Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čím odstranit šum a rozstřihat audio?

cartas (149)|23.3.2007 09:12
Zdar, mám videonahrávku z ní chci použít pouze audio. Se samotným audiem jsem zatím nic nedělal, takže nemám ani šajn, jakým SW na to jít.

Nehledám nic složitýho, potřebuju jen vystřihat některé pasáže a z celé nahrávky odstranit konstantní šum (zvuk mechaniky kamery)

Takže co mi doporučíte?
Saxel (2279)|23.3.2007 15:29
[quote=cartas;137408]Takže co mi doporučíte?[/quote]
Doporučuji použít položku "Hledat" v menu tohoto fóra. Několikrát se tu už problém šumu řešil. Začni třeba na obsáhlém a hodnotném příspěvku od "shapet_tvf", který je zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=33555#post33555.
Whitejoker (616)|24.3.2007 20:07
já používám Goldwave.
naču si soubor, kde chci odstranit šum a ještě soubor s čistým "šumem" (tzn jen záznam samotné kamery nebo televize bez jakéhokoliv jiného zvuku).
vzorek šumu celý označím, dám kopírovat do schránky a v souboru, kde chci odstranit šum, dám v menu "noise reduction" a vyberu volbu "use clipboard". Odklepnu a po pár minutách soubor s odstraněným šumem uložím na disk pod jiným jménem, než ten původní
StD (8612)|25.3.2007 09:52
Tak tak Whitejoker, v Auditionu na to jdu podobně. Zásady:
1) Nechat původní soubor a vytvořit si novou "pracovní" kopii.
2) Nabrat "vzorek šumu" = ticha a uložit ho jako soubor FFT pro Noise filtr (musí mít minimálně 8000 samplů)
3) Vybrat celý soubor a aplikovat Noise filtr s načteným vzorkem
4) ...a hotovo.

BTW Někdy je podle situace lepčí ještě před tímto čistěním použít Notch filtr na odstranění 50/60Hz harmonických... což by se pro ten konstantní "hum" kamery v tomto případě možná hodilo lépe.
peetr1 (110)|17.5.2007 10:04
@cartas - použij soft. Vegas v.6 nebo 7. Od Sony si stáhni VST plugin noise reduction (redukce šumu) a v podstatě pokračuješ dle bodů jak píše StD. Navíc ve vegase si můžeš rozstříhat audio dle libosti.