Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tipy a triky Samsung LE40F71

miky2 (37)|12.4.2007 08:42
Zdravím všechny majitele tohoto krásného LCD. Chtěl bych maximálně využít všechny možnosti tohoto tv a tak jsem se rozhodl založit toto vlákno a s ostatními majiteli se podělit o zkušenosti, názory, způsoby nastavení, různé vychytávky, rady, řešení problémů apod. Něco na způsob http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=403913, kde je to ale v AJ a tímto jazykem bohužel nevládnu, což je škoda, protože je tam jiště obrovské množství informací. A hned dám do placu jednu dobrou informaci (i když ji možná všichni znají): Když jsem tv koupil, tak mně štvalo, že když jsem si např. obraz nastavil tak, jak si mi líbil, tak se za cca 20 minut sám přepnul zpět do dynamického modu. Zjistil jsem, že je to proto, že tv je od výrobce nastavená v tzv. SHOP MODE, což se nastavení s výraznými barvami, aby tv zaujala v prodejně, kde je hodně světla ze zářivek. Tenhle mód jde zrušit tlačítkem MENU na televizoru, které se stiskne a podrží nejméně na dobu 5 sekund. Pak se tento mód zruší. Vyzkoušel jsem to a funguje to. Tak doufám, že se přihlásí co nejvíc lidí, ať si můžeme předat maximum informací.
NoFear_tvf (8)|15.4.2007 18:49
No tak toto je velmi dobrý nápad s takýmto vláknom-určite aj pre ostatné tv.Ja som si túto tv pred nedávnom kúpil-a maximálna spokojnosť až na jednu vec.Pripojil som ho k PC d-sub káblom (5m)-na grafickú som musel dať redukciu z d-sub do DVI a obraz mi bliká,a už som skúšal všetky možné rozlíšenia a nastavenia Hz a nič nepomohlo stále to bliká.jediné čo ma napadlo že by to bolo tým dlhým 5m káblom alebo tou redukciou.za akúkoľvek radu respektíve riešenie veľmi pekne dakujem.
miky2 (37)|16.4.2007 15:22
Po pravdě řečeno, nic moc mně nenapadá. V délce kabelu bych problém nehledal, spíše v té redukci. Propojit napřímo VGA - VGA nemůžeš? Karta nemá VGA výstup?
cermajz (17)|17.4.2007 23:06
zdravim. problem ktery popisujete, ze by se tv sama prepinala do dynamickeho modu jsen nezaznamenal. tv mam asi mesic a jsem s ni maximalne spokojen, pouzivam ji vyhradne jako monitor k pc. mam ji pripojenou pres 3m VGA kabel s DVI->VGA redukci na graficke karte (x1950pro) a nemam zadny problem. 1920x1080@60 bezi paradne a obraz je jako britva. pouzivam ji vyhradne na praci v CADu, sledovani HDripu a trosku hrani (na hrani je treba poradna grafika abyste mohli hrat v 1920x1080, ikdyz tv umi i 1280x960 a vypada to take pekne) trosku sem se hrabal i v servisnim menu, verzi firmwaru mam 1014. myslim ze tv s nizsim firmware nez 1010 mela nejaky "crazy color bug", nevim ovsem jak se konkretne projevoval (vycteno z avforum). zkousel jsem pripojit tv i pres DVI-HDMI kabel, jde to, ale vznika overscan obrazu, ktery se da vyresit firmwarem 1009SVC, 1010SVC a zapnutim "justscan". pak se i pres HDMI zobrazuje obraz 1:1 pixelmapping. urcite je to vyborna tv, jen do ni chce poustet poradnej HD material, zatim sem odkazanej jen na HD z netu, kteryho je ovsem v posledni dobe cim dal vice :) a to je jen dobre...


tady jedna fotka (sry, ale uz mam starej fotak)
zkero (91)|18.4.2007 00:58
To fakt koukáš na tuhle TV z 1 metru?

Ti si snad ani neumim představit, mám 30" monitor od HP a už to se mi zda moc, když serfuju tak občas musím hejbat i krkem a je to občas opruz. U 40" to musí teprve bejt tóčo :)
lupenn (77)|18.4.2007 02:32
To ja umim:))...Ja mam v praci vedle sebe ctyri monitory 19",a dva 15"....a musim stihat cumet
vsude.Doma jen 32",ale tohle bych si nechal libit...i kdyz bych si asi od toho sednul dal nez metr:)
cermajz (17)|18.4.2007 03:57
ano, kdyz na pc pracuju koukam na to asi z metru. chvilku mi trvalo nez sem si na to zvykl a ted mi to prijde normalni. obcas musim hejbnout trosku hlavou, ale vubec mi to nevadi. mam ted poradnej prehle :)
kdyz koukam na filmy, tak sedim cca 3 metry od tv. na 720/1080p je to super, ale jak jste od tv trosku dal, da se do ni poustet i horsi kvalira ripu a na tu vzdalenost uz se ten pokles kvality v obraze moc nepozna.

jedine co me na tv zatim zklamalo je zvuk, nastesti mam u pc jeste 4+1
lupenn (77)|18.4.2007 04:04
Ja jsem doma s novou tv taky max.spokojenej:)A zvuk jsem ani neresil,jedu na dom.kino(i kdyz
uz jaksi starsi)ale sestava byla delana kdysi davno:)s rozvahou....joo a dobrou:)
miky2 (37)|18.4.2007 08:48
[QUOTE=cermajz;139432]zdravim. problem ktery popisujete, ze by se tv sama prepinala do dynamickeho modu jsen nezaznamenal. tv mam asi mesic a jsem s ni maximalne spokojen, pouzivam ji vyhradne jako monitor k pc. mam ji pripojenou pres 3m VGA kabel s DVI->VGA redukci na graficke karte (x1950pro) a nemam zadny problem. 1920x1080@60 bezi paradne a obraz je jako britva. pouzivam ji vyhradne na praci v CADu, sledovani HDripu a trosku hrani (na hrani je treba poradna grafika abyste mohli hrat v 1920x1080, ikdyz tv umi i 1280x960 a vypada to take pekne) trosku sem se hrabal i v servisnim menu, verzi firmwaru mam 1014. myslim ze tv s nizsim firmware nez 1010 mela nejaky "crazy color bug", nevim ovsem jak se konkretne projevoval (vycteno z avforum). zkousel jsem pripojit tv i pres DVI-HDMI kabel, jde to, ale vznika overscan obrazu, ktery se da vyresit firmwarem 1009SVC, 1010SVC a zapnutim "justscan". pak se i pres HDMI zobrazuje obraz 1:1 pixelmapping. urcite je to vyborna tv, jen do ni chce poustet poradnej HD material, zatim sem odkazanej jen na HD z netu, kteryho je ovsem v posledni dobe cim dal vice :) a to je jen dobre...


Taky jsem se snažil získat nějaký info z AVforums. Jak jsi se dostal na to servisní menu? A jak se ti podařilo zjistit verzi firmwaru? Ten problém u připojení pc přes HDMI řeší ten firmware 1009, ale ty máš už 1014, tak ten je ještě novější ne? ... tak by ti to mělo fungovat na 1.1 ... Jinak ten firmware 1009 už mám stažený v pc, ale asi bude problém sehnat ten kabel na propojení pc se servisním vstupem na tv.
miky2 (37)|18.4.2007 09:29
Řeším teď otázku, zda si pořídit DVD přehrávač s upscalingem 1080i nebo novější model s 1080p. Myslíte, že by byl rozdíl mezi i a p na tý telce patrný? A jak jste vůbec spokojeni s přehráváním filmů z DVD? A ještě jedna věc ... zaráží mně, že když ČT1 vysílá širokoúhle, tak se mi udělají nahoře a dole černý pruhy ... to nechápu, je to tv 16:9, tak při tomhle vysílání by to mělo být přesně ne? Ty pruhy tam jsou i když mám tv přepnutou na režim 16:9 (nikoli na automatický řežim).
peca (260)|18.4.2007 09:46
[QUOTE=miky2;139461]Řeším teď otázku, zda si pořídit DVD přehrávač s upscalingem 1080i nebo novější model s 1080p. Myslíte, že by byl rozdíl mezi i a p na tý telce patrný? A jak jste vůbec spokojeni s přehráváním filmů z DVD? A ještě jedna věc ... zaráží mně, že když ČT1 vysílá širokoúhle, tak se mi udělají nahoře a dole černý pruhy ... to nechápu, je to tv 16:9, tak při tomhle vysílání by to mělo být přesně ne? Ty pruhy tam jsou i když mám tv přepnutou na režim 16:9 (nikoli na automatický řežim).[/QUOTE]

zaleží na tom, kde se v obraze nachází logo čt, jestli v černých pruzích, tak to není pravé 16:9.
Správně 16:9 vysílají, když je logo čt pod černým pruhem. Laicky řečeno
miky2 (37)|18.4.2007 10:19
No právě ... logo je v obraze, nikoli v tom černým pruhu ... mělo by to být tedy plnohodnotný vysílání v 16:9 ... proto mně zaráží ty pruhy :-(
peca (260)|18.4.2007 10:54
[QUOTE=miky2;139473]No právě ... logo je v obraze, nikoli v tom černým pruhu ... mělo by to být tedy plnohodnotný vysílání v 16:9 ... proto mně zaráží ty pruhy :-([/QUOTE]
a přijímáš analogový signál nebo digitální?
miky2 (37)|18.4.2007 11:40
analog přes kabelovku
RICI (222)|18.4.2007 11:51
[QUOTE=miky2;139461]Řeším teď otázku, zda si pořídit DVD přehrávač s upscalingem 1080i nebo novější model s 1080p. Myslíte, že by byl rozdíl mezi i a p na tý telce patrný? A jak jste vůbec spokojeni s přehráváním filmů z DVD? A ještě jedna věc ... zaráží mně, že když ČT1 vysílá širokoúhle, tak se mi udělají nahoře a dole černý pruhy ... to nechápu, je to tv 16:9, tak při tomhle vysílání by to mělo být přesně ne? Ty pruhy tam jsou i když mám tv přepnutou na režim 16:9 (nikoli na automatický řežim).[/QUOTE]

Zde mas vysvetleni:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=139258&postcount=1401
cermajz (17)|18.4.2007 15:44
[QUOTE=miky2;139457]Taky jsem se snažil získat nějaký info z AVforums. Jak jsi se dostal na to servisní menu? A jak se ti podařilo zjistit verzi firmwaru? Ten problém u připojení pc přes HDMI řeší ten firmware 1009, ale ty máš už 1014, tak ten je ještě novější ne? ... tak by ti to mělo fungovat na 1.1 ... Jinak ten firmware 1009 už mám stažený v pc, ale asi bude problém sehnat ten kabel na propojení pc se servisním vstupem na tv.[/QUOTE]

do servisniho menu se dostanes nasledovne... Power off > Info > Menu > Mute > Power on, to same udelas kdyz chces servis menu zrusit(nebo staci jen vypnout a zapnout tv, ted nevim). doporucoval bych si s nastavenim hrat opatrne, nebo vubec, preci jen je to servisni menu do ktereho nemame mit pristup (na avforums je nekde presne napsane jake nastaveni menili pro zlepseni kvality obrazu, ja nastavil jen dynamic dimming - off jak doporucovali)
verze firmvaru je hned na prvni strance servisniho menu... tohle je z meho
T-FMSLMPEU-1010
T-MSLMPEUS-1000
T-MSLMPEUW-1014
Jan 26 2007
18:29:27
sorry ze sem vas tu matl, ale moje verze firmwaru je 1010 a ne 1014 ! prehledl jsem se.
1:1 pres DVI->HDMI pouze firmwary 1009SVC a 1010SVC(vyssi zatim nejsou), ktery pridavaji do menu moznost "Justcan", po aktivaci je pak obraz 1:1 (firmawary 1009 a 1010 to neresi, musi to byt SVC). ja mam oba firmwary doma, ale flashovat to nebudu kvuli zaruce

takto treba vypada verze firmware, ktery umoznuje "justscan" 1:1 DVI->HDMI (prevzato z avforums)
T-FMSLMPEU-1009SVC
T-MSLMPEUS-1000
T-MSLMPEUW-1013
Dec 5 2006
13:48:11
miky2 (37)|18.4.2007 16:09
To Cermajs: Aha, takhle to je, díky. Trochu se ale do toho bojím vlézt, aby nedošlo k nějakýmu problému. I když mně to láká :-). Abych s tím něco neudělal. Potřeboval bych vědět tutově jak do menu a potom zase jak z toho ven. Taky tam lze údajně vypnout ten obvod DNIe a obraz se pak rapidně zlepší ... údajně má být přirozenější. Tak nevím. Co se týče novýho firmwaru, někde jsem četl, že údajně dokonce je možný, aby ti přímo ze zastoupení Samsungu ze zákaznický podpory poslali CD s firmwarem, kablíkem a postupem jak na to. To by bylo dobrý, neslyšel jsi o tom něco?
cermajz (17)|19.4.2007 23:18
ted jsem to zkousel, dostanes se tam jak sem psal... Power off > Info > Menu > Mute > Power on, pro zruseni menu tv vypnes a zapnes, pak menu zmizi. taky sem se bal, celkem nic to neni, ale radsi fakt davej pozor. ja vypnul jen "dynamic dimming" jak doporucovali i na avforums. mozna je to dokonce to DNIe, protoze sem tuhle zkratku nikde v menu nenasel. vim, ze jeste hodne psali na avfor. o nastaveni nejake gammy a kalibraci HDMI pri pripojeni pc (vse v servis menu).

to co pises o tom upgradu firmwaru, tak to je mozny, ale urcite ne unas :( to psali anglani, frantici, belgicani... u nich to asi takhle funguje. ja sem osobne psal asi pred 2 mesici na cz centralu samsungu s dotazem na kabel a upgrade a prisla mi nasledujici odpoved:

Servisni kabel neni oficialne dodavan spolecnosti Samsung Electronics do
maloobchodni distribucni site, proto bohuzel nemame informace o moznostech
zakoupeni u jednotlivych distributoru. Firmware je nutno prehrat v jednom z
nasich servisnich stredisek, aby nedoslo ke ztrate zaruky. Seznam servisnich
stredisek Vam zasilam prilohou.

S pozdravem a pranim krasneho dne

Dan Prochazka
SAMSUNG ELECTRONICS SERVICE

dokonce sem se ptal i u prodejce tv a ten s tim take zadne zkusenosti nema, a kdyz bych se mi i tak podarilo sehnat kabel a firmware upgradovat tak mi u prodejce tv zanika zaruka. musi to provest autorizovany servis... mam docela stesti, bydlim pomerne v takove "prdelce", ale autorizovany servis mam vzdaleny 5km :)
miky2 (37)|20.4.2007 11:47
Tak to tam odvezeš? Jestli jo, tak dej vědět, jak to proběhlo a jaký byly potom výsledky. Ještě mně napadla jedna věc a to ta, že při nový verzi firmware přibude v menu jedna položka a to JUSTSCAN a volbami on a off. Ovšem v anglickým menu. Vzhledem k tomu, že na nás pravděpodobně trochu kašlou ... jsme na ně asi moc malý trh ... tak může být problém s českým menu ... A ještě otázka: Když jsi to v servisním menu vypnul, co to udělalo s obrazem? Nějaký velký změny?
cermajz (17)|20.4.2007 14:39
zdravim,

1009SVC a 1010SVC budou urcite anglicky, klidne se mozna i vsadim, ze kdybys napsal na cz samsung ze chces jeden z tehle firmwaru aby ti slo 1:1 pres HDMI, tak o nicem nebudou vedet :( polozka JUSTSCAN se ti v menu zobrazi jen pri pripojeni tv pres HDMI s jednim s tech SVC firmwarem.

zatim tv nikam vozit nebud, protoze vlastne nemam duvod proc upgradovat... pouzivam tv jen k pc a do budoucna neplanuju pripojit zadny zarizeni (hddvd/blueray player), ikdyz nikdy nevis co bude. kdyby to ovsem nekdo zkousel, tak by me taky zajimalo jak to dopadlo.

zadny velky zmeny obrazu nenastaly, popravde sem asi rozdil temer nezaznamenal. chce si to hodne pohrat s nastavenim barev, jasu, kontrastu i pripadne postelovat to servis menu, musis to videt na vlastni oci... kazdemu sedi jinej obraz.


miky2 (37)|23.4.2007 08:35
Já bych si chtěl do budoucna pořídit HTPC (ale až se vyladí Vista a až do nich budou dávat cenově dostupné mechaniky Blu-ray nebo HD DVD) a v tom případě pak budu propojovat PC s TV přes HDMI a bude nutné ten firmware nainstalovat. Tak uvidíme, jaký bude další vývoj. A ještě jednu věc: mám v notebooku stažený nějaký trailery ve vysokým rozlišení 1080p ... jenže problém, grafika nestíhá a když propojím notebook s tv přes D-sub, tak se obraz seká, spíš to běží ve formě fotek než plynule jako film :-(. Co s tím? Vypálit na disk a přehrát v DVD? Jenže já v něm nemám DVD RW, jen CD RW, takže vypálit jako Video CD? A v jakým formátu? Mám to ve formátu WMV a ten asi stolní DVD přehrávače nepodporujou? Zkoušel jsem to zkonvertovat např. na MPEG 4, ale to nefunguje, z původní velikosti např. 75 MB má film velikost nějaký 2 MB a když to pustím, tak vysoký rozlišení je v pr... a dělá mi to takový kostičky ... Tomuhle já moc nerozumím, poradí někdo jak na to?
cermajz (17)|25.4.2007 21:46
2 miky2:na visty cekat nemusis, pod xp to jde taky paradne :) HTPC se da pripojit i pres VGA, vetsina grafik uz ma sice jen DVI, ale s tim si poradi redukce na VGA. ja mam vetsinu HD materialu s priponou .mkv (matroska), nebo TS (transport streem). na 1080p uz potrebujes pomerne silne pc, na mem notasu (P-M 730, 1GB DDR2 533, X700 256MB, 100GBHDD 5400rpm) mi chodilo jen 720p, 1080p uz byla sekacka :( na stolnaku (C2D@3,4GHz, 2GB DDRII 800, x1950pro) mi to jde v pohode. to wmv bych vypalil jako datovy cd/dvd a soupl bych ho do prehravace... jenze moc prehravacu to nezkousne, ja nasel zatim jen Xoro HSD 8500.

uz jsi mel tu TV pripojenou k pc ?
miky2 (37)|26.4.2007 20:50
Právě, že jo ... notebook přes VGA ... co se týče práce s PC, tak paráda, na TV bod na bod, je to zážitek, např. surfovat na netu a čumět přitom na tak velkej monitor. Ale ty ukázky filmů ve vysokým rozlišení mi nejedou, PC to nestíhá :-(. Co se týče HTPC tak tohle je můj favorit http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/571229_-vaio-vgx-xl202-sony.html
počítám, že příští rok bude za nějakých 60 % dnešní ceny a to už začne být zajímavý :-)
Ty formáty, ve kterých máš HD video vůbec neznám ... co to je? A odkud se to dá stáhnout?
cermajz (17)|30.4.2007 13:10
obraz pres DVI-HDMI bude asi stejny jako pres VGA. jedinej duvod proc bys mel pripojit pc pres HDMI je HDCP ochrana. jestli si budes pujcovat, nebo kupovat original obsah na hddvd/blueray tak prosim, ale jinak staci VGA
to htpc vypada vcelku pekne, ale ta cena. ja radsi koupim poradne pc.

matroska (.mkv) ... Matroska aims to become THE standard of multimedia container formats. It was derived from a project called MCF, but differentiates from it significantly because it is based on EBML (Extensible Binary Meta Language), a binary derivative of XML. EBML enables the Matroska Development Team to gain significant advantages in terms of future format extensibility, without breaking file support in old parsers. Matroska (common file extensions being .mkv and .mka) is a project to develop a free and open source software multimedia container format similar to Apple's QuickTime, MPEG's MP4 or Microsoft's Advanced Systems Format. It is named after the Matryoshka doll...

v .mkv/x264 formatu vychazi drtiva vetsina 720/1080p hddvd/blueray ripu. na netu uz jich je mraky, ja taham pomoci torrentu... treba torrentleech.org, ale najdes je i na free trackerech
miky2 (37)|30.4.2007 18:03
Tak jsi měl pravdu s tím DVD ... vypálil jsem datové cd, ale DVD Pioneer 696 mi to nepřehraje ... hlásí, že nepodporuje použitý rozlišení. Podporuje jen PAL, zkoušel jsem mu předhodit 1080p a 720p, ale ani náhodou. Tak to mi docela štve, protože nemám možnost vyzkoušet tv na max. rozlišení. Notebook mi 1080p nepřehraje, je moc slabý :-(. Ještě zkusím aspoň 720p ... jestli to pojede.
miky2 (37)|30.4.2007 18:43
Tak teď jsem zkusil ukázku v 720p a jede to v pohodě a je to nádhera :-))
Ale nechápu jednu věc ... tyhle ukázky v HD rozlišení jsou přece v širokoúhlém formátu, tak proč mám na tv, která je v poměru 16:9, nahoře a dole černý pruhy? Proč není obraz přes celou obrazovku? Taky ti to dělá? Nebo jsi to nějak vyřešil?
milvooki (75)|30.4.2007 19:39
[QUOTE=miky2;140686]Tak teď jsem zkusil ukázku v 720p a jede to v pohodě a je to nádhera :-))
Ale nechápu jednu věc ... tyhle ukázky v HD rozlišení jsou přece v širokoúhlém formátu, tak proč mám na tv, která je v poměru 16:9, nahoře a dole černý pruhy? Proč není obraz přes celou obrazovku? Taky ti to dělá? Nebo jsi to nějak vyřešil?[/QUOTE]

Pravděpodobně je to proto,že většina filmů je více širokoůhlá,než tv 16:9.Většinou 2.35:1,formát 16:9 má poměr 1,78:1.
petko.z (0)|30.4.2007 22:27
Ja mám taký menší problém.Po pripojení pc k LCD TV Samsung LE40F71B sa mi obraz neustále vlní respektíve a aj bliká.Mám ho pripojený vga káblom-a v grafickej karte mám redukciu s D-sub do DVI.kábel má dlžku 5m.a skúšal som aj 2m kábel a výsledok bol rovnaky.Na grafickej mám 2 výstupy DVI-skúšal som to v obidvoch a stále sa to vlnilo(skúšal som všetky možné rozlíšenia,nastavenia hz ktoré boli dostupne).a ked mám pripojený LCD monitor a zároveň aj LCD TV-tak sa mi vlní aj monitor.
Za akúkoľvek radu respektíve riešenie vopred veľmi pekne dakujem.

P.S.

post na prvej strane je tiež odomňa,len pod iným nickom.zabudol som naň heslo, a nick sa mi tu nejako zhovadil a pridalo mi tam koncovku tvf,alebo niečo také.admin alebo mod-kludne zmažte tamten účet NoFear_tvf
cermajz (17)|3.5.2007 21:40
ja mam x1950pro 2xDVI, tv mam pripojenou pres 3m VGA kabel s redukci DVI->VGA na grafice. obraz je paradni :) vlneni jsem taky zaznamenal, ale jen tehdy, kdyz je tv dele vypnuta a pak ji zapnu. trva asi 2 minuty nez se obraz ustali a pak je vse ok(asi nez se zahreje). zkousel jsem ji pripojit i na notebook (x700) primo VGA-VGA a taky nebyl zadny problem.
jakou mas grafiku? zkus treba nove ovladace, popripade si pujcit jinou grafiku, jestli ti bude obraz vlnit i s ni.
nebo vyzkouset DVI-HDMI jestli mas kabel.
petko.z (0)|5.5.2007 13:43
[QUOTE=cermajz;140953]ja mam x1950pro 2xDVI, tv mam pripojenou pres 3m VGA kabel s redukci DVI->VGA na grafice. obraz je paradni :) vlneni jsem taky zaznamenal, ale jen tehdy, kdyz je tv dele vypnuta a pak ji zapnu. trva asi 2 minuty nez se obraz ustali a pak je vse ok(asi nez se zahreje). zkousel jsem ji pripojit i na notebook (x700) primo VGA-VGA a taky nebyl zadny problem.
jakou mas grafiku? zkus treba nove ovladace, popripade si pujcit jinou grafiku, jestli ti bude obraz vlnit i s ni.
nebo vyzkouset DVI-HDMI jestli mas kabel.[/QUOTE]
No už sa mi to podarilo vyriešiť.chyba bola v tom že bolo prepetie v zásuvke a to to spôsobovalo.teraz to mám napojené všetko v inej zásuvke.Mám 5m kábel, a obraz je jak krištál.