Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVD HDD Panasonic DMR-EX77EP-K

SIMSON (39)|23.4.2007 20:54
Jedna se o novy model a na strankach Panasoniku pisi dostupnost az v cervnu 2007. Velmi se mi libi jeho parametry a uvazuji o koupi. Nebude vsak mit USB vstup, ale podporuje DivX formaty a ma SD slot! Chtel bych se zeptat nejakeho majitele starsiho DMR-EH65EP-S, jestli je mozne prehrat nektere .avi soubory i s titulky, ktere budou nahrane na SD karte, protoze nektere filmy se mi na jedno CD nevlezou. Pripadne jdou-li z teto karty prehrat na HDD ? Na DVD mediu s tim udajne byvaji problemy.
rajs (21)|23.4.2007 22:30
No pokud vím je už dávno v prodeji jen hledat více je potřeba cena 12700kč k dodání do 4dnů tak hledej
hafca (211)|24.4.2007 08:41
Nevím jak u nového modelu, ale já mám tu DMR-EH65EP-S a z SD karty jdou jen a pouze fotky. Taky sem se těšil, že na to dám film, nebo MP3, ale prd.
SIMSON (39)|24.4.2007 09:36
[QUOTE=rajs;140103]No pokud vím je už dávno v prodeji jen hledat více je potřeba cena 12700kč k dodání do 4dnů tak hledej :::::::::::::::::::::::::::::[/QUOTE]
To bych tipoval na "Panasonicmarket". Tu dodavku do 4 dnu tam maji u vseho, ale realita je jina. Ja uz cekam na objednanou mikrovez 2 mesice :))
SIMSON (39)|24.4.2007 09:40
[QUOTE=hafca;140121]Nevím jak u nového modelu, ale já mám tu DMR-EH65EP-S a z SD karty jdou jen a pouze fotky. Taky sem se těšil, že na to dám film, nebo MP3, ale prd.[/QUOTE]

Diky za odpoved. No z toho moc radost nemam :(. Funguje to alespon z DVD nebo CD-R ? Predpokladam, ze to bude stejne u 65 i 77.
hafca (211)|24.4.2007 12:04
Z CD jdou AVI a může být i mazací. Z mazacího DVD to nejde, ani z + ani z -. Mělo by to jít "údajně" z DVD-, ale nezkoušel sem to, nemám na tom žádný AVI. Myslel sem, že prodám Sigmateka 400, ale nakonec jsem si ho kvůli těmhle vychytávkám nechal.
jogurt (32)|6.6.2007 14:55
Boost (2)|3.7.2007 07:56
Už je v prodeji. Sice ho měli v několika internetových obchodech v nabídce hodně s předstihem, ale distribuce a prodej začal koncem června a začátkem července. Dnes mi dovezou Panasonic DMR-EX87EP-K za necelých 13000 korunek českých, tak jsem zvědav jak to bude fungovat. A tu kartičku můžu zkusit také, mám 2GB tak tam zkusím něco natlačit. Až bude vyzkoušeno napíšu jestli to jde nebo ne.
Boost (2)|4.7.2007 12:43
Tak jsem zkoušel a bohužel .avi soubory to nečte z SD kartičky. Tady je odkaz na manual k přístroji a na stránce 7 je popis co to s SD kartou umí. http://www.panasonic.cz/soubor.aspx?id=32765
jm252485 (43)|6.7.2007 18:23
Takže jsem včera tento kousek zakoupil v Datartu za 12900 (i s HDMI kabelem v ceně - bohužel jen 1m, a já potřebuju cca 1.7 :-((, což reprezentuje cca 1000 Kč. Blbý. )
Doplnil jsem ho do nijak hi-fi sestavy:
Samsung LE40N71 (HD Ready), STB DigiPal2, DVD přehr. Cyberhome CH505 a historické VHS Panasonic. Zatím nemám žádné kino, takže zvuk nehodnotím...
Očekávání:
- možnost nahrávání na HDD digitálně
- možnost archivace některých kousků z VHS, které nikdy nebudou ani v TV a chci si je zachovat (byť v otřesné kvalitě)
- zjednodušená manipulace při nahrávání (integrpvaný STB)
- využití upscalingu 720p nebo 1080i přes HDMI

První zkušnosti:
- STB v 77 je méně citlivý než DigiPal (takže dneska anténní zesilovač a posunutí antény na lepší místo - naštěstí bez potíží s kladným výsledkem)
- STB neumí posílat signál do TV pro přepínání mezi 4:3 a 16:9 (DigiPal ano). Takže se to musí dělat manuálně přes DO televize. Neumí ani přes HDMI ani přes SCART, což je s podivem. Toto nefunguje dokonce ani při přehrávání DVD, což je ještě horší a "starý" Cyberhome si s tím bez potíží poradil. DVD nemá Zoom (mně to nevadí, ale párkrát jsem to použil, takže od teď nic...)
- při nahrávání z TV se musí formát (16:9 nebo 4:3) navolit ručně.
- upscaling z DVD je slušný, ale musí být kvalitní základ. (OSOBNĚ JSEM ČEKAL TROCHU VÍC, na živém TV obraze jsem nepozoroval zlepšení, což jsem bláhově očekával... a možná taky blbě vidím)
- editační funklce jsou dobré, lze si film "ořezat" podle potřeby
- při kopírování DVD bez ochrany se VŠECHNO - tedy včetně menu atd nahraje jako jeden titul, který si musím doeditovat (a pochopitelně na začátku správně navolit)
- ani jeden z tunerů nemá teletext
- EPG je pěkné, zobrazuje SPRÁVNĚ ČESKY v obou multiplexech (Praha 25 a 46 kanál)
- přístroj není hlučný
- při propojení HDMI lze využít PIP, které funguje bez potíží (ale to je spíš televizí)
- obrázek výrazně "živější" oproti jiným zdrojům (ať analog TV přímo v televizi nebo digitál s DigiPalu) - na mne až moc, ale to je věc vkusu a dá se to dohnat přes nastavení TV
- divx hraje v pohodě (nezkoušel jsem zatím nijak laborovat s titulky)
- a to hlavní - kvalita záznamu je skutečně velmi dobrá - subjektivně jsem nepoznal rozdíl v nahrávce a živém vysílání (i při režimu SP)
Sumna sumárum:
- že bych skákal do nebe to ne, ale co už...
Resumé:
Sledovat živou TV budu dál přes externí STB Digipal, STB v rekorderu budu využívat jen pro nahrávání, protože věčné šachy s DO mne nebaví.
Váhal jsem mezi Panasonicem a Samsungem HD 755 (757) a zřejmě jsou srovnatelné (Pan. má upscaling na 1080p, které ale já nevyužiji), získal jsem druhý STB, takže mohu na něco koukat a něco jiného nahrávat.

Možná jsem někde něco ještě nezvládnul při nastavování a některé "chyby" jdou na vrub krátkosti používání...
Pablo2 (41)|9.7.2007 17:13
Pro jm 252485: Já o tomhle rekorderu také silně uvažuji. Mám Panasonic DMR ES 15 a chci něco s DVB-T tunerem a hardiskem. Přehrávám na LCD TV Toshiba 32".
Pokud budeš mít čas, můžeš mi odpovědět na :
1) Je kvalita obrazu při přehrávání DVD disku evidentně lepší z HDMI než YUV a nebo scart ?
2) Je nahrávka z DVB-T lepší než z analogové televize (tvrdí se že obraz z DVB-T je méně ostrý a bez detailů)?
3) Jaká je kvalita nahrávky z nastavení SP v porovnání s XP (pokud přehrávám nahrávku na LCD TV tak můj ES 15 při nahrávání na SP obraz nic moc - dost zrní ale na XP je vyrázně lepší - při kontrole na analog. TV Sony 70 cm je obraz v podstatě stejný při obou druzích nahrávky)?

Za odpověď předem díky !!!!!!!!!
jm252485 (43)|9.7.2007 17:50
Takže:

Včera jsem si dal zákusek - Pád třetí říše (přes HDMI) a protože ho znám z minulého přehrávače (na stejné televizi), musím říci, že je lepší - otázka. co je to evidentně. Obraz je evidentně ostřejší, ale také výrazně sytější (na mne skoro až moc - zejména červená dost řve), takže používám hodně nastavení Samsunga TV "Film" (malý kontrast, malé doostřování, snížená saturace). Ze zbývajících kombinací (komponent, SCART, kompozit a koax) se mi zdá nejlepší komponent, pak SCART (který navíc ovládá poměr stran), ale zpátky se nevracím, HDMI přece jen vede (byť o prsa mladé gymnastky). To, že jsem čekal asi víc, může být podlehnutí mediální masáži...

Nahrávání z DVB-T je lepší než z analogu - řekl bych že právě naopak je obraz výrazně ostřejší (ale já nemám analog úplně super, beru ho z STA). Porovnával jsem ale 2 STB - interní a externí DigiPal2. Digipal má zase trochu méně vyřvané barvy a je citlivější (viz výše doháněl jsem to zesilovačem a přemístěním antény). Taky občas nahrávám do PC. Nahrávání v DVD/HDD je VÝRAZNĚ POHODLNĚJŠÍ, taky proto, že ať dělám co dělám, v PC se mi cca jednou za 40 minut udělá drop-out, který je okem téměř nepostřehnutelný, ale při následné editaci v PC (ProjectX) to skončí výpadkem okolo 400 ms, což už je znát (musí se chytit na první dobrý I-frame). DVD/HDD si s tím umí poradit nějak líp (proč to nevím, ale zdá se mi to).

Kvalita XP - SP musím konstatovat, že jsem nepoznal rozdíl, oboje je velmi dobré.

Celkově je největší "práce" seřízení televize, protože přece jenom u mne je mezi analogem a digi docela rozdíl a taky co jsem psal výše (DigiPal vs. interní). Ale po jistém laborování (zejména se saturací a jednotlivými bar. kanály, které se dají u Samsunga nastavit individuálně) jsem našel slušný kompromis a jsem spokojen. Předtím jsem měl analog Sony, bohužel jen 55, takže srovnávat se nedá...
trek (2)|11.7.2007 15:02
Zdar zdar, přidám dotaz
mám vyšší typ DMR-EX87 a jelikož jde o stejnou techniku, ale jen jiný hdd chci se zeptat, jak lze dostat mp3 nebo foto nebo dvix na HDD ?????
Vůbec se mi nedaří soubory zkopírovat z dvd na disk. Je to u těchle panasoniců vůbec možné??
V manuálu je, že to soubory z HDD přehrává, ale jak je dostat dovnitř? Pálím to na PC, ale ať zkouším jak zkouším nemůžu to tam dostat.
Díky za každou radu.
rRici (5)|11.7.2007 20:50
Já bych měl obecnější dotaz. Pokud již mám nějaký film v DivX v nízkém rozlišení (např 640x468), lze využití upscalingu 720p nebo 1080i přes HDMI, aby byl takový film koukatelný i na plazmě nebo tím, že film je již v nízkém rozlišení, tak žádný upscaning již nepomůže a výsledný obraz bude jako na běžném přehřávači bez upscalingu?
jm252485 (43)|11.7.2007 21:27
[QUOTE=trek;145776]Zdar zdar, přidám dotaz
mám vyšší typ DMR-EX87 a jelikož jde o stejnou techniku, ale jen jiný hdd chci se zeptat, jak lze dostat mp3 nebo foto nebo dvix na HDD ?????
Vůbec se mi nedaří soubory zkopírovat z dvd na disk. Je to u těchle panasoniců vůbec možné??
V manuálu je, že to soubory z HDD přehrává, ale jak je dostat dovnitř? Pálím to na PC, ale ať zkouším jak zkouším nemůžu to tam dostat.
Díky za každou radu.[/QUOTE]

V mém manuálu je na straně 37 uvedeno v kolonce "Přehrávatelné disky" pro MP3 a DivX -R, -R DL (Dual Layer) a CD. HDD je jenom u fotek a návod na kopírování JPEG fotek je na s. 56. Takže to nejde (což mi nijak nevadí - když tam strčím "datové" DVD plné MP3 tak mám muziky na rok ;-). Jediná možnost, jak dostat DivX na disk je konverze do MPEG2 (tedy vytvořit DVD v nějakém enkcoderu - TMPGEnc atd) a pak normálně nakopčit. Což je ale zcela šílené.
K upscalingu - zkoušel jsem kopírovat VHS na HDD, vypálit a přehrát. Obrázek je o něco lepší, ale kde nic není ani upsaling nepomůže (pokud vím, tak VHS má asi 320 řádků a to už se prostě dohnat nedá...) Informace na TV mi říká, že to skutečně pouští na 1020i.
trek (2)|12.7.2007 06:29
Jo díky za odpověď ohledně kopírování na hdd. Asi to tak holt bude. To s tím upscalingem potvrzuju. LCD mi taky hlásí, že dostává signál 1080p a pocitově bych řekl, že to obraz doopravdy vylepšuje. Určitě ale záleží na kvalitě zdroje některé filmečky jsou dost dobré, některé už ne.
Pitomec (10211)|12.7.2007 11:02
[quote=jm252485;145794]K upscalingu - zkoušel jsem kopírovat VHS na HDD, vypálit a přehrát. Obrázek je o něco lepší, ale kde nic není ani upsaling nepomůže (pokud vím, tak VHS má asi 320 řádků a to už se prostě dohnat nedá...) Informace na TV mi říká, že to skutečně pouští na 1020i.[/quote]
VHS nemá žádných 320 řádků, protože VHS je analogový systém a tudíž jediné co tam platí je počet řádků (v PALu je to 625) a rozlišení udávané v počtech jasových bodů/řádek (což je cca 300 a odvíjí se od frekvenční šířky zaznamenaného pásma - je to do cca 3,3MHz). V okamžiku digitalizace VHS na DVD-Video dostaneš MPEG-2 s rozlišením 720x576 (lze i 704x576, 352x576 a 352x288) a z toho děláš upscaling.
jm252485 (43)|12.7.2007 20:06
Mea culpa, mea maxima culpa. Je to samozřejmě tak, jen jsem chtěl říci, že VHS má výrazně menší VERTIKÁLNÍ OBRAZOVÉ ROZLIŠENÍ, odpovídající rozmezí okolo 250 bodů.
Pitomec (10211)|13.7.2007 11:14
Bylo by každopádně zajímavý mít převodník analog>>HD a vynechat ten mezičlánek DVD-Video.
rRici (5)|14.7.2007 09:25
V návodu píší, že je možné přehrávat během nahrávání. Je možné při přehrávání během nahrávaní použít upscaling a dosáhnou tak vyšší kvalitu obrazu než koukat rovnou na TV? Jde mi o spojeni DMR-EX77EP-K a TH-42PX70E. Nebo je to celé blbost a tahle plazma si umí signál přepočítávat rovnou? Jde mi prostě o dosažení co nejkvalitnějšího obrazu. Napadlo mě jestli by takto něšel vylepšit běžný signál z kabelové TV.
Pitomec (10211)|14.7.2007 11:01
Signál z kabelovky (a vlastně ani jiného zdroje signálu) nevylepšíš ničím - na HD zobrazovač potřebuješ taky HD signál a všechny upscalingy apod. ptákoviny jsou jenom slabou náplastí (dle starého rčení, že z ho*na bič neupleteš). Tady už je fakt jedno, jestli to dopočítá DVD rekordér nebo až samotný zobrazovač...
CyberTec (290)|14.7.2007 21:20
[QUOTE=trek;145808]Jo díky za odpověď ohledně kopírování na hdd. Asi to tak holt bude. To s tím upscalingem potvrzuju. LCD mi taky hlásí, že dostává signál 1080p a pocitově bych řekl, že to obraz doopravdy vylepšuje. Určitě ale záleží na kvalitě zdroje některé filmečky jsou dost dobré, některé už ne.[/QUOTE]

dost zalezi na kvalite vstupniho videa, nektere dvdcka si pri zvetseni na 1080p nezadaji s hdeckem, ale oproti tomu filmy s osizenym bitratem z novy vypadaji rozctvereckovane hur nez z vhsky. napriklad elektoronika v samsungu opozdi zvuk oproti analovove telce o par framu. kdyz se zamerim na nejaky staticky detail v obraze, tak je videt jak se po zmene sceny okamzite vyhladi. algorytmus pouziva dynamickou redukci sumu. u statickych casti obrazu udela v urcite toleranci prumer z predchozich a nasledujicich snimku, cimz nakonec ziska mene zasumeny obraz. pokud se do toho pusti zasumeny hnus z kabelovky, tak uz rozmezi sumu prekroci danou mez a algorytmus nestiha.
jm252485 (43)|15.7.2007 09:58
Obavam se, ze je to jako s tou VHS, ale obracene. TV ma danou obrazovou matici (u mne 1366 x 768 bodů) na kterou pouští signál o nějakém rozlišení (v PALu 720 x 576 plus něco). Teď jde o to, jak a kdo se vyrovná s tím "přepočtem". Buďto upscaling v DVD nebo "něco" v TV přístroji. Upcsaling by měl udělat to, že to rozpočítá tak, aby "doplnil" chybějící body pro televizi a do TV přes HDMI už odešle kompletní matici buďto HD-1 (720p) nebo HD-2 (1080p), takže TV už s tím nic dělat nemusí (tedy taky pochopitelně musí, ale dostává "lepší" vstup). Fígl je asi v tom, že TV musí mít něco podobného (jinak by zobrazovala jen těch 720 x 576) a jde o to, co je pocitově lepší. Já mám dojem (subjektivní), že živé TV vysílání (digi) se "neznatelně" vylepší, dobré DVD "znatelně" a zkoušel jsem kopii VHS na HDD (aby to bylo SUPER, tak ten původní záznam na VHS byl v LP !) u filmů, kteréasi nikde neuvidím (Signum Laudis např.). Je to sice dost běs, ale o trochu se to zlepšilo.

Další poznatky z provozu "77":
Propojení DVB-T a nahrávací části je patrně trochu ošizené. Přístroj neumí reagovat na změnu ve formátu 4:3 a 16:9 a nahraje, jak je mu to vnuceno při nastavením přístroje (v menu je volba formátu při nahrávání na disk, která nesouvisí s formátem při přehrávání). To je dost opruz, protože mám-li nastavené časové nahrávání, může se stát, že něco bude v 16:9 a něco ve 4:3. Přístroj neumí změny provádět dynamicky (tedy u každého záznamu zvlášť), ale nahrává jen tak, jak má trvale nastaveno.
Pokud s tím nechci nic dělat, v zásadě to nevadí - jenom se musí "správně" navolit poměr při přehrávání. Moje zkušenost:
1. bude-li nastaveno 16:9, nahraje se záznam 16:9 OK, záznam 4:3 bude při projekci v PC "roztažen"
2. bude-li nastaveno 4:3, 16:9 bude s pruhy nahoře a dole, 4:3 bude O.K.
Problém nastane, pokud chci záznam dál upravovat v PC, protože jsem nenašel jednoduchý způsob, jak "zrušit" flag 16:9 - vždycky to znamená v podstatě vytvořit film v PC znovu (minimálně to celé prohnat např. přes ProjextX)
Zkusil jsem i kombinaci "pravou rukou přes levé ucho" - nahrávat z externího STB, který informaci o formátu přes SCART na 8. pinu posílá. Bohužel bez výsledku.
Navíc to celé se komplikuje tím, že nahrávat 16:9 se dá jenom na DVD- , na pluska se to nahraje vždy 4:3 (to ale není vada přístroje, specifikace dvd+ údaj o formátu neobsahuje - tvrdí znalci na i-netu)
A teď si představte, jak tohle naučit manželku...

O tom, že je to "živé" téma viz např.:
http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=533397

Na závěr už jen pozor, přístroj se vyrábí také ve verzi DMR-EX77EB (87EB), který MÁ JEN DIGITÁLNÍ TUNER (BEZ ANALOGU). Asi se sem oficiálně nedováží, je to jen upozornění, aby se někdo nenapálil u "šedého" dealera...
Pitomec (10211)|16.7.2007 15:07
Jestli DVD plus nebo minus, to nemá s formátem naprosto co dělat (když si přepálím originál film 16/9, tak to na plusko jde úplně bezproblémů). To si spíš Panasonic přihřál polívčičku proti Philipsu (který plusko uvedl na trh) a v přístroji tuto možnost schválně bloknul :-)
TomOv (26)|17.7.2007 11:55
Nahrávání 4:3 / 16:9

Mohli byste vyzkoušet, jestli se nastaví dobře poměr stran při tomto nastavení:

návod str. 65
Formát pro záznam
Nastaví poměr stran obrazu při nahrávání či kopírování.
Při nahrávání nebo kopírování na HDD či DVD-RAM s funkcí
„Záznam s vys. rychl. kopírování“ nastavenou na „Vyp.“
bude program nahrán v původním poměru stran.
SETH CZ (33)|19.7.2007 15:33
Ahoj vsem. DMR-EX87EP je muj favorit numero uno na koupi o)). Jen mam par dotazu jestli Vas muzu poprosit : Nenasel jste nekdo za tu dobu co mate doma DMR-EX77EP nebo DMR-EX87EP fintu, jak dostat MP3 na HDD? Jinak prave tahle nemoznost nahrani MP3 na HDD a to ze nema USB jsou jediny veci ( z toho, co jsem si o tehlech modelch precetl na netu) co mi u nich trochu chybi. Hloupa otazka : neexistuje nejaka prechodka, abych pres SD slot mohl pripojit flash disk? Tusim,ze opacnym smerem by melo neco takovyho existovat. Diky predem vsem za info.

ps. Nevite kde bych nasel fotky z provozu - menu, jak vypada prehled o nahravkach na HDD, prehravani mp3 apod. ?
jogurt (32)|20.7.2007 14:08
Stáhni si z http://www.panasonic.cz manuál...
jm252485 (43)|20.7.2007 16:22
[QUOTE=SETH CZ;146247]Nenasel jste nekdo za tu dobu co mate doma DMR-EX77EP nebo DMR-EX87EP fintu, jak dostat MP3 na HDD? [/QUOTE]

Žádná finta není. Nejde to. Není to juke-box, to je třeba hledat jinde a možná i za jiné peníze (Pioneer, Sony)
Xaver (149)|2.8.2007 10:50
[QUOTE=SETH CZ;146247]Ahoj vsem. DMR-EX87EP je muj favorit numero uno na koupi o)). Jen mam par dotazu jestli Vas muzu poprosit : Nenasel jste nekdo za tu dobu co mate doma DMR-EX77EP nebo DMR-EX87EP fintu, jak dostat MP3 na HDD? Jinak prave tahle nemoznost nahrani MP3 na HDD a to ze nema USB jsou jediny veci ( z toho, co jsem si o tehlech modelch precetl na netu) co mi u nich trochu chybi. Hloupa otazka : neexistuje nejaka prechodka, abych pres SD slot mohl pripojit flash disk? Tusim,ze opacnym smerem by melo neco takovyho existovat. Diky predem vsem za info.

ps. Nevite kde bych nasel fotky z provozu - menu, jak vypada prehled o nahravkach na HDD, prehravani mp3 apod. ?[/QUOTE]

Znamy ma doma tento rekorder, asi opravdu MP3 na HDD dostat nejde... Panasonic rekordery jsou primarne (alespon do ted) urceny na video foto...
Pro zajemce o jukebox Pany pripravil tento pristroj: kino s HDD 80GB SC-PTX7...
Toto reseni ma zasadni vyhodu, a to ze mas proste 2 nezavisle na sobe zarizeni, takze muzes
bez omezeni např. vypalovat film na DVD a soucasne mi pustenou hudbu atd...

Je to horka novinky, bohuzel neni jiste, zda se u nas bude prodavat (rozumnej s CZ menu),
zatim se prodava v 7 statech EU.

MP3 a CD-DA umi na HDD nahrat napr. Sony HXD 810 970, ale v manualu se pise, ze pokud
kopirujes hudbu z CD na HDD, pak nelze z HDD hudbu prehravat.

Myslim si ze techto omezeni (soucasne přehravani, kopirovani a nahravani) bude vice, bohuzel manual o tom mlci. Chce to proste vyzkouset. Myslim si ze zatim na to nejsou soucasne DVD rekordery stavene...
jm252485 (43)|3.8.2007 22:13
že život je s "77" jeden z nejtežších se připomíná poměrně často... Problém s duálním zvukem JE VYŘEŠEN (i díky retboxovi, za což mu tímto moc děkuji) a to tak, že jsou dvě možnosti - první spočívá v tom, že se deaktivuje volba Záznam s vysokou rychlostí kopírování na kartě Nastavení pro záznam. Tím se uvolní funkce tlačítka AUDIO při sledování živého vysílání a lze tedy volit kanály L nebo R a tím i jazyk. (Ostatně je na to upozorněno i na obrazovce v takové mírně zmatené nápovědě). Druhá možnost je kuriózní (a objevil ji retbox) - pokud při sledování živého duálu zvolíme jiný zdroj, kam by se nahrávalo, než HDD (tedy DVD nebo SD tlačítkem Drive select, pak se opět uvolní tl. Audio i při aktivované funkci Záznam s vysokou rychlostí kopírování.

(při té příležitosti - zaborusil jsem na anglické DF, kde se také těmto problémům věnují a u nich se prodává jiná, "nonEU" verze - bez analog. tuneru a bez možnosti volby Záznam s vysokou rychlostí kopírování. Nadávají jako špačci, kluci englický)

Zkoušel jsem přesouvání fotek... Je-li zdoj DVD R, CD R nebo karta dají se fotky zkopčit na HDD a adresáře na DVD mohou být hned v kořeni. Je-li zdroj DVD RW nebo CD RW, nejde to - ohlásí mi to,. že je disk nekompatibilní (zkoušel jsem + i -, zapisoval Nerem). Je-li zdroj DVD-RAM, MUSÍ mít strukturu, jaká je popsaná v manuálu (v kořeni adr. JPEG, pak DCIMxxx, pak teprve adresáře s fotkama, které se tváří jako alba). Směs fotek a adresářů v jedné úrovni si vyhodnotí tak, že ukáže jen fotky a adresáře už ne.
Copak to, dostat to do 77 se dá, ale pak to dostat ven, to je dílo. V podstatě jsou jen dvě cesty - buďto přes kartu nebo před DVD-RAM. CD-RW, DVD RW se nechytají (alespoň mně ne..., DVD R mi bylo líto ničit)
Při kopírování neumí kopírovat jména adresářů, takže je nutné to na HDD udělat růčo.
Na druhou stranu je nutné přiznat, že tyto zkušenosti potvrzují to, co je uvedeno v manuálu. Jenom ta srozumitelnost...

Ještě k formátům - pokud NENÍ zapojeno HDMI, pak přes SCART (RGB) "77" umí rozlišit 4:3 a 16:9 (a dokonce přepíná správně i za chodu, jak živé vysílání, tak nahrávky). Pokud je zapojeno HDMI, tak se ve SCARTU už nedá zapnout RGB (jen Video) a funkce WSS nefunguje - TV se nepřepíná. Nahrávání v "původním rozlišení" funguje jenom, když je VYPNUTÉ Záznam s vysokou rychlostí kopírování. (tedy co přichází 4:3 se nahraje 4:3, co přichází 16:9 se nahraje 16:9). Pokud je Záznam s vysokou rychlostí kopírování aktivní, nahrává se vynuceně v poměru, který je ve volbě menu Formát pro záznam. Zase - v manuálu je to popsané, ale ztak nějak čínsky - dokud se nevyzkouší.
SETH CZ (33)|5.8.2007 18:57
Diky vsem za info. Podle vsi teorie (diskuse+manual) co jsem ´nasál´´ o) se mi zada tenhle rec jako nejlepsi volba. Asi jediny 2 veci co mi trochu chybi : USB a ta zminena nemoznost dostat MP3 na HDD. Ale USB zas tak bytostne nepotrebuju a MP3 budu holt poustet z DVD-RAM.
robert.kotasek (777)|6.8.2007 06:36
seth cz : uvazuji o 87, ale asi pockam do zari, mela by vyjit od philipse 5570H.
jm252485 (43)|6.8.2007 09:53
No a aby to bylo zajímavější - na francouzských stránkách Samsungu je nová řada DVD SH830 až DVD SH853 již s DVB-T tunerem (TNT ve francouzštině). Nikde jinde jsem na ně zatím nenarazil, měla by to být asi řada 750 s DVB-T (?)...
petr.pc (23)|6.8.2007 22:05
ještě je tu Sony RDR-HXD870/B

a snad bude i LG RH-T298H a další , ale kdy unás to ??????
sindy2 (3)|21.8.2007 08:13
Ahoj, mám dotaz. včera jsem koupil tento přístroj, vše jsem z aktivoval. DVD přehrává vše (DVD AVI, DVD MP3, CD AVI, titulky OK ...) Přepálená DVD nebo vypálená DVD na jiném DVD rekordéru bez problému. Přístroj nepřehrává pouze originál DVD. Poradí někdo? dík
robert.kotasek (777)|21.8.2007 09:37
a jsou ty originaly v nasem regionu (2)? neni to treba dovoz z USA (1)?
sindy2 (3)|21.8.2007 09:57
všechno originály koupeny v českých obchodech nebo poslední dobou v novinách
robert.kotasek (777)|21.8.2007 21:08
jeste me napada - cim to mas propojene? HDMI? mas v tom pripade zobrazovadlo s podporou HDCP.... jinak nevim proc by ti originaly nemely fungovat...
sindy2 (3)|22.8.2007 07:43
propojení normálně scartem, nechápu taky proč. v obchodě řekli že ho vymění.
mabur (31)|23.8.2007 17:11
Mám DMR-EX77EP-K a všiml jsem si jednoho problému. Při příjmu přes digitální tuner chybí asi 20 spodních řádků obrazu v režimu 4:3. Stejný program přijímaný analogově nebo externím přijímačem je v pořádku. Můžete se někdo přesvědčit, zda jde o typovou vadu, nebo zda mám pouze vadný kus? Dobře patrno je to u programu ČT24, kde běží pruh s nápisem, obraz přes digitální tuner končí těsně pod nápisem. Přikládám screenshoty z ČT24.

https://www.tvfreak.cz/forum/imagehosting/3488046cda1284378a.jpg
https://www.tvfreak.cz/forum/imagehosting/3488046cda128ac6df.jpg
TomOv (26)|24.8.2007 11:06
Mám DMR-EX87EP-K a vyskytl se mi ten samý problém. Reklamoval jsem to u prodejce, který to odvezl do servisu. Tam si s tím nevěděli rady a poslali to prý do Panasonicu v Plzni, takže už čekám skoro 3 týdny. (prý mají na vyřízení reklamace měsíc).
jm252485 (43)|24.8.2007 21:56
Vyzkoušel jsem si to a je to tak. ALE: při sejmutí obrázku VirtualDubem ve velikosti 720*576 a oříznutí na "fakticky využitelnou velikost" (okolo je černý rámeček - i na vzorcích) jsou u mne velikosti 698*569 (z DVB-T DigiPal) resp. 694*554 (z interního tuneru). Uvedený efekt jsem přitom nepozoroval na TV (40" Samsung, nastavený na 4:3), ale až v počítači. Důvod je jasný - TV pracuje s tzv OVERSCANEM (tedy nevyužívá celou plochu k zobrazení (z hist. důvodů), zatímco PC zobrazí skutečně 720*576.
Zajímavé je, že to funguje (alespoň u mne) i na LCD...
Vezmu-li ale v úvahu doporučení, která hovoří o tom, že overscan tvoří 3.5 až 5 % z rozměru, pak se tam chybějících 15 řádků (rozdíl mezi obrázky) schovají. Čili závěr - nevidím v tom problém a pokud soudruzi v Panasonicu usoudí, že to problém je, tak by to měl dohnat nový firmware.
mabur (31)|26.8.2007 11:08
Díky za vyzkoušení. Mám starší CRT televizor a uvedený efekt na něm je bohužel vidět. Pokud se nemýlím, u nás se vysílá PAL s 625 řádky, viditelných 575. Těch 3,5% overscanu odpovídá 554 viditelným řádkům, takže soudruzi z Panasonicu firmware nastavili opravdu těsně. Overscan na mém CRTčku už chybějící rádky nepřekryje. Dokážeme nějak Panasonic dotlačit v změně firmware? Nechtěl bych přístroj vracet, jinak mi plně vyhovuje.
nksh (116)|27.8.2007 01:22
[QUOTE=TomOv;148548]Mám DMR-EX87EP-K a vyskytl se mi ten samý problém. Reklamoval jsem to u prodejce, který to odvezl do servisu. Tam si s tím nevěděli rady a poslali to prý do Panasonicu v Plzni, takže už čekám skoro 3 týdny. (prý mají na vyřízení reklamace měsíc).[/QUOTE]

tak to pochybuju, tyhle rekordery vyráběj soudruzi na slovensku, tak nevim proč by to měli posílat do plzně:)
TomOv (26)|27.8.2007 08:34
Na Slovensku to jenom montují dohromady. Vývoj DVB-T je dle katalogu Panasonicu v Plzni.
Na 32" LCD Panasonic je dole černý pruh asi 5 mm, na 32" CRT Panasonic je ještě kousek větší.
Tomas_X (124)|28.8.2007 20:16
Mám tento rekordér mezi 2 kandidáty na koupi, ten druhý je Sony RDR-HXD870.
Prosím majitele o zodpovězení těchto dotazů:

1. Zatím jsem z popisů pochopil, že Panasonic umí jeden janál DVB-T nahrávat a jiný posílat do TV ke sledování, zatímco údajně Sony to neumí, což by znamenalo, že by si člověk musel koupit ještě jeden SetTopBox. Je to tak?

2. Je možné Panasonic DMR-EX77EP používat jako jediný SetTopBox pro sledování TV nebo má nějaké režimy, ve kterých jako STB nefunguje? Třeba jánevím kopírování, přehrávání, ... ? Případně pokud jsou s jeho používáním jako STB jiné problémy?

3. Jak je to u Panasonicu a Sony se současnými akcemi? Co lze a nelze najednou? Nahrávání, přehrávání, sledování TV přes něj, editace, kopírování HDD->DVD, ... V čem je multitasking a v čem ne?

4. Může někdo srovnat kvalitu DVB-T příjmu obou a kvalitu záznamu?

5. Jak je to u obou s posloupností těchto akcí:
I. časované nahrávání vybraného filmu z DVB-T
II. vystříhání reklam
III. vypálení na DVD-R v bitrate "fit to disc" PO zkrácení o ty reklamy
Četl jsem stažené manuály od obou a tam se píše o výběru fixní kvality a pak při kopírování na DVD se už nepíše nic. Když DVB-T vysílá v nějakém MPEG2 zakódování a s nějakým bitratem, PROČ se musí vybrat kvalita HQ nebo Standard a podobně, ono to nejde nahrát na HDD TAK JAK TO JE a po vystříhání reklam teprve transkódovat na DVD jako to dělá třeba DVD Shrink? Jak to ti umělci vůbec asi dělají? Neenkódují to zbytečně vícekrát?
Panasonic nabízí kvality 1 hod. na DVD a 2 hod. na DVD, zatímco Sony 1 hod., 1:30 a 2 hod. Ovšem vzhledem k bitratu DVB-T - není tak jako tak nižší, takže ta výhoda pro 1:30 vlastně není??

Díky za odpovědi, Tomáš
jm252485 (43)|28.8.2007 23:21
Za Panasonic (stačí mi doma jeden stroj :-)) ) se pokusím odpovědět, na co budu umět a co jsem zatím vyzkoušel. Možná, že některé věci jdou, ale zatím jsem je nepotřeboval a tedy nezkoušel.

Rekorder ma JEDEN "hybridní" (laicky řečeno) tuner, který umí naladit jak analogové, tak digitální vysílání. NEUMÍ tedy posílat něco jiného do TV a něco jiného nahrávat (ani digitálně, ani analogově). Pokud tedy chci sledovat na TV jinou DVB-T nebo analogovou stanici, než se nahrává, musí mít TV svůj digi tuner (ať již interní, nebo externí set-top box (analog umí TV sama o sobě :-)) . Doufám, že tvůj dojem (bohužel chybný) nevznikl ze sledování tohoto fóra, protože to tady snad nikdo netvrdil.

Panassonic má režimy, kdy se nedá na nic koukat, jenom na menu: když se rychle kopíruje z HDD na DVD nebo pracuje s DVD obecně (finalizace atd.). Rovněž při kopírování rychlostí 1:1 z HDD na DVD se promítá kopírovaný film. Čili druhý STB k televizi se hodí.

Multitasking: Není to počítač. Jedniný multitasking je ten, že mohu sledovat se zpožděním to, co se nahrává. Pokud stříhám, potřebuji obrazovku, takže otázka nemá smysl. Ostatní viz výše.

Standardně používám režim SP (tedy 2 hodiny na DVD5) a na 40" LCD nemám pocit, že bych zaznamenal rozdíl oproti originálu (zcela subjektivně). Při LP a EP již jsou vidět trochu (a trochu více) artefakty, zejména v rychlých scénách. Takže to používám jenom výjiměčně (160GB mi postačuje, protože pravidelně věci, které chci uchovat, odsouvám na DVD, jediné co mám natrvalo uloženo v kopii na HDD, jsou fotky). V zahraničních recenzích, které jsem si pročetl, než jsem si to koupil, je obecně všude konstatováno, že zejména první dva kvalitativní režimy jsou vysoce kvalitní a definují nový etalon pro ostatní výrobce.

Časované nahrávání vyžaduje plánování s předstihem (dávám si 2 minuty - jednak než se probudí HDD, protože používám úsporný režim a start trvá cca 40 sec a v poslední době mám pocit, že ČT začíná i o půl minuty dříve, než je v plánu. Na konci si přidávám okolo 20 minut. Rekordér NEMÁ VPS/PDC !

Stříhání je pro mne velmi komfortní, tváří se, jakoby to bylos přesností "na obrázek" a střih je při přehrávání téměř neznatelný (pokud vím, kde je, tak to poznám, cizí si nevšimne). Střih je destruktivní, tedy co se vystřihne se smaže, nikoliv pouze označí k vynechání, takže fyzická délka záznamu se zmenší o vystřižené části. Výjimečně si film přenáším přes DVD-RAM do PC - pokud s ním chci ještě dále pracovat (např. digitalozované záznamy z VHS), protože jenom kvůli vystříhání reklam se mi to časově nevyplatí.

Ke kódování: Rekordér VŽDYCKY provádí re-enkódování z DVB-T (enkódování z analogu je normální). Není to set-top box z hardiskem, který nahrává přímo digitální stream. Laicky si představuji, že enkodér "lapá" signál, který jde už ven k TV a je mu jedno, odkud je zdoj - zda se jedná o dekódované DVB-T nabo analog z tuneru nabo analog z externího vstupu (například VHS). Takže velikost souboru je dána nastavenou kvalitou (FR, SP, LP...) a délkou nahrávky, nikoliv původním bitrate vstupního streamu. Předpokládám, že "režimy" jsou ve skutečnosti jenom různé fixní bitrate a FR je proměnný bitrate s maximem nastaveným tak, aby se to i při nějaké "rozumné" délce vešlo na DVD5.

Sekundární zakódování pomocí FR (flexibilní záznam "fit to DVD") se pochopitelně použije za situace, kdy mám nahrávku, která se ani po vystříhání nevejde na DVD a já ji nahrál v "nevhodném režimu". Třeba u filmu, který jsem si nahrál v SP a trvá 2:05 i po vystříhání reklam. Ony totiž existují kombinace, kdy je nahrávání v jiném, než SP režimu zejména u formátu 16:9 riskantní - je to docela složité, viz návod (záleží na médiu, rychlosti, nastavení vstupního formátu atd...)
Tomas_X (124)|29.8.2007 14:09
jm252485: díky moc, potěšilo mě především, že ten film, který je na HDD nahraný v SP a trvá 2:05 po vystříhání reklam, lze rozumně nechat překódovat s variabilním bitratem (FR?) na jedno DVD-R.
Nepotěšila mě faktická nutnost nákupu ještě jednoho STB.
No a ten VPS/PDC kód myslíš u analogového vysílání nebo i u DVB-T? Jak jsem viděl v manuálu k Panasonicu, tak si na časové ose vybereš označením z televizního programu titul, on si umí z toho programu vyseknout začátek a konec a ty mu to i u DVB-T zedituješ a přidáš před začátek a za konec nějaké minuty? I u DVB-T? To je teda taky smutný. Nicméně přesto je možná ten Panasonic nejpohodlnější možnost. Vzhledem k tomu, že chci i zhusta nahrávat z TV jen pro řádově hodiny až dny zpožděné sledování, tak karta do počítače asi nebude to pravé ořechové, ta je určitě nejlepší pro nahrávání vybraných filmů, ale aby to fungovalo současně jako frekventovaný "optimalizátor" časů sledování TV a jednou za týden coby výroba domácí filmotéky, tak k tomu je asi optimální ten Panasonic, možná i nějaký ten PVR, který jsem nesledoval, jenže babrat se s poměrem stran a autorizací DVD na počítači se mi už tolik nechce a ideální je to rozdělit mezi ostatní rodinné příslušníky pomocí "dálkového ovladače z gauče".
V jakém formátu vlastně vysílá filmy ČT1, ČT2, Nova, .... ? DVD 720*576 nebo i jiné?
No a ty problémy u Panasonicu s formátem 16:9 versus 4:3 jsem pochopil tak, že pokud bych měl nastaveno všechno natrvalo jako 4:3, tak se vysílaný film 16:9 nahraje s černými pruhy nahoře a dole? Nebo naopak s ořezanými kraji?
mabur (31)|29.8.2007 18:52
Nikde jsem v to návodu nenašel, ale mám vyzkoušeno, že v režimu SP nahrává i na HDD pouze 3 hodiny. Tak pozor při programování timeru, chyběl mi konec Pána prstenů. V režimu LP byl záznam omezen na 6 hodin.
Tomas_X (124)|29.8.2007 23:40
A dá se za ty 3 hodiny přidat třeba další spuštění nahrávání na další hodinu? Jak je dlouhý výpadek?