Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Domaci multimedialni sit

driller (19)|9.7.2007 01:20
Ahoj, chtel bych se zeptat jake jsou moznosti vytvoreni jakehosi multimedalniho domaciho centra. Mam po baraku roztahanou sit a nejradeji bych nekam dal treba MAXTOR Shared Storage a na kazde televizi zapl ovladac a jen nalistoval a pustil film, ktery je na tom MAXTOR Shared Storage ulozeny. Takhle je to asi utopie, ale treba existuje nejake jine reseni, neporadite? Diky
naxalite (26)|11.12.2007 08:49
Sice reaguju docela pozde, ale jako utopie se mi to nezda :)
Za par tydnu/mesicu budu neco podobneho stavet, tak te treba muzu inspirovat.

Jen pod tou televizi budes muset mit nejaky HTPC. Nekde na foru jsem tu zahlidl i HTPC linux based, ktery nestoji tolik, nehluci a cist z NASu taky dokazi.
Prochaine (6)|11.12.2007 14:00
Také bych si rád pořídil nějaký mediální přehrávač (Pinnacle, Netgear, Linksys?), ale rád bych na základě zkušeností.
Měl by umět pouštět DivX (a podobné), nejlépe s titulky (česky) a to vše ze sítě a pokud možno bezdrátově. Ale HTPC nechci. Poradíte někdo z vlastní zkušenosti - nikoliv dle katalogu?
Mario6121 (24)|11.12.2007 14:29
No, ja uz neco podobneho doma mam, i kdyz ne HTPC, ja jsem jej nahradil universalnejsim zarizenim a to D-Link dsm-520 s HDMI, pripojenym k LCD TV. DSM ma jak ethernet tak WiFi, takze pripojeni k cemukoliv neni problem. Navic to ma USB, takze taky pohoda. Samozrejmosti je internet, i kdyz v zakladni podobe to funguje pouze na 365live.com, coz je placene, ale co to mam uz nekolikrat jsem zkousel nejaky free SW, kdy tam funguji i internetove televize, ale to ma jeste mouchy a zatim jsem se vzdy vratil k orig. firmware. Jako sitove disky pouzivam DNS-323 od D-Link (ma to 2xSATA ted jsem tam koupil nove F1 od Samsungu misto 500 od teze firmy). Dale DSM automaticky spolupracuje s vistou, takze kazdy pc v siti s vistou (mozna i XP, ale nevim, nemam, nezkousel jsem) je AV serverem. Technicky to mam spojene pres DGL-4300 od D-Linku (gigabit wired a g WiFi). Bezdrat bezproblemu staci na prehravani DivX, ale na DVD se to obcas sekne, takze spis to mam zapojene na ethernet. Ted jsem dostal od HP zapujceny Home Server a uz ho nechci dat z ruky, je to uzasna hracka. Tichy, velice rychly (oproti NAS-um zalozenym na Linux OS 3x rychlejsi), s DSM to funguje suprove.
Takze jeste jednu vec nahravam pres PC kartu DVB-T nebo DVB-S2, v PC to projedu nekolika SW do vysledneho DivX, ktery ulozim na NAS (nebo Home Server). Kdyz se chci divat na PC nebo TV, rozdil v tom ted neni, proste nalistuji prislusny soubor/adresar a spustim.
Ted planuji prechod na Full HD, ale zatim je velmi malo zdroju signalu takze je to spis jen fantazie ...
Pokud mate nekdo tech. dotazy .... jsem tu ...
Prochaine (6)|11.12.2007 17:15
D-Link DSM-520 prý neumí českou diakritiku v titulcích..
vomic (671)|11.12.2007 19:11
ted to akorát taky řeším, stavím to na Windows Home serveru.
Home server mám postaven na Casu Thermaltake + desce VIA Epia EN1500G osazenou hardwarovým sata řadičem Silicon Images se 4-mi SATA porty osazeným 4-mi 1TB SATA disky v raidu 5 (VÝSLEDNÁ 2,7 TB kapacita) + 1024 Mb RAMky.
Výhoda tý VIA EPIA desky je, že má integrovaný 1,5Ghz procák, integrovanou 1Gbit síťovku, integovanou grafickou kartu, zvukovku (není potřeba tu mám vyplou), má pasivní chlazení a celý příkon toho serveru tak včetně 4x 1TB disků není větší než 50W v aktivním stavu (v pasivním režimu pod 15W) čehož bych u PC nikdy nedosáhl - může tedy běžet 24h denně aniž by to výrazněji poznalo inkaso za elektriku.


jako klienty Popcorny http://www.popcornhour.com + HTCP v obýváku, který mám v plánu nahradit taky Popcornem hned jak bude vychytán jeho firmware i jak pro audio, filmy i foto.


Vše roztaháno kabelovou sítí s tím, že pracovní PC ze kterýho budu krmit Home server daty je propojený 1Gbit LAN sítí kvůli rychlosti kopírování, ke klientům (HTCP, Popcorn) už stačí 100Mb sít, wi-fi je nepoužitelná nestíhá HD filmy ...
Mario6121 (24)|11.12.2007 23:17
[QUOTE=Prochaine;158391]D-Link DSM-520 prý neumí českou diakritiku v titulcích..[/QUOTE]

tohle nastesti neresim, neb titulky me vubec nezajimaji,
vlastne mam jeden titulkovany film - Sveraz narodniho rybolovu je v originalu lepsi nez dabing - vyrendroval jsem to rovnou s titulky do videa [TMPGEnc 4.0]

ani jsem to jeste nezkousel
Mario6121 (24)|11.12.2007 23:37
to: vomic

taky jsem uvazoval o postaveni, VIA me nenapadla, kde jsi kupoval dily? Na kolik to prijde?
ta deska je EN1500G nebo EN15000G ??
muzes napsat presne oznaceni toho SI radice?

Co tam davas za zdroj? Jsou nejaky pasivni?
cena za OS taky neni nijak hrozna 160$

Jak to beha rychle? Nejaky foto by nebylo??

Me HP beha az 50MB/s (stejny rychlosti dosahovali i na SmallNetBuilderu - dobra recenze) coz je oproti DNS-323 15MB/s znatelne rychlejsi a to DNS-323 patri co se tyce rychlosti ke spicce mezi Home NAS ...

Ja jsem se dival na ceny toho HP EX470 (500GB HDD) jsou cca 600$ je v tom semperon 64 512MB RAM a OS je v cene, problem je ze to HP v cesku neprodava .... a kupovat to pres amazon ... co kdyz se stim neco stane
vomic (671)|12.12.2007 01:20
[QUOTE=Mario6121;158450]to: vomic

taky jsem uvazoval o postaveni, VIA me nenapadla, kde jsi kupoval dily? Na kolik to prijde?
ta deska je EN1500G nebo EN15000G ??
muzes napsat presne oznaceni toho SI radice?
[/QUOTE]

desku + příslušenství sem kupoval v http://www.Czechcomputer.cz
37752 MB VIA EPIA EN15000G, 1500MHz Mini-ITX 1 5 760,-
27759 RAM Corsair 1GB DDR2 PC533 CL4 VS1GB533D2 553,-
46379 CASE THERMALTAKE VG1000BNS Wing RS100 Black 962,-
50584 DVD-R/+R Asus DRW-2014L1T SATA Black&White/LIGHTSCRIBE Retai 778,-

řadič mám koupenej z http://www.lan-shop.cz - je za za bomba peníze:
Řadič Axago PCIS-60, 4x int.SATA 3G RAID 0/1/5/10, PCI 1235,-

Celková cena bez harddisků je včetně DPH : 9 388,- Kč

Harddisky tam mám: Western Digital WD10EACS Caviar GREENPOWER - mají spotřebu jen 8,5 W při zápisu/čtení.

Zdroj tam mám nějaký 300W Eurocase co sem měl doma - hluk ze zdroje neřeším budu to mít na půdě :)

Home server tam zatím nemám nahranej, zkoušel jsem tam zatím dát XPčka Proffesional a pohodička - chodilo to v pohodě. Ohledně Home serveru se zatím rozhoduju chci si ho tam dát zkušebně trial a když mě to bude vyhovovat koupím full verzi. Nicméně Home server má být ještě mnohem méně náročný na procák jak jsou XPčka takže nečekám sebemenší problémy s tím že by ta deska a procák nestíhali.

Kdybych to postavil na levný desce a AMD procáku dostal bych se ještě o nějaký 2tis. Kč níže - ale el. spotřeba se nedá srovnat - do roka se ten rozdíl v ceně vrátí. U Home serveru není výkon procáku vůbec důležitej takže ta VIA Epia je zcela ideální deska.

Zdroj pasivní podle mě ani není potřeba - myslím že stačí zdroj co si reguluje otáčky větráku podle teploty - podle mě se nikdy s touhle konfigurací ani větrák nespustí nebo vyloženě vyjímečně :))
Mario6121 (24)|12.12.2007 06:53
[QUOTE=vomic;158456]
Celková cena bez harddisků je včetně DPH : 9 388,- Kč
[/QUOTE]

tak tohle je super cena :-)

dik za podrobne info
ja jsem si to ted spocital a v podobne konfiguraci:
stejna deska, pamet, radic +
spec skrinka Mini-ITX se zdrojem (az 4 HDD) na tuhle desku
Windows Home Server OEM ENG/10cl
to vyjde na 12K s DPH
ty disky se na netu daji sehnat kolem 6K

jeste jeden dotaz - jak jsou ty disky hlucne? Ja jsem letos zacal pouzivat Samsungy, protoze pri tom poctu, co mi doma neustale bezi, kazdy dB dolu je znat. Ty nove F1 jsou tiche a hlavne studene, kolik zerou jsem nezkoumal, protoze vedle meho Dual QuadCore Xeona to stejne nema cenu pocitat
Mam od WD dva raptory v RAID-0 a hlucnost je znacna jen pri seeku, mam na tom jen OS, takze kdyz startuje OS, tak slyset jsou, pak uz vetsinou pracuji jen SpinPointy, ktere jsou zase velice tiche, i kdyz 500G verze se docela hreji, takze ne musi foukat vetraky :-(

asi si udelam vanoce, protoze HP musim koncem tydne vratit a prece jen ten vykon MS oproti Linux NASu je o dost jinde
vomic (671)|12.12.2007 09:37
[QUOTE=Mario6121;158459]

jeste jeden dotaz - jak jsou ty disky hlucne? [/QUOTE]

Když jsem nechával spočítat raid 5 (cca 40 hodin) tak jsem musel na disky přiložit ruku abych zjistil jestli vůbec šlapou protože sem je naprosto neslyšel :))
Ale nevím zatím jak hlučné sou při krmení daty zatím sem to nekrmil takže netuším jestli je to jiné než při počítání raidu 5.

Jinak já mám systém hozenej na starším IDE disku nechci ho dávat na raid disky ... ani vlastně nevím jestli Home server jde instalovat na vytvořenej raid 5 ... oni ty Home server si snad raid tvoří uplně sami automaticky ale údajně jen raid 1 nebo 0.
Já to řeším právě proto řadičem a solo diskem na systém abych raid 5 nacpal systému už jako jeden spojenej velkej disk ... ted jen řeším jestli bude umět Home server pracovat s diskem větším než 2TB, XPčka to neumí ty uměj jen max. disk do 2TB ...
Mario6121 (24)|12.12.2007 19:07
[QUOTE=vomic;158474].........na disky přiložit ruku abych zjistil jestli vůbec šlapou protože sem je naprosto neslyšel :)) ...[/QUOTE]
to zni dost dobre - podobnou zkusenost mam s 400G Samsungy, taky jsem na ne musel sahat, jestli se ten RAID-5 vubec pocita

ja jsem si ted stahnul od MS trial verzi Home Serveru, abych videl i instalaci (na HP jsem nemohl) a na VirualPC jsem zkousel, co to vsechno umi - cca 50 min, krome zadani CD-Key ani click

.... a zatim do toho nepujdu, protoze:

a) Home Server je postaven na jadre Win2K3 a je na nej navesena DotNet aplikace Home Server, pokud pouziju cisty Win2K3 srv (bez DotNet) a povypinam vse co nebudu potrebovat - ma jeste nizssi naroky na HW nez Home Server
b) pro me je jednodussi pouzit plny OEM server a do nej dat aplikaci od DSM-520, ktera z nej media server udela taky (vestaveny media server ve Win2K3 se neda pouzivat s DSM), a Win2K3 umim. Home Server je fakt pro lidi, co o tom nic nevedi a nechteji vedet - viz obr 1
c) Home Server pouziva podivne rozdeleni HDD - pro zaklad jsem mu schvalne ve Virtual PC udelal 3 nove VHD 2 po 128GB + 1 64GB - po instalaci jsem se dival co s tim udelal: C:\ system d:\data - bez moznosti zmen, radeji bych to videl pod vlastni kontrolou - viz obr 2 a 3
d) koncepce Home Serveru na ITX platforme zustane (naklady budou stejne +- mam jednu krab. licenci na Win2K3 srv volnou - takze vlastne usetrim)

obrazky maji kolem 300k
Untitled-1.jpg Untitled-2.jpg Untitled-3.jpg
vomic (671)|12.12.2007 22:49
[QUOTE=Mario6121;158531]
c) Home Server pouziva podivne rozdeleni HDD - pro zaklad jsem mu schvalne ve Virtual PC udelal 3 nove VHD 2 po 128GB + 1 64GB - po instalaci jsem se dival co s tim udelal: k[/QUOTE]

no mě se v Home serveru právě podařilo normálně přidat další disk pod písmeno Z a je to 2TB raid 5 přes ten řadič ... mě se zase nějak nepovedlo spojit ty DATA co sem měl s tím raidem .)) ale takhle mě to asi bude nohem víc vyhovovat.
Mario6121 (24)|13.12.2007 08:20
[QUOTE=vomic;158536] ... mě se zase nějak nepovedlo spojit ty DATA co sem měl s tím raidem .))[/QUOTE]
Home Server pouziva beznou metodu "Mount Disk as Folder", takhle mi to udelal pri automaticke instalaci pres 3HDD, prvni disk rozdelil na SYS partition a DATA partition a dalsi dva HDD "mountnul" jako adresare, na cecku si udelal adresar FS a do nej pridal ty dalsi dva HDD viz obrazek 3 - to je bezna vec, to jde udelat i v XP
KSK (1)|9.3.2008 12:33
[QUOTE=Prochaine;158391]D-Link DSM-520 prý neumí českou diakritiku v titulcích..[/QUOTE]
po upgrade na verzi 1.04.05eu diakritika funguje