Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YV12 kodek do VirtualDubu

imported_Piskot (6)|15.9.2004 11:55
Prosim potreboval bych poradit:
Potrebuju do VirtualDubModu nacit AVS soubor a dam noralne Opem video file a zadam soubor, tak mne to oznami "Couldn`t locate docompresor for format YV12 (unknown). VirtualDub requires a Video for Vindows (VFW) compatible codec to decompress video. DirectShow codecs, such as those used by Windows Media Player, are not suitable.
Nainstaloval jsem kde co a porad to samy. Nevite nekdo co s tim?
StD (8612)|15.9.2004 18:29
...já bych to dělal v RGB, YV12 nemá VD u některých AVI rád...
mirekv (7169)|15.9.2004 18:52
piskot: VDMod nepozná toto kódování barvy (v hlášce to přímo píše). Zkus si něco přečíst (i tu na TVFreaku) něco o Vfw/WDM, directShow filtrech apod., tam bude zakopaný pes. Neinstaluj vše, co ti příjde pod ruku!
pavelpt (2713)|15.9.2004 23:17
Změň docela sprostě FourCC na DivX a pojede to.V balíku XviD je na to myslím utilita.

Já mám nebo vidím např. ve VirtualDubu DivX 5.2.1 2x.Jednou s FourCC Divx a podruhé YV12, při výběru musím dávat pozor, abych vybral ten správný.Nezbavil jsem se toho ani reinstalací, tak na to prdím.
Anonymous (825)|16.9.2004 16:38
Nic jinýho než YUY2 a RBG nebrat ...
StD (8612)|17.9.2004 00:28
Bullback, to jsi mne docela dostal, co že to nemám "brát"?: RBG, KGB oder RGB? Was ist bitte richtig? Wieder eine tschechisch/türkische Scheiße. :-)
imported_Piskot (6)|17.9.2004 11:30
No ja bych to treba i rad delal v RGB, ale nevim kde to nastavit / prepnout aby to nebylo v YV12.
StD (8612)|17.9.2004 11:39
No a odkud bereš ten zdroj? Já když něco zachytávám, tak si to v ATV2000 všechno předem nastavím... a jde to do Mjpegu video, audio nekomprimované PCM. :-)
imported_Piskot (6)|17.9.2004 12:57
No je to rip DVD, potom udelanej projekt v DVD2AVI, nactenej do Gordiant Knotu a tim preveden, nebo znovu ulozenej projekt a prevedeno ve Virtual Dub Modu, ale ono je to jedno, protoze GK taky pro prevod pouziva VDM.
pavelpt (2713)|17.9.2004 15:19
RGB, YU2,YUV12 atd. je něco jiného než 4CC s názvem "YV12".VirtualDub hlásí, že nemá dekoder na 4CC "název".Je to DivX.Změň FourCC.
mirekv (7169)|17.9.2004 16:32
[quote=Piskot]No je to rip DVD, potom udelanej projekt v DVD2AVI, nactenej do Gordiant Knotu a tim preveden, nebo znovu ulozenej projekt a prevedeno ve Virtual Dub Modu, ale ono je to jedno, protoze GK taky pro prevod pouziva VDM.[/quote]
Tak to je divné. Zkus v AviSynthu pro zajímavost změnit barvu na YUY2, co to udělá.
Anonymous (825)|17.9.2004 16:45
[quote=StD]Bullback, to jsi mne docela dostal, co že to nemám "brát"?: RBG, KGB oder RGB? Was ist bitte richtig? Wieder eine tschechisch/türkische Scheiße. :-)[/quote]

KGB nebrat :-E :-E :-E , jinak nevím proč je pořadí barev tak důležitý ...
StD (8612)|17.9.2004 19:10
Bullback: OK, KGB neberu... Nevím proč, ale u mne to Mjpegy (grabované do YV12) také VD odmítá a chce jen RGB. To mu chutná a vše je potom jak má být... Pořadek musi byt! Ordnung muß sein! Servus!
Anonymous (825)|19.9.2004 20:06
[quote=StD]chce jen RGB. [/quote]

Protože VD pracuje jen ve RGB, vše ostatní si převádí (pokuď to umí) YUY2 umí, jinak nejrychlejší je grabovat do YUY2, jinak se to převádí do toho YV12 a ještě je soubor zbytečně větší.
StD (8612)|20.9.2004 08:09
YUY2: OK, vyzkouším! :-D
imported_Piskot (6)|20.9.2004 08:51
[quote=pavelpt]RGB, YU2,YUV12 atd. je něco jiného než 4CC s názvem "YV12".VirtualDub hlásí, že nemá dekoder na 4CC "název".Je to DivX.Změň FourCC.[/quote]
Tak uplne nechapu co mam vlastne udelat, mohl by jsi mi to popsat trosku lepe. Hlavne co k tomu potrebuji za kodek/program, abych mohl FourCC zmenit.
imported_Piskot (6)|20.9.2004 09:44
[quote=mirekv][quote=Piskot]No je to rip DVD, potom udelanej projekt v DVD2AVI, nactenej do Gordiant Knotu a tim preveden, nebo znovu ulozenej projekt a prevedeno ve Virtual Dub Modu, ale ono je to jedno, protoze GK taky pro prevod pouziva VDM.[/quote]
Tak to je divné. Zkus v AviSynthu pro zajímavost změnit barvu na YUY2, co to udělá.[/quote]
Ja bych rad, ale at hledam jak hledam, nemuzu najit jak se to dela. :-((
mirekv (7169)|20.9.2004 10:36
ConvertBackToYUY2 / ConvertToRGB / ConvertToRGB24 / ConvertToRGB32 / ConvertToYUY2 / ConvertToYV12
ConvertBackToYUY2(clip)
ConvertToRGB(clip)
ConvertToRGB24(clip)
ConvertToRGB24(clip, bool "interlaced")
ConvertToRGB32(clip)
ConvertToRGB32(clip, bool "interlaced")
ConvertToYUY2(clip)
ConvertToYUY2(clip, bool "interlaced")
ConvertToYV12(clip)
ConvertToYV12(clip, bool "interlaced")

AviSynth prior to v2.50 can deal internally with two color formats, RGB and YUY2. Starting from v2.50 AviSynth can also deal with a third color format, YV12. These filters convert between them. If the video is already in the specified format, it will be passed through unchanged. (RGB is assumed throughout this doc to mean RGBA.) ConvertToRGB converts to RGB32 unless your clip is RGB24. If you need 24-bit RGB for some reason, use ConvertToRGB24 explicitly and ConvertToRGB32 to do the reverse.

Since v2.51/v2.52 an optional interlaced parameter is added (interlaced=false is the default operation). When set to false it is assumed that clip is progressive, when set to true it is assumed that clip is interlaced. This option is added because for example (assuming clip is interlaced YV12):

SeparateFields(clip)
ConvertToYV12
Weave
is upsampled incorrectly. Instead it is better to use:
ConvertToYV12(clip, interlaced=true)
All VirtualDub filters (loaded with LoadVirtualdubPlugin, see Plugins) support only RGB32 input.
RGB24, RGB32: The colors are stored as values of red, green and blue. In RGB32 there is an extra Alpha channel for opacity. The image dimensions can have any values.

YUY2: The picture is stored as a luma value Y and two color values U, V. For two horizontal pixels there is only one chroma value and two luma values (two Y's, one U, one V). Therefore the width has to be a multiple of two.

YV12: The same as YUY2 but there is only one chroma value for 4 pixels (a 2x2 square). Both image dimensions have to be a multiple of two, if the video is interlaced the height has to be a multiple of four because the 2x2 square is taken from a field, not from a frame.

Some functions check for the dimension rules, some round the parameters, there still can be some where an picture distortion or an error occurs.

Working in YUY2 is faster than in RGB. YV12 is even faster and is the native MPEG format, so there are fewer colorspace conversions.

Conversion back and forth is not lossless, so use as few conversions as possible. If multiple conversions are necessary, use ConvertBackToYUY2 to convert to YUY2, if your source already has already once been YUY2. This will reduce colorblurring, but there are still some precision lost.

In most cases, the ConvertToRGB filter should not be necessary. If Avisynth's output is in YUY2 format and an application expects RGB, the system will use the installed YUY2 codec to make the conversion. However, if there's no installed YUY2 codec, or if (as is the case with ATI's and some other YUY2 codec) the codec converts from YUY2 to RGB incorrectly, you can use Avisynth's built-in filter to convert instead.

Huffyuv will act as the system YUY2 codec if there's no other codec installed, so if you install Huffyuv and uninstall all other YUY2 codecs, then you'll never need ConvertToRGB.

ConvertToRGB24 and ConvertToRGB32 can be used to force Avisynth to use a specific store method for RGB data. RGB24 data is often much slower to process than RGB32 data, so if your source is RGB24, you may get a speed gain by converting to RGB32. There are no known advantages of using RGB24 (except that TMPGEnc requires RGB24 input).

Example:
# There is a slight distortion caused by the conversion between YUV and RGB.
# Let's see if we can see it.
control = ConvertToYUY2()
test = ConvertToYUY2(ConvertToRGB(ConvertToYUY2(ConvertToRGB(control))))
test = ConvertToYUY2(ConvertToRGB(test))
return Subtract(test,control)
pavelpt (2713)|20.9.2004 11:07
[quote=Piskot][quote=pavelpt]RGB, YU2,YUV12 atd. je něco jiného než 4CC s názvem "YV12".VirtualDub hlásí, že nemá dekoder na 4CC "název".Je to DivX.Změň FourCC.[/quote]
Tak uplne nechapu co mam vlastne udelat, mohl by jsi mi to popsat trosku lepe. Hlavne co k tomu potrebuji za kodek/program, abych mohl FourCC zmenit.[/quote]

Psal jsem, že je to součástí instalace třeba Xvid, jmenuje se to FourCC changer.
4CC je kod v hlavičce souboru, který říká programům jaký mají použít dekoder (např.)Takže např. máš to zkomrimované v DivX, změníš 4CC na Xvid a třeba VirtualDub použije teda Xvid.
Stejný význam má tvoje hláška. Protože jsi to dělal v GK, určitě jsi chtěl udělat DivX, no a vybral jsi enkoder, který do hlavičky zapsal to YV12 nebo co. Vsadím gatě, že jsi ani ve snu neuvažoval jestli to bude RGB nebo jiná barevná struktura.
No a tím changerem to v té hlavičce změníš, VD bude spokojený, ty budeš spokojený, půjdeš so sklepa dáš si letošní vřící a zapomeneš, že nějaké RGB a pod. existují, protože už to v životě víckrát nebudeš potřebovat.
imported_Piskot (6)|20.9.2004 13:52
[quote=pavelpt][quote=Piskot][quote=pavelpt]RGB, YU2,YUV12 atd. je něco jiného než 4CC s názvem "YV12".VirtualDub hlásí, že nemá dekoder na 4CC "název".Je to DivX.Změň FourCC.[/quote]
Tak uplne nechapu co mam vlastne udelat, mohl by jsi mi to popsat trosku lepe. Hlavne co k tomu potrebuji za kodek/program, abych mohl FourCC zmenit.[/quote]

Psal jsem, že je to součástí instalace třeba Xvid, jmenuje se to FourCC changer.
4CC je kod v hlavičce souboru, který říká programům jaký mají použít dekoder (např.)Takže např. máš to zkomrimované v DivX, změníš 4CC na Xvid a třeba VirtualDub použije teda Xvid.
Stejný význam má tvoje hláška. Protože jsi to dělal v GK, určitě jsi chtěl udělat DivX, no a vybral jsi enkoder, který do hlavičky zapsal to YV12 nebo co. Vsadím gatě, že jsi ani ve snu neuvažoval jestli to bude RGB nebo jiná barevná struktura.
No a tím changerem to v té hlavičce změníš, VD bude spokojený, ty budeš spokojený, půjdeš so sklepa dáš si letošní vřící a zapomeneš, že nějaké RGB a pod. existují, protože už to v životě víckrát nebudeš potřebovat.[/quote]

Genialni a neuveritelne. Veskere problemy vyresila pouha instalace Xvid. Ja jsem rikal ze mi to doma driv jelo a ted po reinstalu ne. Ono je to tim ze jsem se nenainstaloval Xvid. Tak to by me ani ve snu nenapadlo. Mockrat dekuji za rady a za pomoc pri reseni problemu. :-)