Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Oddělění TV od PC na jedné zásuvce

Xanad (38)|28.9.2004 10:18
Zdravím Vás zde všechny, mám takový nepatrný problém, který se zde možná už i řešil.
Takže bydlím v paneláku, v garsonce, takže mám PC a TV připojené do jedné zásuvky, samo o sobě to funguje úplně bez problémů, jak TV , tak monitor, tak PC, až do okamihu (teď to začne), kdy někdo něco v paneláku zapne.
V tu chvíli začne lítat obraz na TV( v lepším případě 2 pohybující se bílé pruhy) a jde mi brum do repráků u kompu :(( , když odpojím anténu tak to přestane, aspoň brum, na televizi nic nevidím bo je bez signálu. A obráceně, když se chci koukat na TV tak musím počítač i monitor odpojit od sítě a v tu ránu mám krystalicky čistý obraz . :OO
Jo a taky mi s tím někdo ruší monitor, tam ani vytažení antény nepomůže.
A to vše do doby než někdo cosi vypne

Měl jsem tady dvakrát antéňáky, tak mi doporučili dvakrát stíněný kabel a sehnat nějaký oddělovač?? mezi PC a TV. Stíněny kabel tedy dvakrát mám, ale to nepohlo. :-?

:-((( :-(( :-((( :-((

Takže mi to mozek nebere, a móóóóóóc Vás všechny tady ve spolek prosím o radu.
Pitomec (10211)|28.9.2004 10:47
To už jsem někde četl...
Xanad (38)|28.9.2004 11:53
[quote=Pitomec]To už jsem někde četl...[/quote]

No a co na to říkáš
mirekv (7169)|28.9.2004 12:14
Xanad: a ten "nějaký oddělovač" máš?
Pitomec (10211)|28.9.2004 12:23
[quote=Xanad][quote=Pitomec]To už jsem někde četl...[/quote]

No a co na to říkáš[/quote]
Odpověď už máš dávno na grafice, kams to napsal taky.
Xanad (38)|28.9.2004 13:21
[quote=mirekv]Xanad: a ten "nějaký oddělovač" máš?[/quote]

No nemám, našel jsem ho někde na německých stránkách

http://www.schwaiger.de/html/D_Produkte/produktseiten/art000264.html

ale nevím, kde ho sehnat tady. :-?

A taky Pitomec mi poslal, nějaký odkaz.
Pitomec (10211)|28.9.2004 13:59
Já nevím co sháníš - vždyť jsem ti dal jasnej odkaz http://www.tonercable.com/Toner%20Website/CatalogPages/SECTION%2016/TCE-XTI.pdf. A pokud sháníš prodejce, tak to můžeš za tři kila koupit třeba tady: http://www.omko.cz/?uid=183748a4d9e277dc&lg=cz&idm=katalog&sub=&subidm=PRI&subidm2=GAL
Xanad (38)|28.9.2004 14:58
Heuréka díky mnohokrát, to bude asi ono. Já jen nevěděl kde to hledat.
:BB:
danop (1)|6.10.2004 15:00
2Xanad: Mam ten isty problem ako si popisal ty.
Chcem sa ta spytat, ci ti dany antenny galvanicky oddelovac pomohol,
alebo si nasiel ine riesenie.
Dik za odpoved... :-I
Ivo Mašek (10205)|6.10.2004 19:32
No, tedy, já bych i oddělil transformátorem síť 230 V. Tam to vypadá na solidní brajgl. A co nejdříve zavolat revizáky od ČEZ. ....a vím, o čem mluvím.
Xanad (38)|6.10.2004 20:24
No, já získával informace na grafice.cz. Takže moje první nouzové rozhodnutí bylo oddělit zemák u zástrčky PC, vzhledemk tomu, že mám zásuvky tažené 2 žilami, tak mám zemnění děláno přes nulák a nemělo by to vadit.
( No jde o to jestli ten elektrikář co mě o tom ujišťoval nemá papíry na hlavu )
No měl jsem pokoj, ale jinak mě to nedalo spát a na zemnění kabelu antény jsem přišmodrchal kondík, v podstatě rozdělíš na kabelu země a spojíš je kondíkem asi 100n, prostě vysokofrekvenčním.
No včera jsem kompíku přidělal země, no a je to v poho, akorát místo 2 podelnejch hnusnej vošklivejch bílejch pruhů na všech programech a to ještě při vypnutým PC mi teď už jen při zapnutým PC běhá hafo tenkejch pruhů a jenom na ČT 1 a jsou už příčný, takto vypadá, že tam prší-už se těším až budou dávat něco ze sahary.
No a tady jsem skončil, další cesta bude asi oodělovací transormátor, a nebo galvanický oddělovač, každopádně kondík tam nechám páč mi někdo po anténě posílá nějaký rozdíl napětí, či proudů, a já mám svoje přístroje rád. :BB:
Miuvek (858)|7.10.2004 08:47
[quote=Xanad]No, já získával informace na grafice.cz. Takže moje první nouzové rozhodnutí bylo oddělit zemák u zástrčky PC, vzhledemk tomu, že mám zásuvky tažené 2 žilami, tak mám zemnění děláno přes nulák a nemělo by to vadit.
( No jde o to jestli ten elektrikář co mě o tom ujišťoval nemá papíry na hlavu )
No měl jsem pokoj, ale jinak mě to nedalo spát a na zemnění kabelu antény jsem přišmodrchal kondík, v podstatě rozdělíš na kabelu země a spojíš je kondíkem asi 100n, prostě vysokofrekvenčním.
No včera jsem kompíku přidělal země, no a je to v poho, akorát místo 2 podelnejch hnusnej vošklivejch bílejch pruhů na všech programech a to ještě při vypnutým PC mi teď už jen při zapnutým PC běhá hafo tenkejch pruhů a jenom na ČT 1 a jsou už příčný, takto vypadá, že tam prší-už se těším až budou dávat něco ze sahary.
No a tady jsem skončil, další cesta bude asi oodělovací transormátor, a nebo galvanický oddělovač, každopádně kondík tam nechám páč mi někdo po anténě posílá nějaký rozdíl napětí, či proudů, a já mám svoje přístroje rád. :BB:[/quote]

No, takhle po ránu se mi nechce přemýšlet, co tím chtěl básník říci, ale ty machinace se zeměmi mi nějak smrdí. Matně si pamatuju, jak tady chtěl někdo odpojovat ochranný vodič ve zdroji PC :(( :-k .....
mirekv (7169)|7.10.2004 08:54
[quote=Miuvek][quote=Xanad]No, já získával informace na grafice.cz. Takže moje první nouzové rozhodnutí bylo oddělit zemák u zástrčky PC, vzhledemk tomu, že mám zásuvky tažené 2 žilami, tak mám zemnění děláno přes nulák a nemělo by to vadit.
( No jde o to jestli ten elektrikář co mě o tom ujišťoval nemá papíry na hlavu )
No měl jsem pokoj, ale jinak mě to nedalo spát a na zemnění kabelu antény jsem přišmodrchal kondík, v podstatě rozdělíš na kabelu země a spojíš je kondíkem asi 100n, prostě vysokofrekvenčním.
No včera jsem kompíku přidělal země, no a je to v poho, akorát místo 2 podelnejch hnusnej vošklivejch bílejch pruhů na všech programech a to ještě při vypnutým PC mi teď už jen při zapnutým PC běhá hafo tenkejch pruhů a jenom na ČT 1 a jsou už příčný, takto vypadá, že tam prší-už se těším až budou dávat něco ze sahary.
No a tady jsem skončil, další cesta bude asi oodělovací transormátor, a nebo galvanický oddělovač, každopádně kondík tam nechám páč mi někdo po anténě posílá nějaký rozdíl napětí, či proudů, a já mám svoje přístroje rád. :BB:[/quote]

No, takhle po ránu se mi nechce přemýšlet, co tím chtěl básník říci, ale ty machinace se zeměmi mi nějak smrdí. Matně si pamatuju, jak tady chtěl někdo odpojovat ochranný vodič ve zdroji PC :(( :-k .....[/quote]Jo bylo to tu! :OO Pokud střední vodič odpojíš, tak vše funguje OK do doby, než např. vytáhneš anténu ze zásuvky. :OO
Xanad (38)|7.10.2004 09:04
No to asi nepůjde obraz na TV. Ne ale vážně tutok variantu jsem nezkoušel, co tedy může nastat
Miuvek (858)|7.10.2004 09:15
[quote=Xanad]No to asi nepůjde obraz na TV. Ne ale vážně tutok variantu jsem nezkoušel, co tedy může nastat[/quote]

Tak to ani nezkoušej!!!

A nebo dělej s PC v gumovejch rukavicích :-E
Miuvek (858)|7.10.2004 09:21
[quote=mirekv][quote=Miuvek][quote=Xanad]No, já získával informace na grafice.cz. Takže moje první nouzové rozhodnutí bylo oddělit zemák u zástrčky PC, vzhledemk tomu, že mám zásuvky tažené 2 žilami, tak mám zemnění děláno přes nulák a nemělo by to vadit.
( No jde o to jestli ten elektrikář co mě o tom ujišťoval nemá papíry na hlavu )
No měl jsem pokoj, ale jinak mě to nedalo spát a na zemnění kabelu antény jsem přišmodrchal kondík, v podstatě rozdělíš na kabelu země a spojíš je kondíkem asi 100n, prostě vysokofrekvenčním.
No včera jsem kompíku přidělal země, no a je to v poho, akorát místo 2 podelnejch hnusnej vošklivejch bílejch pruhů na všech programech a to ještě při vypnutým PC mi teď už jen při zapnutým PC běhá hafo tenkejch pruhů a jenom na ČT 1 a jsou už příčný, takto vypadá, že tam prší-už se těším až budou dávat něco ze sahary.
No a tady jsem skončil, další cesta bude asi oodělovací transormátor, a nebo galvanický oddělovač, každopádně kondík tam nechám páč mi někdo po anténě posílá nějaký rozdíl napětí, či proudů, a já mám svoje přístroje rád. :BB:[/quote]

No, takhle po ránu se mi nechce přemýšlet, co tím chtěl básník říci, ale ty machinace se zeměmi mi nějak smrdí. Matně si pamatuju, jak tady chtěl někdo odpojovat ochranný vodič ve zdroji PC :(( :-k .....[/quote]Jo bylo to tu! :OO Pokud střední vodič odpojíš, tak vše funguje OK do doby, než např. vytáhneš anténu ze zásuvky. :OO[/quote]
Tím středním vodičem myslíš ochranný vodič? A to jako, že by po jeho odpojení jeho funkci suplovalo zemnění kabelovky :-? 9-)
Takovou srandu bych si nedělal, nebo se toho nápadu nějaký domácí umělec chytne. :-E :-E
Anonymous (825)|7.10.2004 09:34
Možná jsem to blbě pochopil, ale ty jsi odpojil ze zásuvky ochranný vodič??? To je sice hezké, že máš ochranu nulováním, ale tvoje PC to neví a celá case (zdroj) je zeměna na střední vodič, v tvém případě zeměna nikam. Jestli si to fakt zdělal, tak patříš pověsit za kule do průvanu. Jestli jsi to neudělal, tak se omlouvám, asi jsem to špatně pochopil.
Miuvek (858)|7.10.2004 09:40
Voloda: Bohužel i takové případy chodí mezi námi. 9-) :OO :((
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 15:20
Žije ještě Xanad ? :-D , nebo je už z něj "škvarek" ?
mirekv (7169)|7.10.2004 15:53
[quote=Miuvek]Voloda: Bohužel i takové případy chodí mezi námi. 9-) :OO :(([/quote]To je tak, když se někdo s**e do elektriky. Když si zaviruješ PC, stačí format:c, či něco podobného, ale kolem PC se potlouká více lidí, včetně dětí a to může mít nedozírné následky. :OO
Xanad (38)|7.10.2004 16:14
Ó najednou se Vás ozvalo, :-G :-(( když potřebuje jeden poradit, tak se ozve akorát Pitomec a pár jedinců, a ti poradí a vysvětlí, ale z Vás mi nikdo zatím nic neporadil, \/ to já taky umím křičet, že jsou všichni debilové, ale jde o to taky říct proč, hele a video mám taky s plechovou skříní, a je jenom na dvojvidlici, tak a teď raďte, a vysvětlujte??? :-)-

Mě bylo jasný, že to nebyl nejlepší nápad, ale na grafice je asi víc ochotných lidí, a navíc jsem to měl i schválené elektrikářem, jak jsem už říkal předtím, ale nikdo mi zatím kromě Pitomce nic lepšího neporadil :-?
mirekv (7169)|7.10.2004 16:44
[quote=Xanad]Ó najednou se Vás ozvalo, :-G :-(( když potřebuje jeden poradit, tak se ozve akorát Pitomec a pár jedinců, a ti poradí a vysvětlí, ale z Vás mi nikdo zatím nic neporadil, \/ to já taky umím křičet, že jsou všichni debilové, ale jde o to taky říct proč, hele a video mám taky s plechovou skříní, a je jenom na dvojvidlici, tak a teď raďte, a vysvětlujte??? :-)-

Mě bylo jasný, že to nebyl nejlepší nápad, ale na grafice je asi víc ochotných lidí, a navíc jsem to měl i schválené elektrikářem, jak jsem už říkal předtím, ale nikdo mi zatím kromě Pitomce nic lepšího neporadil :-?[/quote]Co se rozčiluješ? Jakto, že ti nikdo neporadil? ODDÉLOVAČ. A ty by ses hrabal v elektrice! :OO :OO :OO :OO :OO
Pitomec (10211)|7.10.2004 17:01
Ten odpojenej zemnící vodič poradil Xanadovi nějakej kokot na grafice a protože se už víckrát neozval (ten kokot), tak lze usuzovat, že po stejném experimentu u sebe doma asi neměl tolik štěstí... :-(((
Xanad (38)|7.10.2004 17:04
No jeje a kdo mě to poradila ha 9-) , a navíc já se nerozčilovala já konstatovala fakta, navíc jsem upozorňovala, že to bylo nouzové řešení, ale že zem je zpátky kde má být, a že jsem tam dal kondík,
A navíc jsem člověk hloubavý, takže si velice rád nechám poradit.
To víš oddělovač je krásná věc, ale jsou to přeci jen 3 kilka, tak hledám levnější alternatívu
Xanad (38)|7.10.2004 17:29
Jé konečně se mě někdo zastal uf. :-I No, ale já se tady taky ptal jestli ten elektrikář co jsem se ho na to ptal, neměl taky náhodou papíry na hlavu.

Jó já jsem jen vyučenej zámečník se strojárnou, a s elektrikou si rozumím, když akorát potřebuju nahodit jistič, a to se mně nestalo, nebo když vyměňuju zásuvku atd.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 19:47
Jenom tak ze zvědavosti: kolik máš pro bytovou jednotku jističů ? Kolik světelných a kolik zásuvkových. Na kolik ampér jsou ?
Zásuvkové musí být min. 10A.
Pitomec (10211)|7.10.2004 20:20
Ne náhodou 16A, když i zásuvka je stavěná na tuto hodnotu? :-)
Xanad (38)|7.10.2004 20:21
No jsem v garzonce, tak že keramický pojistky tady mám 3, 2 zásuvkový ( jedna je jádro a kuchyň16A, a druhá je cimra 10A), no a ta jedna je na světla.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 20:39
Ne náhodou 16A,
Sorry.
Zásuvkový obvod 16A
Světelný obvod 10A
Pitomec (10211)|7.10.2004 20:41
Já sorry - psals min. 10A, a to "min." mně nějak uniklo. :-)
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 20:44
a druhá je cimra 10A),
A ta druhá cimra má pro zásuvky opravdu pouze 10A ??!! To odporuje normě. A to dost zásadním způsobem.
Těch 16A je povolené minimum.
Xanad (38)|7.10.2004 20:46
Nene je to jak píšu 16A mám na jádro, a to jsem to musel dát já jinak je vše v 10A, to víte panelák z roku 54 nebo tak něco :-?
Pitomec (10211)|7.10.2004 20:49
[quote=Ivo Mašek]a druhá je cimra 10A),
A ta druhá cimra má pro zásuvky opravdu pouze 10A ??!! To odporuje normě. A to dost zásadním způsobem.
Těch 16A je povolené minimum.[/quote]
Teď tady koukám na zásuvku a je na ni napsáno 10-16A. Takže těch 16A asi bude maximum. Je to fakt hrozný, že má člověk (tím myslím sebe) §8 vyhl. 50/78Sb. a neví takový základní ptákoviny 9-)
mirekv (7169)|7.10.2004 20:49
No vy teda máte starosti! :-D
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 20:55
Teď tady koukám na zásuvku a je na ni napsáno 10-16A. Takže těch 16A asi bude maximum. Je to fakt hrozný, že má člověk (tím myslím sebe) §8 vyhl. 50/78Sb. a neví takový základní ptákoviny
No, já dělám zkoušky každé 3 roky. Teď už se jede podle EU norem a je to dost drsný. Paneláky ze starší výstavby absolutně nevyhovují. Dnes pro každou bytovou jednotku musí být proudový, nebo napěťový odpojovač (i pitomá žehlička ho dovede shodit :-D ). Zásuvky musí být minimálně na 16 Amperech, a ochrane nulováním je už nepřípustná. A spousta dalších ptákovin.
Xanad (38)|7.10.2004 20:56
No viď, třeba jak orušit bezpečně TV a tak :-D
Miuvek (858)|7.10.2004 20:59
[quote=Xanad]Ó najednou se Vás ozvalo, :-G :-(( když potřebuje jeden poradit, tak se ozve akorát Pitomec a pár jedinců, a ti poradí a vysvětlí, ale z Vás mi nikdo zatím nic neporadil, \/ to já taky umím křičet, že jsou všichni debilové, ale jde o to taky říct proč, hele a video mám taky s plechovou skříní, a je jenom na dvojvidlici, tak a teď raďte, a vysvětlujte??? :-)-

Mě bylo jasný, že to nebyl nejlepší nápad, ale na grafice je asi víc ochotných lidí, a navíc jsem to měl i schválené elektrikářem, jak jsem už říkal předtím, ale nikdo mi zatím kromě Pitomce nic lepšího neporadil :-?[/quote]

Tak se zas tak nerozčiluj a hlavně se nediv, že někdo trochu znalý elektrotechniky se ježí při představě odpojování ochranného vodiče a reaguje jako bejk na červenej hadr. :-R

P.S. To, že VCR má plechovej dekl a přesto má dvoužilovou šňůru: Je to spotřebič II. třídy a jak si výrobce dvojitou izolaci zajistil, je jeho věc. Ten kovovej dekl není zas tak směrodatný, důležité je celkové konstrukční provedení - musí vyhovovat dané normě. Bez ohledu na to, jaký má dekl.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 21:01
Xanad, těch 10A je málo. Na dnešní výrobky zoufale málo. Těch "maličkostí" je několi a když se sečtou, je průser. A to nemluvím o hliníkovém vedení, kterým je to určitě taženo (dům z 50 tých let).
Nejdříve je potřeba si dát dohromady síť 230V, alespoň do stavu norem z roku 1990.
Xanad (38)|7.10.2004 21:14
No a to nejsou jenom 50, ale až 80 léta naši mají jedinný jistič 16 a jen na kuchyňské jádro. Já se nějaký čas prodával elektro takže vím, co to je třeba připojit pračku mikrovlnu a jinný spotřebič na takovýto jistič, ale na tom 10 A jističi tam, běží monitor, TV, PC, video a úsporka.

Jo a ještě radiobudík, soustava repro Genius home theatr, Tak nevím, ale mám to pronajatý a předělávat elektriku se mi nechce.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 21:15
Ten kovovej dekl není zas tak směrodatný, důležité je celkové konstrukční provedení
Uzemněná kostra. Při průrazu musí "pojistka" prasknout do 0,3 vteřin a "jistič" vypnout do 5 vteřin. Proto podle norem je pojistka nadřazena jističi. Atd, atd. Nezáživný ptákoviny, že.
Xanad (38)|7.10.2004 21:19
No asi jo, ale zvládnul jsem i svářečák na elektriku, tak se i v tomto směru rád poučím :-)
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 21:24
na tom 10 A jističi tam, běží monitor, TV, PC, video a úsporka...soustava repro Genius home theatr,
Absolutně nevyhovující. Věřím tomu, že když zapneš všechno, tak jistič vyletí.
...a tam je "prapůvod" celého tvého rušení. A myslím, že problém (tedy proč tomu je) je vyřešen. :-)
Miuvek (858)|7.10.2004 21:26
[quote=Ivo Mašek]Ten kovovej dekl není zas tak směrodatný, důležité je celkové konstrukční provedení
Uzemněná kostra. Při průrazu musí "pojistka" prasknout do 0,3 vteřin a "jistič" vypnout do 5 vteřin. Proto podle norem je pojistka nadřazena jističi. Atd, atd. Nezáživný ptákoviny, že.[/quote]

To jsem ne zcela pochopil... cos tím chtěl říci. Ty časy u pojistek jasně, ale jak to souvisí s tím VCR, kde ten plechový kryt opravdu není připojený na ochranný vodič?
chtěl jsem jen Xanadovi vysvětlit, že kovový kryt přístroje striktně neznamená jeho zařazení do I. bezp. třídy
Viděl jsem i konvektory (přímotopy) Ecoflex, které ač plechové a uvnitř topné těleso, byly v II. třídě (bez ochranného vodiče)
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 21:32
kde ten plechový kryt opravdu není připojený na ochranný vodič?
Opravdu není "ukostřen" ? Chceš tím říci, že když živá část prorazí na plech, tak dostaneš šlehu? Mě se to nezdá.
Miuvek (858)|7.10.2004 21:39
[quote=Ivo Mašek]kde ten plechový kryt opravdu není připojený na ochranný vodič?
Opravdu není "ukostřen" ? Chceš tím říci, že když živá část prorazí na plech, tak dostaneš šlehu? Mě se to nezdá.[/quote]

A jak by mohl být ukostřený, když mají videa dvoužilové síťové šňůry? Zkus si rozebrat video. Zbytek šasi je stejně z plastu a zdroj navíc tvoří uzavřená jednotka, u které lze splnit požadavky na dvojitou izolaci
Chtěl jsem jen xanadovi vysvětlit, že i přístroj s kovovým povrchem může mít dvojitou izolaci (II. třída)
Třeba ruční vrtačky. Zadní část s motorem je plastová. Přední část (převodovka+sklíčidlo) je sice kovová, ale jelikož mezi motorem a převodovkou je na hřídeli spojka z izolantu, je vrtačka ve II. třídě.
Xanad (38)|7.10.2004 21:48
No a nic se neděje, já si matně vybavuji, že práce v našem případě příkon se rovná napětí kráte proud, no tak, když sečtu příkony všech věcí co běží tzn. monitor + TV asi 300W, zdroj na PC mám 300W, no jestli homka mají 300W + video, 20W úsporka, tak jsem někde okolo kilowaty, když to vidělím 220, tak se dostanu někde okolo 5A.
Aspoň takhle nějak nás to učilli na svářečáku, a v podstatě i podle tohoto jsem sháněl altík na Š110 ze Š120, aby mi utáh rádio, halogeny ventilátor stěrače, a jiné bláznoviny co mám v autě a já nedojel 20km a nenastartoval.
MOžná se mýlím, ale jak říkám rád se poučím
Xanad (38)|7.10.2004 21:54
No jestli to dobře chápu, tak PC patří do I třídy, v podstatě kůli kovovému obalu na zdroji, který je natvrdo přišroubován na plechovou skřín, kdežto video má zdroj odizolovaný od skříně a je to v pořádku_?
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 21:55
když mají videa dvoužilové síťové šňůry?
To je v pořádku. Představ si zásuvku. Na levé straně máš fázi (L1) a na druhé straně je ochranný vodič, který je spojen s kolíkem. Proto zásuvka a zástrčka jsou konstruovány tak, aby první do sebe zapadl kolík. A právě ten ochranný vodič je propojen s tím plechem. Proto dvoužilová šňůra, která pro tento druh přístrojů stačí. Jakmile se při průrazu fáze na plech "setká" s ochranným vodičem, vyletí jištění.
Miuvek (858)|7.10.2004 22:02
[quote=Ivo Mašek]když mají videa dvoužilové síťové šňůry?
To je v pořádku. Představ si zásuvku. Na levé straně máš fázi (L1) a na druhé straně je ochranný vodič, který je spojen s kolíkem. Proto zásuvka a zástrčka jsou konstruovány tak, aby první do sebe zapadl kolík. A právě ten ochranný vodič je propojen s tím plechem. Proto dvoužilová šňůra, která pro tento druh přístrojů stačí. Jakmile se při průrazu fáze na plech "setká" s ochranným vodičem, vyletí jištění.[/quote]

Ano, to jasné. Ale právě třeba to video ten plechový kryt nemá připojený nikam, protože mezi ním a živými částmi se síťovým napětím je dvojitá izolace vyhovující přístrojům II. třídy

U takových přístrojů jako je VCR, TV, Hi-Fi by připojení ochranného vodiče znamenalo velké problémy se zemními smyčkami.
Tyto problémy jsou u TV karet, protože TV rozvody jsou zemněné, PC je zemněné a zemní smyčka je na světě. Toto u výše uvedených přístrojů, které nemají ochranný vodič nehrozí.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2004 22:05
Miuvek: tááák, teď si rozumíme. :-)