Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod miniDV do MPEG2 (DVD)

Lik76 (11)|5.6.2007 22:17
Prosím o radu - mám miniDV kameru Panasonic N17G. Do PC jsem pres firewire stahl video v pohodě, při prohlížení to vypadá bezvadně. Jenže teď jsem z toho potřeboval udělat DVD a výsledek je příšerný. Při sebepomalejším pohybu kamery jsou na DVD vidět vodorovné pruhy, prostě obraz není ke koukání. Tuším že to je problém převodu DV do MPEG2. Dělal jsem to v PowerDirectoru a authoroval EZProduceru. Co s tím? Neměl bych nejdřív raději převést DV na MPEG2 v nějakém dobrém encodéru a pak to teprve sestříhat? Pokud ano, kde takový encodér najít? Mmch, bohužel moc nerozumím problematice kodeků, pokud by problém byl v této oblasti... Tak prosím ne moc odborně...! Moc díky, Libor
Pitomec (10211)|5.6.2007 23:06
Napřed záznam stáhni do PC pomocí WinDV (http://windv.mourek.cz - použij DV-AVI, typ2), pak edituj v tomtéž formátu (softy jsou např. Vegas, Ulead Media Studio, Adobe Premiere) a pak to encodérem Canopus ProCoder 2 (datový tok si přizpůsob dle délky primárního záznamu) převeď do MPEG-2 a následně v authoringovém softu vyrob DVD-Video. Screen nastavení Canopus Procoderu 2 zde:

stayman (12393)|5.6.2007 23:28
Preco vyuzivas iba Highest Quality???
Pitomec (10211)|5.6.2007 23:40
Protože rozdíl v kvalitě oproti Mastering Quality je naprosto nulový.
Saxel (2279)|6.6.2007 08:06
[quote=Pitomec;143375]... Screen nastavení Canopus Procoderu 2 zde...[/quote]
Neměl by mít interlacing nastaven na "Lower field first" když je zdrojem DV-AVI? Nebo je to jedno?
Lik76 (11)|6.6.2007 09:30
Díky za rady! WinDV jsem pro převod do PC použil - to už jsem tady vyčetl cca před rokem když jsem kameru koupil. Jen musím zkontrolovat zda jsem použil správný typ AVI, ale myslím že ano. Takže problém je vážně v převodu... hm... Musím říct, že jsem na PowerDirector dost zvyklý z dob kdy jsem stříhal video stažené z analogu. To jsem zachytával přímo do MPEG2 a nikdy s tím softem nebyl problém. Až teď když jsem jako zdroj použil DV AVI. Tak díky, zkusím to!
stayman (12393)|6.6.2007 09:35
[QUOTE=Pitomec;143377]Protože rozdíl v kvalitě oproti Mastering Quality je naprosto nulový.[/QUOTE]

A porovnaval si to ako?
StD (8612)|6.6.2007 09:46
@Stayman: Rozdíl je opravdu "subjektivně nulový", mimo to, že mu to zpracování (CPC2) mnohem déle trvá, protože provádí veškeré možné predikce atd. Ale stejně pro sichr raději používám Mastering Quality...

@Saxel: To nastavení CPC2 je pro výstup (Destination), tudíž má správně UpperFieldFirst. LFF pro materiál z kamery mu to bude ukazovat na vstupu...
Pitomec (10211)|6.6.2007 21:55
[quote=Saxel;143383]Neměl by mít interlacing nastaven na "Lower field first" když je zdrojem DV-AVI? Nebo je to jedno?[/quote]
Ne - u MPEG-2 je napřed horní snímek, zatímco u DV-AVI je napřed snímek spodní.
Pitomec (10211)|6.6.2007 21:56
[quote=stayman;143390]A porovnaval si to ako?[/quote]
Mám oči a dioptrie jako Husák naštěstí ne :)
Mike (617)|7.6.2007 22:09
[QUOTE=Pitomec;143454]Ne - u MPEG-2 je napřed horní snímek, zatímco u DV-AVI je napřed snímek spodní.[/QUOTE]

MPEG-2 muze mit napred horni i spodni pulsnimek a je mu to jedno, DV ma pouze dolni pulsnimek prvni, takze tohle nastaveni je enkoderu jedno - on si to posune
Pri kodovani z DV je nejlesp reseni nechat nastaveni na spodni pulsnimek, protoze se nemusi provadet posun, jak MPEG, tak DVD s tim pocitaji
Pitomec (10211)|8.6.2007 01:06
Bohužel to tak není, protože je odzkoušeno, že když je u MPEG-2 napřed spodní snímek, tak výsledek po authoringu a vypálení na DVD nestojí za nic (mázlý pohyb, typicky daný přehozením půlsnímků). Ostatně každý encodér do MPEG-2 to umí nastavit správně (tj. první snímek horní) - pouze jedna z verzí CPC2 je nějaká divná, když to defaultně nastaví opačně.
stayman (12393)|8.6.2007 10:24
[QUOTE=Pitomec;143455]Mám oči a dioptrie jako Husák naštěstí ne :)[/QUOTE]

Tak v tom pripade by bolo asi rozumnejsie sa po nejakych dioptriach poobzerat :-D
stayman (12393)|8.6.2007 10:25
[QUOTE=Pitomec;143533]Bohužel to tak není, protože je odzkoušeno, že když je u MPEG-2 napřed spodní snímek, tak výsledek po authoringu a vypálení na DVD nestojí za nic (mázlý pohyb, typicky daný přehozením půlsnímků). Ostatně každý encodér do MPEG-2 to umí nastavit správně (tj. první snímek horní) - pouze jedna z verzí CPC2 je nějaká divná, když to defaultně nastaví opačně.[/QUOTE]

Ani nie, problem je pri pevode AVI, ked zmenis polsnimok (na vstupe),alebo ti ho detekuje nespravne (vacsinou nema ani ako), ale nie ked zmenis Mpegu.
Lik76 (11)|11.6.2007 10:37
Jeste drobny dotaz k nastaveni ProCoderu 2, prosim. Nerozumim pokynu "datový tok si přizpůsob dle délky primárního záznamu". Co ma spolecneho delka primarniho zaznamu s bitratem vytvareneho mpeg2? Snad jedine bych to chapal pokud bych mel hodne dlouhy primarni zaznam a chtel ho narvat na jedine DVD, pak bych mu kvuli vysledne velikosti mohl dat rovnou nizsi bitrate. Takhle jsi to myslel? To v mem pripade neni ucelem, je mi jedno jak to bude velky, muzu to rozdelit na vice DVD, popr se mi docela osvedcilo udelat mpeg s konstantnim bitratem 8000 a pak to prohnat DVD Shrinkem, kterej to zmensi, ale umi to vyrezat jen tam kde to tolik nevadi. Kdyz dam rovnou mensi bitrate, nebudou asi stat rychlejsi sceny za moc...? Diky, Libor
Pitomec (10211)|11.6.2007 10:45
Pokud nezáleží na velikosti výsledného souboru, tak to skutečně řešit nemusíš a datový tok dej >8000kbps (samozřejmě CBR). Ovšem když takto získaný soubor jdeš pak prznit Shrinkem, tak to už je mimo...
Lik76 (11)|11.6.2007 11:25
Aha, už mám jasno, díky! Proč ale "prznit"? Jsi si jist, že jsou lokální snížení datového toku Shrinkem o tolik horším zvěrstvem, než konstantně nižsí datový tok v celém filmu? Samozřejmě jsem tím nemyslel, že bych to snižoval Shrinkem třeba na polovinu původního toku, to je ptákovina, ale třeba no 85-90 procent, když se to např. na DVD jen o kousek nevejde. Je ovšem možné, že vycházím z neslučitelných zkušeností - shrinkování originálních DVD, která mají vynikající výchozí kvalitu a jsou zbytečně oversamplované a naopak s videem nabraným přes TV kartu z analog kamery, kde jakýkoli jiný bitrate než maximálně dostupný (co karta vůbec zvládla, tuším snad 6000) nebyl ke koukání. Odtud asi můj despekt ke konstantně sníženému bitrate. Ale samozřejmě si dám poradit a Shrink používat pokud možno nebudu... :o) Díky za radu, L.
Pitomec (10211)|11.6.2007 11:29
Když už to převádím v CPC2, tak to prostě udělám hned zkraje tak, aby se to na DVD vešlo (pokud to na DVD budu dávat samozřejmě). Pak je i použití VBR opodstatněné. Jedinou nevýhodou (zřejmě i pro tebe) je větší pracnost, protože někdy to trefit znamená několik pokusů a spoustu času...
Lik76 (11)|11.6.2007 11:35
[QUOTE=Pitomec;143737]Když už to převádím v CPC2, tak to prostě udělám hned zkraje tak, aby se to na DVD vešlo (pokud to na DVD budu dávat samozřejmě). Pak je i použití VBR opodstatněné. Jedinou nevýhodou (zřejmě i pro tebe) je větší pracnost, protože někdy to trefit znamená několik pokusů a spoustu času...[/QUOTE]

Bingo - čas...! Nějak si s tím poradím... Ještě jednou díky, L.
stayman (12393)|11.6.2007 13:19
PC2 ma nastavenie dat.toku v zavislosti od dlzky zaznamu a velkosti DVD, takze ziadna pracnost, je to presne a rychle.
Lik76 (11)|11.6.2007 21:09
Tak jsem tam kde jsem byl. ProCoder jsem sehnal a nainstaloval, ale pri inicializaci programu to pokazdy spadne a chce to posilat hlaseni Microsoftu... :o) Co teď? Viděl jsem že už je na webu CPC3, predpokladam ze bude umet nejmene to same co CPC2...?
Pitomec (10211)|12.6.2007 06:22
Asi sehnals nějakou divnou verzi ProCoderu, protože mně normálně šlape...
StD (8612)|12.6.2007 07:06
OT :D ;) ...Asi nemá spuštěného toho správného "Ali Alladina"... 8-)
Pitomec (10211)|12.6.2007 07:08
To by mu napsalo, že má vložit HW klíč - to snad není taková LAMA, aby to nevěděl :eek: :-D
Lik76 (11)|12.6.2007 08:26
:o) takova LAMA snad opravdu nejsem... Je to verze 2.04 s "upravou". Kdyz jsem to zkusil ze zoufalstvi preinstalovat bez upravy, pak to na me Al Kajdu chtelo. Tak snad (doufam) blba verze, jdu shanet lepsi...
StD (8612)|12.6.2007 08:41
Mno právě "v tom okamžiku" se musí dodržet ten správný postup... popsaný v "návodu k obsluze". :BB:
Lik76 (11)|12.6.2007 09:26
Dodrzel jsem! Pada to na nejakou systemovou chybu, program nacte vsechny knihovny a moduly (ukazuje to dole na radku) a pak spadne pri poslednim bodu - inicializaci!
Foolproof (2713)|12.6.2007 12:12
ProCoder používá i systemové filtry a při startu je inicializuje, takže se stane, že se s něčím potká.
Konkretně u mě to dělal pokud byl v systemu FFDShow, ten si dává při instalu astronomický merit, dále kolaboval za přítomnosti UleadMPEGdecoderu, dále MorganStreamSwitcher. Mohou být i nějaké další, mám dojem, že i geniální Haali mu vadil.

Je to věc názoru, ale při jeho používání jsem měl vždycky problémy (např. konverze se zastavila s oficiální hláškou, že stopped, chyba ovšem žádná atp.), nic zázračného oproti jiným dekoderům (např. CCE) jsem nenašel, takže zmizel v propadlišti dějin.
Pitomec (10211)|12.6.2007 13:02
Kvalitou je ProCoder 2 jednoznačně na špici, CCE je sra*ka, TMPGEnc línej. Jinak s Uleadem žádná kolize (a to používám od Uleadu několik softů, kde je i MPEG Decoder přítomen).
StD (8612)|12.6.2007 14:18
MorganSS také nevadí - spíše hrozí kolize s jiným DivX než který se instaluje s CPC a taktéž tím krámem FFDShow, který mě osobně nesmí do mašiny..., ale také s QT, Nerem a jinými sr*gorami. Zkrátka CPC2 se vždy instaluje do čistého OS, u mne hned jako cca 10. v pořadí po základních ovladačích apod.
stayman (12393)|12.6.2007 14:20
Doporucujem si zohnat CarbonCoder a nie PC2, rozhranim je to presne to iste, avsak vystup ma lepsi.
Lik76 (11)|14.6.2007 09:59
Díky za tip, kouknu po něm... L.
Lik76 (11)|1.7.2007 14:20
Ahoj, asi si budete tukat na celo, ale cely problem ma naprosto necekane rozuzleni - problem vubec nebyl v prevodu DV na MPEG2, ale v authorovacim programu EZ Producer! Nahodou jsem dnes nasel na disku pracovni soubor, ktery vytvoril program Power Director, ve kterem jsem zdrojove video strihal a ktery vysledek rovnou (bez moznosti zmeny nastaveni formatu) uklada v MPEG2. A neveril jsem svym ocim, video je uplne normalni, nijak vyrazne horsi nez zdrojova DV. Verim, ze by treba ProCoder prevod udelal jeste trochu lip (kdyby mi ovsem fungoval :o) ), ale tohle fakt ujde. Zkusil jsem tedy pouzit jiny authorovaci program (ULead DVD Movie Factory) a najednou je i vysledne DVD bez problemu. Pripadam si jako blbec, doted jsem zil v presvedceni, ze authorovaci program jen preklopi mpeg2 do DVD formatu, aniz by v podstate na videu cokoli upravoval. A hele, ono to nemusi byt tak uplne pravda... Nevim co si o tom kdo myslite, presto jeste jednou diky za vsechny rady co tady v prubehu padly, urcite se budou nekdy hodit nejenom mne...! L.
Pitomec (10211)|1.7.2007 14:55
Authoringový soft skutečně s videem nic nedělá, pokud je to video v kompatibilním formátu (což je základ ho v kompatibilním formátu i mít).
Lik76 (11)|3.8.2007 23:47
[QUOTE=StD;143391]@Stayman: Rozdíl je opravdu "subjektivně nulový", mimo to, že mu to zpracování (CPC2) mnohem déle trvá, protože provádí veškeré možné predikce atd. Ale stejně pro sichr raději používám Mastering Quality...

@Saxel: To nastavení CPC2 je pro výstup (Destination), tudíž má správně UpperFieldFirst. LFF pro materiál z kamery mu to bude ukazovat na vstupu...[/QUOTE]

Ahoj, konečně mám funkční PC2 a testuju. Já tedy rozdíl v kvalitě Mastering Quality oproti Highest Q. vidím dost zřetelně - při rychlých pohybech kamery je výsledek výrazně čistší! Zřejmě tu bude záležet na zdrojovém videu, každopádně se přikláním ke Staymanovi a přenastavuju do budoucna na Mastering Q.
Jen ještě prosím malou otázku - na vstupu není třeba nastavení měnit? Dost mě překvapilo že s tím vůbec můžu hýbat, čekal jsem že to bude všechno znepřístupněné. Nebo se tím také dá něco ovlivnit/podělat/vylepšit? Jestli s tím něco jde, můžete mi sem prosím někdo hodit ještě vzor nastavení na vstup?
Díky moc, L.
PS: výsledek zkoušek je zatím super, PC2 je vážně dobrá volba!
stayman (12393)|4.8.2007 00:35
Pri mastering nastaveni su aj kludne vsetky linie, je jedno, ci vertikalne, alebo horizontalne, alebo prechody u objektov. Je to najlepsie nastavenie s najlepsim vysledkom. U CarbonCodera sa mi zda vysledok (subjektivne,robim prevod hlavne z frameservera z Vegasu) este lepsi a nerobi problemy u najvyssich hodnot bielej, to PC2 vedel na tomto uplne stroskotat. A v neposlednom rade je Carbon Coder rychlejsi !!!!!!!