Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojení plazma s DVD - hdmi vs. scart

Golmanek (154)|17.6.2007 21:44
Omlouvám se za další dotaz, ale rád bych se zeptal, zda mi bude stačit propojit plazmu PANASONIC TH-37PX70E s DVD přehrávačem pouze Scartem nebo bude nutný již Hdmi? Ptám se proto, že mám starší výborný přehrávač Pioneer DV-575, ale ten ještě hdmi nemá. Mám koupit nový přehrávač nebo bude stačit ten stávající a propojení přes scart? Děkuji moc.
Radoo (1302)|17.6.2007 23:06
Digitální záznam, digitální zobrazovač, analogové propojení - odpověz si sám, jestli přehrávač spíše byl výborný. Rozdíl HDMI SCART nebetyčný.
Golmanek (154)|17.6.2007 23:09
:-( Další penízky v pr...
Pitomec (10211)|18.6.2007 06:18
robert.kotasek (777)|18.6.2007 07:52
uz obetoval celkem dost - z 26" sel na 37" ;)
setres (158)|18.6.2007 08:36
Rozdíl mezi hdmi a scartem určitě je. Použiješ li však kvalitní scart také nebudeš zklamanej. Určitě budeš mít kvalitní obraz, daleko lepší než když sleduješ běžnou TV.Takže jestli jsi byl až dosud spokojenej se svým DVD, tak u něj klidně ještě zůstaň. Lepší si časem můžes vždycky koupit (a levnější).
Golmanek (154)|18.6.2007 09:55
Už jsem obětoval i čtyřku na TV stolek :-( Ale asi dám ten přehrávač s HDMI. Dík za typ. Buď dám toho Panasonica nebo Pioneera.
KOCOUR65 (653)|18.6.2007 20:45
POZOR POZOR- mam plazmu 42px70e coz je jen trochu vetsi jak mas ty. obraz z dvd pres rgb scart perfektni-stejny jako progresivni propojeni.kabel scart mam plne osazeny na rgb cena kolem 5OOkc.prehravano z dvd rekorderu panasonic DMR E50. dle recenzi a debat na forech jsem koupil prehravac samsung 870 s prepoctem na vysoke rozliseni a k nemu hdmi kabel s pozlacenymi konektory a stribrnymi vlakny-obraz naprosto stejny pri vsech nastavenich jako z panasonicu-opravdu jsem to dlouho zkoumal -pokazde je ale perfekt-plazma si to vzdy prepocita sama-takze me to prineslo akorat to ze muzu prehravat avi soubory panasonic to neumel - moje rada kup kvalitni rgb scart kabel a na novy prehravac zapomen -nic s tim neziskas -tot ma uprimna rada-kdo vidi rozdil tak ma nekvalitni propojeni nebo nekvalitni dvd stroj.
Konyczczcz (25)|18.6.2007 21:09
a co takhle delka RDB kabelu. potreboval bych tak kolem 6 metru, da se sehna i tak dlouhy kabel v perfektni kvalite ??? zatim jsem ho nikde nevydel. Zatim samy 1.5 nebo 2 metrovy
vlada (3470)|18.6.2007 21:13
Golmanek> Podle mě HDMI má smysl spíš až pro HD (Blu-ray, HD DVD). Pokud to propojíš YUV nebo RGB signálem, tak přestože to je analog, přeneseš téměř veškerou obrazovou informaci z DVD bez ztrát. Ideální by asi bylo použít 3x cinch YUV kabel. Než vyhodíš 3.000 za novej přehrávač, tak si nejdřív ověř, jestli to má smysl. Osobně si myslím, že ne.

Konyczczcz: Jak už jsem psal, řešil bych to 3x cinch (respektive 5x cinch pokud bys chtěl i zvuk) kabelem. Ten seženeš i delší a kvalitní.
Golmanek (154)|18.6.2007 21:22
Jééé. Tak jsem z toho jelen. No tedy zkusím tedy scart, mám ho asi za pětikilčo od Bandrbridge nebo Profigold a pak se rozhodnu, přehrávač mohu koupit hned. To pak není problém. Dík.
Radoo (1302)|18.6.2007 21:56
Než vrážet hromadu peněz do "zlatých kabelů", tak radím toto.
Kabel HDMI 5m za pár korun, ztráta žádná, přeneseš obraz i zvuk
http://lcd.nej-ceny.cz/30304/kabel-hdmi-hdmi-19pin-5m.html

A pak tyto 3 přehrávače od 2,5k umí upscaling 1080p
http://www.vltava2000.cz/dallystore/GoodsDetail.asp?strGoodsID=PHIDVP5980
http://www.main-shop.eu/zbozi/4485/elektro-shop/audio-video/DVD/DVD-prehravace/zbozi.html
http://www.elektro-oaza.cz/produkt/dvd-prehravac-samsung-dvd-1080p7/
KOCOUR65 (653)|18.6.2007 22:12
chci se jeste zeptat jak dlouho cekas na tu 37 plazmu ? mel jsem ji taky objednanou a kdyz uz to bylo 3 tydny tak jsem volal do panasonic.cz info a tam mi rekli ze 37 ve skladech nemaji a ze cekaji na informace o dodavkach z ciziny v ceske republice se pry nevyrabi-pry to muze trvat 14 dni ,ale i 2 mesice-takze ja uz nechtel cekat ta jsem vzal 42 a byla druhy den
Golmanek (154)|18.6.2007 22:14
No čekám na ní už asi 4 hodiny:-) A koukat na 42´plazmu z 2,5m? Asi těžko, ne?
KOCOUR65 (653)|18.6.2007 22:26
to ja prave koukam z 2.5 m analog kabelovka horsi ale to dvd te vtahne do deje-drive jsem mel crt uhlopricku 70cm sirokouhlou a zvuk av prijimace previsoval obraz,ale ted je to teprve to prave kino -kdyz subfofer boucha tak to pri te velke uhlopricce presne pasuje jak v pravem kine
Golmanek (154)|18.6.2007 22:33
A nemáš vykloubenou hlavu:-) a zkušenosti s DVB-T? Já to mám hlavně na DVD, ale přítelkyně na televizi. Ale jinak klidně souhlasí se 42´. Já tam snad zejtra zavolám a budu doma 42´:-)
KOCOUR65 (653)|18.6.2007 23:23
prave jsem se toho taky bal ty 42 ale fakt ten obraz z dvd je tak perfektni ze tam neni videt zadne ruchy-myslim nornalni dvd ne komprimovany-a to zorny pole je pri dvd akorat ze vidis jen obraz - nevnimas okoli-az budou penize tak uvazuji na tv o cslink-ma datovy tok jako dvd takze obraz by mel byt taky perfekt-digi nebo upc maji tretinovy data a proto by to bylo horsi jak analog-a jeste jak jsem psal jinde tak ta plazma chce zahoret-ze zacatku polovicni jas akontras a zadny staticky obraz
Golmanek (154)|18.6.2007 23:27
Díky, zatím počkám na tu 37´ a pokud to bude dlouho trvat, tak začnu jednat:-)
vlada (3470)|19.6.2007 00:47
Ono není nutné mít žádné extra drahé kabely. Pozlacený konektory a podobný blbosti jsou jenom k tomu, aby se z lidí daly tahat peníze. Zkus si to někdy porovnat - žádný rozdíl nepoznáš. HDMI je samozřejmě digitál, takže tam má kvalita kabelu už z logiky věci nulový význam. Obraz je buďto stoprocentní nebo nekoukatelný/žádný.

Přehrávač s upscalingem (zvlášť do 1080p) je podle mě úplně zbytečný. Upsacaling si provádí televize sama a zřejmě mnohem líp než levný DVD přehrávače. Navíc konvertovat obraz 576 -> 1080 -> 768 se mi zdá celkem nesmyslný. Nechat to udělat televizi 576 -> 768 je určitě lepší.

No a nakonec co se týká výroby plazem Panasonic, tak se pro Evropu nedělají nikde jinde než v Plzni. Dost dobře tomu nerozumím, proč nejsou skladem.
bopa (14)|19.6.2007 08:07
Asi mi nebudete věřit, ale já na ni narazil v jednom kameném krámě čirou náhodou - tak jsem ji koupil. Přemýšlel jsem o ní déle, ale že byla hned skladem mne ihned zpracovalo. :-) .Spokojenost nejvyšího kalibru. Nic moc kvalitní signál TV vysílání dokázala tato TV přechroustat lépe, než staré CRT Sony. O DVD se ani nezmiňuju. A potvrzuji výrobu v Plzni.
Golmanek (154)|19.6.2007 12:03
To já Ti věřím, ale já ji neviděl ani v Electrowordlu, Datartu ani v Globosu:-) Max. LG nebo Šamšunk.
KOCOUR65 (653)|19.6.2007 16:51
jte v peknem omylu v cechach se nove modely nevirabi informace od zastupitelstvi panasonic pro ceskou republiku
vlada (3470)|21.6.2007 01:13
V tom případě je v omylu zastupitelství Panasonic v ČR. Já v Plzni v Panasonicu pracuju, tak vim, co tu vyrábíme. Pokud máš zájem, tak tuším tuhle neděli je den otevřených dveří, tak se můžeš přijít podívat jak se tu ty televize nevyrábí :-).
Golmanek (154)|21.6.2007 08:41
Tak Vláďo, kdy se začne makat na mé 37´plazmě, kterou mám již objednanou a není skladem:-) :-)
vlada (3470)|24.6.2007 22:49
Chybí schopný montéří, tak výroba vázne. Ale můžeš se přihlásit a podpořit výrobu. Za 3 měsíce si na tu TV vyděláš, když nebudeš nic utrácet. :-)

Ale teď vážně, těžko říct, proč ty TV nejsou. Nějaký náznaky proč tomu tak je mam, ale to samozřejmě nesmím říct, protože jsem musel podepsat, že nic neřeknu.
Golmanek (154)|25.6.2007 11:42
:-) :-) :-) A už se alespoň vyrobily? Někde nějakou informaci měl, že by už mohly být.
vlada (3470)|25.6.2007 19:03
Jejich výroba jede už několik měsíců. Ale otázka je, na který trhy jsou přednostně dodávaný.
stani (1647)|26.6.2007 09:44
[QUOTE=vlada;144279]Ono není nutné mít žádné extra drahé kabely. Pozlacený konektory a podobný blbosti jsou jenom k tomu, aby se z lidí daly tahat peníze. Zkus si to někdy porovnat - žádný rozdíl nepoznáš. [/QUOTE]

Tak tady bych byl právě DOST opatrný. Kvalitní kabel je naopak základem dobrého úspěchu.
Než pak hledat "závadu" jinde, nebo říkat, že ten či onen přístroj není dobrý - stačí si přečíst tady na foru zkušenosti - kdy vyměnili kabel za kvalitní a ejhle, "najednou čáry máry fuk" :D nastaly velké změny....
Osobně doporučuji Profigold a pod., než koupit "levný" kabel který pak stejně skončí v popelnici + stejně nutnost koupě toho kvalitního...
Golmanek (154)|26.6.2007 10:00
[QUOTE=stani;144727]Tak tady bych byl právě DOST opatrný. Kvalitní kabel je naopak základem dobrého úspěchu.
Než pak hledat "závadu" jinde, nebo říkat, že ten či onen přístroj není dobrý - stačí si přečíst tady na foru zkušenosti - kdy vyměnili kabel za kvalitní a ejhle, "najednou čáry máry fuk" :D nastaly velké změny....
Osobně doporučuji Profigold a pod., než koupit "levný" kabel který pak stejně skončí v popelnici + stejně nutnost koupě toho kvalitního...[/QUOTE]

No jasný, spoustu lidí je spokojených s propojením Scart-Scart i u plazem, Mám nějaký za pětikábly, tak ho zkusím, pak můžu zkoušet co dál. Dík.
setres (158)|26.6.2007 10:02
ono máš Stani pravdu tak napůl. Alespoň mluvím z vlastní zkušenosti. Měli jsme připojeny LCD sony k satelitu pres obyčejnej scart (obraz pěknej). Myslel jsem,že když vyměním kabel za lepší (koupil jsem profigold), že se obraz ještě zlepší. Ale žádná změna se nekonala. Na druhou stranu při horším signálu jsem na vlastní oči viděl (u kamaráda) téměř 30% zlepšení kvality po výměně kabelu. Takže si myslím,že když je opravdu dobrý příjem,tak kabel tak velkou roli nehraje. Může být znát ještě u větších úhlopříček. Já měl poměrně malou 26 palců.
robert.kotasek (777)|26.6.2007 10:14
A co HDMI vs. YPbPr ? YPbPr je analog (pokud se nemylim) a HDMI (je digital). Jde mi ted o pripojeni DVD rec k LCD.
Dalsi otazka je: HDMI ma udajne nejakou ochranu, muzete mi dat link nebo osvetlit jakou? Jde jen o kopirovani, nebo i prehravani neleg. kopii?

Dik za odpoved

PS: Kablik s velkou pravdepodobnosti koupim od Profigold ;)
stani (1647)|26.6.2007 10:43
[QUOTE=setres;144732]ono máš Stani pravdu tak napůl. Alespoň mluvím z vlastní zkušenosti. Měli jsme připojeny LCD sony k satelitu pres obyčejnej scart (obraz pěknej). Myslel jsem,že když vyměním kabel za lepší (koupil jsem profigold), že se obraz ještě zlepší. Ale žádná změna se nekonala. Na druhou stranu při horším signálu jsem na vlastní oči viděl (u kamaráda) téměř 30% zlepšení kvality po výměně kabelu. Takže si myslím,že když je opravdu dobrý příjem,tak kabel tak velkou roli nehraje. Může být znát ještě u větších úhlopříček. Já měl poměrně malou 26 palců.[/QUOTE]

suma sumárum: kvalitním kabelem nic nezkazíš, spíše naopak...;)
vlada (3470)|26.6.2007 16:48
U kabelu je samozřejmě důležité aby byl pořádně odstíněný, obzvlášť pokud je delší. Šlo mi spíš o kraviny jako třeba pozlacený konektory, který opravdu většinou nemají smysl. Navíc pokud kouknete třeba do DVD přehrávače dovnitř, tak tam si s žádnym odrušenim nikdo nedělá těžkou hlavu.

Doma mam třeba k televizi 17m s-video kabel. Tam jsem samozřejmě nešetřil a koupil kvalitní koaxiál. Ale na 2m SCART kabelu se toho opravdu moc zkazit nedá.

robert.kotasek

HDMI má šifrování DHCP. Pokud bys připojil třeba monitor bez DHCP k přehrávači s touto ochranou, tak si originálku nepustíš. Naopak kopie s odstraněnou ochranou by měl přehrávač posílat nešifrovaně a s přehráváním by žádný problém neměl nastat. Shrnuto - originál = problém, kopie = není problém. Dost o tom psali na CD-R serveru, zkus to tam najít ve starších článcích.
robert.kotasek (777)|26.6.2007 17:08
Takze kdyz mam HDMI s podporou DHCP tak to neresim...

A co HDMI vs. YPbPr ? co je "lepsi" pro LCD?
vlada (3470)|26.6.2007 17:25
Pokud má TV DHCP, tak není problém. Jinak HDMI je samozřejmě lepší. Na obou koncích máš digitální přístroje, takže tahat to mezi nima analogově je logicky horší.
robert.kotasek (777)|26.6.2007 19:47
jj myslel jsem si to. dik
Radoo (1302)|26.6.2007 20:14
Promiňte všici, ale nechápu o čem se tu vlastně bavíte. Jaký HDMI versus SCART ?
Chcete se bavit třeba na téma kazeta chromka versus SACD ?
Není o čem diskutovat, to snad chápete ...
robert.kotasek (777)|26.6.2007 22:12
momentalne jsme se bavili na tema HDMI vs. YPbPr (kvalitni)... jedni hani druzi chvali, tak jsem si chtel potvrdit svuj nazor... (Je mi jasne ze YPbPr prevadi digital na analog a zase zpet)
Navic HDMI vs. SCART neni tema od veci kdyz se jedna o CRT tv... ;)
vlada (3470)|27.6.2007 14:17
Radoo
Aby si se nedivil, přes SCART jde hnát i RGB signál. YUV nevíc umí i HD rozlišení a myslím si, že by Ti dalo sakra práci to od sebe rozeznat. Tvé srovnání není zrovna moc přesné.

Ale pokud je možnost použít HDMI, tak je samozřejmě nesmysl používat cokoliv jinýho.
Golmanek (154)|27.6.2007 17:44
Tak termín dodání Panasonicu 37PX je zatím v nedohlednu, resp. to nejsou prodejci schopni sdělit:-(
D_tvf (39)|27.6.2007 22:22
Scart vs.YPbPr .Vystup ze STB-T,S je pres YPbPr zase jen 576i,to je stejne jako RGB na Scartu (PAL).
YPbPr vs. HDMI/HDCP.U HD pristroju umi YPbPr prenaset signaly 576p,720p a 1080i (analog.).Co beha pres HDMI nam zatim nikdo nerekl.Ja se domnivam,ze je tam zase YPbPr obohacene o HDCP.Je treba si uvedomit proc HDMI/HDCP vzniklo.Kvalitni signal proti uhrazeni poplatku.Bez opravneni HDCP pusti dal jen mene kvalitni signal nebo taky nic.A ted co je digitalni signal.To je jen YCbCr.Ten lita vzduchem,nebo je vypalen na DVD.K dalsim prenosum po dratech se pouziva bezestratovym prepoctem ziskane analog. YPbPr,ze ktereho se ke konecnemu zobrazeni vypocte RGB (analog).Je mozne,ze pres HDMI tece yCbCr,ale i tak se dal musi prevest na analog.Nazor,ze se analog.YPbPr zpet prevadi na digital je mylny.Dle meho nazoru nemuze HDMI mit vliv na dalsi zlepsovani obrazu oproti YPbPr.Protoze prenasene hodnoty v matematickem vyjadreni jsou totozne.
Ted jeste k ceste signalu jak ji chapu ja.Digi kamera snima RGB obraz,ale vystup je na cipech uz YCbCr.To je vlastne RGB matematicky vyjadrene tzv.rozdilovymi slozkami tak, ze zapis spotrebuje mene mista.To se vyuzije pro prenos nebo zapis.K zobrazeni je pak treba zpetne pres preklopeni na YPbPr se dostat zpet k RGB.To je ve zkratce cela veda o digitalu.A to prepocitavani se muze dit jak V STB (DVD prehravac) tak v TV.Takze zrejme pres HDMI chodi analog i digitalni signal.
petr.pc (23)|28.6.2007 17:02
[QUOTE=vlada;144777]U kabelu je samozřejmě důležité aby byl pořádně odstíněný, obzvlášť pokud je delší. Šlo mi spíš o kraviny jako třeba pozlacený konektory, který opravdu většinou nemají smysl. Navíc pokud kouknete třeba do DVD přehrávače dovnitř, tak tam si s žádnym odrušenim nikdo nedělá těžkou hlavu.

Doma mam třeba k televizi 17m s-video kabel. Tam jsem samozřejmě nešetřil a koupil kvalitní koaxiál. Ale na 2m SCART kabelu se toho opravdu moc zkazit nedá.

robert.kotasek

HDMI má šifrování DHCP. Pokud bys připojil třeba monitor bez DHCP k přehrávači s touto ochranou, tak si originálku nepustíš. Naopak kopie s odstraněnou ochranou by měl přehrávač posílat nešifrovaně a s přehráváním by žádný problém neměl nastat. Shrnuto - originál = problém, kopie = není problém. Dost o tom psali na CD-R serveru, zkus to tam najít ve starších článcích.[/QUOTE]

Prosím tě jaký jsi koupil kvalitní koaxiál a kde.Petr
vlada (3470)|29.6.2007 11:08
petr.pc
Kupoval jsem to v jednom obchodě s elektronikou v Plzni. Bohužel už si nepamatuji, jaký to byl typ. Je tu už hodně dávno, asi 6 let. Sorry...

D_tvf
HDMI je digitální přenost dat, takže veškeré Tvé další úvahy jsou tím pádem neplatné. Přenášen je digitální nekomprimovaný obraz, tipnul bych si, že v kódování YV12 (typ YUV formátu používaný obvykle u MPEG-2 a MPEG-4). Zvuk je v původní kompresi (AC3, DTS, PCM). Signály jsou přenášeny v podstatě libovolné. Standardní jsou 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i. Verze HDMI 1.3 umí i 1080p60 (60 celých snímků).

Doplnění: V tom digitál vs. analog máš podle mě celkem zmatek. Pokud to vezmeš do detailu, tak večekrý přenos je analogový. I CD a DVD je analogový. Jde ale o to, že nasnímaný analogový signál se okamžitě převádí na digitál a pomocí kontrolních součtů se ověřuje, jestli byla opravdu přijata správná data. Takže je zde poměrně velká jistota, že stejná data, jaká byla vypálena nebo vyslána (kebelem nebo vzduchem) jsou totožná s těmi, která přijal přístroj na druhé straně. To znamená, že třeba u HDMI vůbec nezáleží na kvalitě kabelu, protože TV přijme vždy úplně stejná data. To znamená, že DVD (Blu-ray, HD DVD) přehrávač dekóduje MPEG-2/4 do YV12, digitálně ho pošle přes HDMI a televize přijme naprosto stejný data jako poslal přehrávač. Digitálně je přepočte na rozlišení panelu a do RGB a zobrazí.

Zkrátka každý přenos je fakticky analogový, ale pokud na začátku a konci jsou totožná digitální data, říkáme mu digitální.

Oproti tomu u analogového přenosu není nikde zaručeno, že data poslaná digitálním přístrojem (DVD přehrávač) po digitalizaci v TV budou totožná. Je tu naopak téměř jistota, že totožná nebudou a dojde k nějaké ztrátě kvality. Netvrdím, že je drastická, ale je tu.
Bobanovicz (169)|29.6.2007 12:31
[QUOTE=vlada;144962]petr.pc
V tom digitál vs. analog máš podle mě celkem zmatek.[/QUOTE]

A teď jsi mu v tom udělal zmatek ještě vetší.

[QUOTE=vlada;144962]petr.pc
I CD a DVD je analogový. Jde ale o to, že nasnímaný analogový signál se okamžitě převádí na digitál a pomocí kontrolních součtů se ověřuje, jestli byla opravdu přijata správná data.[/QUOTE]

Jak tohle myslíš? CD se v žádném případě nesnímá analogově, to mi prosím vysvětli. Na analog se převádí až na výstupu D/A převodníkem.

Podle čeho usuzuješ, že při analogu ti mohou vzniknout ztráty v kabelu a při digitálu ne?
vlada (3470)|29.6.2007 13:55
Na CD/DVD se svítí laserem, od toho se světlo odráží zpátky, optickým snímačem se chytá a převádí na elektrický signál. Je asi celkem jasné, že tento signál je analogový (spojitý) a teprve následně se rozsekává na dílky, které se vyhodnocují a podle úrovně napětí se rozhodne, že je to buďto digitální 0 nebo 1.

Smysl digitálního přenosu je v tom, dostat data z jednoho místa na druhé. Téměř vždy se do něj musí zabudovat nějaký mechanismus, který ověřuje, jestli jsou data korektní. Takový mechanismus má každý běžný způsob digitálního přenosu - internet (nebo obecně počítačová síť), CD, HDMI, DVB atd.
Při digitálním přenosu prostě nedochází už z definice k žádné ztrátě dat.

A teď k analogu - ten žádné mechanismy opravy přenesených dat nemá a z principu ani mít nemůže. Pokaždé dochází ke ztrátě informace vlivem odporu vodičů, zarušení signálu posílanýho vzduchem, nepřesností magentickýho záznamu atd. Samozřejmě může být tato ztráta tak malá, že bude analog kvalitnější než digitál (kde dochází ke ztrátě při A/D a D/A převodech).

Že rozdíl mezi analogem a digitálem je jenom ve zpracování signálu nejlíp dokumentují staré osmibitové počítače. Ty nahrávaly data pomocí běžných kazeťáků na běžné kazety. Byl to tedy sakumprásk analogový záznam, ze kterého si potom počítač udělal digitální data.
Bobanovicz (169)|29.6.2007 18:11
To co píšeš je pitomost, stavy 1 a 0 se určují podle toho jestli se paprsek odrazí (1) nebo neodrazí (0) od povrchu média. Jedničky a nuly se poté převádí pomocí EFM (Eight-to-Fourteen Modulation) na bity.
Nikde se nic nerozsekává jak píšeš. Ve zkratce je to nějak takhle:

regenerace synchronizačních pulsů pro čtení a detekce synchronizačních symbolů
převod 14ti bitových (EFM) symbolů na 8mi bitové symboly
zápis dat do mezipaměti
odstranění prokladu datových symbolů a oprava opravitelných chyb pomocí CIRC
přebírání dat z mezipaměti metodou FIFO do obvodů pro další zpracování a vytváření signálů pro řízení otáček disku
interpolace chybových vzorků nebo útlum signálu u hodně poškozeného záznamu a předávání dat na D/A převodník (bezchybná data procházejí beze změny)
D/A převod
a dále už analogové zpracování

[QUOTE=vlada;144983]
Při digitálním přenosu prostě nedochází už z definice k žádné ztrátě dat.
[/QUOTE]

To není pravda, ztráta se dá do určité míry matematicky dopočítat a získat tak původní data, to je právě výhoda digitálního přenosu před analogovým, tam se ztráta projeví snížením kvality. To je právě ten kontrolní mechanismus o kterém píšeš.

[QUOTE=vlada;144983]Ty nahrávaly data pomocí běžných kazeťáků na běžné kazety. Byl to tedy sakumprásk analogový záznam, ze kterého si potom počítač udělal digitální data.[/QUOTE]

Ano, je pravda, že to byl analogový záznam, který se pomocí A/D převodníku převede na digitální, to nikdo nevyvrací. Stejně tak jako když si doma pustíš CD tak zesilovač už zpracovává analogový signál.

Takže abychom se vrátili k tématu, pokud by byl HDMI kabel teoreticky rušen tak, že už by nebylo možné získat zdrojová data, tak se to rušení projeví na příjmu. To uvidíš i na DVB-T příjmu TV, do určité míry je obraz kvalitní, při velkém zarušení signálu buď ihned vypadne obraz a nebo vidíš kostičky a zamrzlý obraz.
D_tvf (39)|30.6.2007 23:54
Kluci dik,zajimave cteni.
Analog.YPbPr byl puvodne koncipovano a kratce tez pouzito v analog. HD TV.Vzniklo upravou do vhodnejsi podoby z YUV.Y=Y;U=0,872021xPb ;V=1,229951xPr .
Pro digi TV se pouzilo toto YPbPr a k nemu se koncipovalo digi YCbCr.Oba tyto pojmy jsou "STANDARD CCIR 601" digi normy.Obavam se,ze kdyz nam nekdo prodava neco jako "digitalni",ze to muze byt klidne analog.
HD TV nepotrebuje HDMI,vznikla i bez neho.Vlastnim starsi HD sat ZINWELL HD,ktery ma vystup pouze YPbPr.TY kontroly a opravy probihaji po digitalni ceste,ale stejne se to nakonec musi otocit do analogu.A i tento prepocet probiha bezeztratove.Podle mne je jedno jestli YPbPr vznikne v Receiveru nebo v TV.Skutecnost,ze HDMI vzniklo jen pro HDCP (tj.celnik,ktery rozhoduje zda vam pusti 1080 nebo jen 576,nebo jen cernou obrazovku)je podezrela a obavam se ze to s kvalitou signalu nema nic spolecneho.
Potreboval bych,kdyby mi mohl nekdo vic napsat k YCbCr.Ze jde pres HDMI ekomprimovany obraz si dovedu predstavit,ale potrebuji vedet,zda jde jako YCbCr a jestli to vubec jde poslat po dratech.Protoze jedina alternativa je YPbPr.Nebo taky proc HDMI neni skleneny.
vlada (3470)|2.7.2007 19:04
D_tvf
S tím HDMI nemáš tak docela pravdu. HDMI je v podstatě DVI s přidaným zvukem a HDCP. DVI není nijak šifrované ani jinak chráněné proti kopírování. Pokud mám v počítači DVI výstup (což má dneska každá grafická karta), můžu si koupit redukci na HDMI a přehrávat HD filmy bez jakéhokoliv šifrování nebo omezení. Pokud si tedy počítač nezaviruji Windows Vista.

DVI vzniklo hlavně jako rozhraní pro propojení LCD monitorů a počítačů. Jeho smyslem bylo oprostit se od zbytku analogu v počítačové technice - VGA propojení. Pokud se tedy povzneseme nad to, že digitální přenos není zase až tak úplně digitální, tak je zde opravdu celé zpracování obrazu od vytvoření až po zobrazení, čistě digitální. Pokud si nadefinuji v programu, že na pozici x=10,y=20 je bod RGB=A0A0FF, tak přesně tuto informaci dostane i monitor a je schopný ji také poměrně přesně zobrazit (pozici si nesplete v žádném případě, barvy se samozřejmě budou lišit). Pokud počítač nahradím DVD přehrávačem a LCD monitor LCD nebo PDP televizí, není to žádná změna. Nikde tedy nedochází ke zpracování signálu v analogové podobě, vše je čistě digitální.

Mimochodem na Wikipedii jsem o kódování barev přes HDMI našel toto: [QUOTE]Pixel encodings: RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4 (8-16 bits per component); YCbCr 4:2:2 (12 bits per component)[/QUOTE]. Vypadá to tedy, že HDMI umí až RGB 48bit. Otázka je, co umí běžné DVD přehrávače a televize.

Bobanovicz
Vesměs máš pravdu, ale s tím čtení CD si to trochu zjednodušil. Pit nemá ostré ohraničení, je to vypálená díra, která se nějak svažuje a má nějaký nepravidelný tvar. Je tedy jasné, že signál získaný optočlenem snímáním odraženého světla nebude v žádném případě nabývat pouze hodnot 0 a 1, ale spojitých hodnot 0-1. Je tedy nutné signál nasamplovat a potom teprve z toho je onen kýžený digitál, který se dále zpracovává.

Ale na druhou stranu je toto jenom hra se slovíčky. Pouze jsem chtěl dokázat, že pokud se budu do jakékoliv technologie hrabat dost hluboko, narazím ve finále všude na analogový přenos. Pokud bych zase hloubal dál, narazím na molekuly a elektrony a může tvrdit, že naopak celý svět je digitální. Ale to už bych asi potom zabředl do kvantové mechaniky a v tom se opravdu už neorientuju. :-)
D_tvf (39)|3.7.2007 19:16
Jo,HDMI umi vsechny zname digiformaty,semsetotam konecne docet taky.
Filmovy prumysl nechtel digitalni data dat z ruky,proto se pouzival analog.Az s HDCP dal svoleni.Jenze odkodovani probiha az v obrazove casti,takze neni sance se k nim dostat.A do zaznamoveho zarizeni pusti HDMI/HDCP jen nizsi rozliseni a nebo jen dokonce ten analog!U TV techniky.Jak je to PC,nevim,jen ze starsi PC/HDMI neumely zvuk.
vlada (3470)|3.7.2007 20:40
PC mají konektor DVI, který neumí zvuk. Takže pokud udělam redukci na HDMI, tak budu mít pouze obraz. Předpokládá se, že zvuk půjde do zesilovače a ne do zobrazovače.

PC má na výstupu DVI/HDMI nekódovaná data, pokud to nedostane do ruky Jehovista.

Všelijaké mrazačení signálu u A/V techniky není ale nic nového. Vzpomeň si například na Macrovision u analogového výstupu VHS a DVD přehrávačů. Naštěstí počítače zatím vždy umožňovaly podobné úlety obejít - Macrovision jde vynpout, do DVD mechaniky můžu nahrát region free (RPC-1) firmware, HD DVD a Blu-ray si můžu zkopírovat a přehrát bez HDCP atd. Jak dlouho ale ještě bude možné tuhle válku vést, si nedovolím odhadnout. Filmové společnosti mají na své straně opravdu hodně velkou hromadu peněz a daří se jim čim dál líp. Na přijímaných zákonech to je hodně vidět.