Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Virtualdub -Porblém s prokládáním Mjpeg

Malek (0)|26.11.2006 17:56
Mám problém MJPEG ve Virtualdubu(jak1.7 tak 1.6) při zpuštění se napíše hláška
[code][!] AVI: Stream 0 (video) has a non-zero start position of 2 samples (+80 ms).
VirtualDub does not currently support a non-zero start time and the stream
will be interpreted as starting from zero.

[!] AVI: Stream 1 (audio) has a non-zero start position of 689 samples (+16
ms). VirtualDub does not currently support a non-zero start time and the
stream will be interpreted as starting from zero.

[/code]
Zkoušel sem více kodeků - u všech stejný , ve VirtualdubModu to chodí v pořádku (náhrávám to v rozlišení 576x432):

Nevíte někdo co s tím?? dík
Whitejoker (616)|26.11.2006 22:03
A je správně.
takhle vypadá prokládané video ve VD.
Zkoušel jsi to převést na dývko a pustit přes přehrávač na telku?
Nerad bych šel bos, ale skoro bych vsadil boty, že to tam bude bez problému.
Ty hlášky vypadají, jako když je rozhozená synchronizace audia a videa ( co je v nastaveních něco jako "audio delay" - snad blbá hlavička souboru), možná to půjde nastavit v nastaveních zachytávacího programu.
jinak 80 ms u videa jsou 2 framy, to snad ani nezaregistruješ
leo (345)|26.11.2006 22:07
Budeš-li odstraňovat prokládání, tak nahrávej v plném PALu (768x576). Jinak bude výsledek o dost horší.
Malek (0)|27.11.2006 15:04
To Whitejoker : Já myslim že to ukazuje spíš jedno pole a koduju to do DivX a potom to je steně čárkovaný (v BS playeru na PC)
TO leo:Já to potom koduju steně do 384x288 (a zas tak silnej PC nemám :-I )

Takže myslim že je to dobře vtom VDM
leo (345)|27.11.2006 15:53
Plný PAL 768x576 => Deinterlace => kvalitní video => resize => kvalitní video s menším rozlišením

Rozlišení 576x432 => Deinterlace => zprasené video => resize => zprasené video s menším rozlišením

Na MJPEG kodek v rozlišení 768x576 stačí 500MHz Celeron (Mendocino), pokud máš slabší procesor, tak to je pak blbé, kvalita jde dost dolů.
Malek (0)|27.11.2006 19:17
TO leo: A jo myslel jsem si že to bude náročnější dík
jaromir9909 (269)|29.11.2006 09:00
To není prokládání jako takové, ale záměna BFF za TFF (sudé řádky za liché nebo obráceně, podle předlohy).
U mně to zbůsobuje povolení vlastního codeku MJPEG a DV VirtualDubu. Při zpracování nahrávek Pal dporučuji vypnout. viz obrázky

vypnuty MJPEG a DV od VD




zapnuty MJPEG a DV od VD

vlada (3470)|29.11.2006 13:42
jaromir9909
To je podle mě blbost. Pošli mi kousek toho videa, docela by mě to zajímalo....
jaromir9909 (269)|29.11.2006 15:51
[quote=vlada]jaromir9909
To je podle mě blbost. Pošli mi kousek toho videa, docela by mě to zajímalo....[/quote]

To jako že něko dělá prokládané kreslené video? :-D

Není a není to při nahrávání, ale u prohlížení přes VD. Když video natáhnu přes AviSynth je v pořádku.
jaromir9909 (269)|29.11.2006 20:28
O P R A V A

Při nahráváni do PICVideo M-JPEG to sice nedělá, ale ostatní(FFDSHOU DV a MJPEG, Huffyuv, Cedocida DV, Allparysoft Lossles Codec) řádky přehazují a výsledkem je pseudointerlace.

Odstranit se dá pomocí AviSynthu
AviSource("clip.avi").SeparateFields.ComplementParity.Weave
vlada (3470)|29.11.2006 23:36
jaromir9909
Díky za ty videa. Jak jsi je získal? První bylo nekomprimovaný a mělo tu chybu, druhý bylo MJPG a to se zobrazovalo O.K. (přes ffdshow dekoder). Jenže pokud aktivuju interní dekoder, tak je to zase špatně, navíc to má nějaký mdlý barvy. Takže buďto je nějak nabořený to MJPEG video nebo je poškozenej interní MJPEG kodek ve VirtualDubu. Klonim se spíš k první možnosti, ale důkaz nemám, pouze indície.

Udělal jsem totiž následující pokus: Zobrazil jsem si video přes AviSynth správně. Uložil jsem ho pomocí ffdshow/MJPEG, ffdshow/DV a Cedocida/DV kodeků. Potom jsem to video otevíral interníma dekoderama ve VD, pomocí ffdshow i Cedocidy. Pokaždý se zobrazilo správně.

Možná, že si VirtualDub neporadí s prokládaným MJPEGem, který používá třeba PicVideo. Ten kodek tu teď nemam, tak to nemůžu vyzkoušet. Pokud ho někdo máte, zkuste v něm uložit kousek videa a zapněte a vypněte prokládání, Potom to otevřete interním dekoderem ve VirtualDubu. Jestliže je problem v tomhle, potom je to asi vina na straně VD. Zkuste to prosím někdo ověřit.

Každopádně problém jsou prohozené půlsnímky, ale jinak než jsem to pochopil. Není to klasické BFF vs. TFF. Obvykle je u videa prohozené pořadí zobrazení půlsnímků. Statické video je O.K., ale v pohybech se seká. Tady jsou ale obráceně vykreslené řádky. To znamená, že lichý řádek je sudý a naopak. Poškození je vidět i v místech zcela bez pohybu. Takže původní řádky videa jsou odshora zobrazené v pořadí 2,1,4,3,6,5 atd.
jaromir9909 (269)|30.11.2006 00:01
vlada

Video je nahravka z TV karty do PicVideo M-Jpeg, poté uloženo nekomprimovaně přes VD se zapnutou podporou interního decoderu MJPEG, tak jak jsem psal. Pokud jej načteš přes AviSynth video dekoduje AviSynth a ta pseudointerlace se neprojeví. Video je krátká narychlo udělaná ukázka.

Dělá to to přehození řádků, ale nedělá to problém jen mě.

Prokládané video, logo je bez artefaktů:




Prokládané video s pseudointerlací, logo má artefakty vzniklé prohozením řádků:



oprava
Omlouvám se vladovi, ale vypadá to podobně.
Takhle vypadá video s pseudointerlací po zpracování smart deiterlaci (nastaveni podle vlada)


a takhle bez pseudointerlace (smartdeinterlace stejné nastavení)

jaromir9909 (269)|30.11.2006 11:28
Dělal jsem ještě dalších pár pokusů a tady jsou výsledky.

Výše uvedené codeky jsou vesměs typu BFF. Při zachytávání však jde jako první horní půlsnímek TFF (liché řádky), ten se však uloží jako spodní BFF(sudé řádky), čímž dojde k zámeně.
PICVideo M-JPEG půlsnímky ukládá správně.

vlada

Vyzkoušel jsem to v AviSynthu přes SeparateFields.Video se v PICVideo M-JPEG ukládá jako TFF. Rovněž jsem zkoušel zakázat PICVideo decoder.
Korektně ho pak zobrazi VLC, AviSynth s použitím ffdshow filtru, ale BSPlayer ve WDM použil MJPEGDecoder(nevím, odkud jsem ho vlastně sebral) a interní decoder MJPEG ve VD zobrazí video nekorektně. Výsledkem je pak ta pseudointerlace.

edit:Ještě jednou jak prohození odstranit

Odstranit se dá pomocí AviSynthu
AviSource("clip.avi").SeparateFields.ComplementParity.Weave
vlada (3470)|30.11.2006 13:00
jaromir9909
Chyba nalezena!!!

Dělá to PicVideo MJPEG pokud v něm zapnu prokládaný video. Potom při použití interního MJPEG dekoderu prohodí VD sudý a lichý řádky. Pokud ale necham výchozí nastavení VD, použije se systémový kodek (PicVideo, ffdshow) a video se zobrazí O.K. Kouknu se na stránky VirtualDubu, jestli už tam někdo podobný problém řešil.

AviSynth podle mě vůbec není zapotřebí, stačí pouze používat systémový MJPEG kodeky a všechno je O.K. Navíc přece Avisynth to video rovnou načte správně (za pomoci systémovýho kodeku).

Čili problém by se měl vyskytnout pouze při použití PicVideo MJPEG kodeku, zapnutým prokládáním a při použití interního MJPEG dekoderu ve VD. Je to tak nebo se to projevuje i jinde?
jaromir9909 (269)|30.11.2006 13:34
PICVideo M-JPEG musí mít zaplé 2 Fields If More Then 288 lines. Jinak nehrává stejně jako ostatní. Zapoměl jsem uvést, že nahrávám VirtualDubem, jiné programy mohou mít tento problém vyřešen. Tu chybu cos objevil jsem tu dávno popsal. Problémy jsou ale dva. Ten druhý je při zachytávání, kdy to některým ty řádky prohodí již tam. Pak pomůže jedině AviSynth.

AviSynth je zapotřebí, pokud máš video zachycené s prohozením řádků. Tam Ti už žádný decoder nepomůže.

P.S. Jak si ty artefakty na logu z hokeje vysvětluješ Ty?
Ten problém je obecnější.
vlada (3470)|30.11.2006 14:41
jaromir9909
U toho loga (2. obrázek) jsi tam ty artefakty přeci nějak vytvořil Ty, ne? Pokud máš na mysli artefakty z Vegasu, pak se jedná o artefakty způsobené interním deinterlace filtrem ve Vegasu, který zahazuje jeden půlsnímek a druhý interpoluje na původní velikost videa. S tímhle problémem to nemá nic společnýho.

Jinak právě to nastavení PicVideo kodeku "2 Fields If More Then 288 lines" způsobuje tu chybu. Znamená to, že pokud má video víc než 288 řádek, nahrává prokládaně. Podle mě u neprokládanýho vysílání to sníží kvalitu a nepoužíval bych to tam. U prokládanýho to je zase naopak. Co Ti způsobuje PicVideo za problémy, když prokládání vypneš?

Je samozřejmě možný, že řádky se prohodí i někde jinde. Při uložení videa PicVideo kodekem s prokládáním se ale ta chyba projeví vždy. Osobně jsem tohle nikdy předtím nezaznamenal a to jsem PicVideo kodek pro zachytávání z TV karty používal dlouhá léta.
jaromir9909 (269)|30.11.2006 15:33
vlada
Omlouvám se, nenapadlo mě, že má vegas tak primitivní filtr, ale nestačil jsem se opravit. Napadlo mě to až před chvíli a taky jsem si to ověřil. Máš pravdu že to způsobuje zahození jednoho půlsnímku. Jinak i takhle by mohlo vypadat video s přehozenými řádky po deinterlaci v plném rozlišení. Ten druhý jsem vytvořil já pro představu jakvypadá video s přehozením řádků. Je dosti obtížné rozpoznat u prokládaného videa, které artefakty to způsobuje.

edit: Ten vegas jsem vyhodil a dal tam smartdeinterlaci videa s prohozenými řádky.

Pokud nenáhrávám prokládaně, je video s přehozenými řádky.
Nevím zda to označovat za chybu, když je to zaznamenáno jako TFF. Pošli mi prosím kousek neprokládaného videa z tvé TV karty je-li to možné v DV a MJPEG codeku který používáš.
vlada (3470)|30.11.2006 16:42
jaromir9909
TV kartu jsem teď půjčil kamarádovi, ale můžu Ti poslat ukázky videa z mnou používaných kodeků (ffdshow, Cedocida, PicVideo). Jestli je zdroj TV karta nebo již nahrané video by podle mě nemělo mít vliv, pokud chybu nezpůsobuje právě TV karta, která snímky prohodí. Moje karta v tomhle ohledu pracovala spolehlivě, nikdy jsem s tím problém neměl.

Jinak pokud vím, tak DV nemá informaci o BFF/TFF. Automaticky se předpokládá BFF. Jak to je u MJPEGu netuším. Asi si to každý kodek dělá nějak po svém, obecně se předpokládá progresivní video a tak se také přehrává. Například v dokumentaci k AviSynthu je napsané, že si má každý nastavit TFF/BFF sám, protože to nelze z videa zjistit.
jaromir9909 (269)|30.11.2006 16:54
vlada
Právě proto mi připadalo normální, že je to prohozené.
K Tvé ukázce: jde mi o to, aby byl záznam z TV system PAL do codecu u kterého se předpokládá BFF.

Ještě jednou upravím obrázky po deinterlaci. Z VD mi to vylezlo divně. Video jsem musel zpracovat, uložit a poté znovu nahrát do VD a teprve poté vyexpedovat do jpeg.
mirekv (7169)|30.11.2006 17:04
Původní video (ne ty ukázky z hokeje) je přece progressive, akorát karta z toho z toho udělala interlaced a blbě. Zkus ve Vegasu přehodit půlsnímky už ve zdroji Properties -> Media -> Field order.
Deinterlaci samo vypnout!
jaromir9909 (269)|30.11.2006 17:23
odstraněno vizdalší příspěvek
vlada (3470)|30.11.2006 17:31
mirekv
To ale neni ve field orderu, Vegas tohle opravit nedokáže. Jsou totiž dva způsoby prohození půlsnímků - časově a pozičně. Časové prohození (TFF vs. BFF) je běžná věc u DV a DVD. S prohozením snímků pozičně (což je tento případ) jsem se setkal poprvý.

jaromir9909
Jak jsem řekl, u mě při používání MJPEGu nikdy nebyl problém, do DV jsem ale zachytávat nezkoušel. Až tu kartu dostanu zpátky, tak to zkusím. Jak už jsem ale psal, neměl by být rozdíl v tom, jestli je zdrojem videosoubor nebo TV karta. Pokud vím, tak TV karta posílá obraz po celých snímcích. Načte jeden půlsnímek, počká na druhej, složí obraz a ten celej pošle programu. Jestli to tak opravdu je a jak to přesně funguje by asi věděl nejlíp Mike.

No každopádně při mych testech se všechno jevilo správně až na výše popsanej problém s internim MJPEG dekoderem ve VD.
jaromir9909 (269)|30.11.2006 17:45
mirekv

Nevím na co reaguješ. Já reagoval na první příspěvek a na to, že se nejedná o prokládání. Se svým videem problém nemám. Ukládám progressive do mpeg a je to OK. Vegas nepoužívám vystačím si s VD a AviSynthem.
Jinak souhlasím, žádná deinterlace, ale dát do pořádku video.
jaromir9909 (269)|30.11.2006 18:07
Vlada

Nějak se mi to sekalo a reagoval jsem dvakrát, mezitím mi utek Tvůj příspěvek.

Možná je to kartou, možná ovladači, ale dá se to opravit.
V prvním dotazu to má ve VD prohozené a ve VDMod v pořádku, tak jsem to typnul na ten problém se zobrazením přes interní decoder.
mirekv (7169)|30.11.2006 19:08
jaromir9909
To jsem si všiml [code]To není prokládání jako takové, ale záměna BFF za TFF (sudé řádky za liché nebo obráceně, podle předlohy). [/code]
Ovšem kdo do toho zapletl Vegas? Tam se to dá takhle napravit.
vlada (3470)|30.11.2006 20:00
mirekv
Nedá! Vegas tohle opravit neumí, zkus si to....

jaromir9909
Dobrej postřeh. Jak jsem psal, nikdy se mi to nestalo, takže mě to ani nenapdalo, že by se to mohlo dít. Zmátlo mě to, že píšeš o BFF a TFF, tohle je trochu něco jinýho.


Každopádně si myslím, že problém je pořešenej...
jaromir9909 (269)|30.11.2006 20:25
mirekv
Pokud myslíš hokej, tak to jsme si s Vladou vysvětlili. Ukázku jsem nechal, že právě na ní je vidět, že s videem není něco v pořádku. Vladuv vegas jsem vyhodil. Je tam ukazka z VD.

edit: myslím to obrazně, video jsem přehodil uměle pro demonstraci.
mirekv (7169)|30.11.2006 23:04
No, musím se zítra podívat, vladovi moc nevěřím! (v tomto, jinak jo! :-D)
vlada (3470)|30.11.2006 23:20
mirekv
Ale věř :-) Zkus si třeba opravit tohle video.

Jinak tohle video plus nějaký další samply, který jsem udělal jsou ke stažení na http://sharedzilla.com/en/get?id=67376 (7-zip archiv).
jaromir9909 (269)|1.12.2006 00:28
jaromir9909
Zmátlo mě to, že píšeš o BFF a TFF, tohle je trochu něco jinýho..[/quote]

vlada
Souhlasím, BFF a TFF ten problém nevystihuje.

Trochu jsem experimentoval a zjistil, že video prohazuje VD v capture modu.
Nahrál jsem clip bez komprese a i tam to bylo prohozené. Kodeky s tím nesouvisí. Že mě to nenapadlo dřív.
Vyzkoušel jsem utilitku amcap a video bylo OK.
Nevím, zda je to čistě vina VirtualDubu nebo je problém v systému.
vlada (3470)|1.12.2006 00:57
jaromir9909
Tak pokud to prohazuje VirtualDub a AMCap ne, vypadá to spíš na VirtualDub. Jak zachytává video třeba v ATV2000?

Každopádně PicVideo MJPEG na to má zaškrtávadlo "swap fields", který to zase přehodí zpátky.
jojto (865)|1.12.2006 11:38
Pripojim sa aj ja. Pred nedavnom som robil test mpeg-2 encoderov a stretol som sa presne s problemom, ktory popisujete. Grabnute z TV karty (ASUS 7135), PICVideo m-jpeg, VDM strih a import do enkoderov. Vsetky si so zdrojom poradili, jediny nie Mainconcept. TU je ukazka (logo). Nepomohli ziadne nastavenia. Zrejme pojde o problem, ktory popisujete.
TEST: Tak mi to nedalo. TV karta+PICVideo (m-jpeg), ProCoder2. Zaznam cca 15 minut, postupne prepinanie kanalov. Vysledok je zvlastny. Na 4 programoch sa vyskytuje tzv. pseudointerlace (to slovo "pseudointerlace", to jsem jeste nikdy neslysel :-D ). Rozne nastavenie enkoderu je neefektivne. Skuska s DV i nekomprimovane dopadla rovnako.
Moj nazor, moze za to CAPTURE program.

EDIT: Samotna reinstalacia FLY2000TV nemala ziaden efekt, takze som sa hecol a reinstal Okien. A ejhle Vsetko je zrazu v poriadku, zrejme nieco v systeme...
jaromir9909 (269)|1.12.2006 18:21
jojto

[quote]
to slovo "pseudointerlace", to jsem jeste nikdy neslysel Smile more[/quote]

Já taky ne. :-E
Ale někdo si to prohození řádků jako interlaci vykládal.
pseudo=nepravá,falešná,lživá
Mně se ten termín tak zalíbil, že jsem ho prostě použil. Pokud má někdo jiný jednoduchý a výstižný název, ať si tomu říká jak chce. :-D

vlada
[quote]Každopádně PicVideo MJPEG na to má zaškrtávadlo "swap fields"[/quote]

No a jsme doma. Swapovací prostor-nějak takhle jsem si to vykládal a ono to je to zahoď (odlož) půlsnímek. Zaškrknuto hned dvakrát. VD zahodil první a PICVideo druhý, tím to napravil. :-I :-I
Já si furt říkal že VirtualDub je v tom nevinně.

Pokud to shrnu:

Problém byl vyřešen, uvedeno je jak ho rozpoznat, napravit a jak se mu vyhnout.
vlada (3470)|1.12.2006 19:46
jaromir9909
swap = prohodit
jaromir9909 (269)|1.12.2006 21:59
[quote=vlada]jaromir9909
swap = prohodit[/quote]

Překlad je uveden i jako odložit, ale máš pravdu, význam bude prohodit.


Ale pozor! Ten poblém přetrvává. Když nahráváš interlaced do PICVideo M-JPEG, volba "2 Fields If More Then 288 lines" , interní kodek VD půlsnímky prohodí.
Whitejoker (616)|2.12.2006 10:10
Já jsem se s tím taky setkal. Mám starší kartu Leadtek, nahrávám s jejich origo programem do AVI s kodekem PICmjpeg. Stříhám ve VD.
Když pro převod použiji Mainconcept nebo Procoder 2, vžy dojde k tomuto problému. Puštěno v DVD přehrávači - chvění obrazu. Zkoušel jsem různé nastavení TFF/BFF v těch enkodérech a výsledek byl vždy tentýž - při jakémkoliv nastavení kteréhokoliv z nich. Tak jsem začal používat TMPGenc nebo HC-019. U těch zase při jakémkoliv nastavení to vyjde správně a v telce to neškube
mirekv (7169)|2.12.2006 10:51
Whitejoker
V Procoderu půlsnímky přehodit lze, ale v Source, nikoli v Target!
jaromir9909 (269)|2.12.2006 12:24
Whitejoker

[quote]s kodekem PICmjpeg. Stříhám ve VD. [/quote]
Pokut to pustím z PC tak to jde po půlsnímcích a na TV nic nepoznám.
TV mám 100Hz, na 50Hz jsem neskoušel.

Problém je se zobrazením na PC a dalším zpracování.

Uvažoval jsem, zda to nezpůsobuje chvění, ale nezkoušel. Muselo by se jednat o chvění vertikální ne horizontální, to způsobuje časové přehození půlsnímku.

Pokud se nepletu, tak stolní DVD pustí MPEG soubor jako TFF u PAL a jako BFF u NTSC.

Ikdyž mi na PC hraje video správně, ale je kodováno jako BFF, tak mi ve stolním DVD škube.
Whitejoker (616)|2.12.2006 13:50
[quote=mirekv]
V Procoderu půlsnímky přehodit lze, ale v Source, nikoli v Target![/quote]
No dyk. Zkoušel jsem všechny nastevení ve všech kombinacích. I u Mainconcept, HC-019, Tsunami.
MCC a PC2 produkovaly ve všech variantách na telce chvění (shora dolů, tak asi vertikální), HC-019 a TMPG ve všech kombinacích v poho.
Telka 50 MHz. Udělal jsem si zkušební dývko ze dvou zdrojových AVI. jedno nahrané z videa přes televizní kartu (kodek PIC-MJPG, druhé DV-AVI (Cedocida) a dělal jsem mpg-y ve všech kombinacích TFF/BFF.
U DV to bylo úplně jedno, jestli TFF nebo BFF, na telce všechny 4 kodéry bez problémů, u MJPG to u dvou bylo blbě při jakémkoliv nastavení a u dvou dobře, taky ať jsem nastavil cokoliv.
jaromir9909 (269)|2.12.2006 23:35
Whitejoker

[quote]na telce chvění (shora dolů, tak asi vertikální),[/quote]

jj tak jsem to myslel, pochopil jsi to správně. Horizontálně jsem myslel vodorovně v časové ose. Ne jako chvění na horizontu. Existuje-li přesný termín tak se omlouvám.

[quote]Udělal jsem si zkušební dývko ze dvou zdrojových AVI[/quote]
Neprokládané by vyloučilo chybu v časovém prohození a lépe by ses moh soustředit na chvění "shora dolů".

všeobecně

Mám pocit, že bych měl zopakovat pár výroků.


[quote]Výše uvedené codeky jsou vesměs typu BFF.
Při zachytávání však jde jako první horní půlsnímek TFF (liché řádky), ten se však uloží jako spodní BFF(sudé řádky), čímž dojde k zámeně.[/quote]

[quote] Kodeky s tím nesouvisí. Že mě to nenapadlo dřív. [/quote]

vlada
[quote]Jsou totiž dva způsoby prohození půlsnímků - časově a pozičně. Časové prohození (TFF vs. BFF) je běžná věc u DV a DVD. S prohozením snímků pozičně (což je tento případ) jsem se setkal poprvý. [/quote]

[quote]Zmátlo mě to, že píšeš o BFF a TFF, tohle je trochu něco jinýho.[/quote]


[quote]vlada
Souhlasím, BFF a TFF ten problém nevystihuje.[/quote]

Díky vlada za pomoc a žes mi pomoh ujasnit si pár termínů.

Termíny "BFF a TFF" se používají v jiné souvislosti.
Prohození půlsnímku se jmenuje "swap fields ".

Jiné programy mohou mít jiné volby.

edit:
Díval jsem se pozorně na video z PC na TV a určité rozdíly tam byly, ale je to dost blbě vidět a nevím nakolik to zkresluje 100Hz. Závěr bych zatím nedělal. Každopádně na PC prokládané video puštěné přes 50BOB se třese jako sulc. Nahoru dolů.
jaromir9909 (269)|3.12.2006 02:13
jojto
Prohlížel jsem programy, ale nic jsem nezaznamenal. Tvá ukázka odpovídá danému problému, ale pozor na logo. Já se na kruh zaměřil a pak si poplet deformaci kruhu vlivem snížení rozlišení s daným problémem. U prokladaného videa se mi osvědčilo sledovat rty, když se hlava nepohybuje do stran.
vlada (3470)|3.12.2006 13:04
[quote=jaromir9909]
Pokud se nepletu, tak stolní DVD pustí MPEG soubor jako TFF u PAL a jako BFF u NTSC.
[/quote]

Pleteš se :-) Stolní přehrávač se orientuje podle flagů (značek) a je tedy jedno, jestli je video PAL nebo NTSC. Obojí může být BFF i TFF. Pokud je video neprokládané, tak je to jedno, který se zobrazí první. Pokud je to prokládaný a nastavim flag špatně, tak se bude video při pohybu škubat. Třást se ale nebude.
jaromir9909 (269)|4.12.2006 00:16
vlada
Nepochopil jsem tě. Mám DV prokládané video udělané jako BFF MPEG-2 a uloženo ve formátu DVD, stolní DVD přehrávač, když to přehrává, tak se mi video "škube". Musím ho převést na TFF, pak je to OK. V PC nic nepoznám. Je asi trochu" inteliigentnější " :-D a rozpozná to.
Možná jsem něco poplet, ale vždy převádím a exportuji (pro PAL, jiné nedělám) jako TFF.

Když mpeg-2 pustím přes 50BOB, je OK. Musím ho mít správně nastavený,jinak by se škubal(prohození půlsnímku v čase). V PC je to hlavně to správné nastavení.

Když mám v prokládaném MPEG-2 videu prohozeny liché a sudé řádky, "třese" se při přehrávání na PC přes 50BOB jako sulc. A když přehodím půlsnímky i časově , třese se jako sulc se zalitým vibrátorem.

Neprokládané jsem uváděl z jiných důvodů. Pokud jsou přehozeny řádky a chceš ho pustit jako 50BOB v domění, že se jedná i prokládání, třese se taky jako sulc. Šlo mi však o to ,že nevím jak se to projeví na 50Hz TV.

třást se = myslím tím nahoru dolů

Neprokládané nemůže mít škubání jako prokládané.(Typicky "Z".)
vlada (3470)|4.12.2006 05:44
jaromir9909
Pokud Tvůj přehrávač nerespektuje BFF/TFF flagy je to závažná chyba toho přehrávače. Jsi si ale jistý, že jsi při kompresi do MPEG-2 nastavil správně TFF/BFF flag? Každý slušný MPEG-2 enkoder na to má přepínadlo.

Můžeš zkusit to DVD, které se škube demuxovat do .m2v a zkontrolovat programem ReStream jaký je tam nastavený flag a případně ho změnit.
jaromir9909 (269)|4.12.2006 10:05
vlada
Budu zkoušet. Měl jse problémy v začátcích , kdy v PC to šlapalo a v stolním DVD nikoli a přijal jsem to jako fakt, nad kterým jsem dál neuvažoval. Možná to tehdy někdo jen doporučoval. Až bude trochu víc času tak určitě vyzkouším.
vlada (3470)|11.12.2006 20:16
Pro zajímavost odpověď ohledně problému od vývojářů VirtualDubu: http://forums.virtualdub.org/index.php?act=ST&f=3&t=13364
jaromir9909 (269)|13.12.2006 09:40
[quote=vlada]Pro zajímavost odpověď ohledně problému od vývojářů VirtualDubu: http://forums.virtualdub.org/index.php?act=ST&f=3&t=13364[/quote]

Uvítal bych, kdybys pro mě a mně podobné, do ktarých kdysi tlačili ruštinu, i ta s mi už vykouřila z hlavy, uvedl český překlad.

Mně z toho vychází, že to způsobuje druhý filtr na pozadí, s čímž nesouhlasím, protože k překlopení dochází i po zakázání všech vfw dekodérů, kdy VD automaticky použije vlastní dekodér.

Změnit nastavení lze a vzhledem ktomu, že jako problém uvádíš progresive video, které bylo nahráno jako prokládané, je odpověď správná, ale nepřesná, protože neřeší problém u prokládaného videa, které je o to horší, že je hůře rozpoznatelné.

Za nejdůležitější považuji prohození rozpoznat. Pak se dá opravit nebo se mu vyhnout.
vlada (3470)|13.12.2006 10:16
jaromir9909
Velmi volný překlad: "Toto prohození snímků autor do VD zanesl úmyslně kvůli tomu, aby se MJPEG dekoder ve VirtualDubu choval stejně jako výchozí MJPEG dekoder od Microsoftu. Uznává, že to asi nebyl úplně dobrý nápad a dá tam na to zaškrtávadlo."
Whitejoker (616)|14.12.2006 14:28
vlada
to jsi asi uhodil hlavičkou o hřebíček. Akorát jak tvrdí autor, že to přenastavil "před chvílí v minulosti", tak to už bude asi víc než chvíle, tipuji to tak rok.
Já začal zachytávat do DV kodeku (když mám dost místa na disku) a od té době se mi prokládané video na DVD při puštění v přehrávači nechvěje :-)
jaromir9909 (269)|4.1.2007 23:38
Přidávám klikací návod na opravu videa.

Možná to někoho překvapí :-) , ale umí to SmartDeinterlace filtr.
Podrobnější popis na http://jech2.webz.cz/

[quote].Možnosti u Advanced processing se vztahují ke špatně zachycenému videu, které bylo původně neprokládané. Pro jejich použití si raději přečtšte originální nápovědu.[/quote]

Taže ve zkratce:

1,3: Field swap - poziční přehození. Jaký vliv to má, zdali před nebo za krokem 2 jsem nezkoumal.
2: Phase shift - zatrhnout, pokud jsou snímky posunuty časově. Dojem prokládání u neprokládaného videa, u prokládaného videa změní časové řazení půlsnímků z BFF na TFF nebo obráceně. Přehazuje i pozičně proto + volba:3
4: Disable motion procesing - u neprokládaného videa zatrhnout, u prokládaného podle toho, zda budete chtít dělat i deinterlaci.

U prokládaného videa si dejte pozor na spávné časové řazení. To poziční přehození může být matoucí.