Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod Videa z VHS do Pc

danny1 (41)|13.5.2007 13:20
Ahoj.Předem se omlouvám za svou neodbornost,ale jsem naprostý začátečník.Rád bych si převedl starší záznamy z VHS do PC,trochu je upravil,a pak expotoval.K účelu převedení VHS do PC jsem si zakoupil hardware Pinnacle Dazzle DVC 130.Problémem je,že používám soft Sony Vegas 7,a do něj mi to VHS nejde natáhnout/ani za použití převodníku Dazzle/.Zkoušel jsem i trial verze Ulead 10plus,Adobe Prem Elements,ale výsledek stejný...K tomu Dazzle byl přiložen soft od Pinnacle/ DVD instant a Pinnacle 10QS/,v těch to sice převést jde,ale já je nechci používat.Navíc VHS převedené do Pc přes Pinnacle 10 v DVD kvalitě se mi pak při úpravách ve Vegasu seká a řádkování je velice "hrubé".Rád bych proto,kdyby mi někdo mohl poradit,jaký soft či hardware k převodu použít,abych i nadále mohl editovat ve "svém" Vegasu.Předem díky za každou dobrou radu
BOBA (590)|13.5.2007 14:55
Nejsem si ouplně jistý, ale ten Dazzle spolupracuje pouze s Pináklem. Jestli to jde, tak si to stáhni jako Pal Dv. Do Mpeg to není zrovna šťastné řešení.
danny1 (41)|14.5.2007 16:32
Bobo,díky za reakci.Snažím se v této problematice teprve orientovat...Netušil jsem,že Dazzle spolupracuje pouze s Pinnaclem,jinak bych ho ani nekupoval.Export do Pc přez Pinnacle se mi bohužel nabízí pouze ve formátu MPEG,a to v kvalitě nízké,dobré,výborné/DV kvalita/,a vlastní nastavení.Ale výsledkem po převodu je vždy formát MPEG,který mi ale s Vegasem nespolupracuje.Ovšem pokud tento MPEG formát převedu následně do AVI,funguje ve Vegasu naprosto v pohodě.Ale i jako laik si myslím,že každým převodem ztrácím na kvalitě,nebo se mýlím?Moc děkuji za další případnou radu.A propo,poradil by jsi mi nějaký jiný soft,či hardware pro převod z VHS do Pc?Ještě jednou díky
BOBA (590)|15.5.2007 08:33
Jako hardware se hodí buď převodník od Canopusu http://www.syntex.cz/default.asp, případně A/D převodník v digi kameře nebo Tv karta.
Co se týče softu, tak pokud by ses přece jen rozhodnul dělat s Mpeg, tak na to je vynikající Womble Video Vizzard Dvd http://www.womble.com/products/dvd.html
danny1 (41)|16.5.2007 22:27
Bobo,ještě jednou dík,stáhl jsem si trial Womble,zatím budu zkoušet,ale nejvíce teď přemýšlím o TV kartě,jako pro mne nejschůdnější variantě.Měl by jsi pro mne nějaký tip na vhodnou kartu do cca 3000,-,která je v této cenové relaci dobrá na tyto převody? Moc díky
BOBA (590)|17.5.2007 10:09
[QUOTE=danny1;141829] nejvíce teď přemýšlím o TV kartě,jako pro mne nejschůdnější variantě.Měl by jsi pro mne nějaký tip na vhodnou kartu do cca 3000,-,která je v této cenové relaci dobrá na tyto převody? Moc díky[/QUOTE]

Radu bohužel nemám, ale snad Ti pomůže někdo jiný.Možná jestli někdo neprodává převodník od Canopusu ....
Pitomec (10211)|17.5.2007 13:20
[quote=danny1;141829]Bobo,ještě jednou dík,stáhl jsem si trial Womble,zatím budu zkoušet,ale nejvíce teď přemýšlím o TV kartě,jako pro mne nejschůdnější variantě.Měl by jsi pro mne nějaký tip na vhodnou kartu do cca 3000,-,která je v této cenové relaci dobrá na tyto převody? Moc díky[/quote]
Z analogu do digitálu jedině A/D převodníkem a žádnou TV kartou.
Alf (888)|17.5.2007 19:53
Pitomec
Já nechcu štengrovat, ale A/D převodník má i ta TV karta.;)

danny1
Vegas si dost dobře nerozumí s grabovacími kartami (TV nebo VIVO). Spíš se mi zdá, že si nerozumí s ničím, co se nepřipojuje přes FW a výstup nemá v DV. Vyzkoušej jiný soft - Fly 2000 TV, UleadVideoStudio atd. Pokud to s tím Dazzlem v těchto softech nepůjde, pro jednoduché odzkoušení Ti stačí jakákoliv TV karta. Já osobně ale doporučuju nějakou grafiku ATI s VIVO, které jsou podle mých zkušeností na grabování nejlepší. Pokud ale nemíníš grafiku měnit, je to asi neprůchodné:) .
Pitomec (10211)|17.5.2007 20:53
Jo - do nekomprimovaného AVI, což je každému na dvě věci 9-)
Foolproof (2713)|17.5.2007 22:17
[quote=Alf;141904]Vegas ............. Spíš se mi zdá, že si nerozumí s ničím, co se nepřipojuje přes FW a výstup nemá v DV. :) .[/quote]

Líp bych to nedokázal napsat, trochu mě to šílení po Vegasu i unavuje........
Saxel (2279)|18.5.2007 07:08
Můj názor je, že chyba byla už na začátku při výběru A/D převodníku. danny1 píše, že používá Vegas a přitom koupil převodník s výstupem do MPEG-2, navíc s HW encodérem, o kterém ani výrobce neposkytuje žádné informace. V tomto případě bude jakékoliv řešení editace zdigitalizovaného VHS záznamu ztrátové (kvalitativně), s výjimkou čistých střihů ve Womble. Pokud je ale encodér v převodníku kvalitní, nebál bych se rekomprese do DV formátu a následné SW rekomprese do MPEG-2, vždyť jde o VHS záznamy...
peco (772)|18.5.2007 08:28
[quote=Pitomec;141907]Jo - do nekomprimovaného AVI, což je každému na dvě věci 9-)[/quote]

Ak mas DV kodek, tak aj do DV \\/ , resp. MJPEG.
Alf (888)|18.5.2007 14:20
Ale softwarovým kódováním a to Pitomec neuznává (ačkoliv nevím proč, když už si konečně koupil PC místo toho sčotu co měl předtím;) ).
mirekv (7169)|19.5.2007 13:44
Výsledky z TV karty a A/D převodníku se nedají srovnat, já používám kameru (A/D), řekl bych, že na přepisy z VHS je to nezbytnost, už tak nekvalitní záznam se ještě zhorší. Navíc záznam je v DV, takže další zpracování jednoduché.
peco (772)|19.5.2007 16:24
Aj tak je to vsetko naprd, ak nemas video s Time Base Correct. Pretoze taky :-k vystup ked prezenies a/d prevodnikom, tak je to aj tak na :-k. Je to ale o tom ako je clovek rozmaznany. Kedysi, ked som na starom videu pozeral film,tak mi vobec nevadilo, ze su tam farby a ostrost v haji. Dnes sa na to uz nemozem ani pozriet. :)
peade (68)|20.5.2007 12:38
Ako si poprepájam hardware ak si chcem stiahnúť VHS do PC ale nie anolog, no
digitál. Mám Tv kartu, kameru s DV in/out, adobe premiere a jednu krabicu káblov.
Pomôže mi to ak nemám v kamere analog. vstup len ten digitálny?
Pitomec (10211)|20.5.2007 13:44
To ti teda nepomůže - potřebuješ kameru, která má i analog IN nebo HW A/D převodník analog>>DV. Případně si to nechej od někoho udělat, jestli toho není moc.
danny1 (41)|20.5.2007 16:09
Všem Vám moc děkuji za Vaše rady i zájem.
1/4Alf-původně jsem pracoval v Uleadu10+s nímž jsem byl vcelku spokojen,problém byl,že mi poslední dobou začal "padat" jak na "starém" Pc,tak i na tom nynějším/Dual Core E6300,ATI Radeon X1950Pro,zakl.deska Asus P5B-E Plus,paměť 2048 MB /DDR2-800 DDR2/v prodejně mi řekli,že Ulead i přes záplatu prostě "neumí"Dual Core,tak jsem se začal poohlížet po jiném softu,a narazil na zde hojně propagovaný Sony Vegas,se kterým se nyní pokouším naučit spolupracovat./mimochodem ani Ulead mi s Dazzle nespolupracuje...,/Jinak ATI vlastním,myslíš,že by při koupení nějaké té TV karty mohl např.ten Ulead spolupracovat při převodu z VHS?Dosud si drbu hlavu,že jsem si nepřihodil tisícovku na koupi DVD kamery s A/D převodníkem :(
2/4Saxel-já tomu opravdu nerozumím,tak jsem zabrousil na stránky Exac.cz,a tam velká reklama na jednoduchý hardware převodník VHS-digi video do Pc/Dazzle/,tak jsem to prostě koupil zároveň s tím novým Pc...a chyba lávky,no,proto se tu taky na Vás obracím se žádostí o radu.Navíc po převodu v tom Pinnacle je výsledný produkt nejen v MPEG,ale i velmi"hrubě řádkovaný",jak bývalo zvykem na starých,ruských barev.TV,/pokud tu ještě někdo pamatuje../a já nevím co s tím,2100,-Kč v pytli,a jsem tam co před koupí,možná jen o jednu blbou zkušenost bohatší..
Budu upřímně rád,když mi ještě někdo z Vás věnuje trochu svého času,a poradí.Dík
Alf (888)|20.5.2007 21:39
[QUOTE=danny1;142027]....problém byl,že mi poslední dobou začal "padat" jak na "starém" Pc,tak i na tom nynějším...[/QUOTE]
Při čem padá - při renderingu, při grabování nebo při jiné činnosti?
[QUOTE]...v prodejně mi řekli,že Ulead i přes záplatu prostě "neumí" Dual Core....[/QUOTE]
On možná neumí kódovat oběma jádry současně, ale to neznamená, že s C2D neumí pracovat vůbec
[QUOTE]...mimochodem ani Ulead mi s Dazzle nespolupracuje... [/QUOTE]
To je divné, mně UVS 10 chodilo se vším, co se podobalo videoharware - VIVO na grafice, TV karta (hydridní Pinnacle 3010i), kamera přes USB (Panasonic GS400 to umí) i FW. Pokud tedy Tobě Dazzle nejde, bude to asi tak, jak už tu psal někdo dřív - neumí pracovat s ničím jiným než z PS.
Alf (888)|20.5.2007 21:41
[QUOTE]...Jinak ATI vlastním,myslíš,že by při koupení nějaké té TV karty mohl např.ten Ulead spolupracovat při převodu z VHS?...[/QUOTE]
ATI sice vlastníš, ale bohužel asi bez VIVO. Při grabování se použije převodník toho zařízení, které k němu využiješ. Pokud tedy budeš grabovat přes TV kartu, je úplně jedno, jakou máš grafiku. Pokud to ještě jde, doporučil bych Ti vyměnit tu X1950 Pro za grafiku s VIVO (samozřejmě ATI)
Alf (888)|20.5.2007 21:47
[QUOTE]Dosud si drbu hlavu,že jsem si nepřihodil tisícovku na koupi DVD kamery s A/D převodníkem [/QUOTE]
Převodníky v kamerách mají taky svoje muchy. Já jsem kdysi graboval velmi špatný záznam z VHS. Bylo tam pár několikasekundových míst, kdy při přehrávání na TV docházelo k rozpadu řádkové synchronizace. Převodník kamery zkolaboval úplně a tato místa prostě nazaznamenal vůbec. VIVO na grafice (tenkrát AIW 9800SE) sice zastavilo nahrávání obrazu (obraz se "zasekl"), ale nahrál se zvuk a po "normalizaci" signálu grabování bez problémů pokračovalo.
Alf (888)|20.5.2007 21:49
Jo. A pokud někdo míní zase argumentovat s nesynchronizací A/V, nebo značným zatížením procesoru při grabování přes TV nebo VIVO, posílám ho do p**ele předem.
danny1 (41)|20.5.2007 22:03
[QUOTE=Alf;142053]Při čem padá - při renderingu, při grabování nebo při jiné činnosti?

Alfe,zpravidla mi to spadne po následujícím-Sdílení-Vytvořit disk-stisk tlačítka"Další" a pak obvykle"padá"a píše ,že se mi omlouvá,ale program musí být ukončen....Věděl by jsi mi nějak poradit?To by bylo super!!Dík za Tvůj čas :)
Alf (888)|20.5.2007 22:31
[QUOTE=danny1;142061]Alfe,zpravidla mi to spadne po následujícím-Sdílení-Vytvořit disk-stisk tlačítka"Další" ....[/QUOTE]To vypadá na nějaký konflikt SW popř. HW. Zkus dát "Vytvořit soubor" (nebo "Export do souboru" nebo tak nějak - já se teď nemůžu podívat, protože stahuju DV z kamery) a ulož to do MPEG-2. Authoring potom udělej v jiném programu.
danny1 (41)|20.5.2007 22:37
Alfe,to už jsem zkoušel,pokud dám vytvořit soubot a uložím ho na Pc,jde to normálně,stejně jako vypálení v jiném softu,zpravidla Nero.Mám k tomu ještě jednu prosbu,před chvílí,když jsem si díky Tvému zájmu v Uleadu zase po nějaké době opět zkoušel,a opět se mi "to" stalo.Sejmul jsem však nyní screen chybového hlášení.Myslíš,že by jsi z něho mohl poznat,v čem je zakopaný pes?Díky _1_
Pitomec (10211)|21.5.2007 05:41
Jestli těch analogových záznamů nemáš nějaké extrémní množství, tak si je digitalizuj na stolním DVD rekordéru, vypal na placku, natáhni do PC, zde sestříhej bez rekomprese (ve Womble MPEG Video Wizardu) a udělej DVD-Video. Nebo si kup A/D převodník od Canopusu. Všechno ostatní bude jenom laborování s nesmyslama a kloudného výsledku se stejně nedobereš.

A co se týká UVS10, tak pokud už dělat v Uleadu, tak jedině v Media Studiu Pro a samozřejmě s tím, že pouze na editaci DV záznamu a pro převod z DV-AVI do MPEG-2 použít Canopus ProCoder 2.
danny1 (41)|21.5.2007 10:12
4Pitomec-1/Těch VHS mám cca 20hodin,a nevlastním video rekordér :(
2/K Dazzle/hardware/je mimo Pinnacle10 přidán i soft Dazzle Instant DVD,který umí zachytávané VHS automaticky převést do DVD souborů k vypálení/Vob,Ifo,Bup/.To by nebyl problém,ale já si chci ta videa ještě trochu uzpůsobit,prostříhat,udělat titulky,menu atd.a pořád jen nevím,zda po převedení těchto DVD formátů zpět např.do MPEG či Avi,jejich sestříhání/úpravě/, následnému vyrenderování a vypálení na placku neztrácím moc už na tak poměrně bídné kvalitě...
Ale znovu Vám všem děkuji za Vaše užitečné rady :)
Pitomec (10211)|21.5.2007 16:37
Na editaci je nejlepší DV-AVI formát, takže pokud preferuješ toto, tak ti nezbude nic jiného, než pořídit ten A/D převodník od Canopusu. Pokud ale chceš editaci provádět jenom v omezené míře (tj. vystříhání pasáží a max. sem-tam nějaká prolínačka), tak ti stačí dělat s MPEG-2 (a nejlevnější způsob jak ten MPEG-2 získat je ze stolního DVD rekordéru - který mimochodem poslouží i při dalších věcech...) a Womble MPEG Video Wizardem.
Menu a titulky na DVD-Video do toho netahej, to je samostatná kapitola a provádí se až v authoringovém softu, bez ohledu na to, v čem primární video edituješ (= v jakém formátu, jestli DV-AVI nebo MPEG-2, to je jedno).
Desperado (1)|5.7.2007 19:57
Pratele, resim cely den problem, se kterym jsem doted nemel co docineni. Mam tu par VHS, ktere bych rad dostal do PC. Koupil jsem hybridni TV kartu Hauppauge HVR1300, ktera ma mimo jine solidni hw prevodnik. Na VHS mam vystup jen pres scart a na te karte vstup jen s-video. Propojil jsem to, ale v pc mam jen cernobily obraz. Tusil jsem nejakou zradu v kabelu a tak jsem od souseda pujcil usb prevodnik aver EZMaker. Kabelem, ktery ma na jedne strane scart a na druhe jednotlive kompozity jsem to propojil a ejhle, cernobily obraz.

Muzete mi prosim poradit kde by mohl byt problem ? Primarne chci vyresit propojeni s moji tv kartou, tedy scart - s-video, ale hodilo by se mi reseni i toho Averu (sousedovi to jede bez problemu barevne)
Diky moc !
Pitomec (10211)|6.7.2007 10:08
Vždyť ta tvoje karta má přímo CVBS vstup (žlutý cinch)!
Matteo (22)|29.7.2007 17:02
Mám Canopus ACDVio, ktorý používam na digitalizáciu VHS pások. Mal možnosť niekto prakticky porovnať túto kartu s modelom ADVC300 ? Hlavne by ma zaujímala redukcia šumu a celková kvalita digitalizovaného videa.
stayman (12393)|1.8.2007 08:11
To zalezi, ake mas video. Ak nejaky shunt, urcite sa investicia vyplati.
Matteo (22)|1.8.2007 20:25
Zohnal som si panasonic NV-HS930, s TBC, problem je v tom, že pri starších vhs kazetách nahraných v mono mám problém so zvukom, ako keby rušenie, s novšími nie je problém. To isté mi robí model NV-HS880 bez TBC. Ak však takú kazetu dám do klasického videa nie je so zvukom problém, alebo do videa ktoré je staršie. Tie sú však bez TBC. Nenašiel som zatiaľ spôsob ako ten problém vyriešiť. Máte tip ?
Matteo (22)|2.8.2007 10:35
Tak na koniec nebol problém ani vo videu ani v kábloch, ale v telefóne... :) človek je už tak navyknutý na to že väčšinou ako rušička pôsobí mobilný telefón, že som si neuvedomil, že rovnako môže pôsobiť aj základná stanica prenosnej pevnej linky ktorá bola blízko videa... Je zaujímavé že toto rušenie sa prejavilo len pri mono signále.
dvbtester (44)|4.8.2007 21:19
Zdravím a připojuju se k tématu :

mám kartu AVerTV Hybrid+FM PCI (A16D), která má mj. i COMPOSITE a S-VIDEO vstup. Myslel jsem, že bych připojil k této kartě starý VHS video rekordér SONY (má VHS - nikoliv S-VHS) a spousty starých záznamů bych chtěl zdigitalizovat.

Videorekordér má jen SCART (jeden). Vyrobil jsem tedy kabel mezi SCART rekordéru a S-video konektor
TV karty.

a) Při přepnutí TV karty jako S-video jde obraz černobíle, s rušením a bez zvuku
b) při přepnutí TV karty jako COMPOSITE jede zvuk i barva, ale kvalita dost mizerná

Co s tím ? A jaký formát záznamu zvolit ? Pokud MPEG2, tak jak pak stříhat, aby nedošlo k rekompresi při spojování rozstříhaných kusů a pak znovu při ukládání ? Mám sice koupený program TSUNAMI-MPEG DVD Author verze 1.6.32.86, dělá se s ním dobře (jeho součástí je taky TMPGEnc DVD Source Creator - verze 2.1.3.8), ale byl dobrý spíše na práci se z DVD rekordérem, který jsem měl).

Četl jsem tu, že nejlepší je VHS (doufám, že i ty staré, co nejsou S-VHS) zachytávat přes HW převodník.
Je ten rozdíl v kvalitě takový ? A lze připojit bez problémů i výše uvedený VHS REC, který má jen SCART ?

Musel bych v takovém případě použít pro dosažení max. kvality pouze převodník Canopus ?
A model ADVC-50 nebo ADVC-55 ? Existuje něco levnějšího ?

Jde o to, že ten Canopus (oba uvedené typy - pokud neexistuje něco podobně kvalitního, ale levnějšího)
je dost drahý, tak chci mít jistotu.
jaromir9909 (269)|4.8.2007 22:35
[QUOTE]Videorekordér má jen SCART (jeden). Vyrobil jsem tedy kabel mezi SCART rekordéru a S-video konektor TV karty.
[/QUOTE]
Videorekordér VHS žádný S-video nemá, tudíž pouze COMPOSITE. TV karta nemá RGB vstup. Vstup zvuku je v TV kartě zvlášť.
[QUOTE]Co s tím ? A jaký formát záznamu zvolit ? Pokud MPEG2,...[/QUOTE]

Pro kvalitu nejlíp bezestrátový, např Huffyuv. Zachytávat do MPEG-2 zas bude nejrychlejší. Názory se různí.
Vyzkoušej oboje a najdi si svůj vlatní styl.
Pitomec (10211)|5.8.2007 10:17
dvbtester: Pokud těch VHS pásek nemáš nějak abnormálně moc, tak se ti ten HW A/D převodník nevyplatí (to už je lepší si to nechat od někoho udělat). Na bezeztrátový střih MPEG-2 pak můžeš použít Womble MPEG Video Wizard.
dvbtester (44)|5.8.2007 11:12
No právě, že jich mám spoustu a na některých jsou rodinné poklady - děti, jak vyrůstaly, spoustu starých filmů z TV, které bych rád zachoval ...

Ale mám dotaz :

Co si myslíte (ono je to nový výrobek, tak moc zkušeností asi není, ale s Vaším přehledem ... možná bude stačit kouknout do parametrů) o zmiňované nové střižně od AVERU, která má mít už taky HW MPEG2 ?

Budu ji potřebovat taky - i když bych pořídil jednosměrný převodník od Canopusu ADVC-50 /55 na převod samotný ? Protože výpočetního výkonu mám dost - to je stroj čistě na tyto účely postavený, ale asi bych tu kartu potřeboval pro rychlé uložení do MPEG2, ne ?

A který z těch dvou ADVC-50 /55 byste doporučil ? Já nepotřebuju a nebudu tu ADVC-110, protože zpětným převodem se nehodlám zabývat. Spíše mne na těch Canopusech láká ta HW dokonalost mj. v podobě "údržby" SYNC, zámek VIDEO/AUDIO a tak ...

Díky za co nejpodrobnější názor ...
Pitomec (10211)|5.8.2007 12:01
Té kartě za patnáctstovek bych moc nevěřil, co se týká to HW na encódování (vit třeba předposlední příspěvek pod nabídkou zde: http://www.agen.cz/produkt/44136/AVerMedia-DVD-EZMaker-DeLUXE-PCI-strihova-karta-HW.htm). Sám si vzpomínám, že HW encodér do MPEG-2 (DVD Master) šlapal i na PIII-450MHz a zátěž CPU ani ne na 50%, takže to byl skutečný HW encodér a ne nějaká imitace.

Když pořídíš A/D převodník Canopus ADVC-1394 (50, 55, 100, 110, 300, AceDVio), tak budeš zachytávat do DV formátu (což je na následnou editace nejvhodnější formát). Po zpracování to pak SW encodérem (Carbon Coder, Canopus ProCoder 2) překlopíš do MPEG-2.
dvbtester (44)|5.8.2007 12:21
A mohl bych na tu výslednou operaci (převod do MPEG2) použít i jiný SW (Womble, Tsunami atd.) ?
Nebo je vážný důvod použít Vámi navrhované Canopus SW ? Předpokládám, že výstupem ADVC je formát AVI nebo něco takového a to by tudíž už pak šlo ledasčím, ne ?

Jo a poslední věc : jak jsem se ptal, zda použít ADVC-50 nebo ADVC-55 : šlo mi o to, zda kvůli případným rušením v PC od grafárny, TV karty apod. není lepší použít tu EXTERNÍ verzi (ADVC-55).
Pitomec (10211)|5.8.2007 12:30
Carbon Coder a Canopus ProCoder 2 jsou kvalitativně nejlepší encodéry. Womble nic-moc a TMPGEnc je línej jako prase.

S interním převodníkem jsem žádný problém nezaznamenal (co se týká rušení) a navíc ho máš i s FireWire řadičem dohromady. Ale klidně si kup převodník externí - ono je to asi jedno.
dvbtester (44)|5.8.2007 13:22
To s tím řadičem : přece řadič není součástí - vždyť na WEBu Syntexu píšou, že VYŽADUJE firewire port v PC !!! - To je omyl, ne ?
Pitomec (10211)|5.8.2007 13:28
V případě externího ano, ale pokud máš převodník interní, tak tam je FireWire řadič součástí karty.
Alf (888)|5.8.2007 14:08
dvbtester
Pokud jde o VHS/S-VHS a barvu, je to tak jak napsal jaromir9909 - pokud nemáš S-VHS video, nemáš S-video výstup (samostatný barvový a jasový signál) a proto je obraz černobílý.

Výsledná kvalita při grabování přes HW převodník do DV s následnou rekompresí do MPEG-2 na finálním DVD nebude lepší než grabování přes slušnou TV (VIVO) kartu a časová náročnost bude podstatně větší.

Pokud chceš video z VHS pouze sestříhat, je nejvhodnější záznam přímo do MPEG-2, následný střih v softu, který neprovádí rekompresi (Pitomcem zmiňovaný Womble) a authoring.

Pokud chceš video dál upravovat (filtry), záznam do MPEG-2 není nejvhodnější, protože následnou rekomprimací klesá kvalita záznamu, která už tak není při záznamu z VHS žádný zázrak. Tady je lepší provést grabování do nějakého bezztrátového kodeku (např. MJPEG) nebo do DV. Grabování do DV ale nemusí být nutně provedeno pomocí HW převodníku. Jde to např. i digitální kamerou s AV vstupem (obdoba HW převodníku) nebo TV (VIVO) kartou. Pokud ta karta není vyložený šunt, je výsledek naprosto srovnatelný.
Pitomec (10211)|5.8.2007 14:14
[quote=Alf;147223]Výsledná kvalita při grabování přes HW převodník do DV s následnou rekompresí do MPEG-2 na finálním DVD nebude lepší než grabování přes slušnou TV (VIVO) kartu a časová náročnost bude podstatně větší.[/quote]
Výsledná kvalita samozřejmě bude lepší, protože DV kodek obsažený v HW kartě žádným softem od TV karty nenahradíš (tam je při grabování použitý tak max. z Windows DV kodek od MS, který sice není špatný, leč Canopusu se nevyrovná) a časovou náročnost nemá smysl vůbec řešit, protože tazatel to chce stejně editovat, čili hodina/den/týden tam nebo zpátky, to už je naprosto buřt :)
dvbtester (44)|5.8.2007 14:58
[QUOTE=Pitomec;147215]V případě externího ano, ale pokud máš převodník interní, tak tam je FireWire řadič součástí karty.

[/QUOTE]

Jaká karta je na obrázku ? Protože já mluvil o ADVC-50 a u ní je napsáno:

http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=682&tab=pozadavky

že to PC musí mít FW port (proč by to tam psali, když by na desce ADVC-50 byl FW řadič ?)

===============

A když už se ozvali i další : určitě mi to pojede, když mám POUZE VHS (a nemám S-VHS), protože jsem
tudíž de facto odkázán pouze na COMPOSITE výstup ze SCARTu VCR (SONY SLV-335) ???
dvbtester (44)|5.8.2007 15:19
A už jsem to našel : na tom Pitomcově obrázku je Canopus ADVC-1394, která má fakt FW. Ale u té ADVC-50 to byl asi omyl :-(

Ale kdo máte zkušenost :

ten převodník má nějak na pevno bitrate ?

Protože v tech. parametrech je uvedeno tohle :

VIDEO standard: CCIR-601
PAL: 720 × 576 / 25 fps
NTSC: 720 × 480 / 29.97 fps
datový tok: cca 3,6 MB/s
kompresní poměr: cca 5:1

AUDIO nativní DV audio formát
2 kanály 48 kHz / 16 bitů
2 kanály 44.1 kHz / 16 bitů
2 kanály 32 kHz / 16 bitů
uzamčení zvuku (locked audio)

VSTUPY IEEE1394 / FireWire (6-pin)
DV / i-Link (4-pin)
Video (Composite), Cinch *
S-Video (Y/C), mini-DIN *
stereo audio, 2 × Cinch

To mají všecky A/D Canopusy ? To pak těžko našlapat do DVD kvality (ta má i 8-9 Mbit/s) .... jak je to ?
Alf (888)|5.8.2007 16:29
[QUOTE=Pitomec;147224]Výsledná kvalita samozřejmě bude lepší, protože DV kodek obsažený v HW kartě žádným softem od TV karty nenahradíš (tam je při grabování použitý tak max. z Windows DV kodek od MS, který sice není špatný, leč Canopusu se nevyrovná)...[/QUOTE]
Plácáš. Z hlediska kvality grabování je úplně jedno, jestli je kodek použitý v softwaru, nebo je napevno vložený v nějakém švábu na kartě (samozřejmě pokud jde o stejný kodek). A grabovat se dá do jakéhokoliv nainstalovaného kodeku. \\/

[QUOTE]...a časovou náročnost nemá smysl vůbec řešit, protože tazatel to chce stejně editovat...[/QUOTE]
Tady jsem o tom nic nečetl. Já vidím, že píše jenom o střihu. ;)
grab.jpg
Alf (888)|5.8.2007 16:44
[QUOTE]....To mají všecky A/D Canopusy ? To pak těžko našlapat do DVD kvality (ta má i 8-9 Mbit/s) .... jak je to ?[/QUOTE] Canopus komprimuje do DV kodeku s datovým tokem 25 Mbps. DVD má datový tok do 9,8 Mbps. Video se z DV tedy znovu rekomprimuje do MPEG-2. Možná bude lepší, když si něco o formátech videa přečteš třeba tady.
dvbtester (44)|5.8.2007 21:45
ALF:
Samozřejmě díky za zajímavý link.

Ale proč je tedy napsáno u ADVC-1394 - viz příspěvek v threadu výše, že " ...datový tok: cca 3,6 MB/s
..."

Vždyť je to popis parametrů toho převodníku, žádného následného zpracování do MPEG2 - takový pako nejsem a ještě vidím - proto jsem se zeptal, PROČ TO TAM TAKHLE JE ... Logicky jsem se domníval, že to je bitrate výstupního videa převodníku.