Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

UHF modulátor - síla výstupního sig. v dB

speedy (18)|13.5.2007 16:29
Chystám se rozvést signál ze satelitu přes UHF modulátor po stávajícím TV rozvodu. Bohužel stávající rozvod je velmi dlouhý a signál je z modulátoru tak zeslaben, že je nepoužitelný. Budu ho tedy muset buď zesílit praděpodobně více zesilovači, nebo jsem našel výrobek - samostatný UHF modulátor s výstupní sílou signálu uvedenou 75 dBmV, který překonvertuje AV signál na signál v pásmu UHF. Normální TV anténa se zesilovačem, kterou mám, má uváděné zesílení 30 dB (není uvedeno k čemu je tato hodnota vztažena) a s takto silným signálem v pohodě pokreje celý rozvod. Takže teď bych potřeboval vědět, jaký je poměr uvedených zařízení vzhledem k síle výstupního signálu, tedy které zařízení je silnější a o kolik. V případě, že by samostatný UHF modulátor se zesílením 75 dBmV byl stejně silný, nebo lépe silnější než TV anténa se 30 dB, pak bych pořídil jen modulátor a bylo by hotovo. Jinak bych musel experimentovat se zesilovači což by mohlo být problematické. Díky za odpověď.
mmmartin (187)|13.5.2007 17:15
Zisk antény je vztahovaný k zisku dipólu, tj pokud má anténa zisk např 20 dB, znamená to, ža na svých svorkách dá 10 x větší napětí, než by ve stejném místě dal dipól. Takže ze zisku antény nejde určit velikost jejího výstupního napětí v např. mikrovoltech, protože to závisí taky na intenzitě pole v místě antény. ˇUroveň signálu v rozvodech STA je udávaná v dB, vztažených k 1 mikrovoltu, přičemž se říká, že 60 dB na zásuvce STA je dostatečná úrověň (někde se uvádí hodnota 55 dB).
Pitomec (10211)|13.5.2007 20:10
60dB[SIZE=2]µV je minimum na účastnické zásuvce (maximum pak 80dB[SIZE=4][SIZE=2]µV).[/SIZE][/SIZE][/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]speedy: Kup samostatný modulátor (odkaz níže), protože jednak je stereofonní, druhak má PLL (fázový závěs) a za třetí funguje v rozsahu E2-E69, takže ho můžeš použít na libovolné frekvenci (samozřejmě čím nižší frekvence, tím menší útlum na velkou vzdálenost). S tím souvisí i to, že nižší frekvence (např. E2, E3, E4) se lépe sloučí se stávajícími frekvencemi z antén, protože v tomto pásmu (VHF I) obvykle nic nevysílá. Pochopitelně ale sloučení musíš provádět s úrovněmi signálu +/- stejnými (rozdíl by neměl být víc než 12dB) a samozřejmě selektivním slučovačem a nikoli rozbočovačem apod. hrůzami.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]http://www.gisow.cz/satelit/index.php?file_main=product_info.php&products_id=559
[/SIZE]
speedy (18)|14.5.2007 07:47
Takže myslíte, že signál ze samostatného modulátoru bude (nebo tedy je) silnější než výstup z modulátoru sat. příjmače?. Já se hlavně obávám, abych po zakoupení toho modulátoru, pak nezjistil, že signál z něj dostřelí jen stejně daleko jako z modulátoru v sat. příjmače. Jinak lze použít pro sloučení i nejvíce dostupné hybrydní slučovače od firmy IVO ?.
Pitomec (10211)|14.5.2007 11:42
Modulátory integrované v SAT receiverech mají výstup kolem 70dB[SIZE=2]µV, frekvenční rozsah v UHF pásmu a jsou monofonní (nezřídka pak i bez PLL). Naproti tomu ten modulátor z odkazu výše má výstup 80dB[SIZE=4][SIZE=2]µV (to mám změřeno), frekvenční rozsah v celé pásmu a je stereofonní. Takže pokud ho použiješ na frekvenci VHF I pásma (tj. E2-E4, R1-R3), tak na vzdálenost 100m (s koax. vodičem Belden H125) bude útlum <10dB, což je vyhovující. Sloučit se stávající anténou to můžeš třeba slučovačem z odkazu níže, ale rozhodně ne žádným hybridem (to je přesně to, o čem jsem psal výše, že žádným rozbočovačem apod. hrůzami NE).[/SIZE][/SIZE][/SIZE]

http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-sl17--i2597.htm


A pokud přijímáš ze stávající antény jenom signál UHF pásma, tak bych asi zvolil slučovač tento: http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-sl14--i2067.htm
speedy (18)|15.5.2007 08:03
Zeptám se ještě na toto. Musím napojení signálu z modulátoru přes slučovač provést až u antény(tedy klasicky někde na půdě), kdy pak bude signál rozveden k jednotlivým TV, nebo by šlo napojit signál i řeknu "dole" u jedné z koncových TV, že by šel jako-by zpětně směrem k anténě a přes jednotlivé rozbočovače k ostatním TV?. Nevím zda jsem se vyjádřil srozumitelně. Jedná se mě o to, zda vlastně budu muset tahat od sat. příjmače, kde bych měl umístěn i modulátor, další kabel na půdu, abych to tam za anténou sloučil, nebo nemusím.
Pitomec (10211)|15.5.2007 08:51
Pokud není problém vytáhnout další koax. kabel na půdu, tak ho vytáhni - je to nejjednoduší řešení. Jinak to samozřejmě půjde pustit po jednom kabelu i zpětně, ale to by pak znamenalo, že na půdě budeš potřebovat další 2 stejné slučovače (viz odkaz výše), protože napřed jeden poslouží jako rozbočovač (oddělíš ten signál modulátoru z větve po které přichází) a další pak jako slučovač (sloučíš ten signál z modulátoru s anténou ještě před vstupem do prvního stávajícího rozbočovače).
speedy (18)|15.5.2007 12:19
Přiznám se, že teď jsem Ti neporozuměl, protože já měl na mysli přívod k televizi, po kterém již je do televize přiváděn TV signál od antény (kabel je zapojen do TV). Takže nejdřív bych signál z modulátoru musel dostat do tohoto kabelu (ale kabel by byl stále zapojen do TV - používán). Ale nevím jak bych ten slučovač v tomto případě zapojil (1x přívod do TV, 1x přívod od modulátoru, 1x kabel zpět k anténě). Pak by signál procházel stávajícím vedením přes stávající rozbočovače k jednotlivým televizím a až k anténě. (možná).
Pitomec (10211)|15.5.2007 13:22
Ten slučovač je vlastně frekvenční vyhýbka, takže ho lze použít jak pro sloučení signálů, tak pro (frekvenční) rozbočení. Čili stávající kabel (který ti jde z antény do TV) rozstřihneš, u slučovače na vstup VHF zapojíš výstup z modulátoru, vstup UHF propojíš s TV a ten výstup u slučovače připojíš na konec kabelu, který vede na půdu k anténě.
Na půdě vezmeš další 2 identické slučovače, VHF u obou propojíš navzájem mezi sebou, UHF u jednoho slučovače připojíš na kabel který jde z antény (=rozstřihneš kabel od antény do rozbočovače) a výstup toho slučovače propojíš se vstupem stávajícího rozbočovače, a pak ještě rozstřihneš kabel který jde od té TV (kde máš ten modulátor) a na konec kabelu směřující k TV připojíš výstup druhého slučovače, přičemž poslední nezapojené bude UHF, které spojíš s (taktéž posledním nezapojeným) výstupem rozbočovače.
Signál z modulátoru ve VHF pásmu se tak dostane až před první rozbočovač a bude sloučen se stávající anténou, přičemž signál pak bude dostupný v celém rozvodu (samozřejmě s vyjímkou TV, u které ten modulátor bude - ale tam můžeš přes AV vytáhnout ze SAT receiveru signál přímo, takže to nevadí).

Mnohem lepším řešením ale je dostat na půdu ještě jeden koaxiální kabel a máš o starost méně.
speedy (18)|16.5.2007 08:17
Určitě máš pravdu, pokusím se natáhnout ještě jeden kabel. Ono se mě to nechce dělat hlavně z důvodu, že musím vrtat díry skrze okna, jinak problém není. Ale zeptám se ještě na toto. Jaký slučovač UHF + VHF,UHF je podle tebe dobrý. Já jsem koukal u IVO a nic než ty hybridy jsem nenašel. Já jen, že bych po natažení toho dalšího kabelu, zkusil připojit modulátor co mám v sat. příjmači, ale ten je UHF a z antény přijmám jak UHF tak VHF (jen tak zkušebně, co to bude dělat, pak bych asi stejně pořídil ten samostatný modulátor co jsi mě doporučil).
Pitomec (10211)|16.5.2007 09:07
Slučovač máš na odkazu výše (http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-sl17--i2597.htm, resp. pokud přijímáš signály z antény jenom v UHF, tak radši tento: http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-sl14--i2067.htm) a s tím UHF modulátorem integrovaným v SAT receiveru ani neztrácej čas, protože jednak má nízkou výstupní úroveň (takže signál v rozvodu by ztratil tolik, že bez dalšího zesílení by to nešlo) a hlavně to nesloučíš se stávající anténou dohromady (nebo by to sloučení bylo dost obtížné a pro tebe prakticky nerealizovatelné).
speedy (18)|16.5.2007 13:13
Tak Ti děkuji za tvůj čas a za tvou pomoc, zařídím se podle ní. Čus.
speedy (18)|25.5.2007 07:14
Tak jsem to udělal podle Tvé rady, jen jsem na místo tohoto pásmového slučovače http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-sl17--i2597.htm, použil tento http://www.ivo-pt.cz/antenni-slucovac-i014-t--i76.htm, protože jsem ho měl doma. No a maká to jedna báseň. Takže ještě jednou díky.

Teď mám ale jinou otázku. Má ten modulátor MD-5 S - STEREO homologaci pro ČR.
Ptám se proto, že asi 2 hodiny poté co jsem ho nainstaloval, přišla sousedka, že jim nejde na TV ani jeden program (ČT1,ČT2,NOVA). Je možný aby mohl být ten modulátor zdrojem rušení. Kabel od modulátoru a vůbec všechny kabely jsou stíněné a stínění spojeno s uzemněním a u antény je zesilovač, který by podle mě signál zpět k anténě již propustit neměl, nebo s velkým útlumem, takže vysílat bych nic neměl, ne?. A ostatním sousedům to normálně běželo a mě taky, takže bych to typoval na nějaký problém přímo u nich, ne?. Co ty na to.
Pitomec (10211)|25.5.2007 09:27
Sousedku pošli někam (pokud jí ovšem není <25 let a 90-60-90 :-D ), protože ten modulátor na to vliv na 100% nemá (už kvůli tomu, že pracuje na jedné jediné frekvenci a navíc se to dá snadno ověřit tím, že ho vypneš a hned se uvidí, jestli to sousedce hraje nebo ne). Jinak MD5-S nějakou homologaci má (pro individuální použití určitě).
speedy (18)|25.5.2007 11:05
Jo jasně, tak díkys.