Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pískání TV

Widloun (4)|2.4.2004 11:56
Mám poměrně zánovní (asi 4 roky) TV přijímač (70 cm), který má veškerou elektroniku na jedné nevelké desce. A zde je problém: na desce je kromě krabičky s tunerem a přehršle drobných součástek vn trafo a obrovský Al chladič z tenkého (cca 1,5 mm) plechu, na němž jsou připevněny všechny výkonové polovodiče. Tato soustava poslední dobou vydává obtížně snesitelný hvizd, který svým kmitočtem odpovídá horizontálnímu rozkladu (15625 Hz, popřípadě odvozené frekvence). Domníval jsem se, že původcem je vn trafo, ale jeho pokusy o umlčení - podložení, klínek mezi jádro a cívku apod. nevedou nikam. Hlavní roli zde hraje zřejmě ten velký chladič (při doteku hvizd zmizí nebo se změní). Nevíte někdo, co by s tím šlo udělat - už jsem zkusil chladič na několika místech fixovat k desce silikonovým tmelem, ale moc to nepomáhá a ten zvuk je k zešílení (mění se v závislosti na zahřátí přístroje). Pomoc!!! :((
clee (6592)|2.4.2004 12:16
tohle je Pitomcova parketa... ten urcite neco poradi :-E
mirekv (7169)|2.4.2004 14:39
Co by poradil? To co já: šup do servisu! Osobně bych si to opravil sám, bude prasklé feritové jádro ve vn trafu, nebo přilehlých cívkách, příp vychylovačkách, ovšem už mám nějakou praxi.
Pitomec (10211)|3.4.2004 10:58
Po 4 letech to není zánovní TV, ale starej krám... Když si odmyslím použití jako plašák myší na půdě, tak bych taky volil návštěvu servisu a po spravení rychle TV vylifrovat do světa (=prodat).
Widloun (4)|5.4.2004 15:34
Děkuji za rady, jádro vn bylo v pořádku, domnívám se, že problém je jen v nedostatečné mechanické tuhosti celé desky a v tom, že několika léty provozu to trafo trochu povolilo. Zkusil jsem ještě podložit na vhodném místě poblíž vn desku kouskem tvrdého dřeva místo tlumicími materiály a rázem je ticho - už tři dny víkendového provozu. Jinak Pitomcova rada mi připadá nejlepší - pryč, dokud je zticha. :-E
artam (1147)|5.4.2004 23:03
Aby sa to tomu nešťastnému kupcovi potom náhodou 3 dni po kúpe znova nerozpískalo, tak na to ešte vylej pixlu epoxidu :-E :-E :-E
max_tvf (1)|6.4.2004 16:20
Mam podobny, mozna stejny problem s TV (cca 1,5 roku). Ptal sem se kamose televizaka a jako duvod mi uvedl piskajici feritove jadro v nejake civecce. Prej to staci zakapnout vterinovim lepidlem a je klid.

MAX
frik (4)|7.6.2005 18:53
Tak se si koupil ten nynejsi cenovy hit Toshiba 32ZH46P 82cm 100Hz ale to piskani mne tam docela stve. Jde slyset i pri StandBy rezimu a servisak rekl ze to je pry normalni.... no nevim ale co sem videl tak to zadna tak slysitelne nedelala... no jde to slyset jen kdyz je uplne ticho a to z poslechu u zadniho krytu ale i tak....
mirekv (7169)|7.6.2005 18:55
frik
odkud jsi?
mirekv (7169)|7.6.2005 20:21
odkud jsi?
frik (4)|8.6.2005 18:06
mirekv

Z Havirova
Ivo Mašek (10205)|8.6.2005 19:16
Po 4 letech to není zánovní TV, ale starej krám...
Dovolil bych si nesouhlasit. Dneska je sice jiná doba, ale přesto....
Moji rodiče si zakoupili televizor Ametyst roku 1960. Měli jsme ho asi do roku 1971 - 2. Pak skončil ve sklepě, protože funkční a bezporuchový přístroj nechtěl táta vyhodit do popelnice. Koupili jsme televizor Fortuna_5. V té době jediný televizor s "německým" zvukem na našem trhu. A stanice ARD u nás doma běžela velmi často. Tuto televizi jsem zdědil já a byl to první televizor v mém, ještě nezařízeném, bytě. Svojí pozemskou pouť skončil někdy na začátku 80-tých let.
Upozorňuji, že takové "výdobytky" moderní techniky, které se tu popisují (pískání apod.), tyto přístroje neměly. Sloužily k plné spokojenosti mnoho let.
Možná to bylo tehdejší dobou.
Strýc si koupil televizi v 50-tých letech. Bedna společná s radiem. Monitor malinký - ale byl v provozu, jako rarita, ještě počátkem 90-tých let !!
Miuvek (858)|8.6.2005 22:15
mno, mám ještě funkční TV Color 110ST (1985), jako záložní stroj. Taky píská, ale ta má na to už nárok, protože jestli se tam něco mohlo povolit, tak se to už určitě dávno povolilo :-)-
Jinak ale pískání není trvalé a stačí vhodný poklep a mizí. :-E
jopein (450)|9.6.2005 06:19
[quote=frik]Tak se si koupil ten nynejsi cenovy hit Toshiba 32ZH46P 82cm 100Hz ale to piskani mne tam docela stve. Jde slyset i pri StandBy rezimu a servisak rekl ze to je pry normalni.... no nevim ale co sem videl tak to zadna tak slysitelne nedelala... no jde to slyset jen kdyz je uplne ticho a to z poslechu u zadniho krytu ale i tak....[/quote]
To není normální, to je důvod k reklamaci.
Je to asi trafo ve zdroji. Lepení, podkládání nevede mnohdy k odstranění tohoto jevu, lépe je ho vyměnit. Příčinou bývají někdy i vyschlé kondenzátory, ale u nového televizoru to nebývá zvykem.
Já tyto problémy nemám, slyším jen do 9 kHz. :-E
Jinak se tyto problémy řeší spíš na http://tibor56.hyperlinx.cz/phpBB/index.php
mirekv (7169)|9.6.2005 07:36
Já tyto problémy nemám, slyším jen do 9 kHz.
kecáš!
Bullback (352)|16.6.2005 14:06
To je častej jev u TV že "pískaj", kdysi co vím tak to dělaly velké SONY a stará Oravaa 235, u tý "zánovní" Oravy 235 sem nacpal mezi VN ferity kus papíru a trafo utáhl k desce, - píská tudíš trafo.
Jinak jsou tu i harmonický tak slyšet budou i zvuky pod 9khz. :-)
cslu (6)|17.6.2005 16:04
No, pokud je TV v provozu a píská tak to většinou dělá cívka linearity stačí trochu impregnačního laku a je po pískání.
Pokud je to ve standby je to někdy složitější, kondiky, impulsní trafo,řídící IO, změněná hodnota některého odporu atd. nebo to se mi stalo,že i když se TV vypla zdroj byl nadále zatěžován a vesele si pískal takže závada byla na sek. straně
Logi.76 (2)|9.9.2009 17:31
Zdravím všechny kdo chtěj radit :)

mam obdobný problém TV stará 2.5roku jedna se o sirokouhlou 82" Philips TV a uz pul roku poslouchám pískání... pac to zacalo až po skončení záruky :)

v okolí kde bydlím není žádný mladší opravář TV aby ten zvuk slyšel (vyzkoušel sem dva a oba že prej nic neslyšej :( ) tak to asi vydím na nějakou tu cívku jak tu píšete.

pískání se ozve cca po hodině někdy po dvou provozu a měni se v závyslosti na tom jak je světlá scéna (svetlejsí pískaní vic tmasí někdy i ustane)... takže nějaká rada než tu televizi rozeberu ? a jestě dotaz jak vypadaj ty cívky ? :) no nejlepsi bude kdyz to rozeberu tak to vyfotím a hodim sem fotku co... sem laik.... ale nemam jinou možnost a vozit TV do autorizovaneho servisu cca 80km daleko to fakt ne ...

děkuji za info L.
Ivo Mašek (10205)|9.9.2009 18:19
Teplem vyhřáté a uvolněné vychylovací cívky., pravděpodobně. Může být i VN trafo.
Může to být i vyschlý kondenzátor (pokud TV nemá dobré větrání, nebo je blízko nějakého topného tělesa - to je potom hned. To se nedá takhle na dálku říct. Tam musí někdo být a poslechem najít.
[quote]... sem laik....[/quote]
Amatérskou opravu nedoporučuji. Vychylovací cívky se dají přilepit, ale není to nic jednoduchého, jak se může zdát. Můžeš, pokud je uvolněné VN trafo, ho utáhnout. Víc s tím asi neuděláš.
A bacha - kope to i nějaký čas po vypnutí TV. Kondíky jsou svinstvo.
Logi.76 (2)|12.9.2009 11:52
Zdravím, takže TV stále píska a stále sem nenalezl vhodně mladého opraváře aby to slyšel :)

tak sem ji rozdělal a udělal par fotek ... poslouchal a asi to opravdu jde nějaky ty cívky... bohužel netusim jak zjistit z který a už vubec ne jak si představujete že se to dá opravit (zalejt jadro sek. lepidlem ci lakem na nehty... ??)... když je to vsechno tak nějak zality už na tý desce ...

Jinak muže mi někdo podle těch oprazku říct kde tam mam to VN trafo :) netusim jak vypadá :) a taky k cemubych se pod napětím neměl ani přibližovat :) Jen mě to zajíma .. stejně asi nenajdu odvahu to nějak opravit ... :)

tady fotky
http://img193.imageshack.us/gal.php?g=p1200562.jpg

děkuju za info
L.
lapis (3)|3.10.2009 18:22
[quote=mirekv;42793]Já tyto problémy nemám, slyším jen do 9 kHz.
kecáš![/quote]

Je to možné, mám 66 let a slyším 10,8 vlevo, 10,2 vpravo, to mě zbavilo úvah, zda si koupit novou HIFI mašinku a pan primář pravil, že na svůj věk bych mohl být i hlušší.
Ivo Mašek (10205)|3.10.2009 20:26
[quote=lapis;242915]Je to možné, mám 66 let a slyším 10,8 vlevo, 10,2 vpravo, to mě zbavilo úvah, zda si koupit novou HIFI mašinku a pan primář pravil, že na svůj věk bych mohl být i hlušší.[/quote]
Tak to je výborný. To dnešní mladí, kteří mají puštěnou muziku do sluchátek a já to i tak slyším na pátém sedadle od nich zcela zřetelně, budou v mnohem mladším věku hluší jak poleno. Nějaká HiFi mašinka už je tak od čtyřicítky nemusí vůbec trápit :-D
vivid.sk (11472)|7.10.2009 17:25
Ivo Mašek> ono to zavisi aj od toho, co kto robi a kde. Napriklad taky bagrista bude mat v 50tke takisto problem. Presne tak ako DJ a podobne povolania.


Co sa tyka toho piskania, tak piskaju vsetky CRT TV, niektore viac a niektore menej (skoro nepocutelne), zavisi od toho, kto je ako citlivy. Toto je pre mna hlavny dovod, preco by som doma podobnu masinku (uz) nechcel.


Zdravím, takže TV stále píska a stále sem nenalezl vhodně mladého opraváře aby to slyšel

Ono zavisi ci to pocut chcu. Podobny problem mal kolega s novym LCD TV (Fujitsu-Siemens), ktory piskal dokonca aj v standby! (piskalo trafo) a i ked sa na zaciatku javilo, ze reklamacia bude uznana (technik na zaciatku pocul), tak po 30 dnoch sa javila ako neopodstatnena, lebo technik(technici) zrazu nic nepoculi!