Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Majú bezstratové kodeky význam?

Tilk (295)|6.1.2007 17:33
Aký význam má ukadať hudbu v bezstratových kodekoch oproti kvalitným stratovým kodekom s vysokým bitratom? Čo napríklad FLAC vs. Lame MP3 VBR ~192? A ako je to v prípade menej kvalitkých stratových kodekov ako Fraunhofer alebo Xing (povedzem tiež 192 kbps)?
Myslím reálny rozdiel na naozaj kvalitnej audio aparatúre.
Jano (592)|6.1.2007 18:19
niekedy aj vo veľkosti súboru :-)
Tilk (295)|6.1.2007 18:34
V kvalite zvuku ;) (máš to u mňa)
vlada (3470)|6.1.2007 19:58
Tilk
Při poslechu FLAC a MP3 (LAME -V 2, ~200kbps VBR) až na pár problémových vzorků nebude skoro žádný rozdíl. Rozuměj pro 99,9% lidí to je nerozeznatelné. Problém nastává v okamžiku, kdy to chceš převést na jiný formát (Ogg Vorbis, AAC+ nebo cokoliv, co se v budoucnu objeví). Při takovym převodu se totiž kompresní artefakty znásobí a už to bude slyšet.

Takže bezztrátový kodek slouží (rozumnym lidem) hlavně pro zálohu hudby a jako zdroj pro výrobu komprimovaný hudby libovolnych formátů. Chci CD do auta - MP3 LAME -V 5 (~130 kbps) je ideální. Chci to do přenosnýho přehrávače s podporou Ogg Vorbis? Mam jenom flashovej 1 GB? Asi sáhnu po -q 2 (~96 kbps). Jsem hifista a mam na přehrávači 30 GB HDD, sáhnu po -q 6. Chci to do věže a umí jenom MP3 - LAME -V 2 je ideální volba.

Takže mam na HDD zdroj pro výrobu různých kompresí pro různý užití. To je podle mě hlavní uplatnění bezztrátovych kodeků. A potom ještě ta frajeřina, že posloucham jedině bezztrátově komprimovanou hudbu. To je nejdůležitější argument pro většinu lidí. :-R
Tilk (295)|6.1.2007 20:50
vlada
Vo vedľajšom fóre si písal o porovnaní stratových a bezstratových kodekov. Aký to malo výsledok? Môžes sem dať odkaz?
vlada (3470)|6.1.2007 22:22
Tilk
Nene, já jsem psal o porovnání kvality bezztrátových kodeků, jako důkaz absurdnosti některých testů.

Pokud chceš nějaký porovnání, koukni třeba sem: http://www.maresweb.de/listening-tests/mf-128-1/results.htm

Je to porovnání vůči originálu, což je to samý jako vůči bezztrátovýmu kodeku.