Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ako kvalitne previest prekladane video?

quasi (157)|10.10.2006 12:56
Priatelia,
nedavno som sem daval podobnu otazku - ako z miniDV kamery prevediem prekladane AVI video (alebo MPEG2) na MPEG4 tak, aby sa na to dalo pozerat. Dostal som par dobrych rad, a par stoviek ludi si tuto temu precitalo, ale dnes by som to chcel otvorit znova. Preco?
Ani jeden z pouzitych VD deinterlace filtrov neposkytuje dostatocnu kvalitu, a chcem najst riesenie, ktore pomoze mne a vsetkych na tomto fore. Pri pouziti deinterlace filtrov v VDube vznikli 2 problemy:
1. Blend filtre vytvaraju vizualne plynulejsie, ale rozmazane video
2. "smart" filter sice vytvara ostre video, kde aj objekty v pohybe maju ostre hrany, ale toto je znacne trhane. Ani jedno riesenie nie je vyhovujuce.
Nedavno niekto do nasej firmy doniesol nejaku erotiku, islo o DVD video prekonvertovane do MPEG4. A to tak, ze to bolo plynule! A verte, ze tam boli aj hodne prudke pohyby.... Skratka, ked som sa na to pozrel blizsie, v tomto videu bolo prekladanie riesene tak, ze objekty v pohybe boli rozmazane (ale nie ako pri blend filtri), a vsetko ostatne bolo ostre. Asi sa jednalo o nejaky motion blur filter alebo nastavenie spolu s deinterlace filtrom. Neviete niekto, ako sa da taketo riesenie dosiahnut vo VD alebo inom dostopnom SW? (ale s motion blur filtrom vo VD to nejde - vyskusane) Toto skonvertovane video dokazuje, ze sa to da spravit qualitne!
Poradi niekto?
DAKUJEM.
mirekv (7169)|10.10.2006 13:10
quasi
O deinterlace filtru ve VD je všeobecně známo že to není žádná sláva. Podívej se navladovy stránky, dozvíš se více. Ta tebou zmiňovaná nahrávka může být klidně i progressive, ale je prostě už tak natočená (delší závěrka).
Saxel (2279)|10.10.2006 13:47
Já jsem problém prokládání při sledování na PC monitoru vyřešil tak, že výsledné video jsem udělal na framerate 50 snímků/sec. Každý půlsnímek se doplnil do celého a bylo. Soubor sice vyšel větší než při 25 fps, ale video je plynulé.
quasi (157)|10.10.2006 16:09
[quote=Saxel]Já jsem problém prokládání při sledování na PC monitoru vyřešil tak, že výsledné video jsem udělal na framerate 50 snímků/sec. Každý půlsnímek se doplnil do celého a bylo. Soubor sice vyšel větší než při 25 fps, ale video je plynulé.[/quote]

O kolko sa ti to zvacsilo? 2x?
Ake nastavenie vo VD si pouzil?
samot (5)|10.10.2006 22:38
Nevím, zda je After Effect zrovna dostupný soft, ale jistý zajímavý námět je zveřejněný zde http://www.videocopilot.net/tutorials.html včetně použitých šablon pro PAL a NTSC
quasi (157)|11.10.2006 09:25
[quote=mirekv]quasi
O deinterlace filtru ve VD je všeobecně známo že to není žádná sláva. Podívej se navladovy stránky, dozvíš se více. Ta tebou zmiňovaná nahrávka může být klidně i progressive, ale je prostě už tak natočená (delší závěrka).[/quote]

Napadlo ma to tiez ze je progressive, ale vsetkonasvedcuje tomu, ze je to prekonvertovane DVD, cize MPEG2. A to asi nebolo progressive... Tie vladove stranky sa mi natahuju tak zufalo pomaly, ze kym si to precitam, tak sa uz DVB-T bude vysielat v MPEG4. Nenacitalo mi to ten web.
mirekv (7169)|11.10.2006 10:45
quasi
MPEG-2 může být jak progressive, tak interlaced! Např filmy na DVD jsou z valné většiny progressive.
Ondras_ (204)|11.10.2006 11:15
[quote=Saxel]Já jsem problém prokládání při sledování na PC monitoru vyřešil tak, že výsledné video jsem udělal na framerate 50 snímků/sec. Každý půlsnímek se doplnil do celého a bylo. Soubor sice vyšel větší než při 25 fps, ale video je plynulé.[/quote]

To je správný přístup, když je potřeba zachovat plné fps. Nicméně já to řeším až během přehrávání kernel bob deinterlace filtrem ve ffdshow. Dělá přesně totéž.
vlada (3470)|11.10.2006 12:44
quasi
Mám stránky u serveru Webzdarma, ten je bohužel z ciziny těžko dostupný. Můžeš zkusit ale mirror - http://jech.ic.cz/deinterlace.php. Není sice zrovna aktuální, ale zrovna o prokládání to tam je.

Co se týká DVD, tak v drtivé většině případů je DVD neprokládaný. Prokládání nemá vůbec nic společnýho s MPEG-2, MPEG-4 nebo DV AVI. Všechny ty formáty můžou bejt prokládaný i progresivní. Z prokládanýho videa se už nikdy žádnej zázrak neudělá. Nejlepší je smart BOB 50fps. Video se zvětší cca. o 50% oproti 25 fps.
Saxel (2279)|13.10.2006 07:25
[quote=quasi][quote=Saxel]Já jsem problém prokládání při sledování na PC monitoru vyřešil tak, že výsledné video jsem udělal na framerate 50 snímků/sec. Každý půlsnímek se doplnil do celého a bylo. Soubor sice vyšel větší než při 25 fps, ale video je plynulé.[/quote]

O kolko sa ti to zvacsilo? 2x?
Ake nastavenie vo VD si pouzil?[/quote]

1. Přesně jsem to neporovnával, ale bylo to rozhodně méně než 2x
2. Nastavení do VD nevím, dělám to ve Vegasu.
PeLi (289)|13.10.2006 07:53
[quote=vlada]Nejlepší je smart BOB 50fps. Video se zvětší cca. o 50% oproti 25 fps.[/quote]
A dá sa z toho spraviť DVD??? Tak aby to prehral aj DVD player???
Ondras_ (204)|13.10.2006 08:39
[quote=PeLi]A dá sa z toho spraviť DVD??? Tak aby to prehral aj DVD player???[/quote]

Ale u DVD je to bezpředmětné. MPEG2 zaenkoduješ prokládaně a přehrávač si tím poradí správně. 50fps AVI se dělá, aby se předešlo problémům s řešením prokladu přehrávačem.
vlada (3470)|13.10.2006 12:12
Saxel
Ve Vegasu to je pěknej hnus...
Koukni na ty moje screenshoty.

PeLi
DVD (v normě PAL) může mít jedině 25fps. A to buďto 25p nebo 25i. Jestliže děláš DVD, tak se o prokládání vůbec nestarej. Přehrávač to potom vyřeší.
Saxel (2279)|15.10.2006 18:50
[quote=vlada]Saxel
Ve Vegasu to je pěknej hnus...
Koukni na ty moje screenshoty. [/quote]
Musím ti dát zapravdu. Zkoušel jsem ve Vegasu všechno možné, ale takového výsledku, jakého jsi dosáhl s Dgbob deinterlací jsem já ve Vegasu žádným způsobem nedosáhl. :-(