Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Software pod Linuxem

Pinnswin (4)|9.9.2004 19:14
Zdravím všechny přátele Linuxu. Já, jakožto začátečník v tomto systému potřebuji hned několik rad:
1. jakou verzi si mám nainstalovat, pokud v něm chci nějaké rozumné grafické prostředí (třeba podobné Win2000) a pokud v něm chci provozovat tyto věci: připojení na net, emailový klient, ICQ klient, přehrávání a editace dvd, přehrávání avi, DC++, vypalovací software, souborový manažer (něco jako Total Commander), program na tisk obalů...
2. dále by mě zajímalo, kolik obdobných softwarů, které jsem výše uvedl existuje a zda vůbec jde ta která konkrétní činnost dělat pod Linuxem
3. a poslední bod - jak to je s ovladači - třeba od GK, chipsetu,...
stranger (96)|9.9.2004 21:09
ad 1.Pokud si zacatecnik, tak doporucuju distribuci typu Mandrake, Suse nebo Fedora. Pro zacatecnika doporucuju graficke prostredi KDE. Jinak pripojeni na net - samozrejmost, emailovy klient - samozrejmost,, prehravani - samozrejmost, editace - viz predchozi prispevky, DC++ - budes muset doinstalovat, souborovy manazer samozrejmost a obaly taky.

ad 2.Narozdil od Windows, ktere jsou v zakladni instalaci "jen" pouhym OS, tak v linuxu mas po instalaci v podstate vse co potrebujes k praci(prehravace,ICQ,kancel.baliky a dalsi...).

ad 3.S ovladaci je na tom linux obecne hure nez Windows, ale vzdy sem rozjel vse jak sem potreboval(i mou exotickou wifinu Proxim Symphony...). S ovladaci na GK je to v pohode, pro ATI i nVidia jsou oficialni drivery, nevim jak pro Matrox...Chipsety sou taky v pohode...IDE&SATA radice v pohode...zvukovky taky pohoda(mam integrovku Realtek a hraje...)
hanus (5)|15.9.2004 10:07
Mam Matrox G550 Dualhead, v Mandrake 10.0 uz jede i hardwarova akcelerace automaticky po nainstalovani. Bohuzel TV-Out neni vyrobcem na linuxu podporovan :o/ ale u Matrox G440 tusim ano.
svaca (49)|18.10.2004 00:03
IMHO s ovladacema je to o MNOHO lepsi, nebot jsou primo v jadre, tzn. jsou 100pro kompatibilni se systemem, tzn, zadny rozpor s kernelem a ovladacem, jako nekdy ve win ...

G550 je v pohode, mrkni do dokumentace X.ORG, dale ovladac je primo v Mplayeru a da se zakompilovat do jadra,. matrox ma super HW dokumentaci, tak neni problem ...
Dale se da pouzit directFB, hledej na google ...
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 16:11
stranger: ... ale zabudol si mu povedat, ze aby rozchodil ovladace chipsetu naplno, bude si musiet pockat na nove jadro co bude podporovat jeho chipset, alebo minimalne rekompilovat stare s novymi volbami... alebo bude mat nejaky premade kernel 3x dlhsi ako nutne treba... a potom bude musiet prekonfigurovat boot manager... a kedze je beginner tak z toho zbesnie
pripojenie na net - Siemens GPRS - NIE samozrejmost :-(
nevraviac o tom, ze aj windows instaluju slusnu davku software a systemovych utilit, takze ten bod 2... nie je celkom pravdivy (ale na druhej strane skoro nic z toho nepouzivam, preto z mojej instalacie je kopa veci vyrazena)
svaca: teba som uz skomentoval inde, ale podla mna nie je najzdravsie nechat puchnut kernel nad rozumnu velkost, takze modules... a inak kolkokrat mi padla kompilacia jadra pre nejake nezrovnalosti v sources to neratam... a mimochodom kym zaciatocnik pochopi co sa pise v dokumentacii z x.org tak pri tom zomrie ;-)
svaca (49)|18.10.2004 16:18
Aspon se dovi neco noveho, nez zemre ... :-)))
stayman (12393)|18.10.2004 16:32
[quote=svaca]Aspon se dovi neco noveho, nez zemre ... :-)))[/quote]

To on, ja a zda se, ze ty taky zemres, ale potom je na tom vsetkym uz k nicomu :-E
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 16:32
Zabudas o.i. ze sa bavime o strihu videa. Chces pozadovat po strihacovi aby vedel krotit splaseneho linucha? Neopodstatnene. Inak tento tvoj (blby) pristup je jednym z dovodov preco je linux tam kde je (dost v riti, hoci kopa nevyuziteho potencialu). Bastli ho totiz particka fundamentalistov oproti ktorym je Usama baranok. Pokial nebude bezvadne international, bezvadne Plug and Play a bezvadne user friendly, no way! (a ja dodavam bezvadne no dependencies)
Nijaky strihac ti nebude bojovat so systemom, ak v NTckach to ma bez boja.
svaca (49)|18.10.2004 16:53
Bez boje ve Windows ? :-)))
Je dobre, ze je linux tam, kde je, ja treba nechci, aby byl masivni - komercni a uz VUBEC ne plug and play, i kdyz to je uz dnes vic nez Windows ... :-))) Plug and play ....

Aspon se ho pak boji takovy lidi jako StayMan ... :-))))

BTW, kdyz posadis nekoho pred linux, ktery vidi pocitac poprve v zivote, tak se to rychle nauci, neni-li zmrseny z windows ... A hlavne - NEMUZE ho polozit ani za boha ... :-)))
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 17:20
Tym linuxom si asi nemyslel konzolu, takze k tomu ti len polozim otazku. Nepripomina ti napriklad KDE svojou ergonomiou NIECO?
Mne desne, a to Windows GUI... HOWGH!!!

Co mas proti PnP, ta bavi najprv hodinu instalovat, potom 3 h konfigurovat ako-tak optimalizovany kernel, potom hodinu kompilovat a potom este tyzden konfigurovat rucne kazdu somarinu? Aha, asi mas cas na hranie, ale budes sa asi cudovat ze "asi dost" ludi ma pocitac na produkcne ucely a tam toto... ehm... by asi neslo.

Co take brani niekomu kto robi 10 rokov vo Windows preniknut do tajov linuxu som nepochopil... pokial to nie je sekretarka alebo nieco podobne... hm?
Cim sa prejavuje to "zmrsenie z Windows"?
Lebo ja som NT admin a nemam problemy ani s jednym, ani s druhym, len v linuchu trva obcas aj najjednoduchsi ukon asi 2-10x tolko, pre nedokumentaciu, neergonomiu a nekoncepciu. Linuxer totiz aby vyzeral frajersky bude presne v tvojom duchu rucne vo vicku editovat 4 vagony konfigurakov miesto toho aby to mal hned po doinstalovani a aby to len pripadne upravil ak nahodou nieco zblbne.
Jeden priaznivec BSD to vyjadril celkom pekne, ze linux je len hromada sraciek, co iba nahodou drzi pokope.
A zhodit linux? No problem. Ani nahackovat. Staci citat spravne konferencie. Windows detto...
Ivo Mašek (10205)|18.10.2004 18:20
Do sekce Linux chodím jednou za uherský rok a vždy žasnu. Nezlobte se na mě, ale fanoušky Linuxu nazývám dobrodruhy.

Co take brani niekomu kto robi 10 rokov vo Windows preniknut do tajov linuxu som nepochopil... pokial to nie je sekretarka alebo nieco podobne... hm?
Na to není těžká odpověď. Musel bych mít hlavu jako kůň a svatou trpělivost.

Jinak zajímavé počtení. Ale mě se to jeví, jako chaos.
mirekv (7169)|18.10.2004 18:35
[quote=Ivo Mašek]Do sekce Linux chodím jednou za uherský rok a vždy žasnu. Nezlobte se na mě, ale fanoušky Linuxu nazývám dobrodruhy.

Co take brani niekomu kto robi 10 rokov vo Windows preniknut do tajov linuxu som nepochopil... pokial to nie je sekretarka alebo nieco podobne... hm?
Na to není těžká odpověď. Musel bych mít hlavu jako kůň a svatou trpělivost.

Jinak zajímavé počtení. Ale mě se to jeví, jako chaos.[/quote]Taky jsem se chtěl do Linuxu pustit, byl jsem na wokna98 docela na... Pak vyšly SE a byl klid. XP úplně v pohodě. I ta cena, kdybych to potřeboval pro firmu se dá překousnout.
svaca (49)|18.10.2004 20:49
[quote=Ivo Mašek]Do sekce Linux chodím jednou za uherský rok a vždy žasnu. Nezlobte se na mě, ale fanoušky Linuxu nazývám dobrodruhy.

Co take brani niekomu kto robi 10 rokov vo Windows preniknut do tajov linuxu som nepochopil... pokial to nie je sekretarka alebo nieco podobne... hm?
Na to není těžká odpověď. Musel bych mít hlavu jako kůň a svatou trpělivost.

Jinak zajímavé počtení. Ale mě se to jeví, jako chaos.[/quote]

Ber to jak chces... :-))) Dobrodruh ? Clovek, ktery si nastavy system a pak mu funguje leta ??? Optimalizovany a cisty ???? Myslis vin. dobrodruh ne ???
svaca (49)|18.10.2004 21:03
[quote=Hawkey]Tym linuxom si asi nemyslel konzolu, takze k tomu ti len polozim otazku. Nepripomina ti napriklad KDE svojou ergonomiou NIECO?
Mne desne, a to Windows GUI... HOWGH!!!

Co mas proti PnP, ta bavi najprv hodinu instalovat, potom 3 h konfigurovat ako-tak optimalizovany kernel, potom hodinu kompilovat a potom este tyzden konfigurovat rucne kazdu somarinu? Aha, asi mas cas na hranie, ale budes sa asi cudovat ze "asi dost" ludi ma pocitac na produkcne ucely a tam toto... ehm... by asi neslo.

Co take brani niekomu kto robi 10 rokov vo Windows preniknut do tajov linuxu som nepochopil... pokial to nie je sekretarka alebo nieco podobne... hm?
Cim sa prejavuje to "zmrsenie z Windows"?
Lebo ja som NT admin a nemam problemy ani s jednym, ani s druhym, len v linuchu trva obcas aj najjednoduchsi ukon asi 2-10x tolko, pre nedokumentaciu, neergonomiu a nekoncepciu. Linuxer totiz aby vyzeral frajersky bude presne v tvojom duchu rucne vo vicku editovat 4 vagony konfigurakov miesto toho aby to mal hned po doinstalovani a aby to len pripadne upravil ak nahodou nieco zblbne.
Jeden priaznivec BSD to vyjadril celkom pekne, ze linux je len hromada sraciek, co iba nahodou drzi pokope.
A zhodit linux? No problem. Ani nahackovat. Staci citat spravne konferencie. Windows detto...[/quote]

Nemam vubec nic proti PnP, v linuxu funguje vyborne... Instalace fedory zabere 20 minut a veskery HW funguje ihned, pokud je to trochu znamy HW ....

Debian nainstalujes jen jednou, pak zije leta, aktualizuje se a je cisty, zadne registry nic ...... CO se NAINSTALUJE, taky VSE zmizi, nechces-li to ... funguje to roky... Neznam Win instalaci co facha roky, hrajou se na ni hry a je na netu ...

Zmrseni z win, jsem myslel BFU, BFU jen klika i instalace ovladace pod win je pro nej neprekonatelny problem ...... ale i treba kodeku a tak .... toho odpada v linuxu (tam nemuze nic zkazit) a u HW s OS v ROM, atari a amiga .....

Ja bohuzel preskocil win98 (mel jsem atari) pak win2000 (stale atari) a to je unix, takze jsem tam kde jsem ...

Nadajen na linux jak chces, ale placas a vis to, ABSOLUTNE nemas poneti o cem mluvis.... NEERGONOMIE ???? strasne srandovni ....

Urazejte, je to totiz jedine, co Vam zbyva ... :-)))
Ja se jen byvim, nejsem vubec zadny priznivec linuxu, nebo tak, jen proste pouzivam co mi sedi, jako boty .... a pak je pekne poslouchat nekoho, kdo to nechape a vzteka se .....

Unix se vseobecne sracka, proto je na nem pentagon, seznam, google, Jursky park, atd .... a nikdo tomu neruzumi .... :-))))
Doom (2331)|21.10.2004 15:05
:-E
Linux is like a wigwam. No windows, no gates, apache inside
:-E

sic starý windowzák jsem svého času ze zvědavosti krotil Mandraka 9 a předím RH 6.2. Kdybych nebyl tak příšerně zvyklý na widle, docela by se mi to líbilo. ale převládla moje vrozená lenost a s Linuxem jsem sekl. například KDE je sice hodně podobné widlim, ale když jsem v něm zkoušel některé triky z Win (třebas ALT+CTRL+DEL na ukončení visícího programu, neuspěl jsem :-((( ) tak jsem se vrátil k Winům :-)