Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přehrávání DV

Terka (274)|20.9.2004 16:20
Poté co jsem si pořídila DVD vypalovačku jsem došla k názoru že pravděpodobně budu nechávat video pouze v tomto formátu a nekódovat ho do jiného. Mám nainstalován ffdshow. Ráda bych přehrávala s 50fps.
Jaký přehrávač a jaký deinterlacer doporučujete? Občas to potřebuju zpomalit, nebo přehrávat pomalu po snímcích tam+zpět. Mám 1.7 Celera.
Anonymous (825)|21.9.2004 14:50
1) DV DX9 a DV decoder od microsoftu a jde to 50fps
2) DVD Ligos 3.5, jak sem už tady několikrát psal. (50fps)

DV není to samé jako DVD.
Terka (274)|22.9.2004 12:45
jasne, jde mi o to jak to prehravat na monitoru s 50fps jaky prehravac je vhodny (mala zatez CPU) jaky deinterlace filtr...
diky. PS:Co je to DX9?
clee (6592)|22.9.2004 12:52
ffdshow, nainstalovat avisynth a pres fieldshift...

dx9 je directx9
Anonymous (825)|22.9.2004 12:53
Přehrávač třeba WMP 6.4.
DX9 = Direct filtry

ffdshow vypnout nebo vymazat z PC.
Terka (274)|23.9.2004 12:37
S avisynthem jsem uz trochu 9-) delala. Vim ze do ffdshow jdou nandat nejake filtry z jinych programu. Ten fieldshift je z nej? Ffdshow mi umoznuje deinterlace napr Tomsmocomp atd. (nepamatuju si to mam komp doma). Ktery filtr je podle Vas vhodny. A jaky prehravac? :-(( dik.
Anonymous (825)|23.9.2004 13:43
Kurvadrát, žádnej avisynth ani ffdshow, s DX9 už to leze v 50fps u DV ...
Terka (274)|23.9.2004 15:37
no promin :-? , chape mi to asi trosku pomaleji
clee (6592)|23.9.2004 16:23
hele, tak tedka nevim, jde tu o DV nebo DVD??????????? v subjectu je DV, v prvnim prispevku zase mluvis o DVD vypalovacce????? tak jak je to? :-? :-)
kirk (476)|23.9.2004 23:51
Terka: DVD video je sice také formát digitálního videa, ale jedná se o něco trošku jiného než je formát DV \/

Bullback: Mohl by sis odpustit v debatě s osobou něžného pohlaví výrazy jako jsou "[color=red]kurvadrát[/color]"?! :((
StD (8612)|24.9.2004 02:46
Kirk & Bullback: Publikum se výborně baví, ale jak je to s tím přehráváním. Já chudák tam mám na totéž CineMaster2000 a ten mi podobné pras*činky neumožňuje. Tudíž se připojuji k Terce coby Tazatel
Hawkey_tvf (434)|24.9.2004 06:56
Kirk, myslis si, ze girls si nevychutnaju take vyrazivo?
Odpocul si niekedy (naaahodou) dialog stada kvalitne rozjetych bab?
O vela si prisiel, len tolko k tomu :-).
ViKinG (793)|24.9.2004 10:27
clee: není problém přece na DVD medium vypálit i DV... sice se ho tam moc nevejde a nic kromě PC to nepřechroupe ale jde to.
Přesto si myslím, že v současné době je ideál: DV na kazetě, DVD-Video(MPEG2) na DVD mediu... přehrávačů fůra, žádný problém a kvalitu oko stěží rozezná.
kirk: Terka je nick, to že končí slovesa na a nemusí nic znamenat, navíc na netu už určitě četla horší výrazivo (Terka, pokud si skutečně ona, nic ve zlym :-) )...???
Anonymous (825)|24.9.2004 12:14
StD: Cinemaster 2000 hoď rychle do koše, nepřehraje ani 50% DVD správně, jde o zastaralou technologii, stejně jako ATI či podobní starci.

DVD jako takové v 50fps nepřehrává žádný přehrávač.

MPEG: (i mpeg-2, dokonce i HL), stačí nainstalovat kodek od Ligose, ale ver.3.5, 4. mě nefunguje, v registru se nachází složka LIGOS, je zde klíč s názvem "deinterlace", hodnotu nastavíme na 1, na kartě decoderu zatrhneme "overlay mixer", když ho nezatrhneme tak se video přehrává v opačném pořadí půlsnímků. Stačí ???

DV: S novými DirectX se přepisují něktré decodery (kodeky) od Microsoftu (jen od Microsoftu že, to je snad jasné že né od Sony ...) a tato verze přehrává už 50fps, pole musí být druhý (spodní jako první) - přehodit to nejde (alespoň jsem tuto volbu nikde nenašel.)

Přehrávač: Terka napiš jakej máš nejraději a povím Ti jesli je OK :-E

kirk: "kurvadrát" je velmi slušný výrok, někdo používá Ježiši Kriste, a věřícím se to zdá jako velká urážka ..., tobych si musel odpustit uplně všechno, snad i části obsahu protože veš všem se dá nalezt něco sprostého ...
StD (8612)|24.9.2004 19:24
Bullback: Kterých 50 %? Tvých? U mne funguje na 100 %. Ovšem jsem LowEnd User, takže podle Tebe asi "košový", nebo košer?
vlada (3470)|27.9.2004 12:09
[quote]DVD jako takové v 50fps nepřehrává žádný přehrávač.
[/quote]
Nechápu 9-) Proč by ne, pokud tam dam nějaký filtr, který umí 50 fps (Ligos, DScaler 5, FFDShow), tak proč ne. MPC tušim taky umí dvojitej BOB, takže výstup je 50 fps. DX9 má jenom tu výhodu, že ve spojení s DV kodekem od MS, dokáže donutit k HW deinterlace grafickou kartu. Otázkou je, co ta s tim udělá. Tipnul bych si, že nic jinýho než dvojitej BOB.
Proč to jindy nejde nechápu, snad Mike by věděl.
Terka> Takže pro přehrávání DVD doporučuju Media Player Classic (MPC) nebo filtry Ligos, DScaler 5, Intervideo, případně ty z MPC. Jako přehrávač potom již zmiňovaný MPC, ViPlay nebo MV2Player.
Vláďa
Anonymous (825)|27.9.2004 13:02
[quote=vlada][quote]DVD jako takové v 50fps nepřehrává žádný přehrávač.
[/quote]
Nechápu 9-) Proč by ne, pokud tam dam nějaký filtr, který umí 50 fps [/quote]

Pokuď ho tam dáš a nežere to tolik CPU že to neutáhne ani 2litr. Dvojitej BOB, a co chceš víc, spousty filtrů mají nějaké zarážky, to svědčí o sparchantělosti ..., když problikávají dvě pole je to to nejčistější co může být, akorát se mírně chvěje v 25Hz.
vlada (3470)|27.9.2004 13:18
Dvojitej BOB nemam rád, protože prasí statickej obraz. Ztrácíš potom polovinu vertikálního rozlišení. Už jsem to tu kdysi dávno psal: Představ si čistě teoreticky, že máš video, kde je 576 vodorovnych pruhů (černý a bílý). Pošli to přes BOB a dostaneš střídavě černou a bílou plochu. Ve výsledku takovej šedivej poblikávající obraz. Tohle se stane se všemi detaily při použití dvojitýho BOBu. Proto ho nemam rád.
Vláďa
Anonymous (825)|27.9.2004 13:22
[quote=vlada]Dvojitej BOB nemam rád, protože prasí statickej obraz. Ztrácíš potom polovinu vertikálního rozlišení. Už jsem to tu kdysi dávno psal: Představ si čistě teoreticky, že máš video, kde je 576 vodorovnych pruhů (černý a bílý). Pošli to přes BOB a dostaneš střídavě černou a bílou plochu. Ve výsledku takovej šedivej poblikávající obraz. Tohle se stane se všemi detaily při použití dvojitýho BOBu. Proto ho nemam rád.
Vláďa[/quote]

No ale na to je potom "jednoduchý" BOB :-) 25fps, že ...
mirekv (7169)|27.9.2004 13:23
[quote=vlada]Dvojitej BOB nemam rád, protože prasí statickej obraz. Ztrácíš potom polovinu vertikálního rozlišení. Už jsem to tu kdysi dávno psal: Představ si čistě teoreticky, že máš video, kde je 576 vodorovnych pruhů (černý a bílý). Pošli to přes BOB a dostaneš střídavě černou a bílou plochu. Ve výsledku takovej šedivej poblikávající obraz. Tohle se stane se všemi detaily při použití dvojitýho BOBu. Proto ho nemam rád.
Vláďa[/quote]
No a ty myslíš, že SW přehrávače to dělají jinak? Koukat se na prokládané video na PC je blbost!
vlada (3470)|27.9.2004 13:37
mirekv> Vždyť tady se celou dobu mluví o SW přehrávačích. Kromě FFDShow, AviSynthu a DScaleru nikdo jinou deinterlace nedělá. Pouze tyhle programy umějí něco trochu sofistikovanějšího. Prot mně to vadí, jak to komerční přehrávače dělají. Prostě aby to nevypadalo úplně hrozně a dál to neřeší.
Bullback> Jednoduchej BOB už je úplná tragedie. Ten zahodí jak plynulost tak rozlišení. Místo možných 576px@50Hz dostanu 288px@25Hz. Děkuji nechci.
Anonymous (825)|27.9.2004 13:45
[quote=vlada]Ten zahodí jak plynulost tak rozlišení. Místo možných 576px@50Hz dostanu 288px@25Hz. Děkuji nechci.[/quote]

Já taky ne.
Terka (274)|29.9.2004 12:47
2 clee, kirk etc.: Rozdil mezi DV a mpg2(DVD) chapu \/ . Jen proste ukladam data na DVD misto na pasku. Protoze se jedna predevsim o sport, chci to prehravat 50fps. Pouzivam ffdshow a vetsinou bsplayer. Zajimalo me, jaky deinterlace filtr pouzit, aby to nerozmazavalo a bylo co nejlip koukatelny. Casto to prohlizim snimek po snimku. Diky
Anonymous (825)|29.9.2004 13:00
Snímek po snímku v MPEG-2 ???? Tak to jóóóó, tak to na přehrávač zapomeň, zkus nějakej editor ...

Jinak DV ... jak sem psal ...
clee (6592)|29.9.2004 13:40
ja bych si stah posledni ffdshow a pres prsknul tam dScalerovskej TomsMoComp filtr
Anonymous (825)|30.9.2004 12:19
Já přehrávám na BSplayeru DV krásně v 50fps a nepotřebuju k tomu nic :-)- :-)- :-)-
vlada (3470)|10.10.2004 17:48
Terka> Pokud si chceš prohlížet video snímek po snímku, doporučil bych Ti požít VDM a filtr DeinterlaceMAP. Ale dostaneš jenom 25 fps. Chtělo by to jít přes Avisynth, separatefields a filtr SmoothDeiterlace ve VDM, potom dostaneš 50 fps. Nebo filtr DgBob rovnou v Avisynthu. Pro běžný přehrávání by to chtělo nějak dostat na výstup 50 fps. U sportu je důležitější rychlost než statický rozlišení. Poslední verze FFDShow by už měly korektně dekódovat MPEG-1/2, ale zatim jsem ještě nezjistil, jak donutit přehrávače, aby používaly FFDShow jako dekoder pro DVD. Co se potom týká nastavení deinterlace v FFDShow, zkusil bych DScaler plugin Greedy2frame, ten má 50 fps výstup.
Zkus kouknout na moje stránky - jech.webz.cz na návody.
Vláďa
Terka (274)|14.4.2005 14:18
2 vlada Jak tam ten Greedy2frame nandám? Sehnala jsem ho v dscaleru4, ale nemá správné pojmenování FLT_Greedy2Frame.dll jak to chce ffdshow ale DI_Greedy2Frame.dll. Tak jsem ho přejmenovala a vypadá to že nechodí. Rozhodně nedělá 50fps. U dscaleru 5 v instalaci není a na netu jsem ho nenašla. :(( :(( :((
vlada (3470)|14.4.2005 16:59
Název DI_Greedy2Frame.dll je v pořádku. FFDShow se při instalaci ptá na adresář s DScalerem, je nutný ukázat mu, kde je DScaler 4 a potom si už ty filtry sám natáhne. Jinak můžeš zkusit použít filtr framedoubler, kterej je přímo v FFDShow. Další dobrej deinterlacer do 50 fps je DgBob, ale ten je dost náročnej na procesor. Do FFDShow se dá taky vložit skript Avisynthu, je plno možností.
Každopádně základem je při instalaci ukázat FFDShow adresář s DScalerem 4 (ne 5, ten nemá ty pluginy) a potom to nehledat pod filtrama jako DScaler , ale normálně v menu deinterlace. Teď jsem to znova prověřoval že to funguje s verzí 2005-04-06.
Vláďa
Terka (274)|15.4.2005 13:54
zkousela jsem hicon32 a resim zda to nechat prokladane a deint pri prehravani nebo pouzivat hicon32, kterej prokladani odstrani skoro dokonale. Jen je soubor vyrazne vetsi a odstraneni prokladani probiha rychlosti cca 1/20 fps/s. Realtime 50fps filtry jsou dost narocny na procesor a neudelaji to tak pekne jako hicon.
vlada (3470)|15.4.2005 15:23
Terka> Zkoušel jsem v FFDShow DgBob a nějak se vůbec nechytá procesor (XP 2000+). No a Greedy2Frame a frame doubler fungujou jak se jim zachce. Ještě to neni pořádně vychytaný. Zkusim to ještě jednou nadhodit na http://www.doom9.org, případně napíšu přímo Milanovi, jak to vypadá.
Hicon32 neznam, ale zrovna jsem dělal včera porovnání několika různych deinterlace pluginů a programů. Vychází mi z toho nejlíp zatim DgDecode pro AviSynth. Video s 50 fps má údajně o 1/2 víc než stejně kvaltiní video s 25 fps. Je to poměrně logický. Máš 2x tolik snímků, ale nejsou mezi nima tak velký rozdíly.
Jdu zkusit ten Hicon32 a otestuju ho.

Vláďa
vlada (3470)|15.4.2005 17:18
No zatim vede v testech DgBob, ale ještě zkusim další materiály...
stayman (12393)|15.4.2005 17:49
Terka
Ak mas graf.kartu co podporuje adaptivny deinterlacing, tak pouzivaj PowerDVD a s prislusnym nastavenim, ta deinterlacia nie je ako BOB = polsnimky, ale vytvara cele snimky = > 50fps a dokonca sa sleduju zmeny pixelov, je to sice narocnejsie na vykon, tak preto si to vyzaduje aj grafiku, ale tiadne filtre sa tomu nevyrovnaju. \/

Inak ak potrebujes vysledok deinterlacovany, tak nic dokonalejsie ako z Vegasu nedosiahnes, musis si to ovsem spravne nastavit :-)
Terka (274)|18.4.2005 08:56
2 StayMan (omlouvam se porad za ty dotazy, trosku si pripadam jak nejaka blbka.) jak to poznam ze mi grafarna podporuje ten "adaptivny deinterlacing"? A samozrejme prosim o (verim ze staci kratky-moudremu napovez??) navod jak na to. Dik! :-D
2 Vlada: nemysli ten zdroj nahodou o 1 vic = 2x vic?? na 100fps.com tvrdi kolem 190%. Jo a ten greedy mi uz jde diky!
stayman (12393)|18.4.2005 09:37
Skus zaskrtnut u PowerDVD6 -> Config -> Video -> Enable HW Acceleration (a este si tam mozes nastavit u Advanced aj podrobne tu deinterlaciu...) . Ak to nepodporuje graf.karta, asi ti vyskoci nejaka hlaska, alebo ti to jednoducho nebude fungovat.
Terka (274)|18.4.2005 09:56
2 Stayman: jo, sezenu ho a zkusim to. dik
vlada (3470)|25.4.2005 21:15
Terka> Pokud Tě to zajímá, udělal jsem test kvality různých deinterlace algoritmů. Je to na http://jech2.webz.cz/. Zároveň jsem zjistil, že plno filtrů v FFDShow opravdu nepracuje tak, jak má. Zkusím někoho dotlačit, aby na to kouknul.
Terka (274)|26.4.2005 12:05
_2 Vlada_:hodne pekne udelane :-!!!, je mi jasne ze to dalo spoustu práce.
Pokud budes mit cas/naladu, bylo by vhodné i pripsat zda filtr dela 25 nebo 50fps a jak je rychly (fps/s) tj. zda se da pouzit pri ffdshow (kolik Ti leze fps na Tvoji masine). (Napr. pro me je nyni podstatne to, zda to mam nechat v interlaced, nebo ne.) Takze dik, pekna prace!
PS: jo a mas ve svem clanku chybejici link ve vete:"Tento přehled je pokračováním mého článku o _prokládání_"

_2 StayMan_: Ja tam proste zadnou zalozku "Video" v PowerDVD6 -> Config proste nemam. Zkousela jsem i WinDVD ale taky zadny zazrak. :((
stayman (12393)|26.4.2005 12:15
Terka
Configuruj to pred prehravanim suborov, teda v rezime STOP !!!!
vlada (3470)|26.4.2005 14:30
StayMan by €RikŁ€> Já téma deinterlace v PowerDVD přenesu sem. V tej konfiguraci jde o tohle: DVD má flag jestli je nebo neni prokládaný. Ty víceméně můžeš PowerDVD tak jako každýmu jinýmu přehrávači nvutit nebo zakázat deinterlace bez ohledu na flag v MPEG-2 streamu. Na výběr jsou potom 3 algoritmy. Nevim moc, co dělá media, zřejmě to bude nějakej blend. BOB je jasnej, to umí všechny DVD přehrávače. V mym testu se pravděpodobně použil automaticky"Pixel adaptive". To video mělo celkem solidní kvalitu. Na realtime deinterlace opravdu dobrou, samozřejmě se to ale nedá srovnávat s filtrama VD nebo AviSynthu, který mají na zpracování daleko víc času. Každopádně mi PowerDVD dost škubal, nevim jestli nestíhal procesor nebo proč. Ještě to důkladnějš otestuju.


Terka> 50 fps umí ze mnou testovanych filtrů jenom DgBob a TDeint. V FFDShow mi kromě interpolace funguje spolehlivě realtime jenom TomsMoComp. Filtr DgBob je v FFDShow nějakej chybnej. Stejně moc nestíhá, podobně ja na tom i frame doubler z DSclaeru, kterej na mym Athlonu XP 2000+ zvládne jenom tak 30-40 fps. Greedy 2-frame je v FFDShow taky nějakej divnej. Vypadá to, že je to tam celý nějak v poslednich verzích pokažený. Dřív to fungovalo dobře.
Jinak díky za upozornění na špatnej link.
Jinak co se týká rozhodování jestli deinterlace jo a nebo ne, tak já bych to viděl následovně:
Pokud děláš DVD, tak bych deinterlace nechal. Na TV to vypadá dobře, na počítači si s tim v rámci možností poradí PowerDVD nebo i ostatní přehrávače. Jsem zvědavej na DScaler 5 DVD dekodery až do nich implementujou deinterlace filtry.
Pokud je výstupem AVI, udělal bych 50 fps. Například XviD kodek má nastavení, kdy při malej změně mezi dvěma snímky jeden vypustí. Vznikne tim vlastně VBR. Oproti 25 fps se podle stránek 1000fps.com zvýší potřebnej bitrate o polovinu. Při zanechání videa prokládanýho to bude podobný. Pokud to teda chceš přehrávat na počítači, používal bych 50 fps a XviD kodek, případně nějakej MPEG-4 AVC (Nero, x264). Pokud chceš zachovat kompatibilitu se stolníma přehrávačema podporujícíma MPEG-4, musíš použít nějakej MPEG-4 ASP kodek, čili XviD, DivX, 3ivX, LAVC atd. Navíc je nutný dávat pozor na Q-PEL, GMC, packed bitstream a to vypouštění snímků u XviDu. Ne všechny přístroje by si s tim potom poradily.
Ale tohle je věc na kterou má každej jinej názor. Udělej si pokus a posuď výsledek sama. Někomu stačí 25 fps, mně se takový video zdá občas trhaný, ale například pro záběry krajiny to je postačující. Pro sportovní záznam bych šel jedině do 50 fps.

Vláďa
stayman (12393)|26.4.2005 17:04
PowerDVD az s HW akceleraciou ti poskytne 100% deinterlaciu!!! Softverovo je to naprd!
vlada (3470)|26.4.2005 17:43
Hm, já nevim jak to dělají jiný karty, ale moje ATI 9200 dělá obyčejnou bikubickou interpolaci. Ten SW deinterlace PowerDVD je celkem dobrej. Btw. Jak nastavim v PowerDVD aby používal pro DVD HW deinterlace? Nikde tam nic takovýho nevidim. Je tam akorát bob, median a pixel adaptive. Ten poslední neni špatnej (viz. muj test), ale na mym PC nestíhá. Vytížení CPU od PowerDVD je neustále kolem 95% a obraz brutálně škube :-(
stayman (12393)|26.4.2005 18:42
HW si zaskrtni v okne predtym (VIDEO) a vola sa to Enable Hardware Acceleration !!! Musi ovsem to podporovat ta gr.karta a ak ano, tak si urob mrtvolky a porovnaj !!!
vlada (3470)|26.4.2005 19:19
[quote]The first section is Hardware Acceleration. Check Enable hardware acceleration if you would like to activate IDCT and Motion Compensation. By enabling this option, some features will be unavailable.[/quote]

To je citát z nápovědy k PowerDVD.

Je to hlavně HW akcelerace dekódování DVD. To "Motion Compensatio" by mohlo naznačovat něco ohledně deinterlace, ale po zapnutí tý akcelerace se nadále provádí SW deinterlace, vytížení CPU je na 99% a obraz trhá.

Zkusim k tomu najít nějaký podrobnosti. Nápověda PowerDVD neni moc sdílná.
vlada (3470)|26.4.2005 19:26
Ještě jsem k tomu našel tohle :http://www.gocyberlink.com/english/products/powerdvd/hardware_comp_list.jsp. Podle toho umí moje karta IDCT i MC.
Terka (274)|27.4.2005 14:38
Vlada> do 50fps umí i filtr deinterlace smooth (myslím že existuje pro avisynth i VD)
vlada (3470)|27.4.2005 17:30
Terka> Jojo, vím o něm, ale netestoval jsem ho. Možná to ještě zařadim. Pak je ještě Smart Bob. Až budu mít čas a náladu, zkusim otestovat taky tyhle 2 filtry a taky zkusim udělat nějaký základní porovnání rychlosti.
Tnet (31)|20.5.2005 09:02
Tak jak koukam s tim 50fs DVD to neni zrovna moz vyreseny. Mam totiz stejny pozadavek. Tocim sport a klicova je plynulost.
@ Vlada: Diky za odborne testy a rady. Skoro mi prijde lepsi deinterlace nepouzit a ziskat plynulost i pres ty radky. Pro sport je to mozna nekdy lepsi... :-(
vlada (3470)|20.5.2005 15:18
Tnet> Pokud uchodíš to PowerDVD, tak by to mělo být dobrý. Jinak všechny programy umí BOB do 50 fps, ale s něčim chytřejšim v realtime to je poměrně bída. Ale pro Sport se ten BOB 50 dá použít. Mírnou degradaci kvality vynahradí plynuslost. Nejlepší je pro počítač ukládat rovnou do 50 fps. Samozřejmě stolní přehrávače to nepřehrajou.