Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Plazmy Panasonic vs. Samsung

ondrejs (18)|10.7.2007 16:05
Tak jsem zase zevloval v Datartu (tenrokrát na Národní třídě vedle Tesca) a snažil se najít konečné rozuzlení, jestli vzít Panasonic TH-42PX70E nebo SAMSUNG PS42Q97HD, případně SAMSUNG PS42C96HD.

Ty plazmy tady mají vyrovnané hezky vedle sebe, takže byla možnost je dobře porovnat, ikdyž jen z analogového signálu. Každá z nich mě nadchla i zklamala v jiném směru:

1) Celkový dojem z obrazu při běžném sledování programů

Samsung na mě působil o něco lépe, hlavně díky naprosto klidnému a uhlazenějšímu obrazu (skoro bez šumu a mozaikování), a to bez ztráty ostrosti a kresby oproti Panasonicu. U Panasonicu je v obraze z analogu více artefaktů a šumu. Panasonic měl zase možná o něco lepší podání barev, ale u Samsungu je tolik možností nastavení, že je možné se dostat na stejnou nebo velmi podobnou úroveň. Lepší barevné podání Panasonicu se projeví hlavně u filmů.

2) Rychlý pohyb v obraze

Zde mě Panasonic docela zklamal. U některých (zdůraznuji jen u některých) reklam bylo vidět, že obraz na Panasonicu se znatelně "cuká". Oproti tomu byl pohyb na Samsungu Q97 příjemně plynulý (Movie Plus zapnuto). Dokonce i C96, která nemá Movie Plus byla o něco lepší. U Panasonicu je navíc vidět za rychle se pohybujícím objektem barevnou konturu žlutozelené barvy. Hlavně u černobílého obrazu. Někde jsem četl, že je to dáno nestejnou rychlostí barev, ze kterých se obraz skládá. Pro mě je to docela rušivý jev.

3) Homogenita obrazu a vadné pixely

Při zobrazení bílé barvy přes celou obrazovku (funkce White Wash) bylo u Samsungů patrné nerovnoměrné zobrazení - plocha nebyla jednolitě bílá, ale táhly se přes ní lehce narůžovělé pruhy o šířce cca 30-40 cm. Celkové ladění bílé barvy na Q97 bylo oproti C96 více narůžovělé a obraz méně svítil - jakoby filtr UltraBright propouštěl méně světla a obraz jakoby trochu potemňoval. U Samsungu C96 jsem si navíc zblízka všiml jednoho vadného bodu - byl černý při zobrazení bílé barvy přes celou plochu. Při normálním sledování TV nejsou tyto jevy rušivé a u C96 ani příliš patrné. Jsou vidět spíše v přímém porovnání s Panasonicem, který je v tomto směru lepší.

4) Design, možnosti připojení a nastavení

Panasonic vypadá trochu víc bakelitově, hlavně když na něj sedne trochu prachu a upatlá se (což bylo vidět v tom Datartu). Samsung vypadá víc stylově a nabízí víc možností připojení i nastavení - hlavně boční AV vstupy pro rychlé připojení třeba digifotáku.

5) Vypalování obrazu, aneb to nejlepší nakonec

Když jsem na obou plazmách od Samsungu pustil funkci WhiteWash (bílá barva přes celou plochu), tak bylo nahoře vidět solidně vypálené logo EuroSportu. Všechny vystavované plazmy byly nastavené na EuroSport a běžely tak asi hodně dlouho. Napadlo mě tedy porovnat to s Panasonicem. Funkci WhiteWash jsem zde sice nenašel, ale počkal jsem si až bude logo EuroSportu pryč a sledoval jsem pravý horní roh. Po vypáleném logu nebo jeho zbytcích ani památka !!! Podobným stylem jsem ještě zkusil sledovat Samsunga (tj. při běžném sledování TV programů ) a to vypálené logo tam bylo slabě vidět, ikdyž jsem si toho na první pohled nejdřív nevšiml. Zde je tedy vidět, že Panasonic je v tomto ohledu asi dost vpředu, prakticky ani nenabízí žádné vychytávky v menu pro odstranění vypáleného obrazu - protože to možná ani není potřeba.

Celkový dojem je tedy docela rozporuplný. Nejradši bych vzal Samsunga C96, protože mi přijde nejvíc univerzální a cenově velmi výhodný, ale mam obavu z vypalování obrazu a vadných bodů (aby se nezvětšoval jejich počet, 1 pixel je ale prakticky zanedbatelný). Panasonic mě zase zklamal hlavně tím cukáním při rychlém pohybu (žlutozelenými konturami), o něco horším obrazem při méně kvalitním signálu a v neposlední řadě chybějícími bočními vstupy a trochu designem.

A teď babo raď :-)
robert.kotasek (777)|10.7.2007 17:30
zeptal jsi se prodavacu jak dlouho jsou tam ty jednotlive panely? Treba ten panak tam byl teprve chvilku... (jde o to logo)
ondrejs (18)|10.7.2007 18:38
Taky mě to napadlo, ale neptal jsem se.

Vzhledem k tomu, že obě plazmy byly tak nějak zaprášené, tak tam asi nějaký ten pátek stojí a běží celý dny pořád dokola.

Klidně se tam na to půjdu podívat za týden znovu. Uvidíme, jestli bude nějaká změna.
setres (158)|11.7.2007 14:02
musím smeknout před ondrejsem za obsáhlou a věcnou minirecenzi. Já přidám jen jeden vastní poznatek. Pomáhal jsem kamarádovi na jaře kupovat plazmu a nechali jsme si v prodejne zapojit tři stejné plazmy. Stejný typ, stejný výrobce. Naše zjištění, že KAŽDÁ plazma měla při stejným nastavení jiný obraz nás dostalo. Na to prodavač řekl, že je to běžné, že podobnou skutečnost má i u jiných výrobců. My jsme koukali na Samsunga. Takže není třeba házet flintu do žita při jednom vadném pixelu,nebo při čmouhách na bílé barvě v případě Samsunga a ani při barevných konturách u Panasoniku.
theedge (96)|7.2.2008 12:44
Nezkoušeli jste přímo vedle sebe porovnavat Samsung PS42C96HD a Panasonic TH-42PX70 ? Rozhoduju se mezi těmito dvěma dost mě zajímá která má jaké výhody. Bohužel je nike nemají vedle sebe abych je mohl porovnat. Má lepší obraz ten panasonic "PX" a nebo ten Samsung "C" ?
Všude v obchodech mi říkali že ten Samsung je víc šedej, ale tady netu se většinou píše že Samsung je černější (ale nevím jestli to platí i pro tu "light" vetzi C.
Samsung má pak mimo obraz lepší vstupy, ale zase horší zvuk ...
setres (158)|7.2.2008 15:26
viděl jsem je vedle sebe (vlastně ob jednu) v Media Marktu v Dražďanech. Když to zhodnotím úplně lajcky, tak jsem je viděl asi takto: Samsung měl takové "jásavější barvy", takové líbivé. A ikdyž jsem měl možnost si pohrát s nastavením,tak ten Panasonic je takové neměl. Na druhou stranu je měl Panasonic více reálnější a při důkladném zkoumání i prokreslenější detajly. Zdroj byl DVB-S povětšinou ARD nebo ZDF, chlíli mi tam prodavač pustil DSF a koukal jsem na házenou. Mě se asi více libily ty reálnější barvy panasoniku,dizajnově jsem to neřešil. Mě to přijde na stejno. Pozn. hned vedle stál pioneer a ten byl opravdu nejlepší (jiná cenová kategorie).
theedge (96)|7.2.2008 19:02
setres ... diky za postreh
To bude hodne tezky rozhodovani.
Man5on (661)|8.2.2008 07:48
[QUOTE=theedge;164980]setres ... diky za postreh
To bude hodne tezky rozhodovani.[/QUOTE]

Chybu neuděláš ani s jednou, takže spíš dej na svůj instinkt, která se ti víc líbí.
acizek (66)|8.2.2008 09:08
take jsem prochazel podobnym vyberem, nechal jsem si je v Nemecku postavit vedle sebe, prirozenejsi barvy Panasonicu to vyhraly.
takze ted si uz 3. den uzivam TH-42PX700E a plna spokojenost :)
streethawk (85)|8.2.2008 22:53
[QUOTE=acizek;165031]take jsem prochazel podobnym vyberem, nechal jsem si je v Nemecku postavit vedle sebe, prirozenejsi barvy Panasonicu to vyhraly.
takze ted si uz 3. den uzivam TH-42PX700E a plna spokojenost :)[/QUOTE]
A co tak 700-vku? Ved si zvazoval 70-ku? Alebo si sa vyssie pomylil? ;)

PS: Gratulujem k vyberu tak ci tak, je jedno ktory model s tych dvoch si si vybral, budes urcite spokojny, to je iste uz teraz :)
acizek (66)|9.2.2008 11:41
zvazoval jsem 70-ku, dokonce byla objednana, ale nakonec se to jeste zmenilo. hlavne kvuli manzelce a rezolutnimu tvrzeni "jak to nema vystup na sluchatka, tak to nechci" :)
KOCOUR65 (653)|9.2.2008 12:05
jasne jasne velmi dulezite - dost podstatne vylepsuje obraz a z vlaste v hd
majkicz (872)|11.2.2008 09:33
:D [COLOR="Navy"]Super podminka :D [/COLOR]
robert.kotasek (777)|11.2.2008 10:02
zenska logika.... co dodat :D
acizek (66)|12.2.2008 14:08
kdyz ji to udela stastnou :) jinak ted mi na stolek pred TV nasazela nejaky kyticky a dalsi srandicky, moc divne se tvarila, kdyz jsem to vsechno hodil pryc :)
takhle aspon muzu rikat "chtelas sluchatka, mas sluchatka, tak klid" :)
dalda.b (8)|14.2.2008 10:42
Pro acizek:

A jakou máš tedy tu televizi?

8.2. jsi psal "takze ted si uz 3. den uzivam TH-42PX700E a plna spokojenost "
9.2. zase píšeš "zvazoval jsem 70-ku, dokonce byla objednana, ale nakonec se to jeste zmenilo"

To jsi Panasonica vracel a máš teď Samsunga?
acizek (66)|14.2.2008 11:47
ahoj, mam TH-42PX700E, puvodne jsem uvazoval o TH-42PX70. je to temer ta sama az na par drobnych detailu (napr. pro zenu extremne dulezity vystup na sluchatka) :)
Lojzik (100)|14.2.2008 22:39
Mám Samsung C96 42" a rozhodně bych za Panasonica neměnil. Obraz je jak víno, poměr cena/výbava lepší (zejména GUIDE je daleko propracovanější)

ale...

Jedna pro někoho moc důležitá vlastnost. C96 se na světle leskne, při tmavých scénách za slunečného dne i při zatažených závěsech není moc vidět. Panasonic má lepší antireflexní vrstvu (za cenu dle mého názoru horšího obrazu a hlavně černé). Takže záleží na umístění telky.
Lindross (36)|16.2.2008 18:22
take jsem prochazel podobnym vyberem, nechal jsem si je v Nemecku postavit vedle sebe, prirozenejsi barvy Panasonicu to vyhraly.
takze ted si uz 3. den uzivam TH-42PX700E a plna spokojenost


For acizek: Chtěl bych se zeptat, když jsi ji koupil v Německu, jak je to se zvukem, má menu v němčině nebo jsou tam ještě nějaké negativní vychytávky pro čecha, který neumí německy? Protože jsem tak dlouho čekal na slevu, až jsem to prokaučoval a 42PX70EA se již asi u nás nedají sehnat. Díky za info.
acizek (66)|16.2.2008 19:46
no ja jsem si je v Nemecku nechal postavit vedle sebe, ale kupoval jsem u nas. takze nedokazu rict, nicmene zadne zaludnosti bych tam necekal. cestinu to mit urcite bude, jen se k ni na zacatku musis propracovat :)