Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Stereo do 5.1 ve Vegasu?

matess (128)|5.10.2004 08:54
Jde nastavit ve Vegasu aby mi zdrojový stereo zvuk hrál na DVD pěkně v plnohodnotném 5.1? Vím akorát že když v Preferences nastavím zvuk na 5.1, můžu na surround panelu pohybovat jezdcem mezi reprákama, ale ať ho dám kam chcu, pořád to tak nějak není ono.. Existuje nějaký lepsí způsob?
stayman (12393)|5.10.2004 11:33
Nerobit 5.1 ale nechat to v 2.0 a o 5.1 sa ti postara DPII procesor zosilnovaca.
matess (128)|5.10.2004 12:40
Tohle je mi jasný... ale přeci jenom by se mi líbilo, kdyby šlo 2.0 nějak překódovat do DD5.1... Mám DVDplayer do zesilovača připojenej přes optiku a na zesilovaču zaplej dekodér dolby digital a když je na DVD zvuk 2.0 hrajou jenom fronty...(jak nečekané, že..). Takže musím v zesilovaču přepnout na dekodér DPL aby hrálo všecko...prostě se mi to nechce pořád přepínat...a navíc by se mi líbilo, kdybych si byl schopnej udělat DVD s DolbyDigital5.1 jako je tomu u komerčních DVD....asi chcu moc...že? :-?
stayman (12393)|5.10.2004 13:29
Ano chces, ale ide to, sam som si tak nejake zaznami robil...

A s tym AVzosilnovacom to mas tak, ze pokial si nedas prehravanie stero nahravok prehravat cez ten surround procesor, tak ti to prehrava stereo. Mne to zapne (zvolil som si DolbyProLogicII rezim Cinema/Music/DPL) automaticky, mam to vsak s DVDPlayerom prepojene cez optiku a pepnuty autorezim.
matess (128)|5.10.2004 13:43
Já to musím právě všechno přepínat ručně... A nějaká ten postup pro tu složitou opereci s encodingem do 5.1 v rukávu máš?
stayman (12393)|5.10.2004 14:04
Na tom nic nieje, prepni si project na 5.1, ak chces sa pohraj s tym posuvnikom podla zaberov a aj podla keframe, center nechaj tak jak je na 0db a uloz ako AC3 5.1.
matess (128)|5.10.2004 14:27
myslíš jako jedna zvuková stopa s tím stereo zvukem a toho jezdca nastavit tak aby to hrálo přiměřeně v prostoru?
stayman (12393)|5.10.2004 14:40
Presne tak, tak to mas najjednoduchsie.
matess (128)|5.10.2004 14:46
hmmm...ale to není ono...dycky to nastavím blbě..jednou je zvuk moc vzadu, jindy moc vepředu..
stayman (12393)|11.10.2004 02:04
Tak ho nechaj v strede. :-D
matess (128)|20.10.2004 11:32
Tak už sem to vychytal B-) . Na surround panelu sem nastavil Center -6dB a jezdra sem přetáhl skoro až k centru mezi ty dva obloučky :-) Je to perfektní
:-!!!
Tomáš X. (166)|15.11.2004 00:33
Taky se na to chystám vyrábět 5.1, protože mám teď zvukovku Audiotrak ProDigi 7.1 a z ní digitální výstup do AV receiveru. Jenže chci to zkusit zgruntu jinak. Prostě vyrobit těch 5 stop do značné míry samostatně: Nejprve rozkopírovat to stereo ze 2 do 4 stop, pro centr to sečíst a pak v Sound Forge různě potlačovat vybrané frekvence, přidávat dozvuky a každý kanál také prostorově modifikovat zvlášť.
matess (128)|15.11.2004 07:37
Tak to ti přeju příjemnou zábavu :-D
Tomáš X. (166)|18.11.2004 01:32
Tak jsem zkusil jeden hudební videoklip:
zvuk jsem odseparoval do wavu, jeden track pro front reproduktory -udělal jsem jen základní úpravy a v 5.1 editoru jsem track poslal dopředu doprostřed, tutéž kopii jsem převedl na mono, ekvalizérem a ještě následnou úpravou "voice" jsem z toho udělal hlas do středního a další track (zase původně kopie) pro zadní surroundy jsem udělal úpravu s ozvěnou a zpoždění, ekvalizérem jsem vytáhnul jiné detaily, upravil jsem prostorové vnímání a poslal dozadu. Nakonec jsem vytáhnul basy a bubny pro subwoofer do dalšího mono tracku a nastavil jsem mu režim LFE. Smixoval jsem hlasitost a vyrobil jsem DVD na HDD a přes digi output pustil do AV receiveru. Subjektivně se mně to zdálo, že to hraje slušně prostorově, vyrobeno z původní stereo nahrávky & videoklipu.
matess (128)|8.12.2004 10:10
Dal sem si tu práci abych to nějak důstojně pořešil a vypadá to asi takto:

http://barandof.unas.cz/5.1_vegas.png
Postup (Vegas only :-I ):
duplikovat track na šest stop. První nastavit na SP na center 0dB (ostatní kanály inf.) a v track properties nastavit booth (mono - součet P+L). Druhý nastavit stejně, jenom na SP zvolit LFE. Třetí na SP posunout jezdce doleva a track na only left. Čtvrtý SP doprava a track right.
A teď k efektům: levý zadní kanál jsem vyrobil takt, že sem obrátil fázi centr kanálu a společně s levým předním kanálem jsem rendroval do wawu a poté vložil to timeline jako nový soubor a nastavil sem mu malinké zpoždění (Simple Delay) tak, jak je to vidět na obrázku. Pravý zadní podobně jen centr s pravým předním.
Nakonec jsem nastavil hlasitost kanálů, korekcema oddělil LFE od zbytku, u efektů otočil fázi a Render As -> ac3 5.1 a bylo vymalováno.
:-!!!
Tomáš X. (166)|8.12.2004 22:38
matessi, prosím Tě, obrácení fáze centr kanálu, to jsi udělal co?
To zpoždění, to stačí jedna milisekunda? To je slyšet? I když fakt je, že pro hraní na klávesy je zvukovka se zpožděním 10 ms už docela dost.
stayman (12393)|9.12.2004 00:04
No mne sa ten jeho postup velmi paci, pretoze perfektne oddelil do monostop jednotlive kanaly, pouzil "otocenie" a este celkom fajn zvladol aj "vyrobu" tych efektovych kanalov, ale... predozadny efekt to neriesi, resp musi sa spoliehat len na opozdenie a to len v smere od prednych ku zadnym... ja by som kludne este postavil bus track a prisposobil by som pomocou keyframe pripadne zvuky vychadzajuce "od chrbta" do sceny... Uvedomte si, ze priestor mas nasnimany uz aj mono mikrofonom (citlivym, vsesmerovym) ale chyba tam zavislot "odkial-pokial" co u stereo nahravky je v lavo-pravom priestore, ale predo-zadny tam chyba...
matess (128)|9.12.2004 09:35
Staymane mýlíš se v tom že stereo neobsahuje informace pro zadní repro. Stejně jako je "vyroben" center kanál součtem signálů P+L, kdy se zvýrazní zvukové složky se stejnou fází, tedy to co je mono, lze "vyrobit" (odseparovat) signál pro zadní kanály jejich odečtením. Tím se oddělí mono zvuk a zůstane pouze stereo složka, která je tvořena zvuky s více čí méně posunutou fází. Obecně platí, že stereo zvuk s obrácenou fází v jednotlivých kanálech se jeví jako zvuk vycházející zezadu. Na tomto principu je ostatně postaven dekodér Dolby Surround PL.
K tomu zpoždění - slyšet to je, ale necvičené ucho to nepozná. Použil sem ho proto, aby se zvětšil dojem protoru aniž by vzniklo slyšitelné zpoždění, které by ve finále působilo spíš rušivě.
To Tomáš X: Fázi u centru sem při výrobě efektů otočil proto, abych mohl odseparovat z orginálu mono složku. Až byly wawy hotové, vrátil jsem fázi centru samozřejmě zase zpátky :-)
Miuvek (858)|9.12.2004 09:51
další thread o tom, jak uplést z ho*na bič :-(
stayman (12393)|9.12.2004 11:29
Miuvek
to som nepochopil \/

matess
to je sice pravda, vravel som, ze priestor ti vlastne nasnima uz aj mono mikrofon, ale ten "posuvnik" je tam preto, aby to bol aj pocut (aj ked len na kratky moment), pretoze pochybujem ze napriklad taky prejazd vozidla, alebo nejaka strely s tym posunutim fazy docielis ten predozadny efekt dokonale... Inak nemam namietky, si dokanaly :-D
mirekv (7169)|9.12.2004 11:34
Kua, proč sem dáváte tak obří obrázky, kdo to má číst?!
matess (128)|9.12.2004 11:46
Miuvek tomu asi moc nerozumí.... :-)
Dokonale to určitě znít nebude (versus DD) ale už v porovnání se stereem je to podtatně znát. Je to vlastně v editoru vyrobený DSPL a vyexportovaný do DD....nic víc nic míň. Každopádně nějaké posouvání jezdce v Surround Panelu na stereo stopě je v porovnání s tímto postupem někde úplně jinde. Doporučuju vyzkoušet, stojí to za to 8-) 8-) B-) 8-) 8-)
Miuvek (858)|9.12.2004 12:02
[quote=matess]Jde nastavit ve Vegasu aby mi zdrojový stereo zvuk hrál na DVD pěkně v plnohodnotném 5.1? Vím akorát že když v Preferences nastavím zvuk na 5.1, můžu na surround panelu pohybovat jezdcem mezi reprákama, ale ať ho dám kam chcu, pořád to tak nějak není ono.. Existuje nějaký lepsí způsob?[/quote]

stereo do plnohodnotného 5.1 - už tady to "skřípe"


[quote=StayMan by €RikŁ€]Nerobit 5.1 ale nechat to v 2.0 a o 5.1 sa ti postara DPII procesor zosilnovaca.[/quote]

to by šlo, bohužel najdou se i tací, kteří toto aplikují i při poslechu hudebních nahrávek :-k , nevím, jestli je to i tvůj případ
stayman (12393)|9.12.2004 12:24
[quote=Miuvek]to by šlo, bohužel najdou se i tací, kteří toto aplikují i při poslechu hudebních nahrávek :-k , nevím, jestli je to i tvůj případ[/quote]

Bez namietok :-)
matess (128)|9.12.2004 12:25
Když si koupíš videokazetu nahrnou v DSPL jde pouze o stereo zvuk (protože na pásek se víc stop prostě nevejde) a o prostorový efekt se postará jak správně píše Staymann dekodér zesilovače. Ty jsi zcela zjevně odpůrce této technologie a ať ti sem napíšu cokoliv budeš si myslet své a tvrdit že stereo je nejepší. HiFista?

K plnohodnotnému - ehm.... na DVD mi to píše DolbyDigital 5.1 a hraje to jako originál kódovaný v DolbySurroundProLogic.... hmm.... a to mi stačí... :-I
Miuvek (858)|9.12.2004 12:30
Ne, ne, tak jsem to nemyslel, nejsem zarputilý zpátečník. :-) Ale na druhé straně by zase z tvého tvrzení by mnozí, kteří se v tom opravdu moc nevyznají, mohli chápat, že zvuk DSPL je "vydolovatelný" z každé stereo nahrávky...
:BB:
matess (128)|9.12.2004 12:38
Z každé ne... jenom z té která ke kodovaná v DSPL, jinak to nestojí za nic :BB:
BOBA (590)|9.12.2004 13:11
Ty jsi zcela zjevně odpůrce této technologie a ať ti sem napíšu cokoliv budeš si myslet své a tvrdit že stereo je nejepší. HiFista?



Jmenuji se BOBA a jsem Hi-Fista. :-E
Měl jsem kdysi prostorový zvuk,ale u hudby to jaksi není ono.Film s prostorovým zvukem beru. Poslouchat u hudby nelogické rozmístění nástrojů a mít simulované dozvuky, ketré by mi měla vytvářet místnost, ve které zrovna poslouchám mi připadá ulítle.
matess (128)|9.12.2004 13:25
To BOBA: Já su taky HIFISTA :-D a muziku poslouchám už jenom na počítači kde mám stereo zvuk. Na domácí kino pouštím televizu a DVD, ta muzika tam nějak nezní... ale když je v rádiu nějaký zvukový předěl, znělka nebo reklama.... hmm tak to nezní špatně.... a u muziky taky záleží na stylu...když vemu nějaký techno, surround bude znít perfektně ale něco jiného to bude třeba u rocku, že... ony se ty kytary přesunou někam do prostoru, přidá jim to na středech... hmmm... a už to není ono...ale to už dneska neřeším, beru to jak to je (ani mě nehne receiver přepínat z DD na stereo když zrovna poslouchám muziku)... v dobách mp3 musí každý HiFista rezignovat na své přesvědčení, protože by nemohl poslouchat už ani rádio :-E :-E :-E :-E
BOBA (590)|9.12.2004 13:53
[quote=matess]To BOBA: Já su taky HIFISTA :-D a muziku poslouchám už jenom na počítači kde mám stereo zvuk. Na domácí kino pouštím televizu a DVD, ta muzika tam nějak nezní... ale když je v rádiu nějaký zvukový předěl, znělka nebo reklama.... hmm tak to nezní špatně.... a u muziky taky záleží na stylu...když vemu nějaký techno, surround bude znít perfektně ale něco jiného to bude třeba u rocku, že... ony se ty kytary přesunou někam do prostoru, přidá jim to na středech... hmmm... a už to není ono...ale to už dneska neřeším, beru to jak to je (ani mě nehne receiver přepínat z DD na stereo když zrovna poslouchám muziku)... v dobách mp3 musí každý HiFista rezignovat na své přesvědčení, protože by nemohl poslouchat už ani rádio :-E :-E :-E :-E[/quote]


Naprosto s tebou souhlasím. S přibývajícím věkem a snad i rozumem, jsem na spoustů věcí rezignoval a beru to jako nutné zlo a spotřební zboží. Teď se snažím vniknout do tajů počítačů a různých programů. O jaké zaměření jde je jasné podle návštěvy tohoto fora. :BB:
stayman (12393)|9.12.2004 14:40
...a uz je aj Mp3 "priestorova" :-D
Alf (888)|9.12.2004 18:49
[quote=mirekv]Kua, proč sem dáváte tak obří obrázky, kdo to má číst?![/quote]Pravda, pravda. Ale když si dáš rozlišení 1600x1200 a koupíš dobrou lupu, tak to celkem jde.

To matess: Nezkoušel jsi aspoň kousek takto upravit zvuk z videokamery?
Tomáš X. (166)|10.12.2004 00:39
Pánové HiFisti, možná, že si naběhnu, ale mně se i u hudby líbí prostorový zvuk. Teda samozřejmě bych hudbu nechtěl poslouchat z jednopásmových krabiček na mýdlo, které jsou snad na filmy postačující. Proto jsem si 5.1 vyrobil tak, že přední repro jsou klasické 3-pásmové bedny, abych hudbu nedegradoval. V takovém případě hraje HiFi stereo stejně jako dříve PLUS center + 2 zadní surroundy. Když to na AV receiveru přepnu jen do předních 2 beden, tak se to nějak moc lokalizuje dopředu a připadá mně to "ošizené". Máme každý jiný vkus a respektuji, ale vnímám to jako prostorové "vtažení" do hudby versus stereo odstup od hudny, která je někde vepředu. Připadá mi to jako koncert v hledišti versus za plotem. Tak holt si myslete, že jsem barbar. :-E :BB: :BB:
matess (128)|10.12.2004 07:43
Nejsi barbar, poslouchat stereo na 5.1 je normální, jinak by si lidi nekupovali AV receivery, že :-E :-E :BB:
BOBA (590)|10.12.2004 09:50
Tomáši X: nic si z toho nedělej :-) ,už jsem snášenlivější.Možná máš štěstí na dobré nahrávky. Když ale slyšíš u rockové hudby kytary i ze zadu a "kytáristi" jsou vpředu tak to musíš uznat, že tu něco nehraje. U klasiky je mi to jedno. Tam kytary (rokové) nehrají.Jsou ale firmy,které umí nahrát stereo tak, že bys ještě ze spaní volal, že Tě podvedli s prostorovým zvukem :-D .
kirk (476)|11.12.2004 00:04
Miuvek: Od toho je u Dolby Pro Logicu 2 ten "hudební" mód.

Hošani, to o těch 5.1 MP3 je už starý! Jinak má novej MP3 podporovat prý až 10.2 (!!!) konfiguraci. Jen by mě zajímalo, na co tam budou dva LFE kanály i ty další, když ve filmu se stejně používá nejvýš 7.1 konfigurace
clee (6592)|11.12.2004 00:07
10.2 9-) omg to budou double orgasmy u kapitana doma :-)
ViKinG (793)|11.12.2004 12:12
kirk: to jsem zvědav jak na ty vyhrazený 2mx2m narveš 10.2 sestavu... na SW(vlastně na dvou) budeš asi sedět... rozdíl mezi 7.1 a 5.1 v podmínkách normální cimry je 0. Jestliže je film sice označen jako CZ DD 5.1 a za 2 hodiny to zezadu asi tak 5x zahuhlá, tak je lepší kvalitní DD 2.0. A u muziky pokud to nejsou speciální projekty je stereo optimum... i když jsem zkoušel nějaký vánoční chorály a v DPLIIx to vypadalo jako když si uprostřed toho asi 100členýho souboru... zajímavý.
Miuvek (858)|13.12.2004 09:36
[quote=kirk]Miuvek: Od toho je u Dolby Pro Logicu 2 ten "hudební" mód.

Hošani, to o těch 5.1 MP3 je už starý! Jinak má novej MP3 podporovat prý až 10.2 (!!!) konfiguraci. Jen by mě zajímalo, na co tam budou dva LFE kanály i ty další, když ve filmu se stejně používá nejvýš 7.1 konfigurace[/quote]

"od toho je u dolby prologicu 2 ten hudební mód"
... ne všechny věci na světě existujou jenom proto, že by byly smysluplné... :-)
no, já ho mám na receiveru samozřejmě taky, zkusil jsem tím prohnat hudbu a bylo to k :-k
Miuvek (858)|13.12.2004 10:24
[quote=clee]10.2 9-) omg to budou double orgasmy u kapitana doma :-)[/quote]
:-E
Miuvek (858)|13.12.2004 10:30
[quote=Tomáš X.]Pánové HiFisti, možná, že si naběhnu, ale mně se i u hudby líbí prostorový zvuk. Teda samozřejmě bych hudbu nechtěl poslouchat z jednopásmových krabiček na mýdlo, které jsou snad na filmy postačující. Proto jsem si 5.1 vyrobil tak, že přední repro jsou klasické 3-pásmové bedny, abych hudbu nedegradoval. V takovém případě hraje HiFi stereo stejně jako dříve PLUS center + 2 zadní surroundy. Když to na AV receiveru přepnu jen do předních 2 beden, tak se to nějak moc lokalizuje dopředu a připadá mně to "ošizené". Máme každý jiný vkus a respektuji, ale vnímám to jako prostorové "vtažení" do hudby versus stereo odstup od hudny, která je někde vepředu. Připadá mi to jako koncert v hledišti versus za plotem. Tak holt si myslete, že jsem barbar. :-E :BB: :BB:[/quote]
no, tak trochu sis naběhl :-E , ale s těmi předními bednami bednami máš recht. Stereo je základ :-E (u hudby)
Pears (1027)|18.3.2005 01:27
[quote=Tomáš X.] Nakonec jsem vytáhnul basy a bubny pro subwoofer do dalšího mono tracku a nastavil jsem mu režim LFE.[/quote]

Muzes sem popsat jak jsi vytahoval ty basy a bubny? Ja puvodni stopu pouze duplikuju a dam ji v SP na LFE a myslim ze to staci. Ale jen tak pro zajimavost to sem prosim napis, treba se to nekdy hodi. Dik
funteek (57)|28.1.2006 21:10
[quote=matess]Dal sem si tu práci abych to nějak důstojně pořešil a vypadá to asi takto:

http://barandof.unas.cz/5.1_vegas.png
Postup (Vegas only :-I ):
duplikovat track na šest stop. První nastavit na SP na center 0dB (ostatní kanály inf.) a v track properties nastavit booth (mono - součet P+L). Druhý nastavit stejně, jenom na SP zvolit LFE. Třetí na SP posunout jezdce doleva a track na only left. Čtvrtý SP doprava a track right.
A teď k efektům: levý zadní kanál jsem vyrobil takt, že sem obrátil fázi centr kanálu a společně s levým předním kanálem jsem rendroval do wawu a poté vložil to timeline jako nový soubor a nastavil sem mu malinké zpoždění (Simple Delay) tak, jak je to vidět na obrázku. Pravý zadní podobně jen centr s pravým předním.
Nakonec jsem nastavil hlasitost kanálů, korekcema oddělil LFE od zbytku, u efektů otočil fázi a Render As -> ac3 5.1 a bylo vymalováno.
:-!!![/quote]

No dejme tomu, výsledek by mohl být zajímavý, ale já ve vegasu prostě nevidím nikde v Render to new track možnost uložit do .ac3 :-(( :-((
Pears (1027)|28.1.2006 22:26
Vysledek je podle tohoto postupu vice nez zajimavy.
Vo co Ti presne jde?
Render As... Dolby Digital AC3 tam snad mas ne?
redburger (499)|29.1.2006 00:51
uz ked sme pri priestore u sterea, co spominate len dpl? co takto dts: neo6 ? :-R .
Moj skromny a subjektivny nazor je, co je stereo, nech hrá stereo, co je x.1 , nech hrá x.1.
No néé?
Pears (1027)|29.1.2006 03:22
Jo to jo, ale z hovna bic jen tak nekdo neuplete. A o tom to snad je ne?
redburger (499)|29.1.2006 08:11
No my s kámošmi sme napríklad skúšali také veci, že vpredu nám hrala rieka, resp. potok a vzaddu tak jemne cvrlikali cvrčkoy.... Na takéto pokusy je to celkom sranda.Možná aj do amatérskeho filmu na akési dotvorenie scény.
Ale že by som si tak robil video, ked som u babky, tak to asi e e.A tiež nie každý vlastní reciever a astatné náležitosti potrebné k prehratiu 5.1. a ked sa to pusti na nejakom dvd prehrávači ako downmix, može byť z toho pekná pela-mela. 9-)
funteek (57)|29.1.2006 08:17
[quote=Pears]Vysledek je podle tohoto postupu vice nez zajimavy.
Vo co Ti presne jde?
Render As... Dolby Digital AC3 tam snad mas ne?[/quote]

Jojo,už jsem to našel. Stále jsem .ac3 hledal v tools - render to new track a pak až jsem to našel ve File - Render as. Takže toto by vyřešeno bylo, akorát mi ještě k tomu návodu není jasný, jak obrátit ty fáze na centru.
Fantas! (3016)|29.1.2006 09:12
funteek
pravym klik na event toho centra a vybrat Properties a tam je invert phase.
funteek (57)|29.1.2006 11:06
OK, tak ac3 se mi vytvořit podařilo, ale teď jak to spojit s videem. Pokud dám uložit jako mpeg2, tak mi to v template v záložce audio opět nabízí jen stereo.