Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nahrávání z HDV kamery do PC s co nejmenší komprimací

borik (11)|11.6.2007 22:27
Dobrý den,
Obracím se na ostatní s prosbou o radu. Jsem v tomto oboru úplný nováček a tak prosím o pokud možno polopatistickou odpověď.
Pořídil jsem si kameru Canon HV10 a chtěl bych nahrávku na kazetě dále upravit v PC - sestříhat, otitulkovat atp. U kamaráda jsem viděl SW Pinnacle Studio a moc se líbí, na moje požadavky bohatě stačí. Problém je v tom, že pokud si nahrávku prohlížím na TV, tak je obraz velmi slušný. Jakmile ale začnu nahrávku zachytávat přes Pinnacle Studio 11 ( přes FireWire ), tak nemám jinou možnost, jak nastavit komprimaci, než na MPEG1/2. Takto uložený soubor je sice relativně krátký, ale bohužel o to méně kvalitní. Je prosím nějaká možnost, jak uložit nahrávku do PC ve vyšší kvalitě ? Popř. jak a co nastavit v Pinnacle Studiu ( nebo i v jiném programu ), aby nahrávka byla uložena s co nejmenší ztrátou informací ?
Díky za odpověď,
Bořík.

p.s.: z nějakých neznámých důvodů jsem se po registraci ocitnul ve fóru Světa hardware místo zde. Původně jsem chtěl tento příspěvek napsat tady a tak se omlouvám, pokud ho někdo najde i tam.
Pitomec (10211)|12.6.2007 06:01
borik (11)|12.6.2007 08:10
Díky za odkaz, pročetl jsem si ho, ale žádný problém jsem tam nenašel. Pokud ještě nepřipojím kameru do PC, tak možnost zachytávání v DV nebo MPEG 1/2 pořád funguje ( v nabídce je obecný DV Camcorder ). Jakmile do Pinnaclu připojím kameru, tak ji SW pozná a už nemůžu přepnout volbu - zůstane jen MPEG 1/2.
Nevíš prosím o nějakém jiném způsobu, jak tu nahrávku nahrát do PC bez tak velké komprimace ?
Wojnar (7)|12.6.2007 08:24
Na natáhnutí videa do PC skus winDV z tady: http://windv.mourek.cz
Jednoduchý, malý a s téměř žádným nastavováním prográmek.
borik (11)|12.6.2007 09:11
Díky za pomoc, rád to vyzkouším.
Saxel (2279)|12.6.2007 10:37
Pokud chceš pracovat s HDV, použij program HDVSplit: http://strony.aster.pl/paviko/hdvsplit.htm
BEPE (539)|12.6.2007 11:11
Protože už nějakou dobu taky laškuju s HDV, tak pár osobních poznatků. Nativní HDV je v podstatě mpeg (m2t) soubor, byť ve vysokém rozlišení (1040/1920/x1080i). Takže Mourek se na něj nedá použít HDVSplit ano. Já HDV zpracovávám zatím na Premiere Pro 2.0. Capturing bez problému, horší je to už se zpětným exportem na pásek. Takže pokud jsem to zaregistroval, při převodu HDV do střihového SW nedochází k žádné transformaci formátů obdobně jako u capturingu DV. Něco jiného je použití intermediate souboru (CineForm AspectHD, Premiere Pro 1.5.1), nebo použití "hostitelského" formátu, ale to asi v běžné amaterské praxi se nebude moc využívat. Takže bych si nědělal při capturingu nějak vrásky za předpokladu, že SW deklaruje schopnost pracovat s HDV potažmo AVCHD formátem. Navíc v plném rozlišení to není ani z kamery pokud se to pouší na normální TV přes videovstup/výstup. Možná jsem se někde dopoustil nějakých nepřesností, tak mi promiňte s HDV taky teprve začínám.
BEPE (539)|12.6.2007 12:20
Sory, trapně jsem se spletl, má být 1440x1080i .-)
Pitomec (10211)|12.6.2007 12:59
[quote=borik;143799]Díky za odkaz, pročetl jsem si ho, ale žádný problém jsem tam nenašel. Pokud ještě nepřipojím kameru do PC, tak možnost zachytávání v DV nebo MPEG 1/2 pořád funguje ( v nabídce je obecný DV Camcorder ). Jakmile do Pinnaclu připojím kameru, tak ji SW pozná a už nemůžu přepnout volbu - zůstane jen MPEG 1/2.
Nevíš prosím o nějakém jiném způsobu, jak tu nahrávku nahrát do PC bez tak velké komprimace ?[/quote]
Pokud máš HDV záznam, tak to je MPEG-2, čili celkem logicky to nikam jinam přepnout nepůjde. Velikost souboru musí být u 60-ti minutového záznamu cca 13GB. Doufám, že ten Pinnacle to stahuje komplet z kamery a nevytváří jenom nějaké náhledové soubory (ty by pak mohly mít menší velikost, ale pochopitelně i horší kvalitu).
stayman (12393)|12.6.2007 14:24
Skus pouzit Vegas a aj jeho Capture pre HDV, vie inicializovat vypadnute snimky a takisto vie aj rozdelit subor na sceny, ako si vlastne vypinal zaznam. Podla vykonu PC (najlepsie C2D) je nahlad a praca s HDV v realnom case a vie pracovat bez jeho prevodu do ineho HD kodeku.
borik (11)|12.6.2007 19:47
Díky všem, zkusím co se dá. Mate mě především to, že při přímém přehrávání videa z kamery na TV ( Samsung LE32M71 ) je obraz viditelně kvalitnější, než při přehrávání po nahrání do Pinnacle Studia. Díval jsem se na ukázky natočené touto kamerou a když si je pustím na monitoru a porovnám se svými, kvalita mých záběrů dost pokulhává ... prostě chybí detaily. Tak se snažím přijít na to, kde se ztrácejí.
Pitomec (10211)|13.6.2007 00:48
Radši řeš, jestli je soubor v PC identický se souborem v kameře. Na nějaké zobrazení v Pinnacle se vůbec neohlížej.
clee (6592)|13.6.2007 01:18
skoro kazda strizna shazuje pri playbacku rozliseni videa, dulezity je jak to vypada po exportu, ja nabiram hdv nativne, rendery efektu delam do apple prores422 pripadne pod win uplne nekompresovane a export v tiffech pro grading a pripadne pak lanczos filtrem downconvert do SD pro vyrobu dvd
borik (11)|13.6.2007 07:58
[QUOTE=Pitomec;143869]Radši řeš, jestli je soubor v PC identický se souborem v kameře. Na nějaké zobrazení v Pinnacle se vůbec neohlížej.[/QUOTE]

Na to moje znalosti ještě nestačí. Zatím nevím, jak bych ten soubor z kamery dostal do PC coby soubor 1:1, abych ho mohl porovnat.

Je ale pravda, že jsem se zatím vždycky díval jen na přehrávání v Pinnaclu - během zpracování; k exportu jsem se zatím ještě nedostal. Abych nebyl zklamaný ještě víc ... :-(

Ale jsem rád, že se najde někdo, kdo poradí - moc to pomáhá, díky.
Pitomec (10211)|13.6.2007 09:14
Však se podívej na velikost stáhnutého souboru a pokud 60-ti minutový záznam má kolem 13GB, tak je všechno v pořádku a máš to 1:1.
BEPE (539)|14.6.2007 12:31
2 Borik: Náhledy na většině střižen nejsou v plném rozlišení, většinou je to pouze kvalita preview. U Piňáklu to je určitě obdobné, tak tenhle problém neřeš. Jak uvedl Pitomec velikost souboru 1 hod. musí odpovídat 13Gb. Když potom hotový projekt spustíš, třeba i v nativním formátu (m2t) na počitadle, například v přehravači z Nera, pak teprve můžeš posoudit jakou máš skutečnou kvalitu. Avšak potřebuješ mít možnost nastavit monitor na slušnou rozlišovačku (já používám 1600x1200) a mít solidní výkon na počitadle. Obrázek je potom jako brus.
borik (11)|14.6.2007 22:37
necelých 37 minut záznamu má velikost cca 6,75 GB, takže hodina by odpovídala cca 11,1 Gb. Takže to by bylo zhruba odpovídající. Pokud je náhled v Pinnacle studiu v horším rozlišení, než skutečná nahrávka, budu z toho mít docela velkou radost !
Díky všem !!
Saxel (2279)|15.6.2007 07:58
borik: nainstaluj si VLC media player http://www.videolan.org/vlc/ a prohlédni si v něm to stažené video. Uvidíš hned sám, v jaké kvalitě to máš. V playeru můžeš nastavit i deinterlaci.