Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Potřebuji poradit s výběrem televizoru

ibauer (122)|3.12.2006 12:20
Dobrý den,

do budoucna (během půl až jednoho roku) uvažuji o koupi nového televizoru. Abych byl upřímný, moc se v tomto oboru nevyznám a potřeboval bych poradit s výběrem. Je lepší LCD nebo plazmová televize? Mám již konečnou představu o některých parametrech, takže tady jsou pro vás nějaká vstupní data:

Televize bude umístěná v obýváku, měla by umět přijímat jak klasický analogový signál (A-TV), tak být připravena i na pozemní digitální vysílání (DVB-T). Takže je nutné buď přikoupit externí set-top box a nebo vybrat model, který obsahuje integrovaný analogový a DVB-T tuner. Co je lepší varianta? Dále by televizor měl mít obnovovací frekvenci obrazovky 100 Hz, vysoké rozlišení pro příjem digitálního vysílání ve formátu HDTV (jakmile a zda vůbec k tomu dojde). Dalším pevně zvoleným parametrem je velikost obrazovky - měla by to být širokoúhlá (s poměrem stran 16:9) a velikosti 40". Co se týče ceny, tak by neměla přesahovat 50.000,- v době, kdy si ji budu kupovat, tedy během půl až jednoho roku. Moje oblíbená značka elektroniky je SONY, ale samozřejmě si nechám poradit od expertů - bude to dlouhodobá investice a záleží mi na kvalitě obrazu a přístroje vůbec.

Díky moc za vaše rady!
Ivo
POiNTER (311)|3.12.2006 12:31
No aby sa nam tato diskusia hned nezvrhla do diskusie LCD vs. Plazma, chcem podotknut ze takto vseobecne porovnavat jednotlive technologie nejde... musel by si mat konkretne LCD a konkretnu Plazmu... a potom by sme sa mohli bavit o porovnavani.
Podla tvojich poziadaviek by som na Sony radsej hned zabudol... teda ak chces maximum kvality v 40" do 50 000cz.
16:9 su vsetky HD Ready televizory... takze tento udaj netreba popisovat.
100Hz pri LCD neni to iste ako pri CRT... su sice uz 100Hz LCD napr. Samsung, JVC... ale nehra to tu istu rolu ako pri CRT... takze tento udaj by som tiez neuvadzal ako podmienku... pri plazmach uz vobec nie... :-)
Konkretny model ti nepoviem... pretoze neviem ako sa budu vyvijat ceny a popravde sa mi teraz nad tym ani nechce moc uvazovat... radsej pockam co nahodia iny :)
Co sa tyka mna vyberal by som si ale medzi znackami Philips, Panasonic a Samsung.
Milosbb (889)|3.12.2006 12:40
ibauer

do budoucna (během půl až jednoho roku)

To je naozaj rozumné a o ten rok, teda na budúce vianoce sa už zmestíš aj do tej ceny (50000) za kvalitné full HD (1920x1080) zobrazovadlo. Konkrétny model sa teraz naozaj nedá, o rok budú iné. Napr. SONY sa má vraj vyrábať u nás na Slovensku v Nitre, aj keď to budú zrejme len lacnejšie modely.

--------
CyberTec (290)|3.12.2006 13:05
co se tyce sony, tak jsem byl vyzkouset model KDL-40W2000 http://www.sony.cz/view/ShowProduct.action?product=KDL-40W2000&site=odw_cs_CZ&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV coz je 40" full hd za nejakych 80 tisic a mel docela problem se zobrazenim prokladaneho palu pri klasickem vysilani, treba sport. obraz se v techto momentech divne cukal. momentalne to maji mnohem lepe vyreseno philips nebo samsung.
Modena (1706)|3.12.2006 13:51
ibauer
Asi už dnes nemá moc smyslu uvažovat o plasmě, protože většina výrobců nad nimi zavřela krám už loni a poslední prvovýrobci LG, Pioneer a Panasonic postupně utlumují výrobu pro Evropu a soustrěďují se zejména na americký trh a větší uhlopříčky kolem 50´ ! Tím je řečeno, kam orientovat výběr Tvého nákupu - LCD ! :-R

Dnes se pohybují ceny full HD LCD 40´ skutečně nad hranicí 80 tis., ale lze předpokládat, že ceny půjdou cca na polovinu a to možná ještě dříve, než za rok !

Firmu, na kterou se dnes u nás trochu zapomíná, je Sharp, který vybudoval novou obrovskou (a ekologickou :-E ) továrnu na LCD displeje a první výsledky této fabriky pro Evropu prezentoval v říjnu v Německu ! Dle mého jsou tyhle LCDéčka na špici a ještě dlouho budou ! :-)
CyberTec (290)|3.12.2006 14:03
v jakem kramu by se na sharpy dalo kouknout, zajimal by me tenhle model s RGB+ http://www.sharp.cz/index.php?id=483&L=8&tx_ttnews[tt_news]=911&tx_ttnews[backPid]=482&cHash=75e589948b 42" verze ho nema

zatim jsem se taky nikde nedocetl, jak zvlada prokladany pal
Mirek2 (31)|3.12.2006 14:10
[quote=Modena]ibauer
Asi už dnes nemá moc smyslu uvažovat o plasmě, protože většina výrobců nad nimi zavřela krám už loni a poslední prvovýrobci LG, Pioneer a Panasonic postupně utlumují výrobu pro Evropu a soustrěďují se zejména na americký trh a větší uhlopříčky kolem 50´ ! Tím je řečeno, kam orientovat výběr Tvého nákupu - LCD ! :-R

Dnes se pohybují ceny full HD LCD 40´ skutečně nad hranicí 80 tis., ale lze předpokládat, že ceny půjdou cca na polovinu a to možná ještě dříve, než za rok !

Firmu, na kterou se dnes u nás trochu zapomíná, je Sharp, který vybudoval novou obrovskou (a ekologickou :-E ) továrnu na LCD displeje a první výsledky této fabriky pro Evropu prezentoval v říjnu v Německu ! Dle mého jsou tyhle LCDéčka na špici a ještě dlouho budou ! :-)[/quote]


Jen jsem mrkl na parametry a jas na 450 se mě zdá vcelku málo, když se tady někde zmiňuje že jas 500 u Samsungů je špatný. Jinak jsem televize viděl v šopu kde je zrovna rozbalovali a musím říct že disajnově jsou fakt super povedené. Hned zítra tam zaběhnu kouknout na obraz.
CyberTec (290)|3.12.2006 14:14
koukni hlavne jak zvladne ten prokladany pal. ktery retezec je prodava ?
Mirek2 (31)|3.12.2006 14:31
Řetězec nevim, u nas ve Zlíně H-CENTRUM.
tiger6 (147)|3.12.2006 14:42
[quote=Modena]ibauer
Asi už dnes nemá moc smyslu uvažovat o plasmě, protože většina výrobců nad nimi zavřela krám už loni a poslední prvovýrobci LG, Pioneer a Panasonic postupně utlumují výrobu pro Evropu a soustrěďují se zejména na americký trh a větší uhlopříčky kolem 50´ ! Tím je řečeno, kam orientovat výběr Tvého nákupu - LCD ! :-R

Dnes se pohybují ceny full HD LCD 40´ skutečně nad hranicí 80 tis., ale lze předpokládat, že ceny půjdou cca na polovinu a to možná ještě dříve, než za rok !

Firmu, na kterou se dnes u nás trochu zapomíná, je Sharp, který vybudoval novou obrovskou (a ekologickou :-E ) továrnu na LCD displeje a první výsledky této fabriky pro Evropu prezentoval v říjnu v Německu ! Dle mého jsou tyhle LCDéčka na špici a ještě dlouho budou ! :-)[/quote]
Taky teď budem kupovat novou TV a LCD jsem jednoznačně zavrhnul. Nevim, kde bereš tu jistotu, že plazmy končí, pořád nabízejí nejlepší podání barev a zobrazení analogu. Rozhodně se mi příčí představa, že se posunu o 20cm do strany a na LCD uvidim tmu a totálně rozhozený barvy. Radši plazmu HD ready než LCD s full HD. Je to můj názor, u compu taky mám pořád osvědčený CRTčko z ´99 s krásným a hlavně stálým podáním barev. Když se z něj přesunu na Notebook, tak je to fakt děs. Jo, jsem zaujatej a zatim jsem nenašel důvod, proč postoj k LCD měnit... 8-)
CyberTec (290)|3.12.2006 15:05
to jsi asi videl naposledy LCDcka pred 5ti lety :-D u notesu mas hlavne vyhodu u maleho pozorovacim uhlu, ze ti nikdo necumi z boku co pises, treba ve vlaku, jinak by tam mohl byt i vetsi pozorovaci uhel 178 stupnu, ktery maji LCDTV
Modena (1706)|3.12.2006 15:23
[quote=tiger6]. . . Nevim, kde bereš tu jistotu, že plazmy končí, pořád nabízejí nejlepší podání barev a zobrazení analogu.[/quote]
:-D :-D :-D No, což o to, já bych si takovou jistotu taky klidně odpustil, bo doma na mě v obýváku čučí jeden HD ready plasma Panák 37´, ale je to tak, jak píšu !
1.Každá plasma má odběr, jak cirkulárka a musíš být zadobře se svým "providerem" dodávek elektřiny :-E
2.Zatím jsem neviděl plasmu full HD 40´(ani jsem nikde nečetl, že by se o to nějaký výrobce snažil, nebo o tom alespoň přemýšlel) a větší se mi do obýváku asi nevejde
3.Paměťový efekt a vypalování bodů je fakt a i když se ho třeba ten můj Panák snaží ošulit posunem pixelů dopravadolevanahorudolů kvůli logům TV stanic, nevypadá, že by sloužila za konstantních podmínek těch inzerovaných 50 000 "motohodin" , na rozdíl od LCDéčka LG v jiném pokoji ! \/ :-R :-E
tiger6 (147)|3.12.2006 17:21
[quote=CyberTec]to jsi asi videl naposledy LCDcka pred 5ti lety :-D u notesu mas hlavne vyhodu u maleho pozorovacim uhlu, ze ti nikdo necumi z boku co pises, treba ve vlaku, jinak by tam mohl byt i vetsi pozorovaci uhel 178 stupnu, ktery maji LCDTV[/quote]
178 stupňů? Ze 180 stupňů už není viditelná ani plocha obrazovky :-D Tenhle údaj je sice hezká věc, ale podle všeho maximální pozorovací úhel není to samý jako kvalitní pozorovací úhel. Na LCD sledovaný trochu ze strany ty barvičky vypadají tak trochu jinak...

[quote=Modena]No, což o to, já bych si takovou jistotu taky klidně odpustil, bo doma na mě v obýváku čučí jeden HD ready plasma Panák 37´, ale je to tak, jak píšu !
1.Každá plasma má odběr, jak cirkulárka a musíš být zadobře se svým "providerem" dodávek elektřiny L
2.Zatím jsem neviděl plasmu full HD 40´(ani jsem nikde nečetl, že by se o to nějaký výrobce snažil, nebo o tom alespoň přemýšlel) a větší se mi do obýváku asi nevejde
3.Paměťový efekt a vypalování bodů je fakt a i když se ho třeba ten můj Panák snaží ošulit posunem pixelů dopravadolevanahorudolů kvůli logům TV stanic, nevypadá, že by sloužila za konstantních podmínek těch inzerovaných 50 000 "motohodin" , na rozdíl od LCDéčka LG v jiném pokoji ! [/quote]
A jsi s obrazem na plazmě spokojenej? To vypalování bodů mě taky trochu děsí, ale podle všeho to tak horký nebude. I ten odběr je u novějších modelů menší. LCD potřebuje kvalitní zdroj signálu a tím analog ani DVB není :OO
ibauer (122)|7.12.2006 09:33
POiNTER
[quote]Podla tvojich poziadaviek by som na Sony radsej hned zabudol... teda ak chces maximum kvality v 40" do 50 000cz.
[/quote]
Můžu vědět důvod? Zhoršená kvalita výrobků?

[quote]16:9 su vsetky HD Ready televizory... takze tento udaj netreba popisovat.
[/quote]
Doplňující otázka. HD Ready je totéž co Full HD rozlišení?

Milosbb
[quote]To je naozaj rozumné a o ten rok, teda na budúce vianoce sa už zmestíš aj do tej ceny (50000) za kvalitné full HD (1920x1080) zobrazovadlo. Konkrétny model sa teraz naozaj nedá, o rok budú iné.[/quote]
To je sice pravda, ale ty nové modely budou zase stát 80 tisíc. Neměl bych si spíš vybrat nějaký současný model, který teď stojí 80 tis., aby za ten půl rok nebo rok klesl na 50 tis.? Který model byste mi doporučil nyní a proč?

CyberTec
[quote]o se tyce sony, tak jsem byl vyzkouset model KDL-40W2000 coz je 40" full hd za nejakych 80 tisic a mel docela problem se zobrazenim prokladaneho palu pri klasickem vysilani, treba sport. obraz se v techto momentech divne cukal.[/quote]
Mohu poprosit o stručné vysvětlení co je to prokládaný PAL?

Všem
Chtěl bych se ještě zeptat, na co bych si při výběru/koupi televizoru měl dát pozor. Podle vašich komentářů bych se asi rozhodl pro 16:9 LCD televizi (full HD nebo HD Ready?). Na které parametry bych se při výběru konkrétního modelu měl zaměřit? Kupoval si někdo z vás v poslední době LCD televizi 40"? Mohli byste se se mnou podělit o váš dojem? Ze značek Sony teda spíše nebrat a zamšřit ze na Panasonic, Samsung, Philips, Sharp?

Dík,
Ivo
ODSakEda (2278)|7.12.2006 12:20
Obecně to nelze takto postavit!, zda LCDTV nebo CRT nebo plasmu, bez přívlastku jaké LCDTV jakou plasmu či CRT TV!!! Viz: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=10941
Levnější LCD budou míti horší obraz než lepší CRT TV a plasma může být obrazově ještě horší! Zdánlivě(!) čistší obraz CRT zase může být bez šumu ale také bez detailů v obraze!!!... (podobně jako pohlednice s jen 256 odstíny barev..., krásná,ale nereálný obraz-omalovánka... :-E )
Milosbb (889)|7.12.2006 17:26
ibauer

To je sice pravda, ale ty nové modely budou zase stát 80 tisíc. Neměl bych si spíš vybrat nějaký současný model, který teď stojí 80 tis., aby za ten půl rok nebo rok klesl na 50 tis.? Který model byste mi doporučil nyní a proč?

Však o to ide, ak to naozaj nepotrebuješ teraz, ale o pol roka, tak sa do tej ceny zmestíš, kúpiš vo výpredaji nejaký dnešný model, ktorý je dnes za 100 000. Hlavne ak už LCD, tak full HD rozlíšenie ( 1920x1080) a nie "HD ready" , teda nejakých 1366x768 a pod. Konkrétny model naozaj neporadím, pretože to, čo sa mne pozdáva je u nás nad 130-150 000 Sk, teda u vás nad 100 000 CZK. No a to je v dnešnej dobe naozaj zbytočná investícia vzhľadom na minimálne možnosti HD príjmu. Preto je otázka HD zobrazovadla pre mňa aktuálna tak o dva roky, aj keď to v elektropredajniach sledujem už teraz. No rozhodnúť sa pre nejaký konkrétny model v tej obrovskej ponuke by bola aj pre mňa zložitá otázka, ktorú teraz neriešim, keďže to nepotrebujem a ani na kvalitu dnes nemám (teda zbytočných cca 130 000). Ale zrejme by som vyberal medzi full HD PHILIPS alebo SONY.

----------------------
mts_tvf (3)|8.12.2006 12:08
PORADTE!!! Chci novou plochou TV. Sledovaci vzdalenost je necele 3m takze uhlopricka tak cca 32" (zkousel jsem chvili sedet pred 42" plazmou v teto vzdalenosti u znamych a oci to nestihaji, neda se to, je moc velka, je to jak v kine v prvni rade) a tim padem z vyberu vypadaji plazmy a zustava LCD. Do soucasne CRT mam signal po kabelu od UPC. Bydlim v Praze 8, primy vyhled na zizkovsky vysilac, vysilac Ladvi mam asi 3km vzdusnou carou. Na baraku jsou zakazane jakekoliv individualni anteny a podobna lidova tvorivost. Kaslu na satelit, 4 cesky programy mi uplne staci, stejne nemam moc casu. Nebavi me platit vypalne UPC za neco, co se da chytat zadarmo, chci TV signal zacit chytat na pokojovou antenu a vzhledem k tomu, ze digital tak jako tak prichazi, chtel bych LCD s integrovanym DVB-T tunerem. Take chci funkci PIP a HDMI propojitelnost. Televizi budu kupovat soucasne s HDD rekorderem (vetsinou na to budu nahravat z televize, sem tam prehraju origo DVD, sem tam origo zvukove CD) a domacim kinem - idealne by melo byt vsechno od jedne znacky a nikoliv kazdej-pes-jina-ves. Cenu neresim. Po ctvrtrocnim patrani na ceskem trhu tvrdim, ze takovy vyrobek neexistuje. Muzete nekdo potvrdit nebo vyvratit?
ODSakEda (2278)|8.12.2006 12:57
Zatím je to jak v 1. řadě v kině i u 32" Tv ze 3m, neb tvůrci ještě nepřišli na to, že v koiě, ale již i u obrazopvek s HD a videem HD není nutné lézti kamerou až do ksichtu, který je pak přes celou obrazovku... a furt šíleně zoomojí, ale stačí "jen" široký záběr a simulovat panoramatický pohled oka, prostě jakoby pohled z okna-tedy pak bych mohl sedět blíže a díky mnoha detailům v obraze se jakoby po scéně rozhlížet! 8-)

Pak mohou být i delší úseky mezi střihy a mrskání kamerou jak u seriálu trosečníci..., neb nestačím množství detailů a objetků (v popředí a nově i v nerozplizlémpozadí!) tak honem shlédnout (viz moje ukázka je s rozlišením 1280x720p pro ilustraci přitom jen v AV/XviD: http://www.sweb.cz/hdv1/NorskoXviDzMPEG-2.avi )
CyberTec (290)|9.12.2006 01:34
objevil jsem v jednom obchode lcd od sharpu. nebyl to zadny novy full HD model, ale i tak jsem si mohl udelat jakous takou predstavu. prokladane analogove vysilani na nem bohuzel moc dobre nevypadalo. upscaling byl dost zubaty, zadne vyhlazeni hran jako u samsunga, spis byly zduraznene nedokonalosti nizkeho paloveho rozliseni. videl uz nekdo jak zvladaji pal nove full hd ?
mts_tvf (3)|12.12.2006 14:59
CyberTec
Sharp, podobne jako Sony, nema u svych 32" LCD PIP :-( Nechapu, proc u elektroniky za desitky tisic korun chybi takova vecicka... To je jako kdyby dneska nekdo vypustil do sveta autak za pul milionu bez posilovace rizeni...
mts_tvf (3)|19.12.2006 14:17
hmm, je tu nejak mrtvo... spolehal jsem se predevsim na ODSakaEdu ale rada veskera zadna :-(
stani (1647)|19.12.2006 18:12
Pozor na Sharp - má velmi dlouhou dobu odezvy....