Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Konverze do MPG1 a automatické roztříhání

Lukke (87)|3.4.2007 23:04
Zdravím, rád bych požádal o radu. Zdroj videa mám obvykle kvalitní WMV, případně AVI. Já toto potřebuji zmenšit ve stejném poměru stran na cca 420x240 a uložit jako MPG1. Takto výsledný soubor automaticky rozstříhat po 20 sekundách na malé části (s tím aby každý díl měl kolem 2MB).

V současné době používám Procoder 2.0 pro konverzi a Boilsoft AVI MPEG splitter 4.28 pro roztříhání. Jenže, po roztříhání výsledného MPGu jednotlivá malá videa nefungují a zaseknou se na prvním framu (přesněji nejdou pustit rovnou ve WMP po kliknutí na webu).

Co bysme mi prosím doporučili za soft pro dosažení co nejlepší kvality? Procoder mi dělá ve výsledném videu černé pruhy a nějak zajímavě drží poměry stran. Mnohokrát děkuji za info.
jojto (865)|6.4.2007 20:49
Ja by som vyskusal TMPGEnc 4.0 XPress a Mpeg Video Wizard DVD. S tym TMPGEnc 4 mam dobre skusenosti pri prevode z AVI (podporuje aj WMV) aj pri nestandardnom rozliseni. Ten MVW-DVD striha bez rekompresie aj MPEG-1 a celkom som si nan zvykol :)
Lukke (87)|7.4.2007 15:58
Super. Ještě by mě zajímalo, zda je možné přímo v TMPGEnc 4 již během konverze do MPEG-1 nechat automaticky nastříhat výsledné video např. po 2 MB částech (aby se nemusel používat další software pro rozdělení videa).

Můžu poprosit ještě o radu? Zdroj videa mám obvykle jako WMV 1280x720 @ 30. Já jej potřebuju dostat do MPG, aby jej mohli návševníci webu přehrát bez problémů pouhým kliknutím náhledu na stránce. Pro celý svět. Jedná se o 20 sekundové ukázky o velikosti cca 2 MB. Jaký výsledný formát MPEGu mám použít? Já v TMPGEnc 4 zadal konverzi do MPEG-1, chtěl jsem ho zmenšit na 427x240 (což by odpovídalo zmenšení z původního rozlišení?), ale ono povolilo jen 424x240, pak jsem zvolil framerate opět 30 jako ve zdrojovém videu. Aspect ratio jsem dal pixel 1:1 (k čemu jsou ty ostatní?), CBR zatím 1300 Kbps.

Jenže pokud výsledné video pustím, je trhané (vypadá jako kdyby framerate bylo 10fps). Zkrátka - potřebuji získat co nejlepší kvalitu pro co nejvíce lidí na celém světě v co nejmenším souboru (podmínka je formát MPG). Poradíte prosím?
jojto (865)|7.4.2007 17:11
K tej Tvojej prvej otazke: TMPGEnc podporuje iba jednoduchy strih, teda iba osekanie "nepotrebnych" casti a iba vystup pre jeden subor.

TMPGEnc pracuje s nasobkami 8, preto ta odchylka. Problem som s tym nikdy nemal. Tie nastavenia AR su moznosti pre vyber pomeru stran a TV noriem. Zvolil si dobre. Nemam tu teraz wmv s 30fps, skusal som na AVI 25fps a plynulost prehravania uplne v pohode. Detekuj si to zdrojove video v GSpote a skontroluj si nastavenia v TMPGEnc. Ta volba MPEG-1 bude asi najvhodnejsia.
Foolproof (2713)|11.4.2007 16:33
MPG nese informaci o poměru stran, takže PAR 1:1 asi nebude správně
mirekv (7169)|11.4.2007 16:41
Foolproof: kdes vyčetl 420x420? Já 420x240! :) PAR 1:1 je snad normální, záleží na tom, co je napsáno ve flagu.
vlada (3470)|11.4.2007 17:31
[QUOTE=mirekv;138866]PAR 1:1 je snad normální, záleží na tom, co je napsáno ve flagu.[/QUOTE]

Mně to taky přijde jako normální, ale tvůrcům norem DVD-Video a DV AVI to evidentně normální nepřišlo :-)

Jinak na převod do AVI do MPEGu je možný použít třeba Avidemux a umí to i rozstříhat. Ale asi ne automaticky. Problém je v tom, aby to ten software rozstřihal korektně (na pozici klíčovych snímků a doplnil hlavičku). Možná by nakonec bylo nejjednodušší udělat si nějakej skriptík pro Mencoder.

MKVToolnix takhle umí stříhat Matroška videa, ale s tím tady asi neuspěju ;-)
Lukke (87)|11.4.2007 18:35
Díky za reakce pánové. Zatím jsem bohužel ještě nenašel soft, který by s tím pracoval korektně. V současné době ten originál WMV pomocí Procoderu 2.0 překonvertuju na MPG (ponechám FPS@30, dám resize z 1280x720 na 424x240. Výsledný soubor zdá se být v pořádku.

Problém je ale s nastříháním. Zkusil jsem snad 5 splitterů, ale žádný nerozdělí video korektně. Tuším, že je někde problém s keyframes, apod. Nějaký splitter (Easy Video Splitter) ponechá krátký zásek na začátku každého videa, jiný na začátku zobrazí na chvilku zelené kostky. Žádný ale nevytvoří soubor, který se pro Windows Media Player tváří korektně co se týče délky. Pokud splitter vytvoří 10 dílů po 20 sekundách, nahraji jej na web a poté kliknu na html stránce v IE na toto video, otevře se WMP, ale přehraje většinou jen část (navíc na počítadle se ukáže, že délka videa je jen např. 0:09) nebo rovnou video zamrzne na prvním framu.

Nejlepší by bylo, pokud by prododer (či jiný soft) přímo při konverzi stříhal výsledné video na 20 sekundové části... Nebo alespoň fungující splitter, což se mi zdá jako obrovský problém najít něco takového...

Díky za každou radu.
Devaster (477)|11.4.2007 18:55
a co womble ? ten ste skusali ?
nemam ho poruke ale niekde pri exporte by malo byt aj nastavenie velkosti suborov ...
Lukke (87)|11.4.2007 19:05
Devaster: Ten MPEG Video Wizard jsem zkoušel, ale nikde jsem tam nenašel volbu roztřihání při exportu...
Devaster (477)|11.4.2007 19:09
pozrem vecer doma ale myslim ze som to kdesi videl ....