Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

mainconcept

zoznam (0)|15.12.2006 19:16
Zdravím Vás.

Vedel by mi niekto poradiť s nasledovným problémom :
od istého času MainConcept neposlúcha volbu "top / bottom
field " a nezávisle na tom čo navolím mi vždy urobí "bottom" -
čo pri videu z TV dosť vadí. ......

dík
Whitejoker (616)|18.12.2006 11:10
Mainconcept detekuje všechny streamy pro DVD jako BFF, bez ohledu na to, jestli je to z DV kamery nebo z analogu (telka, nebo VHS přehrávač, analog. kamera).
Z digikamery to pak na dývku vypadá dobře, z analogu to Mainconcept většinou zprasí, pokud před tím používáš kombinaci VirtualDub/Mjpeg kodek.
Při použití DV kodeku v analogově zachyceném videu by to mělo být bez problémů
zoznam (0)|21.12.2006 18:24
ale predtým bolo všetko OK - čo som navolil (TFF / BFF), to MainConcept urobil, ale potom zblbol a neposlúcha na túto voľbu ani po preinštalovaní.
jaromir9909 (269)|21.12.2006 23:37
[quote=zoznam]Zdravím Vás.

Vedel by mi niekto poradiť s nasledovným problémom :
od istého času MainConcept neposlúcha volbu "top / bottom
field " a nezávisle na tom čo navolím mi vždy urobí "bottom" -
čo pri videu z TV dosť vadí. ......

dík[/quote]

MainConcept nepoužívám, ale zkus poslat kousek videa, pokud něco zjistím ozvu se.

Whitejoker
Nezatracuj MJPEG, může za to VirtualDub, konkrétně jeho interní dekodér. Pokud se použije jiný, je vše OK.
Jinak i u DV to jde zblbnout, ale vlastní vinou. Mají taky volbu prohození půlsnímku.
Whitejoker (616)|22.12.2006 08:00
jaromir9909
já ho nezatracuji, včera jsem ho použil, neboť jsem nahrával něco, co se mi v DV na disk nevešlo :-)-
Mainconcept zase používám kvůli rychlosti. Když chci kvalitu, tak HC019.
Ale včera mě MC zase překvapil něčím novým.
Nahraný film z videa kodekem PIC-mjpg při enkódování pomocí MC na formát DVD mi v systému W98 dává nastavení: field order BFF, deinterlace: none.
Včera jsem to dělal ve WinXP (zapoměl jsem topřepnout při startu :-D )
a MC ve stejné verzi mi pro formát DVD nastavil: field order BFF, deinterlace: use top field. Což mě trošku rozhodilo 9-)
jaromir9909 (269)|22.12.2006 19:31
[quote=Whitejoker]
Nahraný film z videa kodekem PIC-mjpg při enkódování pomocí MC na formát DVD mi v systému W98 dává nastavení: field order BFF, deinterlace: none.
Včera jsem to dělal ve WinXP (zapoměl jsem topřepnout při startu :-D )
a MC ve stejné verzi mi pro formát DVD nastavil: field order BFF, deinterlace: use top field. Což mě trošku rozhodilo 9-)[/quote]

Nainstaloval jsem DEMO MC a nastavuje mi : field order BFF, deinterlace: none. jako default.
Při použití volby v nabídce Options- Use last profile as default
pak podle posledního nastavení.

MPG dělá TFF i BFF podle toho co nastavím.
Whitejoker (616)|22.12.2006 20:35
jasně.
ale pokud ti nabízí automaticky výstup jako DVD, tak dosud měl vždy nastaveno to, co jsem já i ty napsal. Ale včera mi ve WXP nabídl volbu úplně jinou a přitom se jedná o stejnou verzi, jako mám ve W98.
Jsou holt věci mezi nebem a počítačem, které jsou nám smrtelníkům utajeny 9-)
jaromir9909 (269)|22.12.2006 21:37
Whitejoker

W98 a WXP by měly mít profily uložny v jiných adresářích, tak pokud jsi to v WXP změnil, tak v každém OS bude jiný profil pokud je nemáš nějak upraveny.
[quote]
Jsou holt věci mezi nebem a počítačem, které jsou nám smrtelníkům utajeny[/quote]
... a někdy prostě i tak.

[quote]Když chci kvalitu, tak HC019. [/quote]

No, já zůstanu u HC. :-)
Whitejoker (616)|23.12.2006 09:30
jaromir9909
ať je profil uložený kde chce, profil DVD je jeden z defaultních profilů Mainconceptu, svoje profily mám uložené pod jinými názvy.
Když mi detekuje nějaký video soubor a nabízí, že bych ho měl udělat do DVD, tak by to DVD mělo mít stejné parametry (BFF, deinterlace none).
Většinou nekontroluji ty jeho interní nastavení, ale když jsem to spustil ve WXP, tak jsem to (nevím proč) zkontroloval a lišilo se to v tom nastavení deinterlace. Vždy používám video nahrané z videa přes TV kartu (tedy prokládané). DVD výstup by měl být prokládaný taky.
Ale já s tím nějaký problém nemám, jen že jsem na to náhodou narazil.
Teď už vím, že i kdbych něco dělal tisíckrát stejně, tak je lepší si to i po 1000prvé zkontrolovat. :-)
jaromir9909 (269)|23.12.2006 10:42
[quote=Whitejoker]jaromir9909
DVD, tak by to DVD mělo mít stejné parametry (BFF, deinterlace none).
...[/quote]

DVD je přednastavený, ale dá se měnit. Já si jako default v nabídce Details.. uložil: DVD - TFF - deinterlace: use top field a MC se mi otevírá jako DVD - TFF - deinterlace: use top field. BFF nebo TFF by mělo být podle zdroje. Pokud výstupní formát nastavím třeba na MPEG2 objeví se zase defaultně BFF - deinterlace- none. U jiných je zas něco jiného.

Pokud se Ti
[quote] ve stejné verzi mi pro formát DVD nastavil: field order BFF, deinterlace: use top field[/quote]
ukazuje pořád, pak zřejmě jaks napsal:

[quote]
Jsou holt věci mezi nebem a počítačem, které jsou nám smrtelníkům utajeny
[/quote]
Whitejoker (616)|23.12.2006 23:27
jaromir9909

Virtualdub je v tom zřejmě nevinně.
Nahrál jsem video z video rekordéru do počítače (karta WinFast 2000) pomocí kodeku PICmjpg. Bylo to z ČT2 (tudíž bez reklam) a tak jsem to, co bylo na disku, bez úpravy ve VD, rovnou překonvertil do mpg-2 souborů pomocí Mainconcept s nastavením TFF (analog video by mělo být TFF, takže 2xTFF je BFF) a deinterlace=none.
Udělal jsem DVD (Ulead DVD factory 2) a na stolním přehrávači+telka se to chvěje shora dolů a naopak. VD jsem vůbec nepoužil.
Takže problém vidím v kombinaci mjpg+Mainconcept (ten je obsažen asi i v Premieře).
Chystám se udělat pár testů - kombinace zdroje, kodeku a enkodéru, ale je to tolik kombinací, že přes svátky kvůli klidu v rodině to stejně nedodělám :((
jaromir9909 (269)|24.12.2006 01:32
Whitejoker
Kombinací je skutečně hodně a pokud děláš v WXP, tak HC jako vstup přes AviSynth veme VfW decoder zatímco MC DirectShow decoder.
Prohodit půlsnímky jde i v decoderu, ale to mi nehraje s časovým sledem.

Ještě jednou se pokusím vysvětlit to prohození pozičně:

Mám-li zdroj TFF a prohodím půlsnímky, pak se pořadí změní i časově, první horní pole je pak první dolní pole a označím-li ho jako BFF, tak jej časově opravím, ale původní horní snímek (liché řádky) se u videa onačeného jako BFF bude zobrazovat jako sudé řádky a naopak, čímž vzniká to kmitání nahoru-dolů o jeden řádek při zobrazení po půlsnímcích, např 50BOB nebo TV (u ní si nejsem jist, do jaké míry se to projeví ).
U zobrazení progresivního vznikne falešné prokládání, pseudointerlace - jak tomu říkám.

Pro ostatní, diskuze na toto téma byla na:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=10844
Whitejoker (616)|24.12.2006 08:26
já to právě sleduji na telce, když z nahraného videa udělám DVD. V telce to kmitá o jeden řádek nahoru a dolů, takže je nepříjemné to sledovat.
Restream mi ukazuje, že to má BFF, takže by to mělo šlapat, ale ne.
Zdá se, že nejde o prohození půlsnímků, ale že je nakopnutá informace v hlavičce souboru, který snímek se má zobrazovat jako první.
Dneska se už k tomu nedostanu abych to nějak prověřil (už mi žena honí od kompu :(( ).
Whitejoker (616)|25.12.2006 20:42
takže po pár pokusech:
hlavní viník je PIC-mjpg kodek.
V počítači už v AVI to ukazuje rozřádkování, které pak některé enkodéry do mpg-2 neumějí vždy odstranit.
Poradí si s tím (z hlediska koukatelnosti na telce) Tsunami a HC019.
Procoder2 a Mainconcept udělají dývko, které se v telce shora dolů a naopak chvěje.
Pokud se týká Mainconceptu 1.4: všechny streamy, ze kterých by potenciálně mohlo být DVD, nabízí s přednastaveným profilem DVD.
Vždy nabízí BFF, ať už je video analogové (televize, video) nebo ať se jedná o záznam z digikamery.
Pokuď jde ale o možnost deiterlace, tak si pamatuje nastavení z předchozího kódování (i když si ho neuložíš jako profil) a dokud ho manuálně nezměníš, tak zůstává zapamatován i v interním MC profilu DVD
zoznam (0)|27.12.2006 20:41
Whitejoker má pravdu - ak použijem pri grabovaní z TV napr Hufiov kodek, tak Mainconcept ide potom OK.

Vďaka za usmernenie.
jojto (865)|27.12.2006 21:51
Whitejoker
V ProCodery nastav vstup aj vystup ako TFF za predpokladu, ze v PICmjpeg nieje zaskrtnute " 2 Fields If More That...".
jaromir9909 (269)|28.12.2006 09:50
[quote]hlavní viník je PIC-mjpg kodek.
V počítači už v AVI to ukazuje rozřádkování, které pak některé enkodéry do mpg-2 neumějí vždy odstranit. [/quote]
Mně funguje všechno. Vsadím se že se ti prohazují pozičně půlsnímky.
Neodstraní to ani HC. Sám ho používám a mám to vyzkoušené. Prostě Ti to při zpracování opět prohodí dekodér nebo:
AVI(prohozené)-VirtualDub(intarní dekoder opět prohodí a tím to opraví)-VirtualDub(frameserver)-AviSynth-HC. Nepoužíváš náhodou tuhle kombinaci?


Mně dosud známé případy prohození jsou :
VirtualDubCapture-Video-Swap fields
/kodek PicVideo M-JPEG-Swap fields (koder i dekoder)
Interní dekoder VirtualDubu prohodi pulsnímky kodeku PIC M-JPEG (pouze prokládané video), interní nepovolovat.
MainConcept ProDV-Change Fields Order koder i dekoder ,nemám vyzkoušené
něco má i Cedocida
a zřejmě budou i další.
jaromir9909 (269)|28.12.2006 10:57
[quote=jojto]Whitejoker
V ProCodery nastav vstup aj vystup ako TFF za predpokladu, ze v PICmjpeg nieje zaskrtnute " 2 Fields If More That...".[/quote]

TFF ani BFF nastavení nepomůže, pokud to ProCoder nemá trochu jinak, nevím, neznám.

TFF nebo BFF určují dva údaje:
-časové řazení to si můžu nastavit podle toho zda zvolím TFF nebo BFF.
-které řádky jdou jako první. To je pevně dané BFF sudé TFF liché.

V daném případě mám časově první liché řádky uloženy jako sudé.
Označením BFF opravím časové řazení, sudé půjdou jako první, ale budou se i zobrazovat jako sudé a já je potřebuji zobrazit jako liché. To je to poziční prohození.

Je třeba najít chybu, kde se to prohazuje nebo to známým způsobem před zpracováním prohodit. Např. zaškrtnutím swap fields v dekoderu PICVideo M-JPEG. Doporučuji raději odstranit chybu.
Whitejoker (616)|29.12.2006 10:23
Když z toho chci klasické DVD, tak musím mít v mjpg zaškrtlé 2 fields if ..
Mainconcept udělá chvějící se video i když třeba nepoužiji Virtual Dub - tzn. použiji přímo nagrabované AVI bez úprav. Pro grabování používám origoš soft od WinFastu. Mainconceptu je pak úplně jedno, jesli nastavíš TFF nebo BFF, výsledek je na DVD přehrávači + telka stejný (chvění nahoru a dolů). Mainconcept sám detekuje všechny streamy jako BFF (respektive to nabízí jako přednastavený profil pro tvorbu DVD - ať už je zdroj televize, nebo digi kamera).
Když chci použít HC019, tak to pochopitelně musím hnát přes VirtualDub-Frameserver-Avisynth-HC019.
Já už provedl dost pokusů a strávil s tím dost času, takže teď ukládám do DV kodeku (Cedocida), nebo když mám málo místa na disku, tak ukládám do toho mjpg, ale pak musím kódovat pomocí HC019
jaromir9909 (269)|29.12.2006 17:56
Whitejoker

Já to myslel obráceně. Když máš prohozené řádky již v AVI, pak to interní dekoder VD video vlastně opraví. Co takhle přímo AviSource("picMJPEGvideo.avi").
Víš jistě který kodek dekoduje v VfW a který v DirectShow. MPC mi přednostně vzal FFDSHOW kodek. Jak vlastně dostaneš video z VirtualDubu do MainCoceptu? Děláš vždy v jednom OS. Psals že používáš W98 i WXP.

Možností je více:
špatné video
- VfW kodek ho opraví(VD MJPEG, PICVideo M-JPEG + Swap Fields)
- DirectShow použije jiný kodek, video zůstane poškozené
- DirectShow použije PICVideo M-JPEG + Swap Fields a opraví ho

dobré video
- VfW kodek ho prohodí(VD MJPEG, PICVideo M-JPEG + Swap Fields)
- DirectShow PICVideo M-JPEG + Swap Fields) prohodí ho taky
- DirectShow použije jiný kodek a video je oproti VfW OK

a samozřejmě plno dalších. Nesměřoval jsem příklady pouze na tebe.
Některé kodeky mají volbu prohození jak pro kodování tak i pro dekodování. Co jeden zvorá, druhý opraví. Nainstaluješ jiný dekoder s vyšší prioritou a začne to dekodovat blbě.

Víš jistě že video není prohozené již při zachytávání. Jaké je v AVI bez komprese? Mně se to stalo taky. Při nahrávání prohozené, MJPEG prohodil taky a opravil. Cedocida DV má, tuším, taky volbu pro přehození. Nefunguje ti to proto, že to video vastně opravuje.

Podle mě je problém VfW versus DirectShow a ne HC versus MainConcept.
jaromir9909 (269)|29.12.2006 22:17
Tak jsem na to asi narazil. Zakázal jsem a povoloval import modules a začlo mi to načítat kdoví co a přehazovat. Jenže při pokusu o odregistrování jednoho filtru jsem shodil DirectShow.

Neumí někdo pomoc, kterou knihovnu zaregistrovat?

[quote=vlada]jaromir9909
Velmi volný překlad: "Toto prohození snímků autor do VD zanesl úmyslně kvůli tomu, aby se MJPEG dekoder ve VirtualDubu choval stejně jako výchozí MJPEG dekoder od Microsoftu. Uznává, že to asi nebyl úplně dobrý nápad a dá tam na to zaškrtávadlo."[/quote]
viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=10844

Není v tom ten výchozí dekoder? Tak dalece se v tom nevyznám. Skus se zeptat vlady.
jaromir9909 (269)|29.12.2006 22:40
Už to mám. Byl to quartz.dll. DirectShow je zpět. Je tam jako MJPEG Dekompresor. Není to náhodou ten výchozí?
StD (8612)|29.12.2006 22:43
...fakticky by tam měli být tři: Decompressor, Compressor a Codec, vše PicVideo MJPEG. Alespoň tak to mám já na 2 strojích a OK.
jaromir9909 (269)|30.12.2006 09:54
PICVideo M-JPEG DirectShow Compresor pvmjpg30.dll
PICVideo M-JPEG DirectShow Kompresor pvmjpg30.dll
PICVideo M_JPEG 3 VfW Codec gcap.dll

MJPEG Decompresor - quartz.dll
Knihovnu quartz.dll používá i :
-MIDI a Audio Renderers
-ACM Wraper
-AVI Decompresor
-AVI Draw
-AVI Spliter
-AVI/WAv File Spliter
a další.
jaromir9909 (269)|31.12.2006 00:14
Možná jsem se unáhlil s tím:[quote]Mně funguje všechno.[/quote]

Sledoval jsem video po půlsnímcích na původní dotaz BFF-TFF. A nemohu prokázat, zda se to opravdu neprohazovalo i na začátku. Problém je v dekoderu, ale nevím jak nastavit jiný. Ten MJPEG Decompresor řádky prohazuje. Zkoušel jsem jej v grapheditu.

Jediná pomoc která mě napadá je prohodit řádky již při zachytávání:
PICVideo M-JPEG volba SwapFields

a zatrhnout tuto volbu i v dekoderu pro načítání jinými programy.
StD (8612)|31.12.2006 09:27
Když to uděláš (Swap Fields), tak už by ti to měl ProCoder identifikovat správně podle skutečnosti.
vlada (3470)|31.12.2006 10:48
[quote=jaromir9909]Už to mám. Byl to quartz.dll. DirectShow je zpět. Je tam jako MJPEG Dekompresor. Není to náhodou ten výchozí?[/quote]

Jasně že to je on. Soubor quartz.dll je nějak propojený se všemi MS filtry. Nainstaluj ffdshow a povol v něm dekódování MJPEGu. ffdshow má takový merit, že by měl přetlouct všechny ostatní dekodery.

Mimochodem potřebuješ MJPEG jako VfW kodek nebo DirectShow dekoder? Každopádně ffdshow má oboje, ale nastavuje se to zvlášť.
clee (6592)|31.12.2006 13:21
jak by moh nakej software detekovat spravne poradi fieldu v avi, kdyz na to nema zadnej priznak narozdil od mpegu
jaromir9909 (269)|31.12.2006 15:09
StD
Nevěřil jsem v chybu MainConceptu a odhadl jsem to na prohození.
Zoznam mi poslal video a fakt to měl přehozené.
Whitejoker pořád nastavoval TFF a BFF a nepsal nic o kodecích ani zda to zkoušel prohodit. Já používám HC (jsem jen laik a dělám jen "home video, tak mi stačí),Mainconcept mám demo jen kvůli tomuto tématu. Proto prosím odpovědi směřuj raději na Whitejokera ten má s Prokoderem problémy.

[quote]...ProCoder identifikovat správně podle skutečnosti[/quote]

Pokud Prokoder používá interní dekoder windows pro MJPEG jako Mainconcept tak řádky prohodí, proto na vstupu potřebuje prohozené video.
Ale neoznačoval bych toto video jako správné.
jaromir9909 (269)|31.12.2006 15:25
vlada
[quote]Jasně že to je on. Soubor quartz.dll je nějak propojený se všemi MS filtry. Nainstaluj ffdshow a povol v něm dekódování MJPEGu. ffdshow má takový merit, že by měl přetlouct všechny ostatní dekodery.

Mimochodem potřebuješ MJPEG jako VfW kodek nebo DirectShow dekoder? Každopádně ffdshow má oboje, ale nastavuje se to zvlášť.[/quote]

Platí to co jsem psal výše. Já používám VfW a HC a nemám(:-) no občas) problém s ffdshow. Ale u Mainconceptu jsem narazil na ten problém. Samozřejmě jsem povoloval i zakazoval co se dalo a taky jsem snižil merid interního kodeku a zvýšil merid PICVideo (FilterManager)a nic. Přesto mám pocit že po naistalování to bylo OK. Ale jak jsem psal, věnoval jsem se jinému a nemám důkaz, moh jsem se i mýlit.

Víc s tímto problémem asi nehnu.Skus prosím ty. Já již reinstaloval vymazal i z registru a nic.
StD (8612)|31.12.2006 20:10
Já už nekomentuji a nesměřuji nic nikam. Mé dvě poznámky se týkaly pouze PicVideo Mjpeg a mých starších zkušeností s ním (párkrát jsem v něm něco grabnul z analog TV - tj. TFF/UFF a dále zpracoval do Mpeg2 v ProCoderu). Naposledy snad před rokem, ale už se s tím nedrbu. Grabuji raději mpg2 rovnou.
jaromir9909 (269)|31.12.2006 20:46
StD
Škoda, doufal jsem, že bys moh pomoc těm, co s ProCoderem dělají. Já nevím jaké má procoder možnosti nastavení ani jak načítá video. Mám jen zkušenosti s tím prohazováním v MJPEG.
StD (8612)|1.1.2007 12:43
Tak si ho otevři (CPC2), natáhni si ten Source a vše uvidíš na úvodní obrazovce v patřičných řádcích.
jaromir9909 (269)|1.1.2007 13:56
StD
CPC2 jsem nikdy neměl a ani se ho nechystám instalovat. Proto se nechci vyjadřovat k tomu co umí a co v něm lze nebo nelze nastavit a jaký dekoder používá.

Můj závěr je takový:

PICVideo M-JPEG prokládané video (volba 2 Fields If More That...) si nerozumí s interním MJPEG dekoderem Windows. Pokud se použije, dojde k prohození řádků. K podobnému jevu dochází i u interního MJPEG dekoderu VirtualDubu. MainConcept,domnívám se, preferuje právě tento dekoder a možná je to tak i u ProCoderu. Pak je nutno použít jako vstup video s již prohozenými řádky při nahrávání. To zajistí volba "Swap Fields". Pokud se toto video použije v jiném programu, může dojít k problémům. K správnému dekodování je nutno použít PICVideo dekoder s volbou "Swap Fields", která to přehodí zpět.

Další možností je nepoužívat volbu: 2 Fields If More That... vůbec. Pak je vše OK a domnívám se, že to na kvalitu nemá žádný vliv.


P.S.: Zajímalo by mě, kdo a z jakého důvodu s touto volbou přehození řádků přišel.
Whitejoker (616)|1.1.2007 16:19
Já jsem se zmínil o Procoderu jen z toho důvodu, že jsem dělal pár testů kvůli PIC-mjpg. Běžně ho nepoužívám, nainstaloval jsem ho jen kvůli porovnání. Takže jsem ngraboval AVI v PIC-mjpg kodeku z videorekordéru. Nastaveno "swap fields" i "two fields if...", kvalita 19, 720x576 pixelů. Žádné další úpravy.
Zdrojové video jsem natáhl do jednotlivých enkodérů (jen u HC019 jsem musel použít Avisynth script "AVI Source/jméno souboru--Convert to YUV", verze Avisynth 2). Výstupní mpg-2 videa jsem nacpal do authoringového softu (Ulead DVD factory 2) a udělal klasické dývko.
Na přehrávači v kombinaci s telkou jsem koukal, jestli se to chvěje nebo ne.
Výsledek: HC019 ne, Tsunami ne
PCC2 ano, Mainconcept ano.
Zkoušel jsem i nastavovat u jednotlich enkodérů TFF nebo BFF, ale výsledek mám jen pro Tsunami, Mainconcept a HC (pak mne to přestalo bavit). Bylo to úplně jedno:
HC na telce nechvěje, Tsunami nechvěje, Mainconcept chvěje.
Z časových důvodů jsem se ani nedostal k tomu, abych zkoumal, jaký DS filtr používá pak každý konkrétní enkodér.
Když jsem zkusil prohodit půlsnímky v mpg2 streamu vzniklého kombinací AVI--Mainconcept v programu Restream a vzniklé video opět hodil na dývko, tak ke zlepšení nedošlo, naopak subjektivně se mi zdá, že se to chvělo ještě víc než před tím.
Už nemám moc chutí se s tím dál patlat, takže buď pro grabování použiji DV kodek a enkódovat můžu v Mainconceptu (rychlost), nebo grabovat v PIC-mjpg kodeku a pro konverzi použít HC019 (kvalita), Tsunami nebo PCC (ty poslední dva ale normálně nepoužívám)
vlada (3470)|1.1.2007 17:30
Whitejoker
PICVideo MJPEG vůbec za nic nemůže. Dělá to dobře. Chyba je pouze a jenom na straně Microsoftu, jehož MJPEG dekoder prohazuje sudý a lichý snímky (pro Clee: ne časově - BFF vs. TFF, ale pozičně - druhý řádek nakreslí jako první odshora). Druhým viníkem v řadě jsou potom MC a ProCoder, který využijou dekoder MS místo výchozího PICVideo nebo ffdshow.

Kvůli téhle chybě MJPEG dekoderu od MS má PICVideo přepínač "Swap Fields", který video nahraje schválně špatně, aby po dekódování MS kodekem vypadalo správně. Zase to potom samozřejmě bude blbě v HC, ale tam stačí příkaz AviSynthu "SwapFields()" a je to.

Pro všechny:
Přečtěte si pozorně, co píše jaromir9909. Jako jediný z Vás tady tomu problému opravdu rozumí. Vůbec neřešte BFF a TFF, nemá to s tímhle nic společnýho.
Whitejoker (616)|2.1.2007 08:16
vlada
No vždyť jsem psal, že "swap fields" mám zapnuté.
Žádný jiný interní kodek bych v kompu mít neměl, kromě PIC-mjpg, protože dokud jsem ho nenainstaloval, tak mi komp vůbec nechtěl přehrát avíčka dříve uložená právě s tímto kodekem.
Máš pravdu, že to není klasické prohození snímků (jak jsem psal - zkoušel jsem pořadí prohodit v Restreamu a bylo to pak na telce ještě horší).
Chtěl jsem udělat ještě pár zkoušek s různými nastaveními, ale asi mám doma odpálený paměťový modul, neboť mi komp furt píše že na provedení operace není dost paměti a Mainconcept už jsem včera večer ani nebyl schopný spustit.
Takže někdy jindy.
vlada (3470)|2.1.2007 13:39
Whitejoker
Tak potom vypni "swap fields" a mělo by to být v pohodě, ne?
Whitejoker (616)|2.1.2007 15:44
k tomu jsem se zatím nedostal - chcíp mi komp :-((
jaromir9909 (269)|2.1.2007 16:12
Whitejoker
Kdybych nesledoval video krok za krokem, ale až na TV, nikdy bych na tento problém nepřišel.

vlada

A nikdy bych na to nepřišel nebýt vladových stránek
http://jech.webz.cz/navody.php
na kterých jsem se před dvěma lety začínal zasvěcovat do práce s videem na PC. Tak Ti ještě jednou dík.

Zároveň bych rád nasměroval na tento odkaz začínající tazatele, kterým by toto téma mohlo působit problémy.
Whitejoker (616)|3.1.2007 15:12
[quote=clee]jak by moh nakej software detekovat spravne poradi fieldu v avi, kdyz na to nema zadnej priznak narozdil od mpegu[/quote]
budeš se divit, ale HC019 (avi prohnané přes Avisynth 2.5) to rozpozná. Když dáš "make DVD compliance", tak u avíčka z TV karty správně detekuje TFF, u avíčka z digikamery zase BFF.
Mám pocit, že i Procoder 2 to detekuje správně, ale ten moc nepoužívám.
Mainconceptu je to naopak šumák a vždy nastavuje BFF, ať je zdroj z tv karty nebo z digi kamery.
Whitejoker (616)|5.1.2007 07:05
Tak mi to přece jen nedalo a i když jsem psal, že už se v tom nebudu patlat, tak jsem si ještě pár testů udělal.
Jediným kritériem hodnocení pro mne bylo, jak to vypadá po přehrání v DVD playeru + televize, tzn. jestli se to nechvěje při přehrávání nahoru a dolů.
Abych dostal rozumné množství testů, zkoušel jsem jen soubory AVI uložené v kodeku PIC-mjpg v různých nastaveních, ke konverzi na mpg-2 soubory je požit Mainconcept mpg enkodér 1.4.2.
Ještě na úvod musím říci, že mám v kompu dva systémy (W98SE a WXP). Proč mám dva: WXP nemám rád, stačí mi na něm celý den dělat v práci. V kompu ho mám jen kvůli věcem, které mi na W98 nechodí.
Oba systémy jsou bez jakýchkoliv kokekpacků, jen kodeky pro práci s videem.
Zdrojová AVI jsou pořízena z videorekordéru, do kompu analogově přes TV kartu WinFast 2000 XP.
Uvažoval jsem 4 různé nastavení vstupního videa: "swap fields" zapnuté nebo vypnuté a "2 fields if more .." zapnuté nebo vypnuté.
To jsou celkem 4 kombinace pro vstupní video AVI.
V nastavení kodeku je ještě nějaké nastavení převodu barev ("force ...") a zatržítko"enable codec".
Nevím co tato volba znamená (možná bude ze všeho nejdůležitější), takže ji mám trvale zaškrtnutou.
Mainconcept má pro profil DVD 2 různé nastavení pořadí snímků: BFF a TFF. Ještě by bylo možné použít "progressive", ale chci z toho klasické dývko, tak tuto volbu neuvažuji.
To už máme celkem 8 variant nastavení (4 pic-mjpg x 2 MCC).
No jo - v systému nemám žádný jiný dekodér, než nainstalovaný pic-mjpg kodek.
To znamená, že bych měl 8 variant vynásobit ještě 4mi možnými variantami nastavení kodeku pro enkódování do mpg2.
To už je celkem 32 možných variant ...
Řešení tohoto problému mne zbavil můj domácí počítač.
Když jsem začal s kódováním jednotlivých variant pomocí MCC, tento program mi po druhém souboru spadnul.
a při jakémkoliv dalším spuštění mi hlásí chybu. Nepomohla ani odinstalace MCC a jeho opětovné nainstalování.
Vše dosud probíhalo ve W98.
Zdá se, jako by byl nakoplý nějaký paměťový modul (dnes budu testovat) a MCC si při startu šáhne právě na toto místo v paměti.
Ale ještě mám variantu to zkusit kódovat v mém druhém systému WXP.
Zde také je nainstalovaný jen čistý pic-mjpg a žádný kodecpack ani ffdshow.
Bohužel pro nastavení kodeku musím mít nějaký zachytávací program, kde bych pak vlastnosti kodeku mohl přenastavit.
Ten bohužel ve WXP nemám, takže jsem musel pro enkódování do mpg-2 nechat nastavení kodeku, jak to nastavil výrobce.
A nyní výsledky.
Volba "Swap fields" mi v ničem nepomohla ani zapnutá, ani vypnutá, pokud bylo současně aktivované políčko "2 fileds if more .."
Všechny tyto varianty se mi v telce silně chvějí nahoru a dolů.
Předpokládal jsem, že volba "2 fileds if .." má být aktivní, když potřebuji klasické dývko a vypnutá, když budu dělat video
přehrávané jen v kompu.
Jenže všechno je jinak.
Jakmile jsem vypnul volbu "2 fileds if ...", tak při jakémkoliv nastavení pak video v telce neškubalo.
Přehled výsledků:

nejdříve pro aktivovanou volbu "2 fileds if..":
swap fields ANO, enkodér BFF, v telce: chvěje se
swap fields ANO, enkodér TFF, v telce: chvěje se
swap fields NE, enkodér BFF, v telce: chvěje se
swap fields NE, enkodér TFF, v telce: chvěje se

nyní výsledky pro neaktivní volbu "2 fileds if..":
swap fields ANO, enkodér BFF, v telce: nechvěje se
swap fields ANO, enkodér TFF, v telce: nechvěje se
swap fields NE, enkodér BFF, v telce: nechvěje se
swap fields NE, enkodér TFF, v telce: nechvěje se

a ještě dva výsledky s neaktivní volbou "2 fileds if.." v originálním AVI
a s aktivní volbou "2 fileds if.." která byla nastavená před kódováním do mpg (než mi spadnul komp):
swap fields (original AVI) NE, enkodér BFF, swap fields (nastaven kodek před kódováním) NE, v telce: nechvěje se
swap fields (original AVI) NE, enkodér TFF, swap fields (nastaven kodek před kódováním) NE, v telce: nechvěje se.

Pro mne to znamená vypnout volbu "2 fileds, if ...", abych dostal video v dývku, které se mi v telce nechvěje.
Jen je mi záhadou, jaký deinterlace filtr ten pic-mjpg kodek používá.
jaromir9909 (269)|5.1.2007 12:15
Whitejoker
[quote]
Jen je mi záhadou, jaký deinterlace filtr ten pic-mjpg kodek používá.
[/quote]

Žádný.

Předpokládám že se zapnutou volbou "2 failds if..." ukládá odděleně půlsnímky a tím o něco lépe koduje. Ale je to jen můj odhad.
vlada (3470)|5.1.2007 12:35
Whitejoker
Ať neděláš zbytečně kraviny, zkus toto:

1) Pracuj s neprokládaným videem. Tam uvidíš jakýkoliv nesrovnalosti ihned a nemusíš to zkoušet na televizi.

2) Volba 2 fileds if more... znamená, že se každý snímek rozdělí na 2 půlsnímky a ty se samostatně zkomprimují. Při dekómprimování videa se zase ty 2 půlsnímky spojí dohromadu do jednoho. Někdy ovšem v obrácenym pořadí, jak známo. Pokud tu volbu nezapneš, bude video komprimovaný po snímkách (progresivně) a k prohození půlsnímků principiálně ani nemůže dojít.

Co se týká rozpoznání BFF a TFF, tak si myslim, že to AviSynth dělá následovně: Pokud je to DV, vyvodí automaticky BFF, pokud to je prokládaný a neni to DV, tak TFF. Ale to jenom odhaduju.

[quote=Whitejoker]Mainconcept má pro profil DVD 2 různé nastavení pořadí snímků: BFF a TFF. Ještě by bylo možné použít "progressive", ale chci z toho klasické dývko, tak tuto volbu neuvažuji. [/quote]

Tohle je hloupost. DVD-Video je naopak v 99% právě progressive. Všechny 3 možnosti jsou si co se standardů týká rovný. Záleží na tom, jak to bylo natočený. Takže pro Tvůj účel doporučuju použít progresivní video a také v MainConceptu nastavit video jako progresivní. Tím se Ti do toho nebudou motat interlace artefakty a TFF/BFF a můžeš se soustředit na prohození půlsnímků.
Whitejoker (616)|5.1.2007 15:49
jenže mě to přijde, když je to progressive, nebo vypnuté "2 fileds if" jako hodně rozmazané v telce.
jaromir9909 (269)|6.1.2007 00:39
EDIT

Vymázáno. Odůvodnění a původní citace níže.
vlada (3470)|6.1.2007 14:32
Whitejoker
Záleží na zdroji. Všechna tahle nastavení se odvíjí pouze od toho, jak to bylo natočené. Pokud prokládaně, nastavuj prokládání, pokud progresivně, nastavuj to tak.

Progresivní obraz by měl být ostřejší (hlavně na LCD, PDP nebo monitoru) protože má 2x větší horizontální rozlišení. Naopak mu chybí větší plynulost.
jaromir9909 (269)|6.1.2007 19:30
[quote]
Možná je problém v VfW ve W98. V WXP jsem předpokládal DS, a při načítání AVI přes VfW byl z toho v MC absolutní chaos. Nejsem si jist jak to chodí v W98. Mohl by být problém s dekoderem VfW v W98. Ale to nemohu posoudit, protože W98 nemám.[/quote]

Chaos byl, ale v PC. Proto předcházející příspěvek mažu. Navíc je video přes AVI import v MC v pořádku. Co se stalo vysvětlit nedokážu, ale opravoval jsem nějaké chyby v registrech.
Whitejoker (616)|7.1.2007 21:40
vlada
Já to mám všechno z videa, tzn předpokládám, že je všchno prokládaně (i když u našich televizí jeden nikdy neví).
Výstup je u mne vždy DVD pro přehrávání na stolním playeru (+ telka).
Dneska jem uložil jedno video s vypnutou volbou "2 fields if ..". Zatím mne rodina nepustila k telce, tak zítra uvidím, jaký je umělecký dojem z delšího filmu, ne jen z kratšího zkušebního souboru.
vlada (3470)|7.1.2007 21:48
Whitejoker
Je jedno jestli to je z videa nebo odkud. Prokládaný/neprokládaný se vůbec neodvíjí od záznamovýho media, přenosový techniky nebo formátu. Je to daný pouze a jedině typem kamery jakou to bylo natočený. Filmová kamera = progresivní, TV a amatérská kamera = prokládaný.