souboru 3 oravene errory.
S jakymi parametry jsi ten PojectX pouštěl ?
ai (2993)|14.3.2010 18:48
Zkouseli jste Restream?
takto:
capture pres HDV Split na klipy podle datestamp a pak Restream (kazdy klip, Resteram nema batch) . Takto prepisuju 60i na 30p (HV30 natoci 30p ale ulozi v 60i), aby ve Vegasu pak fungoval 30p smart render.
MikeM (194)|13.1.2011 16:26
tak jsem zkoušel novou verzi Vegas 10a a zdá se mi, že problém s nagrabovanými videi pomocí HDVSplitu už tam není :-)
Saxel (2279)|14.1.2011 07:37
MikeM:
A v místech střihu (na začátku a konci klipů) už nejsou žádné chyby?