Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

pripojeni RDS dekoderu k tuneru na TV karte

LuckyLuk_tvf (15)|9.10.2004 21:35
Zdravim.
po delsi dobe shanim informace. Potreboval bych vedet, jestli se da nekde z
tuneru na PC TV kartach vytahnout mf signal pro pripojeni RDS dekoderu.
Zvlaste se mi jedna o PC tuner od LG (nedostal jsem od nich zadne
informace) - PAL (obe zv. normy) + FM.
Dik LL
Miuvek (858)|10.10.2004 15:11
Nevím, nevím, byly doby, kdy jsem i FM tunery stavěl, ale už to je déle, navíc RDS jsem nikdy neřešil, max. tak stereo dekodér s made in NDR švábem A290D :-) :-)- , ale něco mi říká, že RDS dekodér se připojuje tam, co stereo dekodér, tj na výstup detektoru, takže po mf signálu bych se nepídil, ale jak už jsem řekl, ruku do ohně bych za to nedal :-I

V každém případě, přidělávat RDS dekodér na TV kartu ..... hmmm.
Řekněme, že by jsi ho postavil, připojil na patřičné místo v tuneru, ale co s těmi daty, co ti ten dekodér poskytne? Kam s nimi? Přes čip TV karty? Podporuje to? Počítají s tím ovladače? Atd, atd,.... 9-) 9-) 9-)
LuckyLuk_tvf (15)|12.10.2004 22:38
nj - ale pokud se nepletu...tak to stejne asi funguje jako superhet - tj nejaky vstup, mistni oscilator,....smesovac, mf zesilovac atd nj - to bych si prave potreboval ujasnit jak to funguje...
no pokud bych nasel kam to pichnout...predstavuju si neco jako TDA7330 ....ven lezou hodiny a data - privest na MCUcko ...a ven na USB/seriak a mit treba malou aplikacku ve winech v tray...
mirekv (7169)|13.10.2004 08:10
Jak píše Miuvek, signál se odebírá na výstupu MF detektoru, který má urcitě i FM karta. Je na 57kHz, ovšem dál už je to datová záležitost.
Miuvek (858)|13.10.2004 10:27
[quote=LuckyLuk]nj - ale pokud se nepletu...tak to stejne asi funguje jako superhet - tj nejaky vstup, mistni oscilator,....smesovac, mf zesilovac atd nj - to bych si prave potreboval ujasnit jak to funguje...
no pokud bych nasel kam to pichnout...predstavuju si neco jako TDA7330 ....ven lezou hodiny a data - privest na MCUcko ...a ven na USB/seriak a mit treba malou aplikacku ve winech v tray...[/quote]
Nee, RDS dekodér se připojuje na nf výstup z detektoru podobně jako stereodekodér, ostatně jak to potvrdil i mirekv.
No, musel by jsi ta data někam přivést, asi by bylo jednodušší řešení s tím sériovým portem, potom by to obnášelo nějakou tu aplikaci - napíšeš si to?
co se týká hardware, kromě potřeboval bys kromě toho dekodéru ještě minimálně převodník na napěťové úrovně sériového portu (MAX 232). Z výstupu toho TDA 7330 data asi lezou po sériové lince I2C, takže by to mohl s patřičným softem možná zvládnout i sériový port, jinak bys musel asi při nekompatibilitě datového formátu realizovat nějaký převodník (nejspíš s nějakým mikroprocesorem, třeba PICxxx), ale to už jsou jenom moje dohady na tenkém ledě, tak detailně do toho zase nevidím, jenom si zkouším představit, co to obnáší a jestli to stojí za tu námahu....
Jinak najít v tuneru místo pro připojení vstupu dekodéru by asi bylo to nejmenší.
LuckyLuk_tvf (15)|14.10.2004 14:00
2Miuvek - tu digitalni cast uz mam jakz takz promyslenou - nepotrebuju ani MAX232, a imho to TDAcko to neposila po I2C - a pokud vis tak RDS ma bitrate nekde kolem 1187 baudu - jako uplne nejjednodusi cesta se mi jevi prerusovat MCUcko hodinovym taktem RDS_CLK a cteni RDS_DATA...pokud jde o aplikaci v PC - pri pouziti RS232<>USB prevodniku...existujou saple aplikace a i dobre popsany drivery, BTW se v tom systemu pak to zarizeni chova jako dalsi COM port - k cemuz se pak da stejne (imho) pristupovat...(BTW existuje projekt, kdy se pri urcitem zpusobu pripojeni vemou prave ty RDS_CLK a RDS_DATA a privedou se na COM port a existuje i DOS SW co to zobrazuje)

zatim me spis zajima, kam se pripichnout na signal, tak aby se dala najit nosna RDS a daly se z toho vytahnout ty data..a nejlepe tak, aby se clovek nemusel vrtat do toho tuneru, ale dostal to na nejakym pinu ven...
nevim totiz jak bych mel to misto pro pripojeni najit...
Miuvek (858)|15.10.2004 08:32
LuckyLuk: jo, tak to už je na mě trochu moc :-E . Akorát jsem si jistý, že ten MAX 232 nedělá nic s daty, pouze převádí napěťové úrovně pro seriový port, které se pohybují od -11V do +11V. Pochybuju, že to poskytne to tdačko. Viděl jsem sice, kdy se toto dá obejít, protože seriový port většinou reaguje i na nižší rozpětí napěťových úrovní, ale košer to asi nebude. Standard je to, co poskytuje MAX 232.
LuckyLuk_tvf (15)|15.10.2004 18:30
2Miuvek - ale jo ... ja MAXe pouzivam v prevodniku z COMu PC na telefon...ale tady se stejne musi ta da "predpripravit" aplikaci v PC
kamenem urazu je, ze je to vlastne real time stream dat - by bylo potreba na to reagovat ihned po prijmu - jedna moznost je jeste mit LCD na tom MCUcku a tam to zobrazovat - uplne nezavisle na PC...a do PC kdyztak poislat jen na pozadani....
to TDAcko viz napr http://home.pi.be/~wijnherm/tda7330.pdf (http://home.pi.be/~wijnherm/deco.html)
- nebo kdyby bekdo PL>CZ http://www.druciki.cyberdusk.pl/studio24/index/elektron/rds.htm
LuckyLuk_tvf (15)|15.10.2004 20:03
takze abych s tim trosku pohnul...tak i kdyz jsem puvodne enchtel..tak sem to rozdelal...a tady je jaks takas cmaranice :


part list :
7134HL - PCI, dekoder (10 bit AD,..),...
4052 - Dual 4-channel Analog Multiplexer, Demultiplexer; - zrejme na zmenu vstupu/vystupu zvuku ?
MDT2005 - to je snad cosi jako PIC - pripojeny pro zpracovavani RC5 kodu z RC
LD117 - ? regulator napajeni ?
7805 - to je jasny
24C02 - EEPROM

a v tom "tuneru" :
TSA5523M; 1.4 GHZ I˛C-bus Controlled Multimedia Synthesizer;
TDA5737; 5 V VHF, Hyperband And UHF Mixers/oscillators For TV And VCR 3-band Tuners
TDA7040T; Low Voltage PLL Stereo Decoder - BTW kdyz jsme se bavili o tom s dekoderu - stacilo by na vstup tohohle bazmeku pripojit ten RDS dekoder ? popr. tam soupnout nejaky predzesilovac s vysokym vstupnim odporem ?
TDA9809M; Single Standard Multimedia If-pll And FM Radio Demodulator

takze myslim, ze cesta toho signalu je cca :


ale potreboval bych to trosku osvetlit...
mirekv (7169)|15.10.2004 20:28
A jé, to musím trochu oprášit vědomosti o analog IO, no uvidím! :-)
Nó teď jsem si teprve všimnul 2. obrázku, to mezi tím "radio dem" a "st dec" bude asi ono!(jak si nakreslil). Chytrej kluk! :-)
Miuvek (858)|16.10.2004 00:01
LuckyLuk: Vidím, že jsi se do toho pořádně zažral :-E . To místo pro připojení RDS dekodéru, to bude ono. S tím předřazením zesilovače s velkým vstupním odporem nic nezkazíš, ale myslím, že výstup detektoru má dostatečně malou výstupní impedanci. Pokud by jsi chtěl něco předřazovat, pak by asi stačil emitorový sledovač s tranzistorem. Projdi si datasheety daných IO, zjisti si impedance, prohlídni doporučená zapojení, srovnej se zapojením v tuneru.
Se zpracováním dat ti nepomůžu, v tomto oboru jsem dost lama :-)-
matolegin2 (2)|16.10.2004 16:00
No táto téma ma zaujíma. Signál potrebný pre dekóder RDS je MPX signál. Ten by mal byt za demodulátorom, je to NF signál, v ňom sú všetky informácie o stereofónnom vysielaní, oba stereo kanály a RDS.
Na príjimanie všetkých RDS informácií som si stiahol RDS decoder (freeware), ten spolupracuje s TDA 7330, stačí len vyviesť dáta o úrovni TTL na sériový port, podobne ako to bolo s infra prijímačom SFH 506 /36, ktorý slúžil na diaľkové ovládanie PC spolu so softom GIRDER.
Nepotrebujete ziadny MAX232 bazmek. Treba len kondikmi oddelit hodinovy a datovy signál.

Na TV karte by to malo byt za FM demodulátorom, podla typu svabu treba v datasheete najst vystup MPX a tam prasknut TDA7330 tak ako je zapojeny a z TDA7330 vystup na RS232 v pocitaci.
Software sa da volne stiahnut na http://www.esslinger.de/download/index.htm

Je tam aj dokumentacia a schema k dekoderu s TDA 7330. A mnoho ineho.
Miuvek (858)|17.10.2004 17:09
no vida, přece jenom se někdo našel :-!!!
mirekv (7169)|17.10.2004 17:12
[quote=Miuvek]no vida, přece jenom se někdo našel :-!!![/quote]že! :-)
LuckyLuk_tvf (15)|28.10.2004 14:08
Takze - uz to mam udelany - na nepajivem poli...TDA7330 jsem sehnal v PSe, XTAL taky - celkove s par dalsima IC 74HC14 (a jeste sem vzal pro jistotu 4011 a 74HC04 kvuli rozdilnym parametrum - nakonec jsem pouzil jen 74HC14)
TDAcko bere signal z TDA9809 audio out na karte, QUAL pin jde na ty dva schm invertory na LEDku, RDS_CLK a RDS_DATA jdou pres 2x dva schm invertory na RI a DSR na COM (MAX232 neni potreba - ten port to jeste stiha)
celkove naklady +-200,-

jako SW zatim pouzivam Esslinger RDSko...viz sshot
Miuvek (858)|28.10.2004 22:03
Šikula :BB: :-)
LuckyLuk_tvf (15)|29.10.2004 13:19
jo a jeste jedna vec - znama - nejlepsi "zesilovac" je dobra antena - coz znamena, ze i kdyz se poslechove zda, ze je signal ok - na RDS to muze mit docela spatny signal - treba ze se nesesynchronizuje atd a tim se ztrati RDS z % stanic (jako u me)
mirekv (7169)|29.10.2004 14:17
[quote=LuckyLuk]jo a jeste jedna vec - znama - nejlepsi "zesilovac" je dobra antena - coz znamena, ze i kdyz se poslechove zda, ze je signal ok - na RDS to muze mit docela spatny signal - treba ze se nesesynchronizuje atd a tim se ztrati RDS z % stanic (jako u me)[/quote]
No tak mně to povídej! :-)
Anonymous (825)|30.10.2004 17:41
Pěkný, akorát mě uniká smysl tohoto decoderu :-(
mirekv (7169)|30.10.2004 18:03
[quote=Bullback]Pěkný, akorát mě uniká smysl tohoto decoderu :-([/quote]
Ty to víš, jen se děláš! V dnešní době to má pouze význam rozeznání stanice, příp. skomírající funkce paggingu. V autě ještě aut. přelaďování téže stanice na jiný kmitočet podle místa výskytu (což je asi tak nejlepší možnost využití). Jiné využití také nevidím.
Anonymous (825)|30.10.2004 18:07
Taky si myslím :-), navíc s analogem výrazně na ústupu.
LuckyLuk_tvf (15)|31.10.2004 18:28
a ono by to melo mit nejaky jiny ucel ? 8-) jinak pominu-li docela ruznorodou cenu soucastek od ruznych dodavatelu (GMe vs PSe napr.) - vychazi to i docela levne...vyuziti pro me to ma v odchytavani nazvu pisnicek...napr.
clee (6592)|31.10.2004 19:13
jj Radio1 to pouziva tusim
mirekv (7169)|31.10.2004 19:26
[quote=LuckyLuk]a ono by to melo mit nejaky jiny ucel ? 8-) jinak pominu-li docela ruznorodou cenu soucastek od ruznych dodavatelu (GMe vs PSe napr.) - vychazi to i docela levne...vyuziti pro me to ma v odchytavani nazvu pisnicek...napr.[/quote]
Možná se toho některá rádia chytly, to je však vyjímka. Bezpohlavní texty typu: Vysíláme info 24h denně, nebo Naše rádio vás baví... :-k
LuckyLuk: mám Soňáka tuner a ten mi toto poskytne. Jinak ve worku máme spešl příjímač+soft, tak můžu sledovet i paggingové zprávy.
LuckyLuk_tvf (15)|31.10.2004 21:32
no paging koukam taky...ovsem nic zajimaveho...nevim jak to presne funguje, zkousel jsem taky posilat na [email]adresa@operator.cz[/email], ale nic se nestalo....prijimam porad jen zpravy neco jako hlavicky mailu (From, Subject a cast zpravy) - stejne je v Praze jen jedna sit, ne ?
jinak jj - ty nazvy pisnicek tam vsichni nemaji...nekdo tam ma podobne fadni text jak jsi psal, nekdo upozornni na porady...nekdu (treba E2, City) jen nazev...par jich tam ukazuje nazvy pisnicek

mirekv (7169)|31.10.2004 22:26
LuckyLuk: Operator už myslím dávno nefunguje, to se musí jinam. Služba pagging je do dneška vysílaná sítí RDS ČR1-Radiožurnál, tedy všude v dosahu tohoto rádia (jinak by to nemělo smysl). Teď to nevím z hlavy, ale mohl sis objednat buď číselnou variantu, kdy se ti zobrazila akorát číslice (většinou tf číslo, kam máš volat, nebo nějaká šifra), nebo alfanumerická, kdes mohl dát krátkou zprávu (něco jako SMS), snad 64 znaků (?). Jo teď to vidím, to je ono.
Gregi_tvf (3)|24.3.2006 02:44
Pekne poctenicko, o com to tocite? :-)- pretoze nemam ani paru. A neda sa RDS signal vytiahnut s klasickeho signalu? Len je problem s dekodovanim?