Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozbočovač

repu (9)|22.5.2007 15:47
Dobrý den mám dvě otázky:

1) Jaký rozbočovač mám použít, když chci rozdělit analogový signál na dvě TV ale nemám úplně dobrý příjem signálu. Měl jsem obyčejný rozbočovač a při připojení obou TV jsem nechytil žádný signál.

2) Tato otázka bude možná trochu mimo téma ale chtěl jsem se zeptat jestli někdo z vás nemá schéma zapojení měniče stejnosměrného napětí na střídavé.

Předem děkuji za případnou pomoc.
leo (345)|22.5.2007 17:12
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=DC%2FAC+converter+schematic&btnG=Hledat&lr=

odtud třeba toto:

http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/555dcac.html

Potřebuješ aktivní rozbočovač (zesilovač a rozbočovač v jednom). Samozřejmě tě od toho budou všichni odrazovat (protože zesiluješ i šum), ale pokud nemáš možnost sehnat lepší anténu, tak to zkus. Sám jsem to provozoval a pomohlo to dost.
Ivo Mašek (10205)|22.5.2007 18:21
Odrazovat ani ne (když není zbytí, nedá se nic dělat), ale přesto bych se v prvé řadě zaměřil na antenu., protože nejlepším "zesilovačem" je právě antena. A potom koax.
The_derava_bota (60)|22.5.2007 18:46
1) Rozbočovač musí být feritový aby se neovlivňovaly připojené zdroje, zeslovač jednostupňový zisk cca 5dB, ztráta na feritu je cca 1dB, nic nemůžeš zkazit (absolutně), zesik F=2,5 dB nevadí, první je už u antény ...
2) Měnič je nejjdnoduší s jedním transistorem, použiješ cívku v kolektru na žádaný kmitočet, tato cívka může sloužit i jako tráfko na požadované napětí, to platí pro vyšší kmitočty, a jaký kmitočet potřebuješ ???
repu (9)|22.5.2007 19:54
Potřebuju siťové napětí tedy 50Hz!! Ale jinak Diky za pomoc
The_derava_bota (60)|22.5.2007 20:09
Jo 50Hz, ahááá :-E, no tak to bych doporučil si to koupit třeba v auto potřebách .... a podle toho "obšlehnout" schéma ..., jestli jde o šéééma ... :-E

Jinak postup: Oscilátor čtverhranýho průběhu, dělička frekvence, převodník dle kvality sinusu, stačí 1 ze 16, kvantizační zkreslení vyhladit obyč. kondenzátorem,

praktické použití před cca 20 léty:

IO:
MH 74 00
MH 74 74
MH 74 154

MBA 810AS

Trafo s ocelokřemíkovými plechy na požadované napětí ...

Případný další zesik nad 5W, doplnění tranzistory KD 503 (PC-150W)

A jak to frčelo :-)
Alf (888)|22.5.2007 20:12
[QUOTE=repu;142279]Dobrý den mám dvě otázky:
1) Jaký rozbočovač mám použít, když chci rozdělit analogový signál na dvě TV ale nemám úplně dobrý příjem signálu.[/QUOTE]
Ad 1) Jak píše Ivo - základem je dobrá anténa a kabel. Pokud je signál slabý a potřebuješ ho ještě rozbočit, musíš mít širokopásmový zesilovač s nastavitelným ziskem a za něj širokopásmový rozbočovač

EDIT
[QUOTE]Potřebuješ aktivní rozbočovač (zesilovač a rozbočovač v jednom)...[/QUOTE]
To není nutná podmínka. Podle mě je lepší mít to samostatně a použít rozbočovač podle potřeby (počet větví)
The_derava_bota (60)|22.5.2007 20:30
[QUOTE=Alf;142300]Ad 1) Jak píše Ivo - základem je dobrá anténa a kabel.[/QUOTE]

Kabel ????

Kdybys tam šoup telefóní dvojlinku, tak při ziscích dnešních zesiločů je to skoro fuk.

Parabolická anténa se ant.zesilovčem F < 0,5 zisk do 20db dle pásma, dále dle strát kabelu +10 až 15% kompenzovat, dále kompenzovat ztráty ostatní ...

Jinak ty komnponenty koupíš za pár korun např. v Praze v obchoďácích.

Alf: nemáš stavebniny ?
repu (9)|22.5.2007 23:09
Nemáte někdo schema zapojeni aktivniho rozbocovace??
Foolproof (2713)|22.5.2007 23:44
K čemu ti bude ?
Při bastlení se do těch 400 Kč co to stojí stejně nevlezeš a bez rozmítače to nenaladíš, je to VF, přiblížíš se šroubovákem a je všechno jinak.
Alf (888)|23.5.2007 07:20
[QUOTE=The_derava_bota;142301]Kabel ????

Kdybys tam šoup telefóní dvojlinku, tak při ziscích dnešních zesiločů je to skoro fuk.

Parabolická anténa se ant.zesilovčem F < 0,5 zisk do 20db dle pásma, dále dle strát kabelu +10 až 15% kompenzovat, dále kompenzovat ztráty ostatní ...

Jinak ty komnponenty koupíš za pár korun např. v Praze v obchoďácích.

Alf: nemáš stavebniny ?[/QUOTE]

Vidím, že jsi v oblasti anténní a TV techniky opravdový znalec. Asi půjdu do sebe... :-E :-E :-E
The_derava_bota (60)|23.5.2007 10:30
Alf: No ono pojem "dobrý kabel" je pojem dnes již imaginární, ty koaxiály co byly dříve s nízkými ztrátami se už nevyrábějí, ty "kaničky" co seženeš dneska mají tak velký ztráty ale vlivem zesíků se to vykompenzuje.

A profíci dělají s tím nejlevnějším a to od zvonkovýho drátu nemají daleko :-(