Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG-2 vs MPEG-4

Namelessone (5)|18.6.2007 12:51
Zdarec, sorry za trochu OT, ale nevíte někdo jak se liší přístup k odstraňování artefaktů u MPEG-2 a MPEG-4? Díky moc
Pitomec (10211)|18.6.2007 12:53
Řekl bych, že přístup je stejný - stačí v obou případech použít co největší rozlišení a co nejvyšší datový tok. A pokud je to už zprzněný, tak tomu nepomůže ani svěcená (a ani v jednom případě) :)
Namelessone (5)|18.6.2007 13:06
no tak sem to zrovna nemyslel :-) Pro oba standardy existujou postprocessingový algoritmy, ale spíš jestli už mjaí něco implementovanýho v základu nebo ne..Já vim že ta otázka je dost obecná, ale takhle mi bylo položená :-)
Pitomec (10211)|18.6.2007 13:09
Můžeš to protáhnout třeba ProCoderem 2 (on to trochu mázne a něco z těch nedostatků se skryje), ale jak už říkali naši předci, tak z ho*na bič neupleteš :)
Namelessone (5)|18.6.2007 13:16
Jasný no, ale když by se tě někdo zeptal, co bys mu odpověděl? Já potřebuju k tomu něco říct u obhajoby :-)
Pitomec (10211)|18.6.2007 13:22
To co jsem psal výš - můžeš to protáhnout ProCoderem, ale výsledek bude i tak mdlý...
Namelessone (5)|18.6.2007 13:29
njn, ale tohle před komisí říct nemůžu...oni to budou chtít spíš obecně :-/
Pitomec (10211)|18.6.2007 13:38
Obecně můžeš říct, že nedostatky lze napravit příslušnou softwarovou aplikací běžící pod Windows 2000/XP :-D
Namelessone (5)|18.6.2007 13:40
No to taky nebude to pravý ořechový, když budou chtít vědět jak se liší PŘÍSTUP k odstraňování artefaktů :-)
BOBA (590)|18.6.2007 13:59
Bude to trochu od věci, ale mě systém otázek a odpovědí připadá jako psychoanalýza. Tazatel se sám dopracuje k odpovědi. Už Ti toho moc nezbývá. Případně řekni Pitomcovi, co bys potřeboval slyšet jako odpověď.
Brucholet_shw (45)|18.6.2007 14:13
MPEG ve verzi 1 a 2 byl ale jen začátek popisu videa z visuálního hlediska. Standard MPEG-4 jde mnohem dále. Nedívá se na obraz jako celek, ale rozděluje ho na pozadí a jednotlivé objekty, které jsou na tomto pozadí. Protože je MPEG-4 poměrně složitý, je dále rozdělen do částí, které ho popisují a později i doplňují o další vlastnosti (již jste určitě slyšeli o Part 10 - AVC). MPEG-4 je také rozdělen do několika profilů, které rozdělují použití i vlastnosti, které je možné použít. Jako první profil byl MPEG-4 SP (Simple Protocol), který byl určen pro aplikace s nízkým bitrate - pro internet, videokonference, streamované video apod., kde je jen velmi málo pohybu. Tato verze nepočítá s B-snímky, používá pouze I-snímky (nazývané také klíčové snímky) a P-snímky. Další verze MPEG-4 ASP (Advanced Simple Protocol), přidává podporu B-snímků, detekci pohybu objektů po celém snímku a přesnost pohybu na 1/4 pixelu. Dalším doplněním je verze MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding), známá také jako Part 10 a přijatá jako standard H.264. Umožňuje ještě větší kompresi při srovnatelné kvalitě jako MPEG-2, není již určena pouze pro streamované video, ale jako náhrada za MPEG-2 v komerčních zařízeních. Mezi nejvýznamnější změny patří možnost predikce obrazu i přes více snímků, variabilní velikost bloků pro detekci pohybu od 4x4 bodů, váhová predikce, vylepšeno kódování I-snímků, postprocessing pro odstranění koskatění bloků a mnoho dalšího.
Zdroj:https://www.tvfreak.cz/kodeky-tajemstvi-zbavene/479
Pitomec (10211)|18.6.2007 19:24
[quote=BOBA;144228]Bude to trochu od věci, ale mě systém otázek a odpovědí připadá jako psychoanalýza. Tazatel se sám dopracuje k odpovědi. Už Ti toho moc nezbývá. Případně řekni Pitomcovi, co bys potřeboval slyšet jako odpověď.[/quote]
Může říct i tobě, protože tvoje "rady" jsou na tom podobně (spíš hůř) 9-)
vlada (3470)|18.6.2007 21:25
Hlavní rozdíl je v tom, že u MPEG-2 se běžně postprocessing nepoužívá vůbec. Začínají ho implementovat až teď televize s digitálním příjmem, aby se nějak zamaskovala zoufalá kvalita DVB-T. Principiálně to je úplně stejný - zamaskovat kostičkovatění jednobarevných ploch vytvořením pozvolných přechodů (rozmáznutím). Samozřejmě s detekcí hran, aby se nerozmazávalo to, co se rozmazávat nemá. Obojí se může dělat pna jasové i barevné složce.

Hlavní rozdíl mezi MPEG-4 AVC a ostatními MPEG kompresemi (MPEG-1,2,4 ASP) je v tom, že postprocessing je povinnou součástí dekodéru. Musí jej tedy provádět každý přehrávač toho formátu. U některých dekodérů (libavcodec - ffdshow) se dá volitelně vypnout.
stayman (12393)|18.6.2007 22:38
[QUOTE=vlada;144257]Hlavní rozdíl je v tom, že u MPEG-2 se běžně postprocessing nepoužívá vůbec. Začínají ho implementovat až teď televize s digitálním příjmem, aby se nějak zamaskovala zoufalá kvalita DVB-T. Principiálně to je úplně stejný - zamaskovat kostičkovatění jednobarevných ploch vytvořením pozvolných přechodů (rozmáznutím). Samozřejmě s detekcí hran, aby se nerozmazávalo to, co se rozmazávat nemá. Obojí se může dělat pna jasové i barevné složce.

Hlavní rozdíl mezi MPEG-4 AVC a ostatními MPEG kompresemi (MPEG-1,2,4 ASP) je v tom, že postprocessing je povinnou součástí dekodéru. Musí jej tedy provádět každý přehrávač toho formátu. U některých dekodérů (libavcodec - ffdshow) se dá volitelně vypnout.[/QUOTE]

Uff, tak o tom vysielani pocujem prvykrat a co sa tyka post-procesingu, maju ho aj DVD-playere a takisto zalezi, ci pouzijes nejaku utilitku ala vlada, alebo plateny a vykonny enkoder s HW akceleraciou!!! Nehnevaj sa na mna, ale povinnost niecoho, co nie je nicim dane, je zase nejaky tvoj vymysel??? Co to tu preboha zase trepes, Mpeg4 ze sa da nejak post upravit, je dane samotnou kompresiou, ze to dovoluje.
Foolproof (2713)|18.6.2007 22:51
[quote=stayman;144272] ci pouzijes nejaku utilitku ala vlada, alebo plateny a vykonny enkoder s HW akceleraciou!!! [/quote]

Dej tip na enkoder s HW akcelerací, ať už placený nebo ne, ale hlavně výkonný, alespoň jako Avivo.
Dík.
stayman (12393)|18.6.2007 23:14
[QUOTE=Foolproof;144273]Dej tip na enkoder s HW akcelerací, ať už placený nebo ne, ale hlavně výkonný, alespoň jako Avivo.
Dík.[/QUOTE]

NVidia PureVideo, Cyberlink, Nero ShowTime...
vlada (3470)|19.6.2007 00:05
stayman
Když tomu nerozumíš, tak tu zase nemudruj o nesmyslech. U MPEG-4 AVC je postprocessing součástí specifikace, takže je implementovaný (povinně) přímo v dekoderu. Že to nevíš nebo tomu nerozumíš je tvůj soukromý problém a nemusíš kvůli tomu zasírat diskuzi zbytečnými příspěvky.

Jinak k tomu postprocessingu ještě doplním, že kromě deblockingu (odstranění kostek) se ještě dělá dering (odstranění tzv. ringing artefaktů). Osobně bych to nazval asi jako olezlé hrany. Detaily a nějaké obrázky, které to celkem pěkně ukazují jsou třeba v tomto dokumentu: http://www.cse.cuhk.edu.hk/~ttwong/papers/artifact/dering.pdf

MPEG-4 AVC má specifikovaný na straně dekodéru pouze deblocking. Samozřejmě další postprocessing filtry nikdo nezakazuje použít. Ale u kvalitního záznamu jsou spíš na škodu.
stayman (12393)|19.6.2007 09:28
[QUOTE=vlada;144278]stayman
Když tomu nerozumíš, tak tu zase nemudruj o nesmyslech. U MPEG-4 AVC je postprocessing součástí specifikace, takže je implementovaný (povinně) přímo v dekoderu. Že to nevíš nebo tomu nerozumíš je tvůj soukromý problém a nemusíš kvůli tomu zasírat diskuzi zbytečnými příspěvky.

Jinak k tomu postprocessingu ještě doplním, že kromě deblockingu (odstranění kostek) se ještě dělá dering (odstranění tzv. ringing artefaktů). Osobně bych to nazval asi jako olezlé hrany. Detaily a nějaké obrázky, které to celkem pěkně ukazují jsou třeba v tomto dokumentu: http://www.cse.cuhk.edu.hk/~ttwong/papers/artifact/dering.pdf

MPEG-4 AVC má specifikovaný na straně dekodéru pouze deblocking. Samozřejmě další postprocessing filtry nikdo nezakazuje použít. Ale u kvalitního záznamu jsou spíš na škodu.[/QUOTE]

Mohol by si ma najviest, kde je v specifikacii PRIKAZANY postprocesing, nejak to neviem najst.
Foolproof (2713)|19.6.2007 16:00
[quote=stayman;144274]NVidia PureVideo, Cyberlink, Nero ShowTime...[/quote]

Chtěl jsem enkoder, ne dekoder a navíc pokud možno pro MPEG4........a o AVC jsem raději taktně pomlčel.:)

S HW akcelerací, tedy snad za pomoci GPU.
stayman (12393)|19.6.2007 16:10
[QUOTE=Foolproof;144326]Chtěl jsem enkoder, ne dekoder a navíc pokud možno pro MPEG4........a o AVC jsem raději taktně pomlčel.:)

S HW akcelerací, tedy snad za pomoci GPU.[/QUOTE]

Uff, tak potom neviem co vlastne chces, chces nejaky HWkoder, teda kartu???? Za kolko???
vlada (3470)|19.6.2007 16:31
stayman (12393)|19.6.2007 16:51
[QUOTE=vlada;144330]http://www.answers.com/topic/deblocking-filter[/QUOTE]

Neviem ci to bolo mne, ale pytal som sa, ktora specifikacia to prikazuje :D ;)
vlada (3470)|19.6.2007 17:56
Si už děláš srandu, ne? A nebo neumíš anglicky...

[QUOTE]In contrast with older MPEG-1/2/4 standards, the H.264 deblocking filter is not an optional additional feature in the decoder. It is a feature on both the decoding path and on the encoding path, so that the effects of the filter are taken into account in reference macroblocks used for prediction.[/QUOTE]
stayman (12393)|19.6.2007 18:15
[QUOTE=vlada;144339]Si už děláš srandu, ne? A nebo neumíš anglicky...[/QUOTE]

No srandu si tu robis zatial ty z nas. Kde tam mas napisane, ze je to v specifikacii povinne???
Foolproof (2713)|19.6.2007 20:15
[quote=stayman;144328]Uff, tak potom neviem co vlastne chces, chces nejaky HWkoder, teda kartu???? Za kolko???[/quote]

Vycházel jsem z tvého vyjádření, prostě jsi hovořil o enkoderu s HW akcelerací jako o samozřejmosti a mně by se hodil, ale prostě žádný neznám.:)
stayman (12393)|19.6.2007 22:56
[QUOTE=Foolproof;144349]Vycházel jsem z tvého vyjádření, prostě jsi hovořil o enkoderu s HW akcelerací jako o samozřejmosti a mně by se hodil, ale prostě žádný neznám.:)[/QUOTE]

Vymenoval som ti ich. Nehovoril som vsak nic o HW enkoderoch, pouze o HW akceleracii, takze asi si spatne nieco pochopil. Ze by umysel ??? :D :D :D
Foolproof (2713)|19.6.2007 23:21
NIc jsem se nesnažil pochopit, jenom jsem četl - cituji podruhé "alebo plateny a vykonny enkoder s HW akceleraciou!!! ".
Prostě se ptám jestli nějaký znáš, úmysl neúmysl, to co jsi vyjmenoval nemá s enkodováním za pomoci hardware společného prakticky nic, to je vše. Místo toho abys mně pomohl, tak jaksi zcestně, aniž by sis přečetl vlastní vyjádření, vyslovuješ něco jako podezření o mé snížené chápavosti.
Zapomeň na to.
stayman (12393)|20.6.2007 00:05
[QUOTE=Foolproof;144357]NIc jsem se nesnažil pochopit, jenom jsem četl - cituji podruhé "alebo plateny a vykonny enkoder s HW akceleraciou!!! ".
Prostě se ptám jestli nějaký znáš, úmysl neúmysl, to co jsi vyjmenoval nemá s enkodováním za pomoci hardware společného prakticky nic, to je vše. Místo toho abys mně pomohl, tak jaksi zcestně, aniž by sis přečetl vlastní vyjádření, vyslovuješ něco jako podezření o mé snížené chápavosti.
Zapomeň na to.[/QUOTE]

Uff, tak pod pojmom enkodovat ak ty vidis kodovat, tak to mi fakt prepac a zabudni na to. Este raz sa ta pytam, vyletel si, ze potrebujes nejaku HW kartu, aspon tak sa to da chapat, tak potom co vlastne potrebujes???? :eek: Asi si naozaj zabudol, co. :D Totiz ja som nepisal nic o HW koderoch, alebo dekoderoch, to si si vystruzlikal ty sam:))
Foolproof (2713)|20.6.2007 11:49
Meleš si to svoje pořád dokola, jsou prostě softwarová zařízení, která požívají GPU k provádění některých procesů při zpracování videa, např. u capturingu je tam hardware noise reduction, 3D Comb Filtering atp. U dekodování hardware deinterlacing a řada dalších.
Funkcí, které se ale při enkodování zpracovávají hardwarově je jako šafránu, řekněme žádné moc užitečné, no a z tvého vyjádření vyplývá, že dokonce ve spojitosti snad s AVC je to samozřejmost.
Píšeš, pořád dokola, žes nic nepsal, přitom jsem tě citoval 2x.
Prostě asi není ještě enkoder s HW akcelerací a hotovo, úlet v diskuzi s Vladem pochopím, řeknu sorry a padla a nebudu přece dělat slohová cvičení a psát o hovně nebo téma nenápadně přesunovat k inteligenčním nebo jiným schopnostem toho, kdo se do diskuze vmíchá.
End.
vlada (3470)|20.6.2007 13:31
Nojo, když si někdo plete enkoder a dekoder a není schopný přeložit si 2 anglické věty, tak to se potom těžko o videu diskutuje.
stayman (12393)|20.6.2007 17:33
[QUOTE=Foolproof;144373]Meleš si to svoje pořád dokola, jsou prostě softwarová zařízení, která požívají GPU k provádění některých procesů při zpracování videa, např. u capturingu je tam hardware noise reduction, 3D Comb Filtering atp. U dekodování hardware deinterlacing a řada dalších.
Funkcí, které se ale při enkodování zpracovávají hardwarově je jako šafránu, řekněme žádné moc užitečné, no a z tvého vyjádření vyplývá, že dokonce ve spojitosti snad s AVC je to samozřejmost.
Píšeš, pořád dokola, žes nic nepsal, přitom jsem tě citoval 2x.
Prostě asi není ještě enkoder s HW akcelerací a hotovo, úlet v diskuzi s Vladem pochopím, řeknu sorry a padla a nebudu přece dělat slohová cvičení a psát o hovně nebo téma nenápadně přesunovat k inteligenčním nebo jiným schopnostem toho, kdo se do diskuze vmíchá.
End.[/QUOTE]

Tak pocuj, pojem enkodovat zahrna oba procesy, kodovat a aj dekodovat, a ja nemozem za to, ze ty si si prave vybral iba jeden, pricom kedze sme sa bavili cely cas len o procesingu, co je proces dekodovaci, nemozem za to,ze tvoja "inteligencia" ani na tomto zaklade nedovoluje ti to pochopit. Slovickaris sa tu iba ty a ja som ti sam napisal enkodery (pre teba dekodery) s HW akceleraciou, kde ako vidim, zase sa tu snazis niekomu spatne pomoct tym, ze sa jedna o HW deinterlacing, co zase niekto moze pochopit, ze ta HW akceleracia a je jedno cim je prevadzana, pretoze to nie je dolezite, staci sa riadit tym, co pise vyrobca a uvedenu kartu si kupit a takisto zase je jedno, ci je to karta graficka, alebo nejaka ina, ze funguje iba pri deinterlacii. To by si si mohol odpustit taketo demagogie.\\/ :-R
stayman (12393)|20.6.2007 17:34
[QUOTE=vlada;144378]Nojo, když si někdo plete enkoder a dekoder a není schopný přeložit si 2 anglické věty, tak to se potom těžko o videu diskutuje.[/QUOTE]

Este raz sa ta pytam a posledny, ktory standard, specifikacia
PRIKAZUJE postprocesing, ako to prezentujes ty???? Nie kde sa o tom pise, ale kde sa to prikazuje, chapes??????


Prosim odpovedaj priamo na otazku ano? Ak s tym mas problem, nepis prosim nezmysly.\\/
vlada (3470)|20.6.2007 18:11
Na http://ip.hhi.de/imagecom_G1/assets/pdfs/csvt_overview_0305.pdf máš dokument přímo od IEEE, tak si to prostuduj, pokud jiným zdrojům nevěříš. A doporučuju naučit se používat Google.

Co se týká slova enkoder, tak možná má ve slovenštině jiný význam než v češtině (o čemž značně pochybuji), ale pokud vyjdu z anlgického výrazu encode jedná se pouze o kodér/kompresor. A tak je to chápáno i v češtině, jedná se přeci o slovo přejaté z angličtiny. V žádném případě se nemůže použít sloveso encode pro dekompresi.
stayman (12393)|20.6.2007 18:14
[QUOTE=vlada;144398]Na http://ip.hhi.de/imagecom_G1/assets/pdfs/csvt_overview_0305.pdf máš dokument přímo od IEEE, tak si to prostuduj, pokud jiným zdrojům nevěříš. A doporučuju naučit se používat Google.

Co se týká slova enkoder, tak možná má ve slovenštině jiný význam než v češtině (o čemž značně pochybuji), ale pokud vyjdu z anlgického výrazu encode jedná se pouze o kodér/kompresor. A tak je to chápáno i v češtině, jedná se přeci o slovo přejaté z angličtiny. V žádném případě se nemůže použít sloveso encode pro dekompresi.[/QUOTE]


Presiel som si cele ISO standardy, ale ani v jednom nie je prikazane to, co ty tvrdis. To ze to existuje este neznamena, ze je to prikazane, takze to si nedokazal.

Co sa tyka Enkodera, tak samozrejme musi aj dekodovat, alebo ako mi vysvetlis, ze otvori subor???? :))))))))))))))))))))))))))))))))))) Tak neviem, ale u nas na Slovensku je aj pojem koder, dekoder a kled niekto povie enkoder, je jasne, ze by mal vediet oboje a uz vo vztahu, alebo na poblem v diskusii ak odpovedas na prislusny proces, je jasne, co si tym enkoderom myslel, ale u vas to asi jasne nie je a stacilo sa spytat, povedal by som to teda priamo.:)
Devaster (477)|22.6.2007 08:43
deblocking filter je v h264 stale aktivny - pri enkodingu musis nastavit jeho "silu" (ked nastavis "0" tak sa sila nastavuje dynamicky podla vlastnosti obrazu - ale MUSI byt implementovany aj na strane enkodera aj dekodera, inak sa nedrzis iso specifikacie)
Devaster (477)|22.6.2007 08:45
stayman (12393)|22.6.2007 09:03
[QUOTE=Devaster;144512]deblocking filter je v h264 stale aktivny - pri enkodingu musis nastavit jeho "silu" (ked nastavis "0" tak sa sila nastavuje dynamicky podla vlastnosti obrazu - ale MUSI byt implementovany aj na strane enkodera aj dekodera, inak sa nedrzis iso specifikacie)[/QUOTE]

Vlada tvrdi, ze sa da vypnut, potom to znamena, ze nemusi byt sucastou, lepsie povedane vylucuje to jeho tvrdenie uz uplne, ze je povinny. ;) Inak kedze tento proces je sucastou aj kodovania, nejedna sa teda iba o postprocesing.

Tuto to mas napisane:

[QUOTE]deblocking filter is not an optional additional feature in the decoder. It is a feature on [COLOR="Red"]both[/COLOR] the decoding path and on the encoding path[/QUOTE]

\\/
stayman (12393)|24.6.2007 04:56
No a zistil som, ze sa da ZAPNUT :))))) aj pri kodovani, takze ziadne povinne NEstandardy, co znamena, ze implementovany v samotnej kompresii nie je !!!!!! B-) \\/