Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDMI standard....

stani (1647)|13.12.2006 13:27
Modena (1706)|13.12.2006 20:49
stani
:-D Těším se zejména na HDMI verzi 1.4 a 1.4a+1.4b ! :-R 9-) 9-) 9-)
:-((( :-((( :-(((
tiger6 (147)|14.12.2006 16:31
Jak můžu poznat, jakej typ HDMI mám, jde jenom o kabel nebo i o vstup?
Modena (1706)|14.12.2006 22:36
[quote=tiger6]Jak můžu poznat, jakej typ HDMI mám, jde jenom o kabel nebo i o vstup?[/quote]
Dnes už o obojí, páč HDMI 1.3 bude asi ve 2, až 3 provedeních, různě velkých, s různým počtem pinů a samozřejmě s nižší verzí nekompatibilní ! :-k :OO
Rozdíl mezi verzemi 1.1 a 1.2 (1.2a) a 1.3 je v datové propustnosti, kdy 1.3 bude mít až k 10G, v podporách DVD-A a SACD a nových zvukových formátech HD pro BR a HD DVD, které poběží v podstatě jako nekomprimované vícekanálové PCM !
tiger6 (147)|14.12.2006 23:04
Ten zvuk mě docela netankuje, jenom doufám, že nová TV s 3 HDMI vstupy mi bude fungovat i s BR a HD-DVD, jinak mě to docela naštve :-!!!
ODSakEda (2278)|14.12.2006 23:07
zlatý VGA a na audio cinch nebo jack at již pro analogový nebo digitální 8-)
CyberTec (290)|14.12.2006 23:42
pro me je dulezite ze to uz ted propojim v rezimu 1080p jak pomoci hdmi tak d-subem. dalsi standardy si muzou vymyslet, jak chteji, stejne musi byt zpetne kompatibilni. nektera nova zarizeni, jako treba graficke karty s hdmi neumi 1080p, tohle mi pripada jako daleko vetsi blbost.

jinak bych mohl zkusit propojit pocitac s lcd tv pomoci dvi - hdmi kabelu. mam na vystupu nastaveny rezim 1080p, ktery by mel samsung pres hdmi zvladat. v manualu to ale nedoporucuje. jinak kdyz ho mam propojeneho pomoci 1,5 m dlouheho kabelu, tak to slape v pohode, ale kdyz jsem pridal jeste 3 m prodluzovaci kabel od logos, tak uz to fungovat nechtelo a misto lcd Samsung se v ovladacich nvidia objevil analogovy monitor.
ODSakEda (2278)|15.12.2006 00:18
CyberTec no a taky leckerá grafika nemá v tem HáDéeMIíííí audio! Nač taky, z grafiky zvuk že??? :-E
stani (1647)|15.12.2006 10:54
[quote=ODSakEda]CyberTec no a taky leckerá grafika nemá v tem HáDéeMIíííí audio! Nač taky, z grafiky zvuk že??? :-E[/quote]

No ono to nemusí být pouze grafika, můj DVD přehrávač jsem propojil s TV pomocí HDMI kabelu ale žádnej zvuk tam nešel... :-(
Je teda fakt, že jsem to moc nezkoušel a teď už to mám připojený pouze přes Scart....
ODSakEda (2278)|15.12.2006 11:11
stani šak taky HDMI je hlavně marketing apotom ještě past od SONYho kvůli HW ochranám, a všecí jim to hádéemí žerou a doklonce vyžadují už i vakuových analogových (přitom jde o digitální rozhraní!) TV :-E :-E
Modena (1706)|15.12.2006 18:46
[quote=stani]No ono to nemusí být pouze grafika, můj DVD přehrávač jsem propojil s TV pomocí HDMI kabelu ale žádnej zvuk tam nešel... :-(
Je teda fakt, že jsem to moc nezkoušel a teď už to mám připojený pouze přes Scart....[/quote]
:-D :-D :-D Prokristaboha - prosímtě . . . 9-)
V čem bys chtěl ten zvuk z toho HDMI na té telce jako poslouchat ? V DD 5.1 ? V dts ? Je dnes jen pár modelů, co mají z HDMI možnost přežvejkat to do sterea, ale moje otázka zní :
Proč by to měla ta TV dělat ?

Pouštět zvuk z HDMI do TV je jako obouvat trabanta do elektronů - bude mu to slušet, ale víc ani líp to nepojede ! \/ :-E :-E :-E

Ten kabel prvoplánově patří do AV receiveru, který teprve ten digisignál zpracuje a pustí do repráků - nečekej, že Ti kdejaká telka bude servírovat vícekanál z HDMI ! :-R


[quote=ODSakEda]stani šak taky HDMI je hlavně marketing apotom ještě past od SONYho kvůli HW ochranám, a všecí jim to hádéemí žerou a doklonce vyžadují už i vakuových analogových (přitom jde o digitální rozhraní!) TV[/quote]
Edo, předpokládám, že k tomuto bystrému názoru jsi dospěl sám, viď . . . :-I :-E :-E :-E
stani (1647)|16.12.2006 09:00
[quote=Modena]
:-D :-D :-D Prokristaboha - prosímtě . . . 9-)
[/quote]

?.... 9-) .... :-? ..... :OO

Chtěl jsem to jen vyzkoušet, jestli tam ten zvuk jde....
tiger6 (147)|16.12.2006 11:17
Teď vás celkem nechápu, já mám taky DVD player připojenej k TV přes HDMI kabel :-D Všechno funguje jak má, stereo mi hraje, upscalink i HD videa fungujou výborně :-E
ODSakEda (2278)|16.12.2006 13:31
tiger6 HDMI je hlavně digitální rozhraní! CRT TV je analogový stroj! Tedy to stereo, co z postranních pidirepráků se line, by po Scartu nebo analovových audio výstupech po Cinch konektorech u mizérieintegrované do telky hrálo hůře??? Chápeš?! Digi zvuk má smysl, jak psal výše Modena, pro audio dekoder a vícekanálový výstup pro více repro! Lepší zvuk se pak zpravidla vede do nezávislé lepší audiotechniky, tedy jinam než do telky...
Nebo má smad ta telka zaručeně lepší audio dekoder a D/A audio převodník, mezi HDMI a výkonným stereo zesilovaček pro repáčky?! Na to bych njá espoléhal! Stejně tak u videopřevodníku!
tiger6 (147)|16.12.2006 13:58
V tomhle jsem asi trochu mimo, chápu tak každý desátý slovo :-D Mám snad DVD přehrávač s podporou HD videa propojit přes SCART? TV mám LCD, takže je zaručeno kompletní digitální zpracování, ne žádnej převod na analog.
Modena (1706)|16.12.2006 16:18
[quote=tiger6]V tomhle jsem asi trochu mimo, chápu tak každý desátý slovo :-D Mám snad DVD přehrávač s podporou HD videa propojit přes SCART? TV mám LCD, takže je zaručeno kompletní digitální zpracování, ne žádnej převod na analog.[/quote]
To je super, že jsi celej digitální . . . :-D
A k tomu digiobrazu - nehodil by se Ti i vícekanál digizvuk ? Je to "novej zážitek", uvidíš (uslyšíš) ! :-R :-I :-E
tiger6 (147)|16.12.2006 16:56
Modena
Ještě si ze mně dělej srandu :-D ODSakEDA vždycky vytasí odborný pojmy a člověk pak neví, co tím chtěl básník říci. Ten jeho příspěvek jsem přečet asi desetkrát a skoro vůbec mi nedošlo o čem mluví. Jestli mu jde o CRTčka nebo obecně o všechny TV a přenos signálu přes HDMI :-?
ODSakEda (2278)|16.12.2006 19:47
tiger6 ahááá, tak to sorry, mášli LCD TV , psal jsi jen že TV, myslel jsem blbě, že máš vakuovou TV, ale i tak, pro zvuk vedený přímo do telky (at již LCD) blbost i po HDMI, leda jak psal Moden to má smysl-do nezávislé audio aparatury vícekanálové a tedy jinam něž do telky.
Modena (1706)|17.12.2006 10:35
[quote=ODSakEda]tiger6 ahááá, tak to sorry, mášli LCD TV , psal jsi jen že TV, myslel jsem blbě, že máš vakuovou TV, ale i tak, pro zvuk vedený přímo do telky (at již LCD) blbost i po HDMI, leda jak psal Moden to má smysl-do nezávislé audio aparatury vícekanálové a tedy jinam něž do telky.[/quote]
Zase špatně, Edo ! :-R
Výstup z DVD do receiveru po HDMI - zpracuje zvuk i obraz, z AV receiveru do LCD HDMI konektor vede jen obraz, tzn. že zvukový výstup/průchod v menu receiveru zakážeš !


[quote=ODSakEda]šak taky HDMI je hlavně marketing apotom ještě past od SONYho kvůli HW ochranám, a všecí jim to hádéemí žerou a doklonce vyžadují už i vakuových analogových (přitom jde o digitální rozhraní!) TV[/quote]
HDMI nazývají digitální scart a to je taky jeho jediný smysl - vede obraz i zvuk z digizdroje na digistroj bez zásahu D/A převodníků ! I když tento kejbl některé lamy kupují za nehorázný peníz se zlaceným konektorem, který pak strčí do poniklovanýho vstupu přístroje s pocitem, že pro hájdefinišn udělali maximum, jeho smysl je skutečně v tom, nahradit dosud používané vícekabelové analogově/digitální (takovej kočkopes :-E ) řešení obraz+zvuk, neboli komponent+optika/koax, tzn, že se tento kabel skutečně vyplatí, protože místo dvou až čtyř platí zákazník pouze za jeden kabel a navíc pro plně digitální cestu zdroje! To by se zrovna Tobě, jako zastánci moderních technologií :-D mělo líbit, nicht wahr ?
Teď už tomu rozumíš, proč Tě chce SONY okrást ? :OO
ODSakEda (2278)|17.12.2006 12:18
Modena: Zase špatně, Edo !
Výstup z DVD do receiveru po HDMI - zpracuje zvuk i obraz, z AV receiveru do LCD HDMI konektor vede jen obraz, tzn. že zvukový výstup/průchod v menu receiveru zakážeš !

- Já snad tvrdil že né??? Já jednak nepsal o risívru, ale obecně o zesíku s dekodery! Anejsem idiot, abych nevěděl, že taková zařízení jednak zpracovávaj zvuk, ale i směrují obraz dále do zobrazovadla a j. (např do TV, projektpor, recorder), (popřípadě i zvuk), ta starší pomocí Compositního Video IN/OUT, ty lepší i S-Videem a nejnovší i pomocí HDMI IN/OUT samože :-)
- Scart sdružující video i audio měl smysl hlavně u recorderu a když lidé poslouchli zvukpouze zz integrovaných pidirepráků v telce... Trend je poslouchat zvuk vícekanalový a tedy nezávislou aparaturou! Tedy nechápu proč jej vést ke zobrazovadlu do jeho pidirepro jak postaru???... :-E Toto tady kritizuji!
- Navíc trend je využít boží rozlišení moderních zobrazopvadel a zdrojů videa (HDV, HDTV, prezentrace digitálních fotek(!)) a tedy to umí nejlépe (zatím) PC a PC grafiky a proč motat zvuk do obrazu (do grafiky???...) i společného kenktoru, kdy v tomto případě je dokonce i zdroj (výstup) zvuku odjinad- z ze zvukovky a chci jej vést jinam než do displeje a vůbec proč furt motat zvuk do videa??? Vždyt jsou to dva světy, dva sice synchronní, ale nezávislé kanály! Obraz a zvuk!
Modena (1706)|17.12.2006 13:15
[quote=ODSakEda]Vždyt jsou to dva světy, dva sice synchronní, ale nezávislé kanály! Obraz a zvuk![/quote]
Hmm . . . Filmaři mají ale již poměrně dlouho opačnej názor, milý Edo ! :-E :-E :-E

[quote=ODSakEda]Anejsem idiot, abych nevěděl, že taková zařízení jednak zpracovávaj zvuk, ale i směrují obraz dále do zobrazovadl[/quote]
Nevím . . . Asi nejsi . . . :-I :-E
Taková zařízení nejen směrují obraz, ale ho i dále zpracovávají ! B-) :-)

[quote=ODSakEda]Navíc trend je využít boží rozlišení moderních zobrazopvadel a zdrojů videa (HDV, HDTV, prezentrace digitálních fotek(!)) a tedy to umí nejlépe (zatím) PC a PC grafiky a proč motat zvuk do obrazu (do grafiky???...)[/quote]
Trend ? Kdo by chtěl poslouchat, nebo se koukat na hučící monstrum, kde jen grafika má stálej příkon 350W a celej přístroj je i docela dobře použitelný přímotop ? Už vidím třeba např. svou vysokoškolsky vzdělanou sousedku, jak startuje komp, aby měla orgasmus z božího rozlišení svých digifotek na svém novém LCD !:-E
Myslím, že trend je použití technologie v jednoúčelových blbuvzdorných zařízeních, ale to se Ti asi nelíbí, že ? :-D :BB:
ODSakEda (2278)|17.12.2006 14:41
Modena -ty mluvíš za filmaře??? Proč se nedávno ale i dnes ma koncertu točil zvuk extra, nebo se dodává k video neoriginální zvuk a hudba?! A na negativ, točíli se film, jaksi točí zvuk??? Ani to nejde točit zvuk na celuloid v kameře!, moulo...

- nevím nač a proč by risívr obraz přepočítával??? Ale zase- já to popíral???! Já jen kam co másmysl vésti!!!!!

- WMC s přívětivým prostředím navíc v češtině a krom bezdrítové klávesnice pro méně zdatné v IT i s omezeným ale klasickým DO s šipkami pro cvičené vopice, nemusí umět ovládat příliš vzdělaný človět v IT, natož, tvůj extrémní příklad, Vš!... (nepodcenuj ani nevzdělaný socky!.navíc si najímaj IT techniky ana vyladění a opravy "chyb" uživatelem způsobeným v systému)

- takže stolní přístroje namaj grafiku??? HDMI OUT néni výstup defacto z grafiky přístroje i když integrované?! A jakých 350W??? To nemá ani celý výkonný PC! Leda nějaká tuningová gemblerská šíleá grafika možná tak..., co obraz her teprve generuje a né jen zobrazuje-dekoduje z dat jako u videosouboru! To je sakra zrozdíl!

- trend právě už dávno néji jen jediná bedna s integrovaným tunerem a repráky a často se mě lidi i ptaj, jeli k mání i jen displej na zed a repro a tuner zvlášt a o to lepší a snadno alespon vyměnitelný, dle tehop copříjde! Odpovídám, že je! A kladi dúraz právě na zobrazovadli a né integrovaný blbosti včetně tuneru natož repro... a raději at si pohlídaj korektní reagování vstupu z externího zdroje videa. at již po blbým Compositu z analogovéhozdroje, nebo PC vstupu!
Modena (1706)|17.12.2006 17:49
Edo, Edo, :-I
já Ti nevyvracím způsob natáčení filmu, moulo, ale prezentaci hotového díla, kde zvuk je nedílnou součástí - vytváří ruchy, podmalovává scény, vytváří/dotváří obrazové emoce ! A k tomu je určen né kompjůtr, ale zesík ! To nejsou dva světy - to je jedno nerozdělitelné dílo a zasluhuje si promítat tak, jak tvůrci chtěli, aby divák viděl a slyšel - vnímal ! ! ! A jestli to teče jedním kabelem HDMI, je to pomoc pro spotřebitele a né útok na Tvou inteligenci, nebo peněženku ! :-R :-E :-E :-E

Jestli netušíš, proč by měl risívr 9-) přepočítávat obraz, tak právě proto, že se do něj mají sbíhat všechny obrazové a zvukové cesty a on je z jednoho kabelu a většinou jedním speciálním int.obvodem
(a ten není rozhodně možné nazvat integrovanou grafikou, moulo !)

upscaluje a deinterlacuje na jedno rozlišení a posílá jedním kabelem (HDMI) na displej ! Co a kam chceš zapojit do toho kompu ? 9-)

Až budeš mít někdy výkonný komp, zjistíš, že zdroj 400W je dnes jentaktak a lépe 500W a víc a u multimediálního kompjůtru, milý Edo, musí být patřičný výkon jak na CPU, tak i na grafice, aby se ti to Tvý hájdefinišn nekousalo, Kapišto ? \/ :-E

Jednoúčelovým zařízením jsem myslel jednoúčelové zařízení - tzn. (kvůli Tobě jich pár vyjmenuju :-E ) - A/V zesilovač, BlueRay/HD DVD player, DVD player, VHS video, DVB-T tuner, DVB-S tuner, DVB-C tuner, DVD rekordér - né kombajn all in one z Hypernovy ! :-R

Závěrem : nepodceňuju nevzdělaný socky, ale můj názor je ten, že většina lidí se Ti vysere na startování Widlího WMC pokaždý, co se budou chtít koukat na telku a jejich max. úsilí spočívá převážně ve zmáčnutí několika čudlíků na přesně definovaném čelním panelu "krabičky", kde bezpečně rozlišují červenou a zelenou ledku - svítí/nesvítí ! :-)
tiger6 (147)|17.12.2006 18:05
Skvělá přestřelka vy dva, pobavili jste mě :-D Jasně, že lidi chtějí všechno v jednom, proč si to zbytečně komplikovat? Nedovedu si představit mít k TV nastálo připojený PC fungující čistě k tomuhle účelu :-!!!
ODSakEda (2278)|17.12.2006 19:20
Aháá, grafika néni integrovaný obvod? :OO :-E
A co ze mě dělš blbce, že by se měl zvuk poštět současně s obrazem??? :(( Já se bavím o tom, že video je ze dvou věcí-obrazu a zvuku a ty že jsou jinak rozdílné, nezávislé a že nevidím důvod, aby šli nutně jediným kabelem a konektorem, tim spíše, veduli zvuk u lepších soustav obrazu a zvuku jinam obraz i zvuk a né jako dříve kompromnsní telka s integrovanými repráky... Nic víc!
tiger6 (147)|17.12.2006 20:29
ODSakEda
A co když to někomu stačí? Ne každej majitel plazmy nebo LCD musí mít nabušeno reprosoustavu. V tomhle směru je HDMI opravdu jenom nástupce SCARTU, co je na tom špatnýho?
ODSakEda (2278)|17.12.2006 20:33
tiger6 když nekomu něco jen stačí, tak pak nevím naco vůbec je takovému nenáročnými člověku HDMI??? HDMI je digi rozhraní a digi s HD výstupem videa, tedy spíše pro náročný uživatele a ti zpravidla nebudou poslouchat plastový pidirepráky po stranách drahého HD displeje.
Komu pak navíc stačí SD video, tím spíše analogový, tak už vůbec nemá co koketovat s HDMI, ale at zůstane raději u ScartU! :((
tiger6 (147)|17.12.2006 20:53
ODSakEda
Ehm, no...zajímavej názor, ale tak trochu extrémní... :(( HDMI je imho hlavně pro obraz, na zvuk stačí klasickej analog. Podle tebe snad musim mít u full HD televize špičkovou reprosoustavu?
A jenom tak pro doplnění: Digitál nikdy nedožene kvalitní analog. To nám jenom všichni cpou. Já už se radši koukám i na analogový vysílání s trochou šumu než rozpixelovaný DVB-S :-)
ODSakEda (2278)|17.12.2006 21:16
tiger6 - HDMI je hlavně na HD obraz, né jen že pro obraz. Nevyužít digi zvuku, tak pak stačí DVI. Iproto jsem kritikem HDNIm zejnéna u SD video anatož analogovejch TV...

- demagogie! Digitální může předčít analog, a analog má spíše limity! Cenové a fyzikální. Proč jsi nepoužil přívlastek kvalitní i u digitálu??? Tvoje zkušenost z sice digi vysílání, ale jen v SD rolišení a příliš malým dat. tokem a spíše analogově propojen s analogovou telku (tedy jen ta ceta vzduchem je kodovaná, digitální!) přece nemohou udělat obecnej a navíc dle mě velmi neštastnej závěr!
tiger6 (147)|17.12.2006 21:51
Myslim analog celkově, jinak jsem příznivcem digi technologií. Ale ve svý podstatě je digitalizace jenom snaha zachytit co nejpřesněji analog.

Záznam z HD vysílání jsem samozřejmě viděl, to je úplně o něčem jinym. Český vysílání je hrůza, nechápu proč aspoň ze satelitu nemůže jít vyšší bitrate. Jinak je celej proces digitalizace vysílání od začátku špatnej: Když už se konečně začíná pomalu upouštět od DVD a jejich zastaralý MPEG2 komprese, tak my budeme zavádět DVB-T právě v MPEG2(u DVB-S je to logický, když už běží roky). Když už se konečně začnou prodávat LCD a plazmy, tak se u nás stejně bude vysílat léta jenom v SD a ještě k tomu hlavně 4:3. To je vážně Kocourkov :-D

Ještě k tomu HDMI, stěžuješ si snad na existenci SCARTU? DVI je něco podobnýho jako jeden CINCH, nic než obraz z toho nevymlátíš. Měl by snad bejt u TV trojvstup DVI + L a R audio místo jednoho HDMI jenom aby se náhodou neplýtvalo výhodami "digitálního" zvuku do sterea v TV? 9-)
Modena (1706)|17.12.2006 22:03
tiger6
Nech ho bejt ! :-D
Modrej pták je nasranej, že když to takhle půjde dál, bude muset brzy koupit novou grafiku s HDMI, páč jinak si na LCD TV nebude užívat "bóži rozlyšení" :-E svých digifotek a hádévésračkokostiček ze svý hádévésračkokamerky ! Je prostě na HDMI vzpruzenej, to je to celý ! :-E :-E :-E
tiger6 (147)|17.12.2006 22:15
Modena
Pochybu ale, že se jeho "high-endový" řešení masově ujme. Proč něco dělat jednoduše, když to jde i složitější cestou, že? :-E
ODSakEda (2278)|17.12.2006 22:17
No to joo! :(( Krom těch kostičkosraček-to nevím o čem píšeš??? Alespon já mám doma z kamery, na mém docela dobrém LCD monitoru, obraz podobný digi fotografiím 8-) akurát že se to hýbe :-D
CyberTec (290)|18.12.2006 00:22
k tomu obrazu a zvuku. kdyz pustim pres AV receiver signal z PVR pres Scart nebo HDMI a zaroven pustim zvuk na lcd samsung, tak je zvuk a zrejme i obraz na lcdecku mirne zpozdeny. je slyset lehke echo. nez lcd zpracuje signal, tak mu to zrejme chvili trva.
ODSakEda (2278)|18.12.2006 01:32
[quote=CyberTec]k tomu obrazu a zvuku. kdyz pustim pres AV receiver signal z PVR pres Scart nebo HDMI a zaroven pustim zvuk na lcd samsung, tak je zvuk a zrejme i obraz na lcdecku mirne zpozdeny. je slyset lehke echo. nez lcd zpracuje signal, tak mu to zrejme chvili trva.[/quote]
To je starý :-D A logický!