Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zachytavat v 50fps (smartbob)

Caleb (6)|18.10.2006 18:32
Zdravim, predem upozornuji, ze v problematice prokladani sem celkem zbehly (zejmena diky skvelym clankum na tomto serveru), tj. neresim nejaky elementarni problem.

Rad bych zachytaval analogove video z TV v plne kvalite - tj. v 50ti fps, jak je televizni signal vysilan (tj. 2x25 pulsnimku v pripade zaznamu z televiznich kamer, pri nahravani filmu to pochopitelne nema cenu).

Pouzivam FLY2000TV, sem ale ochotel zkusit i jinej soft (ATV2000, Dscaler), pokud mi nekdo potvrdit, ze toto umi

Myslim ze existuji 2 varianty
a) nahravat do prokladane MPG2 (2x25pulsnimku). Deinterlance + smartbob provede az prehravac (napr. skvely filtr purevideo od nvidie, nebo i PowerDVD a WinDVD dokazi prehravat video v plnych 50ti fps)
- FlyTV dokaze nahravat do MPG2, bohuzel pouze v 25ti fps
b) nahravat do neprokladaneho DivX/Xvid v 50ti fps. Deintarlance + smartbob zde musi provest nahravaci aplikace pripadne samotny DivX filtr - aplikace mu ale musi predat plnych 2x25 pulsnimku.
- To opet FLY 2000 nedokaze, je zde moznost nahravat pouze v 25ti fps, funkci smartbob pri nahravani nepodopdoruje.

Pochopitelne si uvedomuju velkou narocnost grabovani na dvojnasobnem framerate i pripadne vetsi naroky na velikost vysledneho videa (imho neplati v pripade mne sympatictejsiho formatu MPEG2, ktere ma vybornou podporu prokladaneho videa), ale koukat na trhane zaznamy z TV, pripadne na trhane konverze DV na DivX mne uz nebavi.

Dekuji za kazdou podnetnou reakci
vlada (3470)|18.10.2006 18:57
Caleb
Podle mě se v tom nevyznáš a naopak v tom máš zmatek. Neber to prosím osobně.

Pakliže nahráváš 768(720)x576@25fps, tak nahráváš veškeré informace, které jsou v signálu. Nic víc zachytávat nemůžeš. Pokud je video prokládané, tak každý snímek můžeš kdykoliv rozložit na 2 půlsnímky 768x288 bodů. A je úplně fuk, jestli to je DV, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2 nebo MPEG-4 (AKA DivX).

Pokud chceš pořídit opravdu kvalitní záznam, nemůžeš to děla "on-the-fly". Musíš postupovat následovně:

1) Nahrát video 768x576 v co nejvyšší kvalitě. To znamená žádný MPEGy, ale DV či MJPEG, ideálně bezztrátový HuffYUV nebo Lagarith.

2) Zpracovat video - DgBob nebo Deinterlace Smoooth filtry, případně něco na šum.

3) Zkomprimovat do MPEG-4 768x576@50fps. Počítej s datovým tokem kolo 5 Mbps pro zachování dobré kvality. Taky počítej s tím, že tohle nikdy žádný stolní přehrávač nepřehraje.


P.S. Uvědom si, že TV signál je vždy a jedině 50fps (zde f = field - půlsnímek). Protože to počítač neumí zobrazit, skládá TV karta vždy ze 2 půlsnímků jeden snímek. Ale nikde se žádná informace neztrácí. Takže to video je vlastně 50fps, akorát dva půlsnímky jsou "zabalený" v jednom, aby se s tim vůbec dalo nějak pracovat. Půlsnímky jsou neskutečná hovadina, která už dávno vůbec neměla existovat.
ODSakEda (2278)|18.10.2006 19:27
Caleb TV vysílání a norma PAL má 25fps! Tedy sice 50i polosnímků né snímků!!! Ale to odpovídá stejně jen maximálně po deinterlaci 25p!!!!! Tak jakýchpak 50fps??? Nebo dokonce 50p??? To by znělo leda tak: 50polofps!!! :-E
(fps se myslí: frema per secunde, tedy frame=snímek-tedy celý snímek, né půlsnímek!!! :(( ) Tedy až za dvojí zobrazení půlsnímku-dvojí přeběh paprsku u telky obřádek (telka je prostě osciloscop...), se počítá teprve za snímek!!! Kapito?!
Caleb (6)|18.10.2006 19:34
Myslim, ze si v nicem neodporujeme, akorat sem se asi blbe vyjadril.

[quote=vlada]Pakliže nahráváš 768(720)x576@25fps, tak nahráváš veškeré informace, které jsou v signálu. Nic víc zachytávat nemůžeš. Pokud je video prokládané, tak každý snímek můžeš kdykoliv rozložit na 2 půlsnímky 768x288 bodů. A je úplně fuk, jestli to je DV, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2 nebo MPEG-4 (AKA DivX). [/quote]Ano, jenze bych musel zachytavat video prokladane - a smartbob pouzit az pri prehravani - jenze to je trosku problem, pokud budu video pote nekomu nahravat, je tezke mu vysvetlovat, ze si musi napr. v ffdshow zapnout deinterlance. Pokud pouziju deinterlance pred enkodingem do DivX, nasledny framerate doubler se uz neda kvalitou srovnavat se smartbob pouziteho na prokladany signal - nebo se mylim?
Resenim by bylo nahravat do DivX@50fps, naroky na grabovani, prehravani a misto na disku sou pro me vedlejsi, nejdrive bych to chtel videt v praxi.

[quote=vlada]2) Zpracovat video - DgBob nebo Deinterlace Smoooth filtry, případně něco na šum.

3) Zkomprimovat do MPEG-4 768x576@50fps. Počítej s datovým tokem kolo 5 Mbps pro zachování dobré kvality. Taky počítej s tím, že tohle nikdy žádný stolní přehrávač nepřehraje.[/quote] Jenze tenhle postup mi nevyhovuje - chtel bych toto pouzit realtime, tj. nahravat jiz primo do do MPEG4@50fps - nenasel sem ale aplikaci ktera by to umoznovala - tvuj postup je sice mozny, ale imho zbytecne narocny. Grabovani pouzivam spise jako video, tj. nahraju porad kdyz nejsem doma a pote se na nej podivat - kvalita proto neni tak kriticka, ale zminovane trhani pri nahravani do MPEG4@25fps mi dost vadi - pokud pouziju nejaky framerate doubler jiz na neprokladane video, generuje mi neprijemne artefakty (framerate doubler v ffdshow).

Mozna sem to trosku popletl s tim MPEG2 - pochopitelne se nahrava do 25ti plnych obrazku za sekundu (tj. v jednom snimku sou spojene oba pulsnimky) - bohuzel se mi nedarilo zprovoznit deint. + smartbob v onom purevideo filtru - v tomto ti dekuji za tvuj post, uvedomil sem si svoji spatnou uvahu a myslim ze tudy vede cesta.
Ondras_ (204)|18.10.2006 19:49
Ach jeje. Já vždycky žasnu, jak lidi složitě řeší problematiku prokládání, když je to tak primitivně prosté. Pokud chceš chytat do MPEG4 a přehrávat 50fps, neboli tak, že uvidíš v jednom okamžiku jeden půlsnímek, pak to prostě nachytej v 720(nebo 768)x576 do XVIDu, zvol v nastavení interlaced source (zaenkoduje po půlsnímcích). Při přehrávání např. pomocí ffdshow zvol třeba kernel BOB deinterlace a máš 50fps. Kde je problém?
Caleb (6)|18.10.2006 19:59
[quote=Ondras_]Ach jeje. Já vždycky žasnu, jak lidi složitě řeší problematiku prokládání, když je to tak primitivně prosté. Pokud chceš chytat do MPEG4 a přehrávat 50fps, neboli tak, že uvidíš v jednom okamžiku jeden půlsnímek, pak to prostě nachytej v 720(nebo 768)x576 do XVIDu, zvol v nastavení interlaced source (zaenkoduje po půlsnímcích). Při přehrávání např. pomocí ffdshow zvol třeba kernel BOB deinterlace a máš 50fps. Kde je problém?[/quote]Tohle uz sem take zkousel, problem by byl, kdybych to video chtel nasledne nekomu nahrat - tezko budu cloveku co pouziva nejaky codec pack vysvetlovat proc a jak si ma neco nastavovat v ffdshow. Proto bych rad vyzkousel MPEG@50fps grabovane realtime.

Zkusim ted jeste nejak korektne rozchodit onen MPEG2, pokud nahravam kodekem intervidea a nezapnu deinterlance, prehravace mi stejne nedetekuji, ze jde o prokladane video (napr. onen purevideo ma celkem kvalitni autodetekci, neznam ale format MPEG2 natolik abych vedel, zda se to nastavuje nejakym priznakem atd.)
vlada (3470)|18.10.2006 20:34
Caleb
Ano, MPEG-2 má příznak jestli je nebo není prokládaný. Navíc tam je ještě příznak, který půlsnímek je první. Žádná autodetekce se obvykle neprovádí.

Pokud to chceš realtime, řešil bych to takto:

Nahrávka TV pořadu (prokládaný) - 720x576 MPEG-2. Každý přehrávač to bude deinterlaceovat, pokud bude správně nastavený interlaced flag. Dá se to bez rekomprese předělat programem ReStream.

Nahrávka filmu (progresivní) 768x576 XviD, 25p. Tady neni moc co řešit.


Pozor na to, aby si nahrál film z TV a nastavil mu příznak interlaced. Bude se zbytečně provádět deinterlace a kvalita bude kvůli tomu horší.

Nevím o žádném programu, který by uměl nahrávat do 50p. Pokud vím, tak to jde jenom tak, jak jsem už psal.
Caleb (6)|18.10.2006 20:44
2Vlada: dekuju moc, to je presne co sem hledal, jdu to hned vyzkouset.

Jinak co se tyce toho MPEG4@50fps asi by to slo resit vlozenim nejakeho directshow smartbob filtru pred DivX kodek, nevim na kolik by to bylo realizovatelne. Jinak mi asi opravdu nezbyde nic jineho nez grabovat do prokladaneho HuffYUV atd a pote to offline prevest do MPEG4 s pouzitim nejakeho smartbob filtru.