Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kolik set-top-boxů potřebuji?

ibauer (122)|1.1.2007 20:52
Dobrý den,

měl bych jednu otázku týkající se pozemního digitálního vysílání (DVB-T): Když budu mít v domácnosti např. 1 nebo 2 televizory a DVD rekordér, z nichž ani jedno zařízení nebude mít integrovaný DVB-T tuner, bude mi na jejich připojení stačit jeden set-top-box, abych byl schopen nahrávat záznam nějakého televizního kanálu na rekordér a zároveň se na televizorech koukat na jiné kanály? Pokud ne, existuje nějaké zařízení (něco jako rozbočovač), které bych mohl použít nebo je opravdu nezbytné zakoupit vlastní STB pro každé zařízení?

Děkuji za odpověď.
clee (6592)|1.1.2007 21:20
no v podstate by ti stacil jeden obycejnej stb k jedny tv a druhej s dvema tunerama (tzv. twin) a s nezavislym vystupem na druhym scartu, takze dva...
ibauer (122)|1.1.2007 22:37
Aha, takže pokud to chápu správně, abych mohl nahrávat z jednoho televizního kanálu a zároveň koukat na jiný kanál, potřebuju jeden STB se dvěma DVB-T tunery, ano?

Omlouvám se, ale stále mi to vrtá hlavou, protože u nás v paneláku to zatím není rozhodnuto, ale uvažuje se, že se koupí na střechu jeden centrální set-top-box, ze kterého pak půjdou vývody stávajícím hvězdicovým anténním rozvodem ke každému uživateli. Znamená to, že pak bych byl omezen sledováním/nahráváním pouze jednoho jediného televizního kanálu současně?
clee (6592)|1.1.2007 23:50
nebyl, pac rozvod do jednotlivejch bytu by byl klasickym analogovym zpusobem, centralni stb by nebyl normalne dostupnej, ale specialni kterej umi na ruzny kanaly analogovyho rozvodu modulovat jednotlivy programy, takovej stb je ale dost znacne drahej...

btw nemusi to mit nutne dva tunery, ale je to lepsi v pripade ze chces nahravat kanal z jednoho multiplexu a koukat na program jinyho multiplexu, stb co ma jeden tuner tohle umoznuje jen v ramci jednoho muxu
ibauer (122)|2.1.2007 00:10
[quote=clee]nebyl, pac rozvod do jednotlivejch bytu by byl klasickym analogovym zpusobem, centralni stb by nebyl normalne dostupnej, ale specialni kterej umi na ruzny kanaly analogovyho rozvodu modulovat jednotlivy programy, takovej stb je ale dost znacne drahej...[/quote]
Rozumím, ale nepřišel bych v tomto případě o možnost příjmu vysílání ve vyšším rozlišení (HDTV), když analogový signál je v PALovém rozlišení? A co nadstandardní služby jako EPG - o ty bych taky přišel? Jinak jasně, tenhle přístroj pravděpodobně drahý bude, muselo by se to rozpočítat na jednotlivé byty v domě, zda by se to vyplatilo.

[quote=clee]btw nemusi to mit nutne dva tunery, ale je to lepsi v pripade ze chces nahravat kanal z jednoho multiplexu a koukat na program jinyho multiplexu, stb co ma jeden tuner tohle umoznuje jen v ramci jednoho muxu[/quote]

Takže jinými slovy, pokud mi stačí sledovat a zároveň nahrávat dva různé kanály, které jsou součástí jednoho multiplexu, tak mi stačí STB s jedním tunerem, souhlasíte?

Jinak děkuji mnohokrát za vaše odpovědi!
clee (6592)|2.1.2007 00:19
[quote=ibauer]
Rozumím, ale nepřišel bych v tomto případě o možnost příjmu vysílání ve vyšším rozlišení (HDTV), když analogový signál je v PALovém rozlišení? A co nadstandardní služby jako EPG - o ty bych taky přišel? Jinak jasně, tenhle přístroj pravděpodobně drahý bude, muselo by se to rozpočítat na jednotlivé byty v domě, zda by se to vyplatilo.[/quote]

to bohuzel prisel, osobne si myslim ze mit vlastni prijimac je nejen z vyse uvedenych duvodu nesrovnatelne lepsi

[quote=ibauer]Takže jinými slovy, pokud mi stačí sledovat a zároveň nahrávat dva různé kanály, které jsou součástí jednoho multiplexu, tak mi stačí STB s jedním tunerem, souhlasíte?[/quote]

souhlasim, musi ovsem tuhle funkci podporovat, ne kazdej to umi...
ibauer (122)|2.1.2007 00:46
Dobře, takže předpokládejme, že mám zakoupený vlastní STB se dvěma DVB-T tunery připojený k jednomu televizoru a DVD/HDD rekordéru. Když si pak budu chtít koupit do vedlejšího pokoje další televizi a budu chtít na ní sledovat zase nezávisle nějaký kanál, přikoupím si jednoduchý STB, který propojím s tím prvním STB (ten bude pro anténní signál průchozí). Souhlasíte?

Ještě jedna věc: Co byste preferoval při koupi nového televizoru: aby disponovala integrovaným DVB-T tunerem nebo radši nějaký obyčejný STB - a proč?
clee (6592)|2.1.2007 01:02
ibauer
jo pruchozi signal a kabel do druhyho stb nebo pres rozdvoku

no a co se tyce integrovanejch tuneru tak nejsem velkej fanda pac technologie se menej celkem rychle (komprese...) a tv se vetsinou nekupuje jen na par let, stb se vymeni snaz nez cela tv, nemluve o vetsich moznostech (pristupovy karty na kodovany kanaly atp.) ale ted sme v dost paskvilni dobe kdy dobiha analog a startuje digital v globalnim meritku, za tri roky tu tv s analogovym tunerem bude mit uplatneni jen u kabelovek, ktery stejne driv nebo pozdejc prejdou na taky kompletne na digital, imho je teda spis podstatny jaky ma tv jiny nez antenni vstupy, aby se k ni dalo pripojit dostatecny mnozstvi zarizeni
Pitomec (10211)|2.1.2007 07:05
HDTV v DVB-T u nás? :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E

ibauer: Žádný "centrální STB" neexistuje - na ten panelák si můžete udělat hlavní přijímací stanici, kterou osadíte jak STB pro DVB-T, tak třeba pro DVB-S a výstup namodulujete na běžné TV frekvence. Tím pádem bude mít každý účastník možnost sledovat programy nezávisle na sobě a na všech TV/VCR v domácnosti, bez nutnosti dokupování čehokoli. Bude to taková malá "kabelovka". Přičemž to, že signál bude v analogové podobě, bych vůbec neřešil - i ze STB to do TV jinak, než v analogu nedostaneš a taky to nikomu nevadí. A co se týká EPG, tak k tomu mně osobně stačí časopis s TV programem nebo TXT - ač můžu EPG přijímat, tak jsem ho nepoužil snad ani jednou...
Pitomec (10211)|2.1.2007 07:15
[quote=clee]za tri roky tu tv s analogovym tunerem bude mit uplatneni jen u kabelovek, ktery stejne driv nebo pozdejc prejdou na taky kompletne na digital[/quote]
A jaký by k tomu ty kabelovky měly důvod? No samozřejmě žádný, protože přejít na digitál jenom proto, aby byl někdo "IN" je dost málo 9-) Nemluvě o tom, že i všechny STA pojedou prakticky stejně, tj. jak jsem psal o příspěvek výše. Digitál má opodstatnění u SAT a terestriálního vysílání, protože výrazně snižuje provozovatelům náklady na toto vysílání, ale u kabelovek je defacto na prd, resp. hodí se pouze pro Pay-TV, kde lze dělat různé programové nabídky snáz, než v analogu. Zásadní nevýhodou je samozřejmě to, že každé TV jeden STB (navíc s přístupovou kartou), takže analog tady bude ještě sakra dlouho (jestli ne na věky) :-)
ibauer (122)|2.1.2007 10:59
[quote=clee]no a co se tyce integrovanejch tuneru tak nejsem velkej fanda pac technologie se menej celkem rychle (komprese...) a tv se vetsinou nekupuje jen na par let, stb se vymeni snaz nez cela tv, nemluve o vetsich moznostech (pristupovy karty na kodovany kanaly atp.)[/quote]

Souhlasím s vámi, je v tom logika. Koupě televizoru je (alespoň pro mne) docela velkou investicí a pořizovat si nový televizor jenom kvůli změně tuneru mi připadá poněkud nešťastné.
ibauer (122)|2.1.2007 11:19
[quote=Pitomec]HDTV v DVB-T u nás? :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E[/quote]
Nevím, co je tady k smíchu. Nikde jsem netvrdil, že u nás je služba HDTV v DVB-T dostupná. Podle toho co jsem četl, tak se s ní uvažuje do budoucna. Budu si kupovat televizor v horizontu několika málo měsíců a nechci být ve svém rozhodnutí krátkozraký. Nebo vy snad máte křišťálovou kouli, která vám řekla, že tato služba u nás nebude nikdy dostupná? \/

[quote=Pitomec]Žádný "centrální STB" neexistuje - na ten panelák si můžete udělat hlavní přijímací stanici, kterou osadíte jak STB pro DVB-T, tak třeba pro DVB-S a výstup namodulujete na běžné TV frekvence. Tím pádem bude mít každý účastník možnost sledovat programy nezávisle na sobě a na všech TV/VCR v domácnosti, bez nutnosti dokupování čehokoli. Bude to taková malá "kabelovka".[/quote]
Omlouvám se za používání zavádějících pojmů, ale jak jsem již řekl, jsem v tomhle oboru jenom lajk. Pokud to chápu dobře, tak jste vlastně popsal přibližně to samé, co předtím Mr. CLEE. Díky za podrobné vysvětlení.

[quote=Pitomec]Přičemž to, že signál bude v analogové podobě, bych vůbec neřešil - i ze STB to do TV jinak, než v analogu nedostaneš a taky to nikomu nevadí.[/quote]
Teď to možná nikomu nevadí, protože HDTV v DVB-T u nás není dostupná. Jakmile ale tato služba bude dostupná, tak proč ji nevyužít?

Ještě bych se chtěl vyjádřit k té nemožnosti dopravy video signálu do TV analogovou cestou. Neexistuje něco jako rozhraní HDMI, kterým se přenáší video signál digitálně? Pokud vím, tak dnešní set-top-boxy takovéto výstupy mají a dnešní televizory příslušné vstupy taky. Audio se tímto rozhraním nepřenáší, takže by se musel využít separátní kabel buď přímo do televizoru (pokud to podporuje) nebo do nějaké externí HiFi sestavy. Nebo se pletu?

[quote=Pitomec]A co se týká EPG, tak k tomu mně osobně stačí časopis s TV programem nebo TXT - ač můžu EPG přijímat, tak jsem ho nepoužil snad ani jednou...[/quote]

Beru to. To, co evidentně stačí vám, jinému stačit nemusí. To zase akceptujte vy. Pokud budu moci EPG využívat, tak ho využívat chci. Nebo se můžeme všichni vrátit k hromadnému poslouchání zpráv rozhlasem. :-I
Pitomec (10211)|2.1.2007 11:56
Zapomeň na HDTV - v CZ podmínkách se postupem času (od dob, kdy začaly vysílat programy v DVB) akorát snižuje datový tok a zmenšuje rozlišení. A ty tady čekáš na nějaký HDTV... To je jako si stoupnout na poušť a čekat, až ji někdo zavlaží 9-)

Co se týká HDMI (kde se mimochodem přenáší i audio), tak jsem na žádný STB s tímto výstupem nenarazil. No nejspíš se blbě dívám...

Jinak pořizovat ke každé TV extra STB jenom kvůli EPG, to je teda masochismus jako prase - ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Kup si teda STB ke každé TV a užij si to (hlavně nezapomeň, že časem budeš taky potřebovat STB pro DVB-S, protože celá řada stanic se prostě do DVB-T nevejde, nemluvě o zahraničních TV stanicích, jenž v CZ DVB-T z principu nebudou :-) ).
Blabla (23)|2.1.2007 12:03
[quote=ibauer][quote=clee]no a co se tyce integrovanejch tuneru tak nejsem velkej fanda pac technologie se menej celkem rychle (komprese...) a tv se vetsinou nekupuje jen na par let, stb se vymeni snaz nez cela tv, nemluve o vetsich moznostech (pristupovy karty na kodovany kanaly atp.)[/quote]

Souhlasím s vámi, je v tom logika. Koupě televizoru je (alespoň pro mne) docela velkou investicí a pořizovat si nový televizor jenom kvůli změně tuneru mi připadá poněkud nešťastné.[/quote]

Ehm. A proč bych musel pořizovat novou TV? Vždyť i k TV s integrovaným DVB-T tunerem lze připojit STB.

Když si už dnes koupím TV s integrovaným DVB-T tunerem, budu mít rozhodně komfortnější ovládání a pod. A až budu potřebovat funkce, které integrovaný DVB-T tuner nemá, připojím k TV požadovaný STB stejně jako bych ho připojil k TV s analogovým tunerem.

L@
Pitomec (10211)|2.1.2007 12:10
Problém je jenom v tom, že ta TV s integrovaným tunerem vychází mnohem dráž, než samostatně TV a samostatně STB - takže zbytečně hážeš prachy do kýbla.
ibauer (122)|2.1.2007 12:38
[quote=Pitomec]Co se týká HDMI (kde se mimochodem přenáší i audio), tak jsem na žádný STB s tímto výstupem nenarazil. No nejspíš se blbě dívám...[/quote]

S tím přenosem audio signálu přes HDMI máte pravdu, spletl jsem si to s rozhraním DVI, které se používá u LCD monitorů. Omlouvám se.

[quote=Pitomec]Jinak pořizovat ke každé TV extra STB jenom kvůli EPG, to je teda masochismus jako prase - ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Kup si teda STB ke každé TV a užij si to (hlavně nezapomeň, že časem budeš taky potřebovat STB pro DVB-S, protože celá řada stanic se prostě do DVB-T nevejde, nemluvě o zahraničních TV stanicích, jenž v CZ DVB-T z principu nebudou :-) ).[/quote]

To není jenom kvůli EPG. Podle toho co jsem četl, tak se spuštěním HDTV se do budoucna počítá. Je pravda, že zatím nebylo stanoveno pevné datum, ale v této chvíli nemám důvod být skeptický. Přibudou-li v budoucnu další služby, o které bych měl mít zájem, tak nevidím důvod, proč bych je nemohl využívat.

Co se týče zahraničních TV stanic, tak jsem zatím neměl potřebu sledovat ani jedinou, snad kromě MTV, kterou dnes IMO plně nahrazuje ÓčkoTV, takže na DVB-S mohu s klidem zapomenout. A kdybych snad někdy změnil názor, pak se dají koupit kombinované STB, které obsahují DVB-T a DVB-S tunery. Viz Google. Jinak oceňuji váš závěrečný žertík.
Pitomec (10211)|2.1.2007 12:51
Hned první co člověka zaujme je:

"Neúplná podpora české diakritiky v EPG i chybějící časovač jsou skvrnou na jinak působivém plášti přístroje",

ale i tak je ten výrobek s HDMI vcelku na prd, protože DVB-T používá max. 720x576, což není žádný nativní formát u zobrazovačů s HDMI vstupem. Jinak s HDTV se možná někde počítá (stejně je to v MPEG-4 a ne v MPEG-2, takže současné DVB-T přístroje použít nelze), ale v ČR, kde se s bídou rozjíždí SD, to nebude ani za 1000 let.

Zahraniční stanice - tak já osobně se třeba na STV a Markízu podívám, resp. kdybych je neměl, tak bych asi dělal všechno proto, abych je měl :-) A kombo přijímač ke každé TV a každému VCR v bytě... - no, to už seš skutečně fanšmejkr :-D

Mimochodem - v tom paneláku všichni sdílí tvůj optimismus pro nákup STB ke každé TV, anebo se spíš kloní k té variantě přijímací stanice s analogovým výstupem? :-)
ibauer (122)|2.1.2007 13:48
[quote=Pitomec]Hned první co člověka zaujme je:

"Neúplná podpora české diakritiky v EPG i chybějící časovač jsou skvrnou na jinak působivém plášti přístroje"[/quote]
Já jsem říkal, že tenhle STB uvádím jen jako příklad pro vás, když jste se zmínil, že jste o žádném STB s HDMI výstupem neměl potuchy. Nic víc, nic míň.

[quote=Pitomec]ale i tak je ten výrobek s HDMI vcelku na prd, protože DVB-T používá max. 720x576, což není žádný nativní formát u zobrazovačů s HDMI vstupem. Jinak s HDTV se možná někde počítá (stejně je to v MPEG-4 a ne v MPEG-2, takže současné DVB-T přístroje použít nelze), ale v ČR, kde se s bídou rozjíždí SD, to nebude ani za 1000 let.[/quote]
Já vím, že pro standardní digitální vysílání v DVD kvalitě je HDMI rozhraní zbytečné (nepřinese mi žádné viditelné zlepšení kvality obrazu), ale nový televizor, který si budu kupovat tenhle vstup bude mít, takže budu připraven na HDTV a případně na HD-DVD filmy. Je mi také jasné, že při změně rozlišení se mění i kodek videa z MPEG2 na MPEG4, a tudíž bude nutné změnit i tuner/STB, ale s tím do budoucna počítám. Kdyby ne, tak bych na tomhle fóru teď vůbec nebyl.

Mohl bych vás poprosit, abyste se zdržel těch "zpátečnických" výroků? Nepodsouvejte jiným své vlastní názory a neupírejte jiným možnost volby. Děkuji.

[quote=Pitomec]Mimochodem - v tom paneláku všichni sdílí tvůj optimismus pro nákup STB ke každé TV, anebo se spíš kloní k té variantě přijímací stanice s analogovým výstupem? :-)[/quote]
Nevím, ještě jsme se o tom nebavili. Je zde ale několik důležitých aspektů, které je třeba brát v úvahu. Kolik by taková přijímací stanice stála? Od toho by se samozřejmě odvíjela cena, kterou by zaplatila každá domácnost. Já osobně ale budu dělat vše proto, aby se to neprosadilo, protože jakmile to jednou bude nainstalováno, tak se budou všechny domácnosti (včetně té mojí) muset spokojit s tím, že žádná z budoucích nadstandardních služeb spojených s digitálním vysíláním pro ně nebude přístupná. V případě důchodců nebo sociálně slabých rodin nepředpokládám, že by se trápili otázkou jak připojit několik televizorů, rekordérů a jiných zařízení. V takovýchto případech poslouží levný STB. A v ostatních případech, ať si lidi sami vyberou. Pro mě je nejdůležitější možnost volby, o kterou instalací přijímací stanice přijdu.
Pitomec (10211)|2.1.2007 14:56
[quote=ibauer]Mohl bych vás poprosit, abyste se zdržel těch "zpátečnických" výroků? Nepodsouvejte jiným své vlastní názory a neupírejte jiným možnost volby. Děkuji.[/quote]
Zásadně vycházím z toho, co je reálné teď a ne z nějakých pohádek o HDTV, navíc v situaci, kdy s tím reálně žádná CZ TV stanice nepočítá. Takže moje výroky nejsou zpátečnické, pouze odráží situaci a hlavně nedávají lidem plané naděje do utopistických nesmyslů. Přičemž možnost volby má snad každý - nevzpomínám si, že bych někomu něco zakazoval a ještě kontroloval, jestli to dodrží nebo ne :-)

[quote=ibauer]Nevím, ještě jsme se o tom nebavili. Je zde ale několik důležitých aspektů, které je třeba brát v úvahu. Kolik by taková přijímací stanice stála? Od toho by se samozřejmě odvíjela cena, kterou by zaplatila každá domácnost. Já osobně ale budu dělat vše proto, aby se to neprosadilo, protože jakmile to jednou bude nainstalováno, tak se budou všechny domácnosti (včetně té mojí) muset spokojit s tím, že žádná z budoucích nadstandardních služeb spojených s digitálním vysíláním pro ně nebude přístupná. V případě důchodců nebo sociálně slabých rodin nepředpokládám, že by se trápili otázkou jak připojit několik televizorů, rekordérů a jiných zařízení. V takovýchto případech poslouží levný STB. A v ostatních případech, ať si lidi sami vyberou. Pro mě je nejdůležitější možnost volby, o kterou instalací přijímací stanice přijdu.[/quote]
Hned zkraje ti můžu říct, že instalací přijímací stanice nepřijdeš naprosto o nic a naopak můžeš získat - není nic snažšího, než do rozvodu kromě analogových signálů pustit přímo i ten digitální. Popravdě řečeno ale netuším, kolika důchodcům se bude líbit, že si ke každé TV musí dokupovat nějakou "krabici" a ještě se s ní nedejbože naučit zacházet. Navíc s tím, že u DVB-T budeš limitován dostupností signálu (kde nejsou - jak jsem psal výše - ani SK programy) a samozřejmě i nabídkou, která v současné době je - dá se říct - odpadem (a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní).
Co se týká ceny, tak ta je pochopitelně nižší u "analogového provedení", než v případě, že bude muset každá domácnost mít vlastní STBoxy. Domovní rozvod, resp. náklady na něho, pak budou jak u analogu, tak u digitálu stejné (doufám, že tady zase někdo nenapíše Sci-Fi o tom, jak lze DVB-T chytat na kus drátu u každé TV v celém paneláku 9-) ).
ibauer (122)|2.1.2007 15:17
[quote=Pitomec]Hned zkraje ti můžu říct, že instalací přijímací stanice nepřijdeš naprosto o nic a naopak můžeš získat - není nic snažšího, než do rozvodu kromě analogových signálů pustit přímo i ten digitální.[/quote]

A to je realizovatelné? URL, prosím.

[quote=Pitomec]Popravdě řečeno ale netuším, kolika důchodcům se bude líbit, že si ke každé TV musí dokupovat nějakou "krabici" a ještě se s ní nedejbože naučit zacházet.[/quote]

Nejenom důchodci, ale obecně starší lidé (nebo alespoň jejich velká část) se obávají nových věcí a změn. To není nic nového a já jim (do jisté míry) rozumím. Ale neviděl bych to zase tak tragicky, když si vzpomenu, jak se moje tchýně (která je mimochodem důchodkyně), naučila ovládat videorekordér. Nebylo to snadné, ale šlo to.
Pitomec (10211)|2.1.2007 15:26
[quote=ibauer]A to je realizovatelné? URL, prosím.[/quote]
Realizovatelné je všechno a URL s čím? S kombinačkama a montérem, jak to dělá? :-D

[quote=ibauer]Nejenom důchodci, ale obecně starší lidé (nebo alespoň jejich velká část) se obávají nových věcí a změn. To není nic nového a já jim (do jisté míry) rozumím. Ale neviděl bych to zase tak tragicky, když si vzpomenu, jak se moje tchýně (která je mimochodem důchodkyně), naučila ovládat videorekordér. Nebylo to snadné, ale šlo to.[/quote]
Zapomínáš na jednu podstatnou věc - sledování TV je pro většinu lidí pouze pasivní záležitostí, tj. přijdou z práce domů, pustí debilního Gondíka s nějakou show, pak si zanadávají u zpráv, potěší se pohledem na bezdomovce Na vlastní oči a jdou spát. Nějaký EPG, DD, 16/9 a další ptákoviny vůbec neřeší. Tady na TVFREAKu člověk může získat dojem, že touto problematikou všichni žijí, ale v reálném světě je to úplně opačně - lidi mají jiné zájmy, než řešit STB a další hovadiny (taky proto je vývoj DVB-T u nás v takovém stavu, v jakém je).
Jestli se budeš snažit DVB-T prosadit, tak to věru nebudeš mít jednoduché, a když lidi zjistí, že celá řada programů je jenom v DVB-S a oni to nechytají (protože čekat, že si všichni nakoupí komba a ještě s přístupovýma kartama - vynecháme-li EMU - když třeba SK programy kódují), tak tě zlynčují :-D
ibauer (122)|2.1.2007 16:09
[quote=Pitomec]Realizovatelné je všechno a URL s čím? S kombinačkama a montérem, jak to dělá? :-D[/quote]

Odkaz na zdroj, ze kterého máte tuhle informaci. Fotka montéra tam může být taky, ale na ni tak nebazíruji.

[quote=Pitomec]Zapomínáš na jednu podstatnou věc - sledování TV je pro většinu lidí pouze pasivní záležitostí, tj. přijdou z práce domů, pustí debilního Gondíka s nějakou show, pak si zanadávají u zpráv, potěší se pohledem na bezdomovce Na vlastní oči a jdou spát. Nějaký EPG, DD, 16/9 a další ptákoviny vůbec neřeší. Tady na TVFREAKu člověk může získat dojem, že touto problematikou všichni žijí, ale v reálném světě je to úplně opačně - lidi mají jiné zájmy, než řešit STB a další hovadiny.[/quote]

OK. Někdo přijde ze šichty, natlačí si hlavu, kouká na bednu a nic neřeší. No a co? Já věci řeším a vůbec si nemyslím, že všichni touto problematikou žijí. Prostě je přede mnou rozhodnutí a já sbírám informace, které pak vyhodnotím a rozhodnu se. To, že někteří lidé o nic nezajímají a nic neřeší, je pouze jejich problém. Já problémy řeším, ale to neznamená, že večer co večer debatuji s manželkou o problémech digitálního vysílání. Je potřeba vyřešit stávající situaci s příjmem televizního vysílání u nás doma, případně v paneláku, tak to řeším. To, že někdo se radši schová a neřeší nic je jeho problém.

[quote=Pitomec]Jestli se budeš snažit DVB-T prosadit, tak to věru nebudeš mít jednoduché, a když lidi zjistí, že celá řada programů je jenom v DVB-S a oni to nechytají (protože čekat, že si všichni nakoupí komba a ještě s přístupovýma kartama - vynecháme-li EMU - když třeba SK programy kódují), tak tě zlynčují :-D[/quote]

U nás v paneláku nemáme žádný příjem satelitního vysílání. A diskuzi s ostatními obyvateli se samozřejmě bránit nebudu, spíše naopak. A jestli si pak budou stěžovat ti, co nechtěli nic řešit, tak ať si zkusí lynčovat. :-)-
Janke (80)|2.1.2007 16:29
Mé video odešlo do věčných lovišť a tak budu kupovat dvd - rekorder.
Chci se zeptat jestli se dělají set-top boxy, které se umí v určitý datum a čas zapnout a přepnout na požadovaný program. (Abych mohl používat časové nahrávání i ve chvíli až přejdu na digitál) Mám sice anténu na Zlín takže konec analogu budu asi až v roce 2010, ale i tak by mě to zajímalo jestli něco takového existuje.
Pitomec (10211)|2.1.2007 17:30
[quote=ibauer]Odkaz na zdroj, ze kterého máte tuhle informaci. Fotka montéra tam může být taky, ale na ni tak nebazíruji.[/quote]
Zdroj informace, že když do rozvodu pustíš signál DVB-T, tak ho v jednotlivých bytech můžeš přijímat? To snad ne...

[quote=ibauer]OK. Někdo přijde ze šichty, natlačí si hlavu, kouká na bednu a nic neřeší. No a co? Já věci řeším a vůbec si nemyslím, že všichni touto problematikou žijí. Prostě je přede mnou rozhodnutí a já sbírám informace, které pak vyhodnotím a rozhodnu se. To, že někteří lidé o nic nezajímají a nic neřeší, je pouze jejich problém. Já problémy řeším, ale to neznamená, že večer co večer debatuji s manželkou o problémech digitálního vysílání. Je potřeba vyřešit stávající situaci s příjmem televizního vysílání u nás doma, případně v paneláku, tak to řeším. To, že někdo se radši schová a neřeší nic je jeho problém.[/quote]
A proč by měl někdo něco řešit, když žádný problém není? :-D Ten problém tady uměle vytváříš ty, takže pak si ho musíš i sám vyřešit :-D
ibauer (122)|2.1.2007 17:54
[quote=Pitomec]Zdroj informace, že když do rozvodu pustíš signál DVB-T, tak ho v jednotlivých bytech můžeš přijímat? To snad ne...[/quote]

Zdroj, odkud jste převzal informaci, že lze v jednom anténním rozvodu přenášet analogový signál (výstupní signál z settopboxu namodulovaný na stávající televizní frekvence) a zároveň DVB-T signál. Chtěl bych si tuto informaci pouze ověřit. Formuloval jsem to dost jasně?

[quote=Pitomec]A proč by měl někdo něco řešit, když žádný problém není? :-D[/quote]

Tím problémem jsem myslel nadcházející spuštění DVB-T vysílání a následné (opožděné) zastavení analogového pozemního vysílání, které se také plánuje. Jestli si chcete hrát se slovíčky, najděte si jiné hřiště.
Pitomec (10211)|2.1.2007 18:10
[quote=ibauer]Zdroj, odkud jste převzal informaci, že lze v jednom anténním rozvodu přenášet analogový signál (výstupní signál z settopboxu namodulovaný na stávající televizní frekvence) a zároveň DVB-T signál. Chtěl bych si tuto informaci pouze ověřit. Formuloval jsem to dost jasně?[/quote]
V anténním rozvodu můžeš přenášet co chceš - typicky kabelovka tam přenáší analogový signál, k tomu DVB-C a ještě internet (digitální data) :-) Např. já si v jednom kabelu přenáším jak pozemní analog, tak DVB-T a k tomu i DVB-S a analogový SAT signál :-)

[quote=ibauer]Tím problémem jsem myslel nadcházející spuštění DVB-T vysílání a následné (opožděné) zastavení analogového pozemního vysílání, které se také plánuje. Jestli si chcete hrát se slovíčky, najděte si jiné hřiště.[/quote]
To ale není problém a už vůbec ne v STA, kde se stávající měniče pouze doplní o STB a vše běží v nezměněné podobě dál. Problém se z toho snažíš dělat ty a nějak nechápu proč... Prostě si kup STB (nejlíp kombo ke každé TV) a ostatním lidem dej na výběr - buď půjdou tvoji (a drahou) cestou nebo zvolí levnější (a pohodlnější) řešení. Není nic snažšího :-)
Ivo Mašek (10205)|2.1.2007 18:28
[quote]Zdroj, odkud jste převzal informaci, že lze v jednom anténním rozvodu přenášet analogový signál (výstupní signál z settopboxu namodulovaný na stávající televizní frekvence) a zároveň DVB-T signál. Chtěl bych si tuto informaci pouze ověřit. Formuloval jsem to dost jasně? [/quote]
Např. kabelovka Karneval takto vysílá., a i bez "informačního zdroje" od nějakého csc.ing.prof. z této kabelovky běžně chytám jak analog, tak i digital.

Jinak si myslím, že tu "přípravu" na HDTV, jak píšeš výše
[quote]... ale nový televizor, který si budu kupovat tenhle vstup bude mít, takže budu připraven na HDTV ...[/quote]
v českých podmínkách zde a ještě dlouho (nikdo dodnes neví, jak dlouho - takže asi opravdu hóóóódně dlouho) nebude aktuelní. A až bude aktuelní, tak s největší pravděpodobností budeš mít doma bazarový šrot za dnes "velké" peníze.
Milosbb (889)|2.1.2007 19:35
ibauer
HDTV cez DVB-T je podľa mňa u nás aj u vás v Česku absolútne sci-fi .
DVB-T však zaviedli hlavne preto, aby do jednej frekvencie (kanálu) dostali čo najviac TV staníc. Napr u nás v Banskej Bystrici je reálne k dispozícii cca 5 vysielacích frekvencií (kanálov), ktoré sú samozrejme obsadené - STV1,STV2, Markíza, JOJ a jedna regionálna TV. No a všetky tieto TV stanice teraz napchaly do poslednej voľnej frekvencie na kanáli 59, na ktorom beží skúšobné DVB-T vysielanie. Viac staníc sa do jednej frekvencie nevojde. Teraz si predstavte, že by chceli tieto TV stanice vysielať v HD kvalite. Skončili by sme tam, kde sme teraz - do jedného kanálu (multiplexu) by sa v HD kvalite zmestila zas len jedna, možno dve TV stanice, pritom televízne stanice už avizovali, že by chceli multiplex len pre seba, čiže by začala napr TV Markíza v jednom multiplexe vysielať klasický program ako dnes, potom chcú filmový kanál, spravodajský kanál, možno hudobný atď. Čiže do jedného multiplexu zas napchajú 4-5 vlastných vysielacích programov a to v HD kvalite v žiadnom prípade nepojde z dovodu nedostatočnej priepustnosti dát, však už pri SD vysielaní sa niekedy rozpadá obraz a to vidím na vysielač priamo - cca 400 m. Došlo to až do takého štádia, že som STB úplne odpojil a vrátil sa k analógu. Mám tých istých 5 TV staníc v analógu a bez pixelizácie. Jediný problém je s STV1, kde je signál mizerný, ale prežijem to, STV1 až tak nesledujem.

Takže na záver to zhrniem, že s HDTV cez DVB-T nemusíte počítať, pretože nie sú voľné frekvencie a myslím, že tento problém je aj u vás v Česku.

-------------
jarekj (2)|2.1.2007 20:35
na trhu jsou stb s rf modulátorem a rozvod po bytě nebo domku se pak uskuteční po koakxu. na stb se navolí kanál (třeba 40) a na tv to samé. funguje to jako kabelovka. no a hlavní tv se propojí scartem třeba v obýváku a na ní jsou pak všechny funkce digitálního vysílání. na webu je dost prodejců techto zařízení a je otázkou času kdy tam začnou dávat víc modulátorů pro příjem a modulaci dalšího kanálu.
ibauer (122)|2.1.2007 22:09
Hmm, jak to tak vypadá, tak na tu HDTV trochu moc spěchám a měl bych asi trochu zvolnit. Pravděpodobně si sjednám schůzku se zástupcem firmy, která bude mít na starosti instalaci té přijímací stanice a domluvím se s ním, aby bylo možné stávajícím anténním rozvodem přijímat také původní DVB-T signál (kromě jednotlivých digitálních kanálů namodulovaných na jednotlivé analogové frekvence), abychom byli spokojeni všichni.

Díky všem za jejich reakce (i panu P.) :-)
Pitomec (10211)|3.1.2007 11:25
[quote=jarekj]na trhu jsou stb s rf modulátorem a rozvod po bytě nebo domku se pak uskuteční po koakxu. na stb se navolí kanál (třeba 40) a na tv to samé. funguje to jako kabelovka. no a hlavní tv se propojí scartem třeba v obýváku a na ní jsou pak všechny funkce digitálního vysílání. na webu je dost prodejců techto zařízení a je otázkou času kdy tam začnou dávat víc modulátorů pro příjem a modulaci dalšího kanálu.[/quote]
STB s RF modulátorem jsou vcelku na prd, protože žádný takový modulátor není ve stereu. Takže mnohem lepší cesta je vzít STB a k němu dodat externí RF modulátor (samozřejmě stereo). Pochopitelně ta nevýhoda, že se všichni dívají na to stejné, zůstává (jedině použít více STB s více modulátory).
jarekj (2)|6.1.2007 19:39
Pitomec
valíš všem klíny do hlavy. stačí 1 stb s modulátorem nebo extra modulátor. tam si navolíš kanál třeba 40 a všechny frekvence obsažené v tomto kanálu máš na kabelu v analogu. takže je pak jedno kolik kdo má TV ale všechny mají možnost se dívat na co chtějí. je to jako rozvod po paneláku. kvalita je slušná a txt taky jede. no a vysílání v kvalitě hdtv snad do roku 50 bude ale to už zas nebude většina z nás.
mirekv (7169)|6.1.2007 23:38
jarekj
9-) 9-) 9-)
lada_avatar_746.jpg
Pitomec (10211)|7.1.2007 13:27
[quote=jarekj]Pitomec
valíš všem klíny do hlavy. stačí 1 stb s modulátorem nebo extra modulátor. tam si navolíš kanál třeba 40 a všechny frekvence obsažené v tomto kanálu máš na kabelu v analogu. takže je pak jedno kolik kdo má TV ale všechny mají možnost se dívat na co chtějí. je to jako rozvod po paneláku. kvalita je slušná a txt taky jede. no a vysílání v kvalitě hdtv snad do roku 50 bude ale to už zas nebude většina z nás.[/quote]
Toto už mně nedělej - zase jsem spadl smíchy ze židle :-E
Janke (80)|8.1.2007 11:17
2 Pitomec a Jarekj: A co zmínit konkrétní značky a modely ať víme o čem konkrétně je tu řeč.
Pitomec (10211)|8.1.2007 12:22
Konkrétní značku a model čeho? Té židle, ze které jsem smíchy spadl? :-D
Atkins (447)|8.1.2007 13:23
Toho mrdulatoru
Pitomec (10211)|8.1.2007 14:13
Kterej dokáže z jednoho AV signálu vyčarovat celý obsah muxu, ne? :-D
Atkins (447)|8.1.2007 15:52
No to je prave von :-(((