Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odstránenie "brumu" z LCD TV - prosím poradte.

jackspk (9)|7.12.2006 20:36
- kúpil som si LCD TV Philips 37PF5321, všetko je super (obraz ako fotka) ale TV mi vydáva nepríjemný zvuk, ktorý počuť hlavne v noci.

- skúšal som kúpiť kvalitný koaxiál s pozlátenými koncovkami, galvanický oddeľovač, rušičku (jeden pán mi ju robil na zákazku) - proste nič nepomohlo.

- dneska bol u mňa technik z UPC (káblová TV), zmeral signál a všetko bolo z ich strany v poriadku (aspoň tak tvrdil)

- ten "brum" je iba vtedy ak pripojím zo steny priamo do TV kábel z káblovky, keď pozerám DVD (cez Scart) tak "brum" nie je počuť. Technik z UPC mi povedal, že
je to "brum" na 50 hz - nakoľko som v tejto problematike absolútny lama moc som tomu nerozumel...

VEDEL BY MI NIEKTO PORADIT AKO TEN NEPRIJEMNY "BRUM" ODSTRANIM???

- neviem či by nepomohla UPS, resp. či neexistuje nejaký filter na elektrinu?

DIK MOC VSETKYM ZA RADY
gorila (16)|9.12.2006 13:46
mam ten isti tv .kablovka my ide v pohode akurat niekedy na jednom programe sa zjavuje brum dost nepriemny hlavne pri zvysenej hlasitosti.ale to je problem kablovky nie v prepojeni.aky mas dlhy ten kabel do telky.respektive od zasuvky do rozvodnej skrine kablovky.mozno je zbytocne dlhy.popripade to moze robit ak mas z kablovky natiahnuty kabel radia napr do veze.moznosti je vela ale osobne si myslim zeto nie je problem tv ale kablovky.
CyberTec (290)|9.12.2006 13:53
mohlo by to prilisnym zesilenim spatneho signalu u kabelovky, kdyz to prezenou, tak chrci zvuk ve svetlych scenach a je i problem s teletextem. ten ti jde normalne ?
plikous_tvf (54)|10.12.2006 21:55
Ja mel napriklad brum, kdyz sem pripojil DVB-T prijimac ke spolecny barakovy antene, kdyz sem ho pripojil k normalni pokojovy antene, brum zmizel a to sem taky sachoval s ruznejma zapojenima, ruznejma zasuvkama a nic nepomahalo.
Retriever007 (1)|10.6.2012 15:22
Mne sa toto stalo na LED Philipe, začalo mi to brumieť, vymenil som scart-scart za scart-cinch, aj tam ale menej, pomohlo až druhé resetnutie telky. Naviac mi to preplo na normu NTSC (americko-japonská), takže na PAL (európska) mi išiel obraz čiernobiele a vypálený. Nikto nevie prečo to zblblo (stalo sa to pri prenose nastavení zo vstupu Scart na vstup AV (cinch). Nikto nevie prečo sa to opravilo keď prvý reset nezabral. Predpokladám že je to vecou "autodetect" zariadení, taktiež som skoro vyhodil jeden scart kábel a nakoniec bol dobrý. Napísal som do philipu nech mi pribalia krištálovú gulu...

Pôvod brumenia je na starších TV v 50 HZ frekvencii. Ludské ucho počuje od 20 Hz po max 20000. Napríklad pišťanie monoskopu STV2 je merný signál 1000Hz, pri 50 Hz je to niečo ako hlbší zrnivý zvuk. Zásuvka je na striedavý prúd s frekvenciu 50 Hz, pri starých elektrónkových TV to preliezalo do zvuku, ale príčinou sú skôr tzv. "zemniace slučky", tada ak nie je všetko uzemnené v jednom bode tak akoby ten prúd obieha dookola a tým indukuje signál zo siete. Ale to tiež nie je prevda, vôbec to nie je zo siete pri LCD televízoroch. Skôr si myslím že treba poznať ako bliká a zhasína obrazovka - a to je 25x párne riadky a 25x nepárne, čiže tiež 50 Hz. Potom stačí aby sa videosync alebo videosignál viedol okolo nekrytých zvukových káblov, a brum tam máte ako na anténe. Všimnúť sa to dá hlavne keď sa objaví svetlejší obraz - teda jedna zo zložiek R, G, B alebo všetky majú väčší napäťový zdvih, teda akoby zdvihli výkon "vysielačky brumu". Signál na obrazovke začína na 30% (to je čierna), po 100% (to je maximum), a potom klesá až na 0% aby sa zmazal obsah predchádzajúcej obrazovky (to je sync). Je teda jasné že pri svetlých farbách bude väčší rozdiel medzi 0% syncom a 100% maximom, a keďže sa to mení 50x za sekundu, je tu vysielacia cievka do okolia.
interfernet422 (1575)|10.6.2012 15:53
Retriever007 - vytahovat příspěvek z roku 2006 a ještě svým prvním příspěvkem do fóra - to se ti tedy povedlo :-E
Dagy2 (3153)|10.6.2012 17:12
Páni, váš brum vzniká tým, že sa dostáva 50Hz z elektrickej siete rôznymi smyčkami medzi zariadeniami (AVR, DVD) a prepojením káblami tam, kam nemá. Tým namiesto vyhladeného jednosmerného napätia dostáva elektornika napätie na ktorom je naindukovaných 50Hz, toto počuje v reproduktoroch ľudské ucho ako brum.
Je to dané tým, že kedysi mali prijímače vždy klasický a slušný oddeľovací transformátor a potom usmerňovač.
Šetrením a zmenšovaním ťažké trafo vypadlo a je tam spínaný zdroj ktorý má tú "výhodu" že jeden "kolík" zástrčky je vždy "priebežný" a je pripojený teda všade v prijímači. Ak potom sú v jednej zásuvke pripojené dva spotrebiče s nepodareným šitovým spínaným zdrojom, medzi týmito dvoma zariadeniami preteká cez kostru a ochranný vodič prístrojov vyrovnávací prúd 50Hz siete a jeden z nich ten ktorý to znáša horšie brumí.
Ak máš káblovku tak je to o to horšie, pretože na kábli káblovky visí v paneláku 100 televízorov ak jeden takto drbe do koaxu 50Hz, ruší a majú z toho všetci tento zážitok.

Aké je riešenie:
- no veľmi jednoduché -> skús otočiť zástrčku TV o 180° v sieťovej zásuvke. Na 90% to prestane. Všetky úpeesky sú zbytočné, predpokladám, že idiotské "bleskoistky" ktoré niektorí predajcovia sa snažia predať ako ochranu pred bleskom pravdepodobne ešte zhoršujú celú situáciu.
- ak máš na TV zástrčku s ochranným kolíkom, čo vzhľadom na to, že placky majú kovový dekel na zadnej stene, potom si urob "predlžovačku" a zapoj len dva kolíky. Toto je síce zásadne proti norme ale pomôže to na 100%. Ak máš "cestovnú sadu konektorov" nájdi taký, čo má dva kolíky a nemá na "výstupe" ochranný kolík - výsledok bude ako predlžovačka bez ochranného kolíka.

@interFernet - čo sa tomu divíš, však má aj nik "RETRIEVER".
@retriever - to čo si niekde vytiahol sa týka analogového vysielania, sync je posielaný na CRT obrazovku 50x sekundu ako zatemňovací impulz.
svetlejšie scény boli zobrazované ako svetlejšie pretože si poslal vyššie napätie na elektrody obrazovky atď atď.
Digitálny signál ale asi funguje trocha ináč, čo myslíš, je treba zhasínať LCD obrazovku nejakým špeciálnym signálom 50x za sekundu? A čo ak máš zapnuté nejaké "motion" napr. 200Hz?
hlavek1978 (0)|22.7.2012 14:39
[QUOTE=Dagy2;412956]Aké je riešenie:
- no veľmi jednoduché -> skús otočiť zástrčku TV o 180° v sieťovej zásuvke. Na 90% to prestane. Všetky úpeesky sú zbytočné, predpokladám, že idiotské "bleskoistky" ktoré niektorí predajcovia sa snažia predať ako ochranu pred bleskom pravdepodobne ešte zhoršujú celú situáciu.
- ak máš na TV zástrčku s ochranným kolíkom, čo vzhľadom na to, že placky majú kovový dekel na zadnej stene, potom si urob "predlžovačku" a zapoj len dva kolíky. Toto je síce zásadne proti norme ale pomôže to na 100%. Ak máš "cestovnú sadu konektorov" nájdi taký, čo má dva kolíky a nemá na "výstupe" ochranný kolík - výsledok bude ako predlžovačka bez ochranného kolíka.[/QUOTE]

A jiné řešení tohoto problému neexistuje, než elektickou zástrčku od televize zapojit do zásvuky bez středového vodiče (země)? Jaké je s tím v praxi spojené riziko, když to norma zakazuje? Mám plazmovou televizi, která má zadní kryt kovový.

Mám tento problém na plazmě Panasonic Viera TX-P50G20E, která má elektrickou zástrčku včetně středového kolíku (země). Hlasitost brumu je závislá na světlosti zobrazované scény na televizi. Čím světlejší, tím je brum větší. Nezávisí to na nastavené hlasitosti, ale při nízké hlasitosti nebo úplně vypnuté hlasitosti je ten brum pochopitelně více slyšet.

K televizi mám zapojenu terestrickou směrovou anténu a satelit. Anténu i satelit mám na střeše na stožáru, který je spojen s hromosvodem, který je uzemněn. Kabely od antény a 3 LNB jsou "sloučeny" do DiseqC přepínače s TV vstupem, následně je to vedeno jedním kabelem a pak rozbočeno koncovou sateletní zásuvkou. Pak jeden koax do televize a druhý koax do satelitního příjímače, který je zapojen pomocí SCART.

Ten brum z televize je stejný u terestrického i satelitního vysílání. Pokud ale fyzicky odmontuji směrovou anténu ze stožáru na střeše, tak ten brum u satelitního vysílání mi připadá menší, než když anténu mám fyzicky na stožáru (pozn. a je jedno, zda je anténa fyzicky připojena koaxem nebo je koax od ní odpojen).

I když to nejsem schopen správně terminologicky popsat, tak mi připadá, že ten brum je hlavně způsoben tím, že ta směrová terestrická anténa je připevněna na stožáru, který je uzemněn a zároveň elektrická zástrřka od plazmové televize má střední zeměcí kolík. Nejsem elektrikář, ale myslel jsem si, že hromosvod i elektrické zásuvky jsou u rodinného domu uzemněny na jednom místě a tudíž tady výše uvedený problém v rozdílném uzemnění nemůže nastat?

Pomohlo by kdybych mezi terestrickou anténu a DiseqC přepínač dal galvanický oddělovač FM2-F nebo jiný typ?

Nemůže být ještě signál ze směrové antény příliš silný (přebuzený)?

Díky moc za Vaše rady i názory.
Pavell007 (790)|22.7.2012 18:34
středový kolík bych rozhodně neodpojoval, pokud je zapojení třívodičové, tak středový kolík ti propojí kostru přístroje se zemí a ten druhý kontakt než fáze-pracovní nula-ti propojí přístroj se zemí přes proudový chránič, je to jiná třída ochrany než dvouvodičové zapojení, kde je kolík propojen s nulákem. Pokud odpojíš střední kolík a náhodou se ti dostane 220V na kostru přístroje (třeba se šlusne trafo vevnitř), tak ti to nevyhodí pojistky a ty si na to šáhneš. Zkus napřed ten galvanický oddělovač, mně to pomohlo, taky mi něco upc pouštělo do televize a bručelo to...
milanides (63)|22.7.2012 20:42
Mne napriklad takyto brum sposoboval zle zasunuty LAN kabel v multimedialnom prehravaci, po oprave konektora na kabli brum zmizol.
KamilZ (10277)|22.7.2012 21:03
Tak vyzkoušej anténu jen prostě odpojit od vstupu do multiswitche. Pokud to přestane, tak oddělovač pomůže. Ale pozor, pokud tam máš zesilovač, tak aby jsi ho neodpojil od napájení. Dávat oddělovač až dole před TV asi nemá smysl, protože se Ti to stejně už všechno prosmyčkuje nahoře, v multiswitchi a přijde Ti to dolů i přes satelit.
Karel286 (73)|22.7.2012 23:35
[QUOTE=hlavek1978;417852]I když to nejsem schopen správně terminologicky popsat, tak mi připadá, že ten brum je hlavně způsoben tím, že ta směrová terestrická anténa je připevněna na stožáru, který je uzemněn a zároveň elektrická zástrřka od plazmové televize má střední zeměcí kolík. Nejsem elektrikář, ale myslel jsem si, že hromosvod i elektrické zásuvky jsou u rodinného domu uzemněny na jednom místě a tudíž tady výše uvedený problém v rozdílném uzemnění nemůže nastat?[/QUOTE]
Třebaže zemní vedení jsou spojeny na jeden potenciál, tak vedení je poměrně dlouhé a má určitý odpor, na kterém vzniká úbytek napětí (brum). Záleží, jak a v kterém místě dojde ke společnému uzemnění.

[QUOTE=hlavek1978;417852]A jiné řešení tohoto problému neexistuje, než elektickou zástrčku od televize zapojit do zásvuky bez středového vodiče (země)? [/QUOTE]
Při spojení přístrojů se zapojeným ochranným vodičem (kolík, neboli PEN) a anténním svodem, který má taktéž stínění spojené kdesi s ochranným vodičem, vznikne zemní smyčka, která se projeví následným brumem.

Tuto zemní smyčku je potřeba rozpojit a to nejlépe tak, aby nedošlo k ohrožení uživatele při případné poruše zařízení. Tudíž ne odpojením kolíku od přístroje, který to svojí konstrukcí v bezpečnostní třídě vyžaduje.

U své sestavy jsem se po výměně TV také začal potýkat s brumem. Problém jsem vyřešil přerušením stínění (a tím přerušení zemní smyčky) u jednoho anténního svodu kondenzátorem. Hodnota kondíku 10n – 100n, minimálně na 400V, pro jistotu je dobrá kontrola na S metru, zda-li, či jak se mění úroveň signálu.