Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zachytavání 3D vysílání

VlaDamorava (466)|9.9.2004 20:46
V roce 1993 nebo 1994 vysílala CT pokusně 3D pořady o přírodě a pod. Vlastním záznam na VHS kazetě,kterou jsem chtěl pomocí digit. kamery Canon 500i zdigitalizovat a vypálit na DVD. Ten anologový záznam je plně funkční prostředníctvím brýlí ale pri digitalizaci se objevují barevné proužky. Poradíte mi prosím čím to může být?
O záběry 3D velmi stojím a obávam se, že VHS kazeta za několik let skolabuje.
Děkuji.
stayman (12393)|9.9.2004 20:54
Skus to ukladat nekomprimovane (a kup si do zasoby disky).
VlaDamorava (466)|9.9.2004 21:09
Asi jsem se špatně vyjádřil. Ty barevné pruhy vznikají už pri digitalizaci. Což mi normálně při digitalizaci jiných záznamů z VHS vůbec nedělá. V tom je ten problém!!!
Udělal jsem už 8 CD a 1 DVD, z toho 3 CD s digitalizovaným záznamem z VHS a žádný problém. Až teĎ při digitalizaci 3D pořadů z VHS.
stayman (12393)|9.9.2004 21:49
Aha, tak mi este prezrad, ako to "digitalizujes"
VlaDamorava (466)|10.9.2004 07:28
Na tom nic není. Kameru přepnu do aktivního AV vstupu a propojim s videem pomocí SCART. Pak mám propojenou kameru ( z které jsem vyndal kazetu ,ať ji zbytečně neničím nahraváním) s PC pomocí kabelu Firewire 6-4, a pomocí WinDV grabuju na disk původně anologový záznam.
stayman (12393)|10.9.2004 11:48
Ok, tak by to malo ist, ale potom musi dochadzat ku chybe na strane toho A/D prevodniku v kamere, pretoze do PC idu uz len data. Ja by som to skusil este cez VIVO kartu a do toho nekomprimovaneho formatu, alebo aj do DV a zistis kde je chyba. Ale cele mi je to divne, pretoze kompresia (ci uz DV, alebo Mpeg atd) by tomu nemala vadit.
VlaDamorava (466)|10.9.2004 13:18
A/D převodníkem to nebude, protože jsem zkoušel na té samé pásce jinou nahrávku VHS film a ten šel grabovat normálně. Asi ten 3D záznam obsahuje nějaké nestandartní údaje o barvě (oproti standartu PAL) a to zřejmě rozhodí A/D převodník. Ptal jsem se v ČT, ale tá žena , která se mnou komunikovala mi byla schopná sdělit, že v roce 2004 se repríza těchto pořadů neplánuje. O technických problémech nemá šajn.
stayman (12393)|10.9.2004 13:29
Tak vyskusaj ten VIVO
condor (73)|10.9.2004 20:39
Ja bych taky to zkusil dostat do PC primo pres Video IN v PC.
A mozna jeste pred tim bych to zkusil z VHS nahrat na DV pasku, ale to myslim nepomuze.

A jeste me napadla jedna vec (mozna to je blbost, ale kdyz neni jine cesty), kdysi se prodavali krabicky pro DVD na odstraneni Macrovision aby se to dalo nahrat na VHS, tak to taky pres ni zkus.

Dej vedet jak to dopadlo.
VlaDamorava (466)|10.9.2004 22:42
2 condor
Nad použitím zařízení pro Macrovision jsem taky přemýšlel, ale obávám se že výsledek bude právě úpravou do standartu PAL tristní. Myslím že by to odstránilo právě ty barvy(kody), které umožňují 3D obraz.
condor (73)|11.9.2004 09:15
Jak upravou do PAL? Vzdyt to VHS je v PAL ne?
Ta krabicka (amatersky receno) jenom narovnava nejaky jasovy signal.
Otazkou zustava jaky je princip 3D vysilani, ale myslim ze by to melo byt stejne jako v tistene verzi na papire. Pri normalnim pohledu je videt posunuti RGB barev - jakoby nesoutisk. ....Nevim - hádám.
Tean (410)|11.9.2004 12:09
Ten zaznam je podla mojich informacii uplne normalny. Vobec nicim sa nelisi od bezneho videozaznamu (az na to, ze vysledne video sa sklada z dvoch zaberov)
Videl som uz vela krat 3D film a skutocne sa jednalo o spojeny film - ked som to pozeral bez okuliarov, mal som pocit , ze skulim 9-)
clanok:
Skutočnosť, že ľavé a pravé oko vidia objekty z iných uhlov je základom snímania pomocou 3D kamier. Ak sa na určitý objekt pozriete oddelene jedným okom a potom druhým, zdá sa vám, že pozorovaný objekt mierne zmenil svoju pozíciu. Ak však máte otvorené obe oči naraz, oba obrazy, ktoré Vaše oči pozorujú oddelene, spojí Váš mozog do jediného obrazu. Práve toto spojenie obrazov vytvára normálny stereoskopický pohľad a umožňuje mozgu pochopiť hĺbku a vzdialenosť. Aby bolo takýto proces možné napodobniť vo filme, sníma sa 3D film dvoma šošovkami.

Filmári umiestňujú tieto dve šošovky 3D kamery do vzdialenosti, ktorá sa rovná vzdialenosti medzi ľudskými očami.

Pri premietaní 3D filmu sa na plátno súčasne premietajú dva oddelené obrazy nasnímané z perspektívy ľavého a pravého oka. Ak počas premietania nemáte špeciálne okuliare, vidíte preto obraz dvojmo. Aby sa tento problém skorigoval, každé sklo týchto špeciálnych 3D okuliarov má špeciálny filter, ktorý blokuje obraz určený pre druhé oko a umožňuje tak danému oku vidieť len jeden obraz. Náš mozog potom vníma spojenie týchto dvoch oddelených obrazov ako jeden trojdimenzionálny obraz.

zdroj

http://www.kinema.sk/clanok.asp?id=14313
VlaDamorava (466)|11.9.2004 17:34
2 Tean
Mas pravdu, ten 3D obraz je na první pohled normální. Na začátku pořadu je 3D Nuoptik značka. Viděl jsem i 3D film Shrek 2 a tam byly okraje kontur rozmázlé. Asi úplně jiný typ zobrazení.
PIPO_tvf (22)|13.9.2004 19:38
VlaDa, tie pruzky su akeho charakteru?
Digitalizacia starsich alebo "ohoblovanych" VHS pasok vacsinou vytiahne detaily, ktore pri beznom prehravani VHS nevidis. Skus v softe ktorym grabujes jednoducho upravit saturaciu - t.j. zoslabit farebnost. Ja sa s tym casto stretavam na paskach, ktore nam nosia ku spracovaniu zakaznici. Na tychto paskach prekmitavaju vacsinou uhlopriecne nazltle pasiky - niekedy je to normalna siet. Preto ta otazka v uvode.
VlaDamorava (466)|13.9.2004 20:12
2Pipo
Tie farebné prúžky sú zelené a červené, niečo ako zvislé čmuhy po celom obraze. Niečo ako rušenie. Pritom ostatné nahrávky na tej samej páske idú grabovať dobre.
VlaDamorava (466)|13.9.2004 20:35
2PIPO
Asi máš pravdu bude to nahrávkou. Pri maximálnom zvetšení je obraz z kamery prakticky ČB s farebnými prúžkami. Takže to asi vzdám. Nie je čo uberať saturáciou. Používam Vegas 4.
Vďaka za rady.
MOJE (537)|13.9.2004 21:47
Vyskúšaj dať tuna ukážku.
VlaDamorava (466)|14.9.2004 10:39
Pánové, moc a moc se všem omlouvám. Děkuji za čas,který jste mi věnovali. Ale až dnes jsem přišel (já debil – mea culpa) na to,že záznam byl pořízen v SECAM a kamera na rozdíl od videa to nemůže zpracovat korektně v PAL-u. Zjistil jsem to když jsem přehrával Kašpirovského v Košicích, o kterém vím, že je v SECAM-u.
Ještě jednou promiňte.
stayman (12393)|14.9.2004 10:43
A jaj, takze sup ho tam cez VIVO nekomprimovane ti ostava a modlit sa, ze to dobre dopadne pri prevode do DV (Mpeg2) PAL