Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

rozlišení pro digitalizaci VHS kazet

tom654 (2)|22.1.2007 21:55
Chtěl jsem se zeptat jaké mám nastavit rozlišení pro digitalizaci VHS kazet přes AV-DV převodníky videokamery.Standardně mi nabízí PAL 720x576 ale mám stím pak problémy,video se mi "třese" apod.Rozlišení horizontální VHS je 240 řádků,což dává 480 prokládaně a v poměru obrazu 4:3 mi vychází 640x480-počítám správně?? Zkoušel jsem video v tomto rozlišení a opravdu mi zmizely"třesy"...Akorát jsem tady nikde o takovémto rozlišení nečetl.Budu digitalizovat dost kazet,tak bych to všechno chtěl mít pořádně,může někdo poradit?
Whitejoker (616)|22.1.2007 22:11
Jestli děláš klasické dývko, tak to má předepsané formáty (720*576, 704*576, 352*288 a ještě nějaké odvozeniny). Třese se to kde?
Může jít o prokládání (na TV nevadí), nebo špatně nastavené půlsnímky.
Jestli bastlíš něco na prohlížení jen v počítači, tam může být rozlišení, jaké ti vyhovuje - i těch 640*480. V tomto případě musí být video progresívní (neprokládané, deinterlaced) - a při správně provedené deinterlaci by měly zmizet v kompu zubatice při rychlých pohybech.
Zkus ten problém popsat přesněji, takhle se bavíme o tom, co by bylo, kdyby bylo.
tom654 (2)|23.1.2007 07:49
no,chci udělat z VHS záznamu xvid nebo divx,který bych mohl přehrávat na stolním dvd přehrávači,což se mi u filmů celkem daří,ale u dokumentů a sportovních přenosů mi nepracuje správně např. rychlé přetáčení,při zastavení obrazu a případném zpomalení se mi obraz právě "třese"(u filmů mi to nedělá). Někde jsem si přečetl,že to může být tím prokládáním,ale když to přehrávám na TV,tak byto mělo být vše ok ne?Taky prý filmy v tv pouštějí z celých snímků a zrychlují na 25 fps,proto si snad vysvětluji,že jejich převod je vcelku ok...dokumenty budou asi přehrávány jinak?Při bastlení s tímhle jsem právě nakonec došel k těm 640x480,kde mám dokumenty v pořádku,ale zase si říkám,že to není žádný standardní formát?Mělo by mi to přece běžet i při 720x576,ne?Možná jsou špatně nastavené půlsímky,ale jak je nastavit správně?Teprve s tím začínám,tak moc zkušeností nemám..
Whitejoker (616)|23.1.2007 10:03
Pokud to máš jako DivX/Xvid a chceš to přehrávat na stolním playeru a telce, tak je skoro úplně jedno, jestli máš nějaké standardní rozlišení nebo ne. Jestli ti to na tvém playeru funguje, tak není co řešit. Jenom jestli je to skutečně 25 fps a není to bastlené z nějakého NTSC formátu.
Pak by to mohlo, když to nebude korektně udělané, třeba škubat a podobně. Bohužel se s podobnými prasárnami setkáváme i v televizi.
Pitomec (10211)|23.1.2007 10:40
[quote=tom654]Chtěl jsem se zeptat jaké mám nastavit rozlišení pro digitalizaci VHS kazet přes AV-DV převodníky videokamery.Standardně mi nabízí PAL 720x576 ale mám stím pak problémy,video se mi "třese" apod.Rozlišení horizontální VHS je 240 řádků,což dává 480 prokládaně a v poměru obrazu 4:3 mi vychází 640x480-počítám správně?? Zkoušel jsem video v tomto rozlišení a opravdu mi zmizely"třesy"...Akorát jsem tady nikde o takovémto rozlišení nečetl.Budu digitalizovat dost kazet,tak bych to všechno chtěl mít pořádně,může někdo poradit?[/quote]
Šmankote - rozlišení VHS je pouze horizontální a udává počet jasových bodů/řádek (řádků je samozřejmě 625 v PALu). V okamžiku digitalizace ti ale žádný A/D převodník není schopen toto horizontální rozlišení určit. Takže samozřejmě použij 720x576 (DV formát) a pak šup Canopus ProCoderem 2 do DVD (na nějaký XShity a DivXy rovnou zapomeň - dneska je rok 2007 a ne 1997 8-) ).