Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Linux krade od Microsoftu

ai (2993)|24.5.2007 15:30
Microsoft se vyjadril, ze Linux a dalsi open source software "violates" jeho 235 patentu :-) :-)
dobry ne, :-)

http://www.pcworld.com/article/id,132174-c,opensource/article.html

Open source programy jsou zrejme jejich cerna mura
Doom (2331)|25.5.2007 08:12
velký guru RH prohlásil, že MS dělá nejlepší programy na světě a OS programy nesahají placeným softům ani po kotníky. takže já bych tuto zprávu nijak nepřeceňoval :-D

jinak je to samozřejmě chujovina, MS pokradl tolik nápadů z jiných systémů, že by se měli stydět ještě 50 let
Barto (317)|25.5.2007 14:02
no je to len FUD, balmer to vyhlasuje uz peknych par rokov
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/ms-neukazeme-patenty-bylo-by-to-moc-prace :DD
Mike (617)|25.5.2007 14:35
Boji se a pravem - za pet let nikdo wokna pouzivat nebude, kdyz za to chteji takovy nekrestansky penize
Navic to projedou i kvuli tomu, ze porusuji standardy aupravuji si je k obrazu svemu, coz uz docela dost lidem vadi
Doom (2331)|25.5.2007 14:43
kéžby linux konečně vyrostl z dětských nemocí a stal se dospělým OS, který si bude umět nainstalovat skutečně každý kdo dnes používá WinXP. moje zkušenosti s ubuntu a kubuntu 6.06, což by mělo bejt distro pro lidi, jsou šílené. jenom nainstalovat ovladač grafárny nV 7600 je utrpení. je jasný, že geek si v tom libuje, ale lamu to otravuje
Barto (317)|25.5.2007 15:44
[QUOTE=DoomHammer;142580]kéžby linux konečně vyrostl z dětských nemocí a stal se dospělým OS, který si bude umět nainstalovat skutečně každý kdo dnes používá WinXP.[/QUOTE]

no tak teda neviem ale par tyzdnou dozadu som sa hral s fedorou 6 a zdalo sa mi to uplne v pohode ( same klikacky) s niektorymi vecami som sa trochu potrapil ale celkovo som myslel ze to bude daleko horsie,, ono linuxove distribucie sa robia coraz viac a viac user friendly aby to mohli pouzivat aj windowsaci,, cize myslim, ze % linuxu budu narastat a zobudia sa aj firmy a budu svoje produkty ponukat aj na linux ale to je este daleko...
vlada (3470)|25.5.2007 18:51
DoomHammer
Já mám teď doma Kubuntu 7.04 a musím říct, že to je první Linux, který prostě funguje téměř bez chyb a jednoduše. Samozřejmě ovladače pro různá zařízení jsou problém. Zatím má Linux příliš malý tržní podíl, aby se firmám vyplatilo investovat do složitých ovladačů. A ovladače grafických karet určitě velmi složité jsou. Na druhou stranu tu jsou i nadějné projekty - sdružení HW vývojářů se snaží vyrobit "opensource" grafickou kartu s plně otevřeným HW i SW. Další skupina se snaží reverzním inženýrstvím vyrobit ovladače pro nVidia grafiky a ATI (respektive AMD) slibuje oficiální opensource ovladač pro jejich grafiky.

Zařadit do distribuce ovladače bez zdrojových kódů je problém z několika důvodů. Za prvé tomu brání GPL licence jádra, Za druhé nechtějí mít vývojáři v Linuxu kód, o kterém neví, co dělá. A pak jsou tu také problémy s různými platformami. Například k mojí tiskárně Canon existujou od výrobce jenom 32b ovladače pro Linux.

Pokud se ale Linuxu podaří dostat se z téhle spirály ven, všechny tyhle problémy postupně odpadnou. A slušnou cestu mu prošlapávají programy jako Firefox nebo OpenOffice. Před 5 lety byl přechod na Linux téměř nemyslitelný. Půlka internetových stránek byla dělaná na míru IE a v jinym prohlížeči nefunkční, všude vládl .doc a .xls, který se nedal v Linuxu rozumně otevřít.

Také by se mělo začít od škol. Proč se třeba děti neučí OpenOffice, práci v Linuxu, GIMP, NVU atd.
Barto (317)|25.5.2007 19:17
intel ma open source ovladace a amd(ati) to planuje,, dalej vyvojari jadra ponukli ze budu robit ovladace firmam zdarma http://www.kroah.com/log/linux/free_drivers.html cize mozno svita na lepsie casy aj s podporou hw :)
Doom (2331)|27.5.2007 20:06
vlada: mě je jasný, že ovladač gk neodpovídá gpl licenci, ale proces instalace, kdy kubuntu neustále chyběly balíky a nešly kvůli závislostem na komponentách, které nebyly na CD, doinstalovat mě znechutil. na beznetový počítač je starší kubuntu nepoužitelné.
nic proti, možná je dnes situace lepší... u XP linuxáři kritizují nutnost tahat aktualizace z netu (ale beznetový počítač aktualizace defacto nepotřebuje) ale kubuntu 6.06 je bez internetu doslova v troubě!
vlada (3470)|27.5.2007 21:10
Ano, to je stejné i v novém Kubuntu. Ono se to instaluje jenom z 1 CD. Tam se logicky nemůže nic vejít. Ta distribuce je vyloženě netová, bez přístupu na síť neuděláš vůbec nic. Pokud chceš něco offline, zkusil bych Mandrivu nebo OpenSUSE.
Doom (2331)|27.5.2007 21:22
jo, jasně... spíš jde o volbu, co na CD je a co na CD není.
objednal jsem zároveň ubuntu i kubuntu. ubuntu šlapalo v pohodě, líp než kubuntu, ale nemoh jsem se smířit s gnome - to mi prostě nesedlo, jsem zvyklý na KDE. tak jsem si řekl, že si KDE zkusím dohodit z druhého CD. houby leda. ubuntu tvrdošíjně vyžadovalo připojení k netu a na předložené CD kašlalo z vysoka. tak jde to jsme?
je sice fajn, že ubuntu je netová distribuce, ale aby se systém připojoval na net kvůli každé blbině, to se mi zdá hodně přehnané. hlavně když uvážíme, že win XP jsou už v začátku systém schopný základních operací bez problémů. vím, srovnávám hrušky s jabkama, ale pokud chce linux, který má v názvu formulku "pro lidi" pořádně prorazit, bude ještě muset zapracovat...
Mike (617)|28.5.2007 16:17
Tak si vem Debian - ten je na trech DVD komplet se vsemi balicky, mas tam Gnome, KDE, Xfce atd. Zadny net nepotrebujes.
The_derava_bota (60)|28.5.2007 20:46
Kdo chce stát opět na začátku jako s Win 95 tak ať si instaluje Linux ... Nefunkční ovládače (jsou-li vůbec)..., jde mě z toho hrůza po zádech, a o jiných BOS (nebo jak se to jmenovalo) platí to samý co o linuxu ... Ovládače jsou přece to nejdůležitější. A Office od MS nemá konkureci ani náhodou, záznam maker a spousty dalšího, že to málokdo využívá to nevadí může používat Notepad ...

A na otázku "za ty prachy" bych dodal kolik lidí si Ty Osy kupuje ... 10% nebo 1% a nebo ještě méně ???
Lar (115)|28.5.2007 21:11
Jo MS Office je dokonalej editor, neumí ani vygenerovat použitelný HTML kód .Má plno skvělých funkcí, to je pravda-mě ale zajímají ty základní-třeba že náhled před tiskem vypadá úplně jinak než samotný tisk. Nebo to nádherný automatický formátování, kompatibilita se staršími verzi souborů atd. Vzpomínám si, jak jsem vždycky šílel, když jsem vložil do 50 stránkového souboru kousek textu od někoho jiného a totálně to rozhodilo celý text.
No nic nechci zakládat na nový flame,třeba se pletu a MS Office v poslední verzi je naprosto dokonalý a úplně bez chyb.
Momentálně používám Open Office a jsem spokojený,to co potřebuji,to to umí a je to přece jenom o trochu sofistikovanější program než Notepad ....
The_derava_bota (60)|28.5.2007 21:47
[QUOTE=Lar;142766]Jo MS Office je dokonalej editor, neumí ani vygenerovat použitelný HTML kód .Má plno skvělých funkcí, to je pravda-mě ale zajímají ty základní-třeba že náhled před tiskem vypadá úplně jinak než samotný tisk. Nebo to nádherný automatický formátování, kompatibilita se staršími verzi souborů atd. Vzpomínám si, jak jsem vždycky šílel, když jsem vložil do 50 stránkového souboru kousek textu od někoho jiného a totálně to rozhodilo celý text.
No nic nechci zakládat na nový flame,třeba se pletu a MS Office v poslední verzi je naprosto dokonalý a úplně bez chyb.
Momentálně používám Open Office a jsem spokojený,to co potřebuji,to to umí a je to přece jenom o trochu sofistikovanější program než Notepad ....[/QUOTE]


1) Html kód umí ve verzích větších jak 97, s použítím xml, jenže ber to jako nadstabu navíc ...
2) Náhled před tiskem ? Tady někde je chyba ale asi u tiskáren protože tím trpí všechny programy, navíc když to znáš tak si to tam rozevřeš a tisk pak padne, to samý "náhled tisku"
3) Formátování a automatický ??? kdo to používá ...
4) rozhození textu - tak používej tabulátory ...


A můžeš si u Toho Open Office zaznamenat Makra a případně si je přehrát ??? Bhuhehheehéé, to je jako chytat komára do pasti na krysy :-E :-E :-E
Lar (115)|28.5.2007 22:42
No budeš se divit,ale umí ... Nevím jak je to použitelné, já to používám k psaní.
A mimochodem, umí už konečně MS Office převod do PDF, verze 2000 to neuměla, novější neznám, pro mě je to docela potřebná věc. Netvrdím,že Open Office bez chyb,ale je to na velice slušné úrovni a stále se vyvíjí.
A ještě poznámku, má takový tušení že odt formát byl schválený jako formát dle ISO,narozdíl od DOC ...
Doom (2331)|29.5.2007 07:39
od té doby, co vyšly OOO verze 2, mi MSO nesmí do PC. na takové to domácí psaní je to plně postačující balík softwaru. proč platit za microsoftí nedodělek, který má problémy se zpětnou kompatibilitou dokumentů, když můžu mít podobný nedodělek zadarmo :-D
OOO samozřejmě makra umí, díky vestavenému StarBasicu se s nimi pracuje PODOBNĚ jako v MSO.

co se týká exportů do PDF - v MSO verze 2002 (XP) tahle funkce není, MSO 2003 ji taky postrádá a s MSO 2007 jsem zatím tu čest neměl, ale tuším, že defaultně tam, kvůli sporům s Adobe, rovněž není a lze ji doinstalovat jako plugin (zdarma)
Mike (617)|29.5.2007 08:43
Ja jsem si ted prevedl nektere dokumenty do OOo, nedoslo k zadnemu rozhozeni (je to ale jednoduchy text popr. tabulky, zalozky), soubor se zmensil na petinu a neni s tim zadny problem. A s tim, ze si to kupuje jen par procent lidi - to je pro Cechy typicky, budou pouzivat to nejlepsi a nejdrazsi, prestoze to nepotrebujou a protoze to ukradnou
Linux je dnes jasnou volbou pro zacinajici uzivatele. Kdyz jim to nekdo nainstaluje (Wonka si taky sami nenainstalujou), tak budou spokojeny.
CO se tyce ovladacu, tak je to spis naopak - ovladace v Linuxu fungujou lip, nez ty ve Wonkech. Je to hlavne tim, ze se pisou ovladace na cipy a ne na karty, takze jsou vychytany. Typicky u TV karet - kazdy vyrobce ma svoje ovladace, vychazejici z nejakych beta verzi referencnich a je v nich plno chyb. V linuxu jsou jen jedny a funguji bez problemu.
Lar (115)|29.5.2007 12:21
Jo je to tak, Open Office má fakt o dost menší soubory.
S tím Linuxem mě to zajímá-mám šanci rozchodit pod tím Tv tuner (Leadtek Expert) ? Jsem nedávno testoval Ubuntu-běžel mi všechen hardware,mimo tuneru.
Whitejoker (616)|29.5.2007 15:02
já jsem kdysi měl nějaký Linux zvaný "Lindows" a na tom leadtek šel
clee (6592)|29.5.2007 15:03
na linux kaslete, kdyz uz alternativu k windoze tak macosx:cool:
Doom (2331)|29.5.2007 15:17
nooooo. jak nemám rád Hulána, tak s jeho elaboráty ohledně macu docela souhlasím :)
clee (6592)|29.5.2007 16:20
hulan tomu hovno rozumi a vsichni ostatni co u toho v zivote nesedeli jakbysmet;)
The_derava_bota (60)|29.5.2007 18:43
[QUOTE=DoomHammer;142781]OOO samozřejmě makra umí, díky vestavenému StarBasicu se s nimi pracuje PODOBNĚ jako v MSO [/QUOTE]

A umí ten OOO jak říkáš nedodělek ty makra vypsat v češtině jako MS Office 97, včetně české nápovědy ??? Jestli áno a program je zdarma, tak OK.

Osobně pomocí maker v MS otvírám listy z excel, tvořím tabulky do Wordu, přebírám texty a využívám oprav při psaní ... A jinak v roce 97 něco takovýho nebylo ani v myšlenkách programátorů jiných programů ...
Doom (2331)|29.5.2007 21:07
dokumentace je v češtině, makra taky umí česky....

jenom tak na okraj - kterýho vola napadlo pojmenovat funkce v excelu česky? to je katastrofa!
clee (6592)|30.5.2007 03:18
k cemu linux??
fcp6.png
The_derava_bota (60)|30.5.2007 09:45
[QUOTE=clee;142845]k cemu linux??[/QUOTE]

No vidiš, tok dat 1000kbps, resize ze 720x576 na 640x480, smart deinterlace, dobrý, a použil si DivX nebo Xvid ??? :-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E:-E
Whitejoker (616)|31.5.2007 11:11
[quote=clee;142805]na linux kaslete, kdyz uz alternativu k windoze tak macosx:cool:[/quote]

jo a musím si koupit novou bednu, ne?
Miuvek (858)|31.5.2007 23:25
[QUOTE=vlada;142593]
...
Také by se mělo začít od škol. Proč se třeba děti neučí OpenOffice, práci v Linuxu, GIMP, NVU atd.[/QUOTE]

Já mám na starosti ve škole PC učebnu (ZŠ+8-mi letý gym.) - Firefox používáme od nějaké verze 1.0.x, OpenOffice jsme začali používat napřed kvůli převodu dokumentů do PDF, teď na něj najedeme úplně. Při výuce grafiky používáme GIMP, letos jsem prvním rokem dělal s dětmi www v NVU a oproti MS FP si ho pochvalují. Všechno ale portované na Windows - v naší branži jsou v případě hypotetického přechodu na Linux kamenem úrazu výukové programy, které jsou všechny na win.
clee (6592)|1.6.2007 00:37
[quote=Whitejoker;142969]jo a musím si koupit novou bednu, ne?[/quote]


nemusis, ten screenshot je z notasu asus a6jc :)