Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T aplikace: zoom obrazu / DC-DVB Source / VMR9 tearing

kabaldan (4)|3.4.2007 15:10
Zdravím experty.

Mám WinFast DTV Dongle (původní variantu založenou na DB3000, ne tu novější s DB7700). Používal jsem celkem spokojeně aplikaci Winfast DTV resp. Winfast PVR2, ale jen do té doby, než jsem si nedávno pořídil širokoúhlý display 16:10. Od té doby hledám DVB-T aplikaci, která umožňuje zoom obrazu, protože s čestnou výjimkou ČT běží hrozně často širokoúhlé filmy místo 16:9 v režimu 4:3 s přidanými černými okraji - letterbox. Dovedete si jistě představit, že letterbox je bez možnosti zoomu na širokoúhlém monitoru k vzteku.

Poraďte mi tedy prosím DVB-T aplikaci, která umožňuje zoom obrazu. Preferuji open source, free, levné či drahé, ale perfektní řešení (v tomto pořadí).

DVB Dream se mi nepodařilo zprovoznit, asi doposud tento USB dongle (přes BDA driver) nepodporuje...

Zatím používám velmi zajímavou variantu: kombinaci DC-DVB Source + Zoom Player. DC-DVB Source je výtečný DirectShow filtr umožňující sledovat (i nahrávat) DVB-T vysílání v libovolném DirectShow přehrávači. Můj oblíbený MPC při zavíraní tohoto filtru tuhne, proto Zoom Player. Funguje to skvěle, až na obligátní problém s češtinou v kódování ISO 6937. Bohužel, zásadním problémem je to, že DC-DVB Source trvá na vytvoření DS grafu, který je zakončen ve VMR9. A VMR9 na mé NVIDII (7600GS) vykazuje sice drobné, ale přeci jen rušivé nesynchronní překreslování v horní části obrazu - tzv. tearing (LCD monitor jede na 60Hz). Žádná verze ovladačů ani nastavování vsync a jiných parametrů zatím nepomohlo. Nějaké tipy?
Ivo Mašek (10205)|3.4.2007 15:43
WinFastPVR zná toto (viz obrázek), a tam se nastavuje 4:3, 16:9
WinFastPVR2 to musí umět také, pouze ten obrázek bude trochu jiný ("modernější")
ex13.jpg
kabaldan (4)|3.4.2007 16:54
No, díky za odpověď. Mimochodem, zdravím do rodného Aussig.
Ale doufal jsem, že tu nebudu muset vysvětlovat, co je to letterbox.
http://en.wikipedia.org/wiki/Letterbox
Jak může volba force 16:9 pomoci? Nijak.


Takhle vysílají - širokoúhlý film, letterboxovaný na 4:3.


Nalevo: to co potřebuji - zoom. Napravo: tohle udělá force 16:9 (aspect ratio je pak špatně).
Ivo Mašek (10205)|4.4.2007 06:07
Z tvého dotazu jsem pochopil, že hledáš přepínání 4:3 / 16:9. Co se týče černých okrajů, myslím, že toho se úplně nikdy nezbavíš.
Atkins (447)|4.4.2007 08:46
Me zoomuje monitor
kabaldan (4)|4.4.2007 13:46
[QUOTE=Ivo Mašek;138084]Z tvého dotazu jsem pochopil, že hledáš přepínání 4:3 / 16:9.[/QUOTE]
Jak se tohle mohlo stát?... :o
[QUOTE=Ivo Mašek;138084]Co se týče černých okrajů, myslím, že toho se úplně nikdy nezbavíš.[/QUOTE]
No, jak jsem už psal, vím celkem přesně, jak se toho zbavit. Přehrávač musí umět zoom obrazu. Vždyť v tom prvním příspěvku uvádím, že zatím používám DC-DVB Source + normální DirectShow přehrávač (konkrétně Zoom Player), akorát mám s DC-DVB Source drobný problém s VMR9 tearingem. A chlapík DCoder, co DC-DVB Source naprogramoval, už na tenhle projekt nemá čas. Takže hledám ještě jiné řešení.

(Aby bylo jasno, samozřejmě se nechci zbavit okrajů úplně. Když mám monitor 16:10, tak 16:9 film pruhy nahoře i dole mít bude a CinemaScope 2.35:1 ještě větší... to tu snad nemusíme složitě řešit. Co nechci, to jsou ty nadbytečné okraje po stranách u širokoúhlých filmů vysílaných nesmyslně 4:3 v letterboxu. Ideálním řešením by samozřejmě bylo seznámit lidi z Primy a Novy s kouzlem širokoúhlého DVB-T vysílání, jak jej zná např. Česká Televize, ale takovou moc nemám.)

[QUOTE=Atkins;138092]Me zoomuje monitor[/QUOTE]
Můj bohužel ne, ale to by stejně nebylo optimální řešení. Potřeboval bych to mít ovladatelné klávesovými zkratkami, abych si to mohl namapovat na dálkové ovládání. Aby si to uměla přepnout i má přítelkyně... :) (omlouvám se, drahá, ty bys to samozřejmě zvládla, je to jen hloupý příklad...) Ostatně by to stačilo i bez klávesových zkratek, třeba přes nějaká menu, pokud to bude řešitelné nějakým skriptem, třeba pomocí AutoIt, to už si napíšu...

Zeptám se tedy konkrétně. Umí například DVB Viewer zoom obrazu při zobrazování DVB-T? Chodí s WinFast DTV Donglem (Dibcom)? Zná někdo nějaký jiný DVB-T přehrávač se zoomem?
kabaldan (4)|19.6.2007 16:54
Vážně se mi nechce věřit, že by žádná aplikace pro sledování DVB-T pod Windows neumožňovala zoom obrazu. Opravdu zde nikdo nesleduje DVB-T vysílání na širokoúhlém displeji?
Foolproof (2713)|19.6.2007 20:33
Nemám DVBT, takže netuším jaké hrůzné formáty se tam vysílají, ale jakýsi přehrávač už jsem viděl.:)

16:10 monitor.

Obraz 16:9 má nahoře a dole černé pruhy,ať dělám co dělám, nepatrné rozhodně nejsou, je to tak 1,5 cm.

Playery: (letterboxed 16:9, v 720x576)

AltDVB - funguje v jediné konfiguraci - Cyberlink7,video renderer ( na jiný ne)a ,aspect ratio - letterbox.


Skyview - přednastavené rozměry fungují perfektně, nutno mačkat opakovaně * na numerické klávesnici

DVBViewer - automaticky, perfektně, ale zdeformované, je nutno táhlem, panovat obraz, což ale zase způsobí deformaci na 4:3, nedořešené

DVBDream - funguje pouze Cyberlink7 a generic renderer, bohužel je to deformované a zde není možnost jako u DVBVieweru to narovnat, ani funkce letterbox jako v AltDVB

ProgDVB - jede, Cyberlink7,video renderer,letter box 16:10, ale jede dobře pouze na 720x576, na jiných neskutečně škube, třeba asi jiný dekoder.

MyTheatre - funguje, ale musí být splněny 2 podmínky, zapnuta optimalizace pro wide screen a používán generic renderer, na jiných to nechodí.
--------------------------------

Předběžný závěr - pořadí playerů

1. Skyview - opakovaným stiskem klávesy se přepíná mezi mody, vždy jsou dobře.

2. My Theatre - s generic rendererem

3. AltDVB - funguje v jediné konfiguraci

4. DVBViewer- pomocí tvarování obrazu to jde "napanovat "na celou obrazovku

5. DVBDream - jediná konfigurace, ale deformované

6. ProgDVB - viz výše
-------------------------------------------

Blbé je, že neposlouchá VMR9, jedině s ním lze totiž zapnout DXVA akceleraci, což je nutné pro HDformáty.
Nejlepších výsledků lze dosáhnout při nastavení viz obr., ale bez restartování grafu se změny nějak neprojevují, je lépe to natvarovat pomocí táhel, např. ve Skyview.
Automatka je dost nespolehlivá, ale ono se není co divit, jeli na vstupu 544x576 s AR 4:3 a film je 1:2,25, vyplnit optimálně monitor obrazem je celkem zajímavé.:)