Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Reklamace....

stani (1647)|17.4.2007 19:16
Nechci o tom psát zase do Kamer a narušovat tam to téma.
Myslím, že následující informace můžou být zajímavé i pro ostatní...
Tady je shrnutí:

[QUOTE=MikeM;137893]Jinak pro vase info, pokud se vam vyrobek poroucha do 6 mesicu uzavreni kupni smlouvy, tak mate pravo na zarucni opravu nebo na novy vyrobek nebo vraceni penez. To co si vyberete je v tomto pripade na VASI volbe a ne na volbe prodavajiciho!! Takze pokud budete zadat novy vyrobek a ani vas odkazi na zaricni opravu, tak vy jste v pravu. Tuto informaci jsem dostal od znameho a tento tyden to bylo v pondeli v testovinach, kde to potvrdili.

Trochu mam take obavu z toho, ze Canon nyni s HD kamerami zacina (doufam, ze to neni blbost vychazejici z me neznalosti), kdezto Sony ma uz 3. generaci. Myslim teda kamery do cca 40 tis.[/QUOTE]

[QUOTE=stani;139099]Nevím, nevím... :confused: tak to asi nebude - s tím "na VASI volbe", osobně si myslím, že je to naopak...

pokud se stejná závada(po předchozích záručních opravách) opakuje třikrát, má zákazník právo na nový výrobek anebo vrácení peněz, ale určitě ne na bezplatné užívání přístroje - který se navíc stává použitým zbožím(hl. jde o vnější opotřebovanost) - když by to třeba vyřešila jednoduchá oprava...

To by se mě asi také líbilo - něco by jsem měl půl roku, pak by se "najednou objevila závada" :D a já chtěl prachy zpět aby jsem si zase "koupil" novější model...

Obávám se , že tak to asi opravdu nebude.. ;)[/QUOTE]

[QUOTE=MikeM;139101]Opravdu to tak je, mam to od dvou pravniku s nichz jeden to prezentoval v testoninach na CT1. Staci kouknout do archivu CT (najdu datum, kdy to bylo). Prave ze je podstatne, ze je to na volbe zakaznika.

§ 616 Shoda s kupní smlouvou
(1) Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že prodávaná věc je při převzetí kupujícím ve shodě s kupní smlouvou, zejména, že je bez vad.4)
(2) Nestanoví-li tento zákon jinak, shodou s kupní smlouvou podle odstavce 1 se dále rozumí, že prodávaná věc má jakost a užitné vlastnosti smlouvou požadované, prodávajícím, výrobcem nebo jeho zástupcem popisované, nebo na základě jimi prováděné reklamy očekávané, popřípadě jakost a užitné vlastnosti pro věc takového druhu obvyklé, že odpovídá požadavkům právních předpisů, je v tomu odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a odpovídá účelu, který prodávající pro použití věci uvádí nebo pro který se věc obvykle používá. U potravin musí být vyznačeno datum minimální trvanlivosti, a jde-li o potraviny podléhající rychlé zkáze, datum použitelnosti. Připouští-li to povaha věci, má kupující právo, aby byla věc před ním překontrolována nebo aby její činnost mu byla předvedena.
(3) V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen "rozpor s kupní smlouvou"), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není- -li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil.
(4) Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.

No a prave zavada je rozpor s kupni smlouvou, ktera s proste projevila pozdeji. Myslim, ze vznik tohoto byl zamyslen na prodeje pouziteho zbozi, kdy se prodejce muze snazit ruzne zavady zamaskovat. Nicmene se to vztahuje i na nove veci. Myslim, ze dulezita bude v tomto i osobni odvaha :-). Me rozhodne by dost rozladilo mit po dvou mesicich 2x opravovanou kameru za cenu nove.

A na zaver jeste jedna informace, muj oblibeny obchod http://www.obchodni-dum.cz reagoval na muj dotaz ohledne tohoto paragrafu kladne a dle sveho vyjadreni by jej respektoval, pokud by autorizovany servis potvrdil danou zavadu za zavadu pristroje.[/QUOTE]

[QUOTE=stani;139105]Takže si to shrneme:

- není pravda, že zákazník má automaticky ihned právo dle své volby na vrácení peněz
- tudíž zákazník může v této šestiměsíční lhůtě oprávněně požadovat pouze buď nové zboží nebo opravu
- v případě, že se zákazník rozhodne pro výměnu, není toto okamžité - probíhá klasické reklamační řízení které může trvat až 30 dnů
- přehled odpovědí na toto téma je [COLOR="Red"][SIZE="6"]zde[/SIZE][/COLOR]
--------------------

Je mě to ale stejně divné, znamená to, že pokud si koupím nové auto, a za 5,5 měsíce třeba praskne palivová hadička musí mě auto vyměnit za nové?... :OO :eek: :o (právě jsem na toto téma poslal otázku do poradny SOS)[/QUOTE]

///doom - označeno jako důležité, tohle se může hodit
stani (1647)|17.4.2007 19:18
A tady je čerstvá odpověď SOS:

DOTAZ:
Dobrý den,

v souvislosti k odpovědi na tento dotaz: http://www.spotrebitele.info/poradna/dotazy.php?ukaz=20055 , moje otázka zní: znamená to tedy, že pokud si koupím nové auto, a za 5,5 měsíce TŘEBA praskne palivová hadička(nebo nějaká jiná banální závada) musí mě (DLE MÉHO PŘÁNÍ) auto vyměnit za nové?...

To se mě zdá nějaké divné....

předem děkuji za odpověď

Stanislav
-------------------------
ODPOVĚĎ:
§ 616 v odst. 4 sice stanoví, že rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, ovšem s dovětkem - pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak. Důkazní břemeno je v tomto případě na prodávajícím. Domnívám se, že v tomto případě by prodávající neměl problém prokázat, že při převzetí auta tam tato vada nebyla, také vzhledem k tomu, že jste s ním 5,5 měsíce jezdil. Nehledě k tomu, že požadovat pri banální závadě výměnu za nové auto považuji za nepřiměřené. Nejednalo by se tedy o rozpor s kupní smlouvou, ale situace by se řešila jako klasická reklamace s opravou ve lhůtě 30 dnů.

Malinová Renata