Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

skener na digitalizaci negativu

strelec (39)|20.1.2007 16:55
Zdravím všechny,
mám žádost o radu, která zas tak úplně nesouvisí s tématem tohoto fora, ale zda se, že jsou tady lidi kteří se vyznají v lecčems.
Už nevím roupama co dělat, tak jsem si usmyslel, že by bylo dobré převést do digitální podoby svoje zásoby osobně významných negativů a diapozitivů. V nabídce řady výrobců je řada skenerů o kterých výrobce nebo prodejce tvrdí, že jsou vhodné i k tomuto účelu. Ale nějakou solidní recenzi nebo porovnání jsem z poslední doby nikde nenašel. Máte někdo nějaké zkušenosti?

Strelec
mirekv (7169)|20.1.2007 17:19
strelec
No to by se mi taky šiklo, mám stovky filmů 6x6 a skener neseženeš (na zapůjčení za úplatu). Měl jsem půjčený na kinofilmy a můžu říct, že to byla šílená piplačka, to Ti teda nezávidím!
Bask (53)|20.1.2007 18:02
Odo mna ziadne porovnanie necakaj, ale je pravdou, ze som si pod stromcekom nasiel svoj prvy skener v zivote. Canon LIDE 600F. Je k nemu taky pomerne nesikovny nadstavec na skenovanie filmov (negativnych aj pozitivnych) ktory je aktivny a datovym kablom sa pripaja k telesu skenera. Skenovanie jedneho policka filmu trva asi 10 minut! Soft sam rozozna jednotlive policka a vypluje mi uz hotovu snimku (z negativu spravi hned pozitiv). Skusal som skenovat svoje stare filmy. Ide to pomerne jednoducho. Farby, kontrast, jas a ine veci doladujem vo photoshope. Tam odstranim aj daky ten skrabanec. Soft k tomu aj pridali, ale ja som zvyknuty na photoshop. Rozlisenie toho skenera je az 9600x4800 (z casti asi interpolovane), ale to je naozaj prehnane a brutalne. Take rozlisenie je fakt sprostost. Staci stvrtinove. Kvalita skenu je asi dobra. Vravim asi, lebo fotky su dost neostre. Davam ale vinu kvalite filmov. Vzdy som kupoval len tie lacnejsie. Skrabanec na filme sa vykreslil ostro. Mne tie naskenovane filmy pripadaju ako fotky spravene dakym lacnym digitalnym fotakom. Celkovy dojem, je to prijatelne, respektive cakal som, ze to bude horsie.
mirekv (7169)|20.1.2007 18:21
Bask
Přesně tak! Zapomenutý chlup se vykreslí ostře! Neostrost způsobuje mizerný foťák.
JohnC (35)|20.1.2007 19:46
Skoušel jsem nahradit muj starý Umax 3400 novým typem a po vyskoušení několika novými skenery HP a Canon jsem zustal při starém.Skenuji hlavně staré fotografie a kvalita snímku je mnohem lepší než u nových typu.Ipři velkém zvětšení jsou lépe vidět detaily a není tam tolik šumu.
Whitejoker (616)|21.1.2007 11:24
Já mám Be@rPaw 2400 TA a nastavení barevných korekcí v ovládacím programu je dost brutální - jsou tam totiž přednastavení 3 značky filmů a podle toho si to nastavuje korekce. Bez ohledu, že značek je mnohem víc a i každé emulzní číslo má trošku jiné parametry. A pak jeden snímek několik desítek minut a ještě se s tím stolicovat ve Photoshopu ... :((
To už radši fakt připlatit a půjčit si za úpklatek filmový skener ...
Sice mám negativů několik kufrů v garáži, ale použitelných jich bude stejně tak 1 %. Takže vytřídit předem a pak skenovat.
Je ale fakt že na nějaké rodinné fotky bez velkých nároků na barevné podání by tyhle levnější skenery mohly stačit.
x-ray (48)|25.1.2007 20:27
Ahoj. Stál jsem před stejným problémem a nakonec jsem pořídil Canon CanoScan 8600F.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41782

Nemám ho moc dlouho, ale první "očuchání" proběhlo dobře. Překvapil mě kvalitou skenu negativu. I v základním nastavení je poměrně kvalitní.Funguje i na diapozitivy, svitkové filmy a má dávkový sken.Takže zapnu, nastavím, odejdu, za tři hodinky se vrátim a mám dvanáct *.tiff fotek v maximální kvalitě bez škrábanců.FARE opravdu funguje...
Tak to jen tak :-) .
strelec (39)|27.1.2007 16:00
O tom CanoScanu 8600F také uvažuji. Cena tedy není úplně ideální, ale pokud by skeny negativů a diapozitivů byly hodně kvalitní tek bych tu cenu nějak skousnul.
Díky za informaci.

strelec