Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VHS - na DVD......

stani (1647)|22.3.2007 11:13
Zdravím,

jsem v tomto docela laik. Mám ještě nějaké VHS a také něco na analogové videokameře a chci to převést a udělat na DVD. Jaký soft je nejlepší/nejjednodušší, jak to co nejjednodušeji udělat aby to bylo v přijatlné kvalitě?...

Zkoyušel jsem před delší dobou pár softů(myslím i VirtualDub), ale nejlepší obraz byl z Nero Vision - ale byl tam problém, vždy se po nějaké době samovolně zastaví(už o tom byla diskuze na cdr.cz, ta chyba je známá a není dosud odstraněná..)...

Kdo poradí?

díkes ;)
StD (8612)|22.3.2007 11:36
Já mám za tímto účelem permanentně připojený S-VHS VCR Grundig přes S-video In TVkarty, přes který normálně nahrávám analog-Sat - grab přímo do Mpeg2 Custom Q (6500 CBR) v softu od TVkarty. Chci-li nahrávat z kazety, stačí jí zastrčit a spustit, eventuelně připojit kameru do S-video In VCR a totéž...
mirekv (7169)|22.3.2007 11:39
stani: pokud je to jednorázová záležitost, tak doporučuji si půjčit A/D převodník, nebo aspoň kameru, která to umožňuje.
stani (1647)|22.3.2007 11:44
právě že není... těch kazet je víc a také sbírám staré filmy které se (z komerčních důvodů) už asi na DVD nevydají... takže čas od času by jsem to potřeboval převést na to DVD...

Potřeboval bych nějaký fakt dobrý a jednoduchý soft, samozřejmě nejlépe free...
mirekv (7169)|22.3.2007 12:32
Nepochlubil ses, co máš za kartu. Každopádně bych doporučonal zachytávat do Huffyuv, je to sice náročné na místo, ale bezztrátově, pak se uvidí, na zpracování doporučuju Sony Vegas.
stani (1647)|22.3.2007 18:34
Mám FlyTV Platinum 33/35 na desce Gigabyte 210S/6150LE pro AM2
Alf (888)|22.3.2007 18:47
Dělám to podobně jako StD a spokojenost.
Saxel (2279)|23.3.2007 15:15
[quote=stani;137333]... těch kazet je víc a také sbírám staré filmy které se (z komerčních důvodů) už asi na DVD nevydají... takže čas od času by jsem to potřeboval převést na to DVD... Potřeboval bych nějaký fakt dobrý a jednoduchý soft, samozřejmě nejlépe free...[/quote]
Pokud nemáš v úmyslu nějaký složitější prostřih, použij postup, který ti zde radí StD -> VHS přehrávač propoj do S-video vstupu TV karty (video), zvuk do linkového vstupu zvukovky a ukládej přímo do MPEG2. Jako software zkus Womble MPEG Video Wizard DVD, ve kterém uděláš jednoduché střihy a bez ztráty kvality v něm vytvoříš rovnou strukturu DVD pro vypálení. Není to sice soft zadarmo, ale můžeš ho 30 dnů zkoušet v trial verzi, a když se ti opravdu zalíbí, za nějakých 80 Euro se dá koupit.
Alf (888)|23.3.2007 17:46
Saxel
Kolega chce pravděpodobně nějaký grabovací soft. Pokud vím, tak MVW grabovat neumí.

stani
Vyzkoušej Ulead Video Studio. Trial funguje 30 dní bez omezení.
P.S. Nějak tady mizí příspěvky:-? Toto jsem psal už ráno
stani (1647)|23.3.2007 19:27
to Alf: jo, díkes, už jsem na ten prográmek koukal. Příští týden ho zkusím.

Mizí příspěvky?... Spíš bych to nazval (ničím neopodstatněnou) cenzurou... Asi se to někomu nehodilo do krámu... :-I :D

Aááá právě jsem si také všimnul, že mě "někdo" drasticky snížil reputační body.... :OO

No neva, já totiž na ně honbu ani na počet příspěvků nedělám, důležité pro mě je, se něco nového tady dozvědět nebo se s ostatníma o něčem podělit... B-)

( Jak jsem právě zjistil, zvrtlo se to v ubohý útok proti mě, více zde )
Saxel (2279)|24.3.2007 12:09
[quote=Alf;137448]Saxel
Kolega chce pravděpodobně nějaký grabovací soft. Pokud vím, tak MVW grabovat neumí.[/quote]
Pro nabírání snad může použít software od TV karty.
stani (1647)|24.3.2007 18:41
[QUOTE=Saxel;137481]Pro nabírání snad může použít software od TV karty.[/QUOTE]
Právěže nemůže, to by se tady snad neptal... Ten soft od té kartty je nanic...
Saxel (2279)|25.3.2007 10:33
stani: Zkoušel jsi už FLY2000TV?
stani (1647)|25.3.2007 10:47
[QUOTE=Saxel;137549]stani: Zkoušel jsi už FLY2000TV?[/QUOTE]

Jo, myslím, že zkoušel(tento dobrý program používám právě k té kartě - ale jen pro sledování TV), ale nemá takovou kvalitu záznamu jako Nero Vision(ten má dokonce lepší kvalitu než soft od Pinnacle - co mám TV kartu v PC v práci), škoda té neopravené chyby v Neru!
Saxel (2279)|25.3.2007 17:38
[quote=stani;137551]Jo, myslím, že zkoušel(tento dobrý program používám právě k té kartě - ale jen pro sledování TV), ale nemá takovou kvalitu záznamu jako Nero Vision(ten má dokonce lepší kvalitu než soft od Pinnacle - co mám TV kartu v PC v práci), škoda té neopravené chyby v Neru![/quote]
Tak ti nevím, ale mám dojem, že motáš dohromady odlišné věci (nic ve zlém!). Kvalitu záznamu ovlivní nejvíc A/D převodník té karty (tedy hardware), potom mohou trochu ovladače karty a nakonec použitý encodér (včetně jeho nastavení). Program pro ovládání karty ti v tomto řetězci jenom zprostředkuje propojení zdigitalizovaného videa k vybranému encodéru a uložení na disk.
Takže mi nějak uniká, jak může Nero Vision ovlivnit tu kvalitu.
Alf (888)|25.3.2007 19:02
[QUOTE=Saxel;137572]Tak ti nevím, ale mám dojem, že motáš dohromady odlišné věci (nic ve zlém!). Kvalitu záznamu ovlivní nejvíc A/D převodník té karty (tedy hardware), potom mohou trochu ovladače karty a nakonec použitý encodér (včetně jeho nastavení). Program pro ovládání karty ti v tomto řetězci jenom zprostředkuje propojení zdigitalizovaného videa k vybranému encodéru a uložení na disk.
Takže mi nějak uniká, jak může Nero Vision ovlivnit tu kvalitu.[/QUOTE]
Možná právě proto, že Nero Vision je ten enkodér.:-)
stani (1647)|26.3.2007 10:49
Také nevím... Ale jak píši: zkusmo jsem provedl několik minut záznamu s té analog. kamery na HD a použil jsem k tomu několik software a ty záznamy(kvalita) se od sebe docela lišily - bylo to pozorovatelné pouhým okem.

Nejkvalitnější záznam byl právě Nerem Vision (ale ten má v sobě bohužel ty chyby), a tak sháním něco taktéž tak kvalitního a jednoduchého...

Proto jsem se v původním příspěvku ptal jaký soft....

Tento víkend zkusím to co poradil Alf...
Connor (509)|26.3.2007 11:13
A co takhle klasický user-friendly postup: nahrávat na stolním DVD rekordéru? Myslíte, že u toho bude patrný v rozdíl v kvalitě proti zachytávání přímo do počítače? Když zdrojové VHS kazety nejsou samy o sobě nic extra?
Pokud by nebyl rozdíl příliš nebo vůbec patrný (já mám zkušenost jen s tímhle způsobem, takže nemohu porovnávat kvalitu se složitějším zachytávám přímo do PC) tak by to byl výrazně efektivnější způsob a na těch pár kazet by stálo za to si DVD rekordér někde půjčit.

Já mám naopak chuť zkusit zachytávat a zpracovávat video z VHS přímo do PC, ale nějak se nedokážu zorientovat v potřebném HW a SW vybavení, můžete mi to někdo v krátkosti nastínit? Co případné potíže? Třeba synchro zvuku a videa apod.?

Díky za radu.
mirekv (7169)|26.3.2007 12:13
Connor: vždy na to doporučuju A/D převodník, nebo aspoň kameru, která jej má. Pokud přes TV nebo ViVo kartu, tak do Huffyuv.
Connor (509)|26.3.2007 13:32
mirekv: A dokážeš porovnat kvalitu výstupu tvého postupu a obyčejném nahrání na stolní DVD rekordér? Je to na VHS kvalitě nějak patrné?
Díky
Whitejoker (616)|27.3.2007 11:16
To se nedá říci nějak obecně.
Záznam z DVD rekordéru může být totální exkrement, stejně jako z TV karty.
To by se stejná nahrávka musela zkusit v jednom i druhém a porovnat.
mirekv (7169)|27.3.2007 12:01
Connor: DVD recorder nemám, tak nemůžu posoudit.
Alf (888)|27.3.2007 19:51
[QUOTE=Whitejoker;137691]To se nedá říci nějak obecně.
Záznam z DVD rekordéru může být totální exkrement, stejně jako z TV karty....[/QUOTE]
Ano. A stejně tak bude různě kvalitní i záznam z různých typů DVD rekordérů a různých TV/VIVO karet.
Kdysi jsem porovnával grabování přes tzv. A/D převodník (Canon MVX10i) a přes vstup S-Video karty AIW 9800 SE. Výsledek byl srovnatelný, rychlost zpracování nesrovnatelná.
Na toto téma tu byla kdysi i dost živá diskuze. Pokud má někdo chuť si počíst tak tady a tady.
Jenom bych podotkl, že jsme o dva roky dál, takže výkon PC značně vzrostl a SW se vylepšoval, kdežto HW převodníky o kterých tam byla řeč jsou pořád stejné.
Connor (509)|28.3.2007 10:03
Tak sem jen tak letmo (je to často psychicky dost náročné) pročetl staré thready a i když nevím jak moc se za tu dobu zlepšily SW možnosti pro zachytávání videa z VHS přes TV karty, tak bych si vhodnost a výhodnost různých způsobů seřadil pro sebe takto:
1) Canopus HW převodník (rychlé, nekompromisní, ale drahé řešení)
2) VHS => DVD rekordér => PC (jednoduché, s drobnými kompromisy, nevhodné pro další zpracovávání MPEG2 výstupu... teda kromě bezztrátového střihu..zkoušel jsem takhle LG rekordér a výsledek mi na TV připadal stejně dobrý/špatný jako VHS zdroj)
3) zachytávání TV kartou (nevýhodou uživatelská a časová náročnost zpracování a potíže s tím spojené, např. nesynchro zvuku a videa)

Protože Canopus si kvůli pár kazetám pořizovat nehodlám a nemám ani kde si to alespoň půjčit, tak nejsnadnější řešení (a kvalitativně se nemusí nijak výrazně lišit od jiných způsobů) mi z toho vyplývá použití stolního DVD rekordéru (tam je možnost koupě či zápůjčky výrazně snadnější).
Sice jsem tak trochu doufal, že za ty 2 roky doba pokročila natolik, že už není tolik SW potíží při zachytávání přes TV kartu apod., ale bohužel asi ještě ne a proti také mluví poměrně náročné ladění tohoto způsobu (už nejsem nejmladší, času málo a do hlavy mi to taky moc neleze) ... takže DVD rekordér = metoda nejmenšího odporu za rozumnou kvalitu :-)
mirekv (7169)|28.3.2007 10:28
Connor: nejsem už nejmladší... a co mám říkat já? :))) No pokud máš možnost zachytávat do MPEG-2, tak to pak dělej ProjectemX, však ho přece používáš, ne?
Mike (617)|28.3.2007 12:57
Connor: ja bych doporucoval tu TV kartu nez DVD rekorder, dnes uz s tim nejsou takove problemy jako driv, zachytit treba ve VirtualDubu treba i do obycejneho MJPEGu, pomoci nej vyfiltrovat a poslat pres frameserver do nejakeho enkoderu - stary, ale stale nejlepsi zpusob
Connor (509)|28.3.2007 14:06
mirekv: jo, ProjectX na demux, drobný střih apod. používám, ten je fajn. :-) Nic jiného než "zachytávat" do DVD rekordéru zatím neumím (a pak jsem médium grabnul na disk a v ProjectX upravil k obrazu svému).... velmi jednoduchý a nekonfliktní způsob...jiný ani neumím

Mike: No jo, ale pak ještě hrátky se zvuk, mux apod. Není to tak triviální a mám furt obvaku, že výsledek nebude dostatečná odměna za tu námahu (hlavně mozkovou). :-)
stani (1647)|28.3.2007 14:21
[QUOTE=Connor;137735]
Sice jsem tak trochu doufal, že za ty 2 roky doba pokročila natolik, že už není tolik SW potíží při zachytávání přes TV kartu apod., ale bohužel asi ještě ne a proti také mluví poměrně náročné ladění tohoto způsobu (už nejsem nejmladší, času málo a do hlavy mi to taky moc neleze) ... takže DVD rekordér = metoda nejmenšího odporu za rozumnou kvalitu :-)[/QUOTE]

Ale je, např. ten Nero Vision je vynikající, zároveň to už samozřejmě umí připravit na DVD a také hned vypálit.

Problém ale je, že má (bohužel) pořád v sobě dvě chyby(diskutovalo se o tom na cdr.cz): po nějaké době zcela samovolně a nepochopitelně ukončí zachytávání videa a ukončí činnost také když na kazetě narazí na "hluché místo"(např. něco smazaného mezi záběrama).

Jak jsem psal výše, zkoušel jsem nahrávat s pomocí několika softů (myslím i vč. VirtualDubu), ale výsledek byl u Nera Vizion jednoznačně nejlepší a také to bylo i nejjednodušší.
Pokud budu mít teď o víkendu čas, zkusím ten soft co poradil Alf.


Rekordér si zatím pořizovat nebudu(a ani ho nemá žádný známý - k zapujčení), Canopus HW převodník určitě :p také ne, právě proto se mě jevila nejjednodušší cesta k převodu těch pár VHS na které občas narazím právě PC s přísl. kartou. Dříve to byl spíše problém HW - že nestíhal procesor, ale jak je vidět i když už jsou dnešní PC na toto slušně připraveny, zase pořád chybí vhodný soft... anebo třeba ne, třeba Alf dobře poradil, nebo u Nera dají ty chyby konečně do pořádku... ;)
stani (1647)|10.4.2007 11:18
Takže: :)

Přes svátky jsem si s tím tedy pohrál a zde je resume:

Stáhnul jsem si tedy na (dobrou) radu ten Ulead Video Studio a také jsem zjistil, že je nový Nero Burning vč. nového Nero Vision, takže jsem to stáhl také.

Nahrál jsem oběma stejné ukázky a opět se Nero Vision ukázal jako lepší - ve Vision se nemusí nic nastavovat a výsledné zachycení videa je opravdu dobré, naproti tomu ve Videu Studiu se musí zvolit mezi rychlostí a kvalitou(mezi "čtverečkováním" a cukáním").

Když jsem dal nejvyšší kvalitu, docela to pak cukalo, navíc byl výsledný soubor větší než-li ten stejně kvalitě a bez cukání z Nera Vision... Bylo tedy rozhodnuto.
Spustil jsem nahrávání a odešel od PC. Ale opět přišlo zklamání - chyba v Neru Vision pořád :mad: není odstraněna!... Opět se nahrávání zničehonic asi po půl hodině samo zastavilo...
------------

Takže jsem to musel udělat v tom Video Studiu. Po různém laborování jsem zjistil, že nejlepší je nastavit kvalitu mezi 50-60%. Rozdíl je také co používáte jako zdroj - např. nahrávka z analog. videokamery byla bez problémů, ale pak jsem potřebovat nahrát jeden film z mnohokrát přehrané VHS z videopůjčovny - v horší kvalitě. Tady už je třeba laborovat s nastavením barev, jasu, kontrastu.
Nejlépe je třeba udělat si malu část na zkoušku a shlédnout to jak to vypadá, a teď pozor: zjistil jsem docela zajímavou věc, že při náhledu(v defaultních nastaveních) vypadá jas jinak ve Windows Media Playeru a jinak v Media Player Classic!(po vypálení na DVD-RW zjištěno, že realitě více odpovídá MPC).

DVD jsem tedy udělal v Neru Vision a vypálil. Bohužel se film pak docela cukal(buď Vision to blbě z toho zachyceného ze Studia převedl anebo je celkově Vision v tomto horší). Udělal jsem to samé tedy pak v tom Video Studiu a pak bylo vše OK.
Jinak ale při nahrávání videa u toho UVS vypadne obraz(zvuk jede dál)z toho náhledového okénka...(což je docela také mínus).

Také ke stříhání(stříhal jsem to video z videokamery) není ani jeden z nich moc dobrý(pro nás pro amatéry), ale našel jsem jednoduchý a velmi dobrý prográmek Womble mpeg-vcr , který navíc to video nijak nepřevádí, nechá ho tak jak bylo předtím...

Takže shrnutí:

Bohužel v současné podobě je pro toto Nero Vision nepoužitelný(i když má nejlepší zachytávání) a pro jednoduché a amatérské udělání DVD z analogového zdroje je opravdu nejlepší tedy Ulead Video Studio + Womble mpeg-vcr ....

díkes Alfe ;)
Devaster (477)|11.4.2007 18:50
na manli tv karte idem cez fly2000tv do mjpegu (picvideo),potom vdub odsumit,zaostrit a nakonec megui do x264, prip hc a potom do nera ....
Foolproof (2713)|11.4.2007 22:46
Nevím, jak je ta karta kompatibilní, moje už má 10 let, pamatuje ještě W95 a do PC to lezlo a leze nejlíp ve VirtualDubu. Dokud jsem neměl kameru s AD převodníkem, tak jsem to používal,jako driver nebo zařízení MicrosoftWDMImageCapture(Win32).
Formát PicVideoMJEPG.
Neznám Ulead, ale nedokáži moc dobře pochopit co že se to tam nastavuje za nesmysly - kvalita a tak.Jedině snad pro kompresi, ale asi pro zachytávání ne.

Jediná metoda, která se osvědčila závisela jedině na síle PC, tedy tak dlouho se zvětšovalo rozlišení, dokud nezačaly vypadávat snímky, pak se trochu ubralo a tak se to nahrálo. Na DVD se ale muselo ještě asi 5 let čekat.

Kdybych to měl dělat dnes a neměl k dispozici kameru pro převod, tak bych jednoznačně použil MainConceptMPEGEncoder, a udělal rovnou formát DVDVideo, PC jsou dnes tak rychlé, že to musí jít bez problémů.
jaromir9909 (269)|14.4.2007 09:21
Taky používám VD-Capture>MJPEG>VD>AVS>HC nebo Xvid.
Stani ale používá tu nejlepší a nejjednodušší cestu s jedním klidnutím myší. Bohužel ji stále nemůže najít.
stani (1647)|14.4.2007 09:28
Co nemůžeš najít?.... vždyť to tady píšu: Ulead Video Studio + Womble mpeg-vcr ;)
jaromir9909 (269)|14.4.2007 09:31
Takže je vše vyřešeno.