Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

dvb-c na dvb-t?

n_bye (11)|21.2.2007 14:30
Mám místní kabelovku,která bude vysílat jak analog tak dvb-c(základní programy nekodovaně).zajímá mě jestli to pude naladit na dvb-t tuneru.měl sem pro starou tv kdysi bastlítko které změnilo frekvence aby se to vešlo do rozsahu tv.není případně něco podobného na dvb-c.mám pocit zě problém bude hlavně v těch frekvencích.doufám že se neptám blbě.hodtě mi prosim aspoň vlákno na vysvětlení problematiky
Ivo Mašek (10205)|21.2.2007 14:39
[QUOTE=n_bye;135447]Mám místní kabelovku,která bude vysílat jak analog tak dvb-c(základní programy nekodovaně).zajímá mě jestli to pude naladit na dvb-t tuneru.měl sem pro starou tv kdysi bastlítko které změnilo frekvence aby se to vešlo do rozsahu tv.není případně něco podobného na dvb-c.mám pocit zě problém bude hlavně v těch frekvencích.doufám že se neptám blbě.hodtě mi prosim aspoň vlákno na vysvětlení problematiky[/QUOTE]

Na DVB-T tuneru nenaladíš DVB-C, ani DVB-S. To vše nelze navzájem prohazovat. Na DVB-T musíš mít STB DVB-T, na DVB-C musíš mít STB DVB-C.
Problém je ve frekvencích jak jsi sám napsal.
n_bye (11)|21.2.2007 15:34
to sem si myslel.ale jak řikam mel sem na analog krabičku která zužovala frekvance.nešlo by to i na digital?tu věc mi tenkrát zapájel kamarád za pár kaček.karta na dvb-c stojí asi víc navíc dostupnost asi nic moc.co sem našel sou karty jenom do boxů.a já bych to rád tlačil skrz htpc(timeshift)
Ivo Mašek (10205)|22.2.2007 14:05
[QUOTE=n_bye;135458]to sem si myslel.ale jak řikam mel sem na analog krabičku která zužovala frekvance.nešlo by to i na digital?tu věc mi tenkrát zapájel kamarád za pár kaček.karta na dvb-c stojí asi víc navíc dostupnost asi nic moc.co sem našel sou karty jenom do boxů.a já bych to rád tlačil skrz htpc(timeshift)[/QUOTE]
Tak např. Karneval vysílá některé pořady jen v digitálu, a některé i v analogu. Tedy v obojím. takže "nějakou tu krabičku" na převod do jiného pásma klidně zkus.
Burina (13)|9.3.2007 14:39
Tak jak jsi dopadl ??
Tak mne napadlo, proč to převádět na frekvence DVB-T, nešlo by to na klasické analogové ?
petrsv_shw (18)|9.4.2007 07:56
[QUOTE=Ivo Mašek;135449]Na DVB-T tuneru nenaladíš DVB-C, ani DVB-S. To vše nelze navzájem prohazovat. Na DVB-T musíš mít STB DVB-T, na DVB-C musíš mít STB DVB-C.
Problém je ve frekvencích jak jsi sám napsal.[/QUOTE]
U DVB-C a DVB-T to není o kmitočtech, ale modulacích. Pro DVB-C se používá pouze QAM, pro DVB-T se používá COFDM. DVB-S používá jiné kmitočty (typicky 950-2150 MHz) a modulaci QPSK (nově také 8PSK, 16APSK i 32APSK)
Ivo Mašek (10205)|9.4.2007 08:12
[QUOTE=petrsv_shw;138556]U DVB-C a DVB-T to není o kmitočtech, ale modulacích. Pro DVB-C se používá pouze QAM, pro DVB-T se používá COFDM. DVB-S používá jiné kmitočty (typicky 950-2150 MHz) a modulaci QPSK (nově také 8PSK, 16APSK i 32APSK)[/QUOTE]

Kolego, měl bych dotaz (protože samozřejmě nevím všechno:) ). Šlo by eventualně přes nějaký konvertor přejít z pásma DVB-S na pásmo DVB-T? A sledovat na tuneru DVB-T takto pořady ze satelitu?
Díky za odpověď.
petrsv_shw (18)|10.4.2007 12:52
Opravdu ne, u všech jsou nezaměnitelné typy nosné modulace. Každá je určena pro jiné "prostředí" a využití.
DVB-S s xPSK (=QAM 4) je odolná vůči C/N, používá různé ochranné intervaly FEC (1/2 - 7/8), kdy se jedná o to "kolik" pošleš dat navíc pro možnou opravu. Standardní šířka kanálu je 28 MHz / SR 22000 (až 36 MHz - SR 27500)

DVB-T s COFDM je naopak odolná proti odrazum - používá se 2k nebo 8k nosných v 8 MHz (7 MHz) kanálu s QAM (typicky QAM 64) modulací.

A v tom je ta potíž DVB-T přijímače neustále přelaďují na daném kanále (8 MHz)

DVB-C používá pouze QAM modulace (QAM 64 nebo 256) s minimálními prvky ochrany (pouze RS 188/204)
Ivo Mašek (10205)|10.4.2007 12:55
Díky za info.
Silas15 (27)|18.8.2007 22:35
[QUOTE=petrsv_shw;138704]Opravdu ne, u všech jsou nezaměnitelné typy nosné modulace. Každá je určena pro jiné "prostředí" a využití.
DVB-S s xPSK (=QAM 4) je odolná vůči C/N, používá různé ochranné intervaly FEC (1/2 - 7/8), kdy se jedná o to "kolik" pošleš dat navíc pro možnou opravu. Standardní šířka kanálu je 28 MHz / SR 22000 (až 36 MHz - SR 27500)

DVB-T s COFDM je naopak odolná proti odrazum - používá se 2k nebo 8k nosných v 8 MHz (7 MHz) kanálu s QAM (typicky QAM 64) modulací.

A v tom je ta potíž DVB-T přijímače neustále přelaďují na daném kanále (8 MHz)

DVB-C používá pouze QAM modulace (QAM 64 nebo 256) s minimálními prvky ochrany (pouze RS 188/204)[/QUOTE]

zajímavá odpověd, přesto si myslím, že nějaké řešení by být mělo, a to z jednoho prostého důvodu. za pár let až doba pokročí koupíte levnou tv s dvb-t. no a pak zjistíte že chcete satelit, no a to si jako budete zase muset kupovat novou tv, která bude mít i jiné vstupy? proto si myslím že nějaká krabička na překlad signálu (tak jako když máte na televizi jen anténí vstup) existuje a nebo bude ne?
Pitomec (10211)|19.8.2007 11:16
Každá TV bude mít i nějaký AV vstup (SCART, CINCH, příp. digitální HDMI apod.), takže všechno spěje k tomu, že časem bude pouze zobrazovač a do něho připojená různá zařízení - model známý z dnešní doby (tj. integrované v přístroji) není technicky šťastné řešení a nejspíš to zmizí v nenávratnu.
Silas15 (27)|19.8.2007 22:44
[QUOTE=Pitomec;148170]Každá TV bude mít i nějaký AV vstup (SCART, CINCH, příp. digitální HDMI apod.), takže všechno spěje k tomu, že časem bude pouze zobrazovač a do něho připojená různá zařízení - model známý z dnešní doby (tj. integrované v přístroji) není technicky šťastné řešení a nejspíš to zmizí v nenávratnu.[/QUOTE]

ok, ale v tom případě je tu další všc co mě zajímá. např.: člověk si koupí hdd rekodér, který má opět dvb-t tuner a přes něj to posílá to zobrazovadla, když potřebuje nastavá nahrávání programů třeba za celý týden co je pryč,, pak si bude chtá pořírit satelit a opět o tuto možnost příjde, protože mu príbide další krabička na, kterou ovládá jedním dákovým ovládáním, dalším bude ovládání rekodéru a dalším bude ovládání zobrazovadla, přinejměnším kvůli přepínání vstupů. máme tu 3 dálkové ovládání, a nemožnost programového nahrávání. nehledě na to že musíte mít několik krabiček pod zobrazovadlem. myslím, že v dnešní době nebo blízké budeoucnosti snad nemůže být velký problém mít pouze zobrazovadlo, a pod ním rekodér, který je schopen příjmat všechny 3 druhy digitálního vysílání. a nebo také to že by tobratovadlo mělo nějakou obdobu karet pcimca (teď si nevím jesti ta zkatka není rochu jinak) z notebooků v tv a ten kdo by chtěl ten či onen druh by si prostě dokoupil katru kterou jen strčil do tv a jel by,, nehledě na to ze by tam podobným způobem mohl být umístěn hdd,, třeba esata aj.. dnešní trend je co nejvíce tyto věci přibližovat lidem (např.: windows media center) tak, aby ovládání bylo co nejjednodužší ne?
Pitomec (10211)|20.8.2007 13:11
Právě proto existují přístroje s HDD (např. kombo DVB-S/DVB-T, http://www.sat2000.cz/catalog/kaon-kvr-1000ts-plus-combo-p-338.html), které umí zaznamenat vysílání a pokud si k nim následně připojíš DVD rekordér, tak to nahraješ na něho. DVD rekordér s HDD je dobrý akorát když máš kabelovku nebo jiný zdroj analogového signálu (společná anténa) nebo ti z digitálního vysílání stačí pouze DVB-T (což nestačí prakticky nikomu...).
Pokud jde o DVB-C, tak to je trochu jiná věc - tam seš vázaný výhradně na poskytovatele, co ti dodá za zařízení pro příjem (podobně jako u DigiTV v DVB-S).
Ivo Mašek (10205)|20.8.2007 15:55
Karneval dodává obyčejný kabelový STB., ale už půl roku slibuje, že bude dodávat také STB s HDD. Už by bylo na čase.
pavelnisser (1)|19.8.2010 00:05
Zdravím....Mám stejnej problém..Mám Samsung model PS50A557 s vestavěným DVB-T.
Už mě ty další ovladače a settopbox od UPC vytáčí. Opravdu stále neexistuje nějaké udělátko, nebo tuner, který by mi umožnil ladit kabelovku přímo v TV?.....
Dík moc za rady..jsem v elektru tak trošku amatér. Pavel
fat01 (114)|19.8.2010 06:34
Jediná možnost je pořídit si nové tv s DVB-C tunerem.
Ivo Mašek (10205)|19.8.2010 07:00
[quote]s vestavěným DVB-T.......Opravdu stále neexistuje nějaké udělátko, nebo tuner, který by mi umožnil ladit kabelovku přímo v TV?.....[/quote]
Opravdu ne. Bez kabelového STB se neobejdeš (pokud nemáš TV s modulem pro DVB-C)
Pavel_tempx2 (829)|19.8.2010 11:15
existuje, ale na jeden multiplex to vyjde na nějakých 30tis. :D
kublaj (9)|17.9.2010 19:42
[quote=Pavel_tempx2;293301]existuje, ale na jeden multiplex to vyjde na nějakých 30tis. :D[/quote]

Chápu, že je to velká legrace, že existuje něco, co stojí 30 tis. Kč ...
Pokud máte někdo zkušenosti s takovým zařízením (název, odkaz), tak je pls napište.

Objevil jsem takové zařízení pro DVB-S, převádí signál ze satelitu na DVB-T a v domě už sledujete vybrané programy volně na všech DVB-T zařízeních:

[indent]RF TUOTE RFT-835 Přijímač SMATV
http://www.allcnet.cz/product_info.php?products_id=9753[/indent]

... sháním něco, co by stejně fungovalo i na kabelovce ;-)
Víte? Díky. #
Ivo Mašek (10205)|17.9.2010 20:00
No, mrkni sem:
http://www.mediastream.cz/produkty/dvb-ip-gateway-prevodnik-dvb-do-iptv/
Je to ovšem převod do IP sítě, tedy vlastně taková malá IPTV. Pokud to chceš pro hodně lidí (rozvod po domě), tedy platit to nebudeš celé ty, tak budiž., jinak se to snad nevyplatí - ta cena bude mnohem vyšší, než nějakých 30 táců
Pitomec (10211)|17.9.2010 20:21
Převod z DVB-C do DVB-T je ptákovina (z více důvodů), takže to taky žádný výrobce logicky nenabízí 9-)
Pitomec (10211)|17.9.2010 20:32
I když něco jsem našel: http://www.inkat.cz/inKatalog/catalog/Wisi/Hlavn%ED%20stanice/OV50A/OV75M/OV75M.pdf (ale ptákovina je to stejně, ten převod 8-) )
Pavel_tempx2 (829)|20.9.2010 10:27
ještě existuje od Blankomu z DVB-C do ASI-TS (14tis. na mux) a pak z ASI-TS do DVB-T další zařízení (30tis. - 2x ASI vstup a 2x QAM výstup)

u DVB-C do DVB-T bude hlavní problém v bitrate, protože v DVB-C může mít ten mux víc programů (větší celkový bitrate) a do DVB-T už se všechny nevejdou...
Pitomec (10211)|20.9.2010 18:47
Totéž platí i pro DVB-S a řeší se to tak, že prostě vytvoříš v DVB-T víc muxů.
kublaj (9)|20.9.2010 19:17
OK, díky za příspěvky.
Chápu, že mezi DVB-C a DVB-T jsou značné technické rozdíly, ale existence převodníku mi jako ptákovina nepřijde - rozhodně za větší ptákovinu považuji mít u každé televize zvláštní set-top box.

Chci si zaplatit kabelovku a mít k dispozici všechny svoje zaplacené kanály na všech televizích a PC, které v domě mám - přijde mi to jako přirozený požadavek, kterého by se lidi neměli vzdávat, ale asi si to myslím sám :(
Když mi to kabelovka nenabídne, tak holt udělám revizi antény a vrátím se k pozemnímu vysílání, stejně jsem pořád v práci :D
Pitomec (10211)|20.9.2010 19:59
Sorry, ale je jenom tvůj problém, že sis koupil TV bez DVB-C tuneru. Takže teď můžeš spílat akorát sám sobě. A skutečně si neumím představit jak budeš třeba u UPC převádět 110 (navíc zakódovaných) kanálů do DVB-T. To už snad bude levnější koupit všechny TV nové 8-)
kublaj (9)|20.9.2010 20:47
Pochopitelně, taky jsem je nekupoval dneska, čas letí, ale to je jiná diskuze.
Nevím, kdo je schopen sledovat 110 kanálů, já mezi takové exoty rozhodně nepatřím ;) #
Pavel_tempx2 (829)|21.9.2010 12:38
Pitomec: tak může si koupit jednu sadu DVB-C do ASI a ASI do DVB-T a pokaždé si před sledováním vybírat program, který se bude převádět :D ale za tu cenu nějakých +-45tis., bych raději koupil HD set-top-boxy nebo nové TV :D
kublaj (9)|21.9.2010 18:19
No jo no, tak se spokojím s pozemním vysíláním, co se dá dělat ... :(

O televize mi ani tak nejde, ale hlavně o ty počítače, to se s televizí nedá srovnat. V obýváku mám HTPC se dvěma dvojitými tunery a sledování televize si bez něj už neumím představit ... kdo nezkusil, nepochopí ...
kublaj (9)|22.9.2010 06:13
JJ, jednou možná, ale aby mi stály čtyři takovéhle krabice vedle TV stolku, to mi nepřijde ani elegantní ani praktické.
Samozřejmě, že se průběžně poohlížím po tunerech, ale "obývákový" počítač má přeci jen svoje specifika - mám k dispozici dvě low-profile šachty...

Nechávám UPC analog, když před jeho vypnutím nepřijdou s nějakým řešením, přejdu na pozemní vysílání. Připadá mi uvalený, aby musel mít každý tuner svoji dekódovací kartu, proč nemůžu mít jeden dekodér na vstupu do baráku, to musel vymýšlet nějakej velkej chytrák :confused: #
Pavel_tempx2 (829)|22.9.2010 09:51
Jenže tak to funguje i na spoustě dalších zařízení ať je to DVB-C, DVB-T (v budoucnu), DVB-S, dokonce i IPTV
Je to výhodnější pro techniky (i pro společnost) než běhat po bytech, domech a připojovat filtry na nabídky (nastavit kartu s nabídkou a poslat jí zákazníkovi) ;)

Jinak existuje ještě tato možnost:
http://www.alza.cz/technisat-cablestar-hd-ci-d160769.htm
Pitomec (10211)|22.9.2010 16:42
[quote=kublaj;297753]JJ, jednou možná, ale aby mi stály čtyři takovéhle krabice vedle TV stolku, to mi nepřijde ani elegantní ani praktické.
Samozřejmě, že se průběžně poohlížím po tunerech, ale "obývákový" počítač má přeci jen svoje specifika - mám k dispozici dvě low-profile šachty...

Nechávám UPC analog, [COLOR=red]když před jeho vypnutím nepřijdou s nějakým řešením, přejdu na pozemní vysílání[/COLOR]. Připadá mi uvalený, aby musel mít každý tuner svoji dekódovací kartu, proč nemůžu mít jeden dekodér na vstupu do baráku, to musel vymýšlet nějakej velkej chytrák :confused: #[/quote]Firma UPC už dávno přišla s DVB-C (což je systém určený pro kabelovky), takže nevím co ještě čekáš a kromě toho všechny CZ programy, které jsou dostupné v DVB-T vzduchem, má UPC (taktéž v DVB-T) v kabelu: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=294065&postcount=6
kublaj (9)|22.9.2010 19:38
[quote=Pavel_tempx2;297777]Jenže tak to funguje i na spoustě dalších zařízení ať je to DVB-C, DVB-T (v budoucnu), DVB-S, dokonce i IPTV
Je to výhodnější pro techniky (i pro společnost) než běhat po bytech, domech a připojovat filtry na nabídky (nastavit kartu s nabídkou a poslat jí zákazníkovi) ;)
[/quote]

Já jsem ale nemluvil o paneláku, kde má každý byt jinou nabídku ... ať mi nastaví kartu s nabídkou a pošlou mi, já ji ale chci v rodinném domě dát do jednoho dekódovacího zařízení a sledovat ve všech pokojích stejné programy.

Nechme toho, evidentně s tímto pro mě přirozeným smýšlením zůstávám osamocen :o
kublaj (9)|22.9.2010 19:50
[quote=Pitomec;297837]Firma UPC už dávno přišla s DVB-C (což je systém určený pro kabelovky), takže nevím co ještě čekáš a kromě toho všechny CZ programy, které jsou dostupné v DVB-T vzduchem, má UPC (taktéž v DVB-T) v kabelu: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=294065&postcount=6[/quote]

Problém je trochu v tom, že nikdo z těch lobistů, kteří u UPC přetahují zákazníky od analogu k digitálu, o DVB-T nikdy nemluví a i na stránkách UPC budete takové informace hledat těžko. DVB-T jsem už ladit zkoušel, DVB-C ani zkoušet nebudu, pokud mi nenabídnou uspokojivou formu dekódování kanálů. Mít v obýváku vedle HTPC ještě čtyři krabičky s dekódovacími kartami není pro mě "uspokojivá forma" :p
|Mio| (350)|22.9.2010 21:45
Si do toho HTPC foukni dvb-c tuner, prejdi na digi, dodany STB hod do skrine a objednej u licy modul.

Neni to az tak slozite.

UPC se vzdy vyhne reseni u kterych nemuzou garantovat vysledek, takze zadny dekoder pro barak, zadny moduly do TV kde je to zavisle na vyrobci TV, to vse musi jit pres treti stranu.
kublaj (9)|24.9.2010 15:58
[quote=|Mio|;297884]Si do toho HTPC foukni dvb-c tuner[/quote]

OK, dík, můžeš mi pls poradit nějaký low-profile alespoň duální DVB-C tuner?
... ještě k tomu se slotem na dekódovací kartu :rolleyes:

HTPC s jedním tunerem je na dvě věci, to můžeš mít rovnou samotnou televizi a vyjde to na stejno.
Mám dva duální tunery, tj. celkem čtyři tunery a je to tak akorát na rozumné užívání. #
Pitomec (10211)|24.9.2010 20:22
[quote=kublaj;297860]Problém je trochu v tom, že nikdo z těch lobistů, kteří u UPC přetahují zákazníky od analogu k digitálu, o DVB-T nikdy nemluví a i na stránkách UPC budete takové informace hledat těžko. DVB-T jsem už ladit zkoušel, DVB-C ani zkoušet nebudu, [COLOR=red]pokud mi nenabídnou uspokojivou formu dekódování kanálů[/COLOR]. Mít v obýváku vedle HTPC ještě čtyři krabičky s dekódovacími kartami není pro mě "uspokojivá forma" :p[/quote]Sorry, ale ty si to představuješ jak Hurvínek válku - to si fakt myslíš, že UPC bude měnit technologie v miliónových hodnotách kvůli tomu, že jeden panáček má jakési HTPC a zrovna jemu cosi kamsi nepasuje? To asi sotva 9-)
kublaj (9)|26.9.2010 01:19
[quote=Pitomec;298088]Sorry, ale ty si to představuješ jak Hurvínek válku - to si fakt myslíš, že UPC bude měnit technologie v miliónových hodnotách kvůli tomu, že jeden panáček má jakési HTPC a zrovna jemu cosi kamsi nepasuje? To asi sotva 9-)[/quote]

... ale kdepak, já přeci nechci po UPC, aby měnilo svoje technologie, jen říkám, proč si od nich nekoupím digitální kabelovku. Je jasné, že se bez mých pár stokorun obejdou, když si zbytek jejich stádečka vezme, co jim naservírují :p
|Mio| (350)|26.9.2010 18:42
Tuner staci najit:

prvni co mi vyliv google: http://www.alza.cz/technisat-cablestar-hd-2-d101906.htm
Pitomec (10211)|26.9.2010 19:54
[quote=kublaj;298178]... ale kdepak, já přeci nechci po UPC, aby měnilo svoje technologie, jen říkám, proč si od nich nekoupím digitální kabelovku. Je jasné, že se bez mých pár stokorun obejdou, když si zbytek jejich stádečka vezme, co jim naservírují :p[/quote]UPC naštěstí servíruje to, co servírují i další kabelovky nejenom v ČR, ale min. v celé Evropě a naprosté většině lidí to vyhovuje 8-)