Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Životnost CCD čipu

Edas (16)|6.10.2006 13:07
Zajímala by mě zkušenost se stárnutím CCD čipu v kamerách, jakým způsobem se to podepisuje na výsledném obraze. Zdá se mi, že kamera se kterou točím (XL1) má ve srovnání se začátky tvrdší obraz a v tmavších partiích je více šumu. Má někdo zkušenosti nebo srovnání kvality starších a novějších čipů? Díky.
stayman (12393)|6.10.2006 13:17
Kup si novsiu a lepsiu kameru. A hlavne castejsie, mne "vydrzi" tak 3 roky a ak nie je zarobene na novu, tak je to potom aj tak jedno, pretoze potom vlastne ani netocis :-D
Diablo (668)|6.10.2006 14:18
V dnešní době přichází nové technologie tak rychle, že stejně asi nikdo z "fanoušků" nemá kameru déle než dva roky, aby neztratil krok s dobou. Pak to prodá někam do bazaru (lidem co o tom nic neví) nebo dá dětem na hraní. Takže nějaké stárnutí CCD asi nikoho moc netrápí. :-)


:-!!!
Krtek (1279)|26.10.2006 21:30
Diablo:
To co píšeš je samozřejmě blbost. Profesionální kamery zase tak rychle nestárnou, jako amatérské.

Edas
XL1 už je dost stará kamera, ale to neznamená, že je špatná. Má jen pár much, které bohužel Canon neodstranil dodnes. Myslím, že Tvůj problém není v čipech. To by se projevovalo jinak. Tyhle příznaky má již značně opotřebovaná hlava \/ . Kolega řešil tu samou věc u tý stejný kamery už před 2 rokama. Doporučili mu výměnu hlavy. Oprava vyšla na 12 tis, ale kamera točí jak nová.
Fantas! (3016)|26.10.2006 22:24
Krtek
tady nevim, jak by mohla pomoc vymena hlavy. Pokud se nepletu, tak XL1 je digitalni kamera, ktera nahrava sic analogove, ale digitalni zaznam a pokud bude spatny, dojde k artefaktum v kodeku, nikoliv poklesu ostrosti, barevnych odstinu a podobne. \/
stayman (12393)|27.10.2006 04:37
[quote=Krtek]Diablo:
To co píšeš je samozřejmě blbost. Profesionální kamery zase tak rychle nestárnou, jako amatérské.[/quote]

A to myslis ako krtecku? Ze sa menej opotrebovavaju, alebo ze sa neobmienaju ? :-E
Krtek (1279)|27.10.2006 22:35
[quote=StayMan by €RikŁ€][quote=Krtek]Diablo:
To co píšeš je samozřejmě blbost. Profesionální kamery zase tak rychle nestárnou, jako amatérské.[/quote]

A to myslis ako krtecku? Ze sa menej opotrebovavaju, alebo ze sa neobmienaju ? :-E[/quote]

Fantas:
Záznam je sice digitální. Vše probíhá digitálně, avšak hlava již nedokáže uložit potřebná data ve standartním režimu kdy je vše v pořádku a přizpůsobuje parametry svému opotřebení. To spůsobí zhoršení obrazu. Kostičkama se to neprojeví, pokud nejsou na hlavě nečistoty. Brzo to ale vyhodí nějakou hlášku. Tento systém mají všechny dražší kamery.

Stayman:
Myslel jsem to tak, že například Sony má nové modely amatérských kamer 2x ročně, ale profi kamery se dočkávají svých nástupců někdy až po několika letech. Co se týče třeba Sony, tak se podívej, jak dlouho se prodávala třeba VX 1000, než přišla VX 2000 a pak 2100. O VX 9000 ani nemluvě. FX 1 se na trhu dlouho neudržela, protože to byl hroznej shit. Naštěstí má už nástupce. Zbývá jen doufat, že všechny chyby byli již vychytány.. \/
Ondras_ (204)|27.10.2006 22:49
[quote=Krtek]Záznam je sice digitální. Vše probíhá digitálně, avšak hlava již nedokáže uložit potřebná data ve standartním režimu kdy je vše v pořádku a přizpůsobuje parametry svému opotřebení. To spůsobí zhoršení obrazu. Kostičkama se to neprojeví, pokud nejsou na hlavě nečistoty. Brzo to ale vyhodí nějakou hlášku. Tento systém mají všechny dražší kamery.[/quote]

No, tak to je solidní blábol. To jsi vymyslel sám, nebo ti to někdo nakukal? Kodek vyrobí na základě podkladů obrazové části kamery datový proud, který "pošle" mechanice, která ho má za úkol uložit na pásku tak-jak-je. V přesně daném formátu. Jdená se o záznam dat s relativně slabým systémem ošetření / opravy chyb. Když se datový proud nepodaří zapsat nebo přečíst správně a selžou opravné mechanismy vyrobí se dropout. Formát zápisu dat na pásku je zcela nezávislý na datovém proudu, který do mechaniky tlačí kodek. Tedy není možné na zákaldě vyhodnocení špatného stavu mechaniky přimět kodek, aby generoval datový proud, který mechanika ještě bude schopna zapsat. Teoreticky by bylo možné nouzově řešit špatný stav mechaniky změnou fyzického formátu zápisu (např. zrychlení pohybu pásky - menší hustota dat), ale vyrobil by se nestandard, který by už nic nepřečetlo.
Diablo (668)|27.10.2006 23:03
[quote=Krtek]Diablo:
To co píšeš je samozřejmě blbost. Profesionální kamery zase tak rychle nestárnou, jako amatérské. [/quote]

To si snad děláš srandu Krtku, ne??? 9-) 9-) 9-) Nové technologie vždy příjdou nejprve do profesionální svéry a pak teprve ty levnější i do amatérské. Takže v profesionální svéře jsou změny více "citelné", než v té amatérské, protože se v ní projeví jak dražší tak levnější technologie.
A chtěl bych vidět toho v uvozovkách "profesionála", který točí např. tři, čtyři a více roků s jednou kamerou. 9-) Toho seš schopnej tak maximálně Ty a ta Tvoje D8. :-E :-E :-E


:-!!!
Fantas! (3016)|27.10.2006 23:04
Krtek
jak muze hlava prizpusobovat parametry svemu opotrebeni? Ty tedka varis z vody, ze? :-) Kdybys napsal, ze se zaspini cocka, nebo ze se castecne jemnym prachem zanese CCD snimac a vnitrni optika, nebo ze fotocitlive prvky na vstupni casti CCD snimace vlivem ja nevim ceho zacnou v omezenejsi mire dodavat naboj do posuvnych registru a tim padem dojde k naslednemu mensimu prevedeni naboje na elektricky videosignal a tim i ke zmene ve vyhodnoceni barevnych odstinu a podobnych zmen barevnosti, kontrastu a tak(coz jsem ted vlastne napsal taky peknou kravinu :-D ), tak pak bych o tom zacal uvazovat, ale toto, se na me nezlob, je dost KRAVINA. \/
Diablo (668)|27.10.2006 23:13
[quote=Krtek]Záznam je sice digitální. Vše probíhá digitálně, avšak hlava již nedokáže uložit potřebná data ve standartním režimu kdy je vše v pořádku a přizpůsobuje parametry svému opotřebení. To spůsobí zhoršení obrazu. Kostičkama se to neprojeví, pokud nejsou na hlavě nečistoty. Brzo to ale vyhodí nějakou hlášku. Tento systém mají všechny dražší kamery.[/quote]

Tak tohle jsi už ovšem přehnal totálně. Ty v tomhle vlákně teda perlíš. :-E :-E :-E Tím chceš říct, že čím je špinavější nebo opotřebovanější hlava, tím je obraz méně ostrý nebo dochází ke změne barev??? Nenech se vysmát.... :-E :-E :-E


:-!!!
yozefb (684)|27.10.2006 23:19
Krtek

To sa nedialo ani na VHSkach, u nas v robote boli nastavene 3 videa po 8 hodin denne, asi 7 po siedmych rokoch na jednom odisla hlava, ale spravalo sa to tak, ze v obraze boli skor artefakty, vypadky, rusenie, zrno, ale obraz bol vzdy ok, samozrejme pokial siel :-D
Krtek (1279)|27.10.2006 23:45
Fantas
"jak muze hlava prizpusobovat parametry svemu opotrebeni?"
Ne hlava samotná, ale automatika v kameře. Ta kamera pozná, že už hlava není jako dřív. Zeptej se v servisu.

yozefb
Po 7 letech se mi to nezdá. Já na videích měnil hlavy po 3 letech a to dostávali opravdu hodně zabrat. Záleží taky jaké používáš pásky. Já používám pouze zesílenou rubovou vrstvu VT 19, takže jsou hlavy namáhány víc.
Diablo (668)|27.10.2006 23:50
[quote=Krtek]"jak muze hlava prizpusobovat parametry svemu opotrebeni?"
Ne hlava samotná, ale automatika v kameře. Ta kamera pozná, že už hlava není jako dřív. Zeptej se v servisu.[/quote]

Jasně, automatika pozná, že je hlava opotřebovanějsí, a proto sníží ostrost a změní barevnost obrazu... Ty jsi dnes jedl vtipnou kaši? 9-) 9-) 9-) Mě to moc vtipné teda nepřipadá, když se už několik let živíš jako kameraman. :-I


:-!!!
Ondras_ (204)|27.10.2006 23:55
Ty Krtku, tobě to asi dělá masochistické potěšení se tady blamovat, že? No hlavně, že jsi profík. :-E
Krtek (1279)|27.10.2006 23:57
Nechci se z nikým dohadovat. Nejsem žádnej opravář. S touhle věcí a přesně u tý stejný kamery jsem se ale už setkal a pomohla výměna hlavy. Proto jsem o tom psal. Nevím jak muže vypálené CCD snížit ostrost, když XL 1 je 3 CCD a jak známo 3 CCD kamery snímají RGB složky samostatně. V tý kameře to dělala elektronika, které poznala, že s tou hlavou něco je a snažila se uzpůsobovat kvalitu záznamu. Proto to mělo horší obraz a nakonec to po nějakém času vyhodilo hlášku s kódem chyby.

Navíc ten člověk s tou kamerou pro mne natáčí, takže vím co píšu.
Rozepsal bych se o tom víc, ale dle příspěvků jaksi cítím, že to nemá význam. Navíc to semé před časem řešilo i na grafice.
Krtek (1279)|28.10.2006 00:12
[quote=Ondras_]Ty Krtku, tobě to asi dělá masochistické potěšení se tady blamovat, že? No hlavně, že jsi profík. :-E[/quote]

Ani ne. Jen si myslím, že k tomu mám co říct, protože jsem se s tím setkal v praxi.
Koneckonců Edas může zajít do servisu, a tam mu řeknou čím to je. Sázím ale nato, že vypálenými CCD a zvlášť u týhle kamery určitě ne.

Na webu je každej hrdina. Já sázím ale hlavně na praktické zkušenosti.
A věřím tomu, že někteří co tu píšou a zesměšňují mě pro svoje pobavení tu kameru v životě neviděli ani na obrázku, natož ve skutečnosti.
Ondras_ (204)|28.10.2006 01:09
[quote=Krtek]Já sázím ale hlavně na praktické zkušenosti.[/quote]

Toš proč ne, ale pokud ty praktické zkušenosti nejsou podepřeny alespoň špetkou teoretických znalostí a logiky, tak je výsledek takový, jaký jsi zde předvedl. Zkus se nad tím zamyslet.

[quote=Krtek]...někteří co tu píšou a zesměšňují mě...[/quote]

Neboj, k zesměšňování Krtka je tu hlavně Krtek sám.
Krtek (1279)|28.10.2006 01:18
[quote=Ondras_][quote=Krtek]Já sázím ale hlavně na praktické zkušenosti.[/quote]

Toš proč ne, ale pokud ty praktické zkušenosti nejsou podepřeny alespoň špetkou teoretických znalostí a logiky, tak je výsledek takový, jaký jsi zde předvedl. Zkus se nad tím zamyslet.

[quote=Krtek]...někteří co tu píšou a zesměšňují mě...[/quote]

Neboj, k zesměšňování Krtka je tu hlavně Krtek sám.[/quote]

Tvoje znalosti koukám ale taky nejsou nejlepší. S tím drop-outem jsi napsal pěknou blbost.
stayman (12393)|28.10.2006 04:03
[quote=Krtek]Myslel jsem to tak, že například Sony má nové modely amatérských kamer 2x ročně, ale profi kamery se dočkávají svých nástupců někdy až po několika letech. Co se týče třeba Sony, tak se podívej, jak dlouho se prodávala třeba VX 1000, než přišla VX 2000 a pak 2100. O VX 9000 ani nemluvě. FX 1 se na trhu dlouho neudržela, protože to byl hroznej s**t. Naštěstí má už nástupce. Zbývá jen doufat, že všechny chyby byli již vychytány.. \/[/quote]

Ake 2x rocne amaterske? To myslis tu svoju VX2100??? Myslim, ze ti uz ostatni odpovedali, vsetky tieto kamery z tohoto segmentu sa robia sucasne. Vies vobec o tom, ze VX9000 je DSR-200 a ze sa pekne dlho nevyraba ??? FX1 sa na trhu dlho neudrzala??? Sak sa este stale vyraba a jej profi verzia je Z1 a jedina kamera, co sa naozaj neudrzala je presne ta tvoja VX2100 !!!!
Krtek (1279)|28.10.2006 10:52
[quote=StayMan by €RikŁ€][quote=Krtek]Myslel jsem to tak, že například Sony má nové modely amatérských kamer 2x ročně, ale profi kamery se dočkávají svých nástupců někdy až po několika letech. Co se týče třeba Sony, tak se podívej, jak dlouho se prodávala třeba VX 1000, než přišla VX 2000 a pak 2100. O VX 9000 ani nemluvě. FX 1 se na trhu dlouho neudržela, protože to byl hroznej s**t. Naštěstí má už nástupce. Zbývá jen doufat, že všechny chyby byli již vychytány.. \/[/quote]

Ake 2x rocne amaterske? To myslis tu svoju VX2100??? Myslim, ze ti uz ostatni odpovedali, vsetky tieto kamery z tohoto segmentu sa robia sucasne. Vies vobec o tom, ze VX9000 je DSR-200 a ze sa pekne dlho nevyraba ??? FX1 sa na trhu dlho neudrzala??? Sak sa este stale vyraba a jej profi verzia je Z1 a jedina kamera, co sa naozaj neudrzala je presne ta tvoja VX2100 !!!![/quote]

Stayman:
Sony vydává 2x ročně katalog. Možná by stálo za to si ho občas prohlédnout. Amatérskými kamerami jsem myslel spotřebky a ty jsou pořád nové, narozdíl od dražších kamer. Některé kamery vyjdou na jaře a na podzim už mají nástupce.

S VX 9000 jsem natáčel 3 roky a to už jsem ji tehdy koupil starší, takže dobře vím, co je zač. Prodal jsem ji jen proto, že hodně natáčím v bytech a tam se s ní na svatbě mezi 50 lidma prostě nepohnu. Proto jsem jí prodal a koupil VX 2100. VX 9000 se nevyrábí se už asi 5 let. Nevím přesně. Také nevím, zda se ještě VX 2100 dělá, či nikoliv. Jestliže ale FX 1 měla být nástupcem VX 2100 s tím že uměla i HDV, tak jde výroba těhle kamer pěkně dopr... U Tebe je to ale obráceně, protože jsi nadrženej z HDV a kvalita záznamu jako taková Tě moc nezajímá. Hlavně když to má vyšší rozlyšení než Pal. U Sony to ale není bohužel poprvé, co nahradila lepší model horším.
Nezbývá než citovat jednoho odborníka přes kamery:
"Sony, vrať se! Nezapoměli jsme"
Ondras_ (204)|28.10.2006 10:52
[quote=Krtek]Tvoje znalosti koukám ale taky nejsou nejlepší. S tím drop-outem jsi napsal pěknou blbost.[/quote]

Skutečně? Pominu-li že quotuješ příspěvek, kde není o droupoutech ani slovo, tak mi, prosím, osvětli co jsem naspal blbě.

Psla jsem toto:

[quote=Ondras_]Když se datový proud nepodaří zapsat nebo přečíst správně a selžou opravné mechanismy vyrobí se dropout.[/quote]

A nyní co o dropoutech praví Wikipedaia:

[quote] * A momentary loss of signal in a communications system. This is usually caused by noise, propagation anomalies, or system malfunctions.
* A failure to properly read a binary character from data storage. This is usually caused by a defect in the storage medium or by a malfunction of the read mechanism.
* In magnetic tape, disk, card, or drum systems, a recorded signal with an amplitude less than a predetermined percentage of a reference signal.
[/quote]

A včil mudruj, profíku, kde jsem vedle. Ty jsi skutečně legrační postavička.
ODSakEda (2278)|28.10.2006 12:10
[quote=StayMan by €RikŁ€][quote=Krtek]Diablo:
To co píšeš je samozřejmě blbost. Profesionální kamery zase tak rychle nestárnou, jako amatérské.[/quote]

A to myslis ako krtecku? Ze sa menej opotrebovavaju, alebo ze sa neobmienaju ? :-E[/quote]
Profi nástroje, nejen kamery, jsou obecně z lepších materiálů než amatérské z blata... (např. gola sada za 199,-Kč Made in Italy vs stejně obsáhlá gola sada Made in West Germany za 2.999,-Kč s doživotní zárukou, nebo profi elektronářadí i profi kamery jsou z plastu mnohem více odolného proti rázu a stárnutí no a objektiv majné pidi a né z plastu... a pod.)

A k tom CCD - u dataprojektorů zobarzovačí čipy v těžších provozech opravdu rychle zestárnou nejen zaprášením-to jde vyčistit i když pracně, ale jejich materiál (plasty) zkřehně a zežloutnou. Oproti kameře jsou namáhány navíc tepelně a jejich o poznání zhoršené vlastnosti i po vyčištěníjsou cca již po 1-2 letech provozu!!!

U Kamer tepelné namáhání CCD nehrozí i když přímé Slunce jim zrovna dobře nedělá a dlouhodobější záběr Slunce může CCD i poškodit! (objektiv přeci jen koncentruje světlo a tím i tepelnou energii na malouplošku jako spojitá čočoka, lupa!!! Tedy jde spíše o to, jak kvalitní plasty se na výrobu CCD použijí s jak rychlým stárnutím časovým ( neb jak známo, nejen litina, ale i plasty maj křivku stárnutí a obecně každý mat. poločas rozpadu nebo i oxidační vlivy) i kvůli vlivu UV záření i když nepřímým denním světlem!

No tak se nechá CCD vyměnit ne?! 8-) Tedy pokud je kamča za 20.000,- a CCD+výměna za 10.000,- , jaksi to nemá smysl že?... Jeli profi kamča za 120.000 a CCD +práca za 10.000,- je to jen cca 8% z ceny a je přepich utratit opět 120.000,- ...

Navíc profi nářadí - tedy i kamery stárne i morálně pomaleji -ono už není moc co zdokonalovat u stávajícího systému a všelijaké nové funkce-blbin či zvětšování Mpx kvůli fotkám u profi kamer netřeba(rozhoduje obrazová popřípadě zvuková kvalita!), tedy proč měnit dobrou věc (kameru) za novou??? Utratit kačky umí každej naivní blbec...
stayman (12393)|29.10.2006 23:44
[quote=Krtek]Sony vydává 2x ročně katalog. Možná by stálo za to si ho občas prohlédnout. Amatérskými kamerami jsem myslel spotřebky a ty jsou pořád nové, narozdíl od dražších kamer. Některé kamery vyjdou na jaře a na podzim už mají nástupce.

S VX 9000 jsem natáčel 3 roky a to už jsem ji tehdy koupil starší, takže dobře vím, co je zač. Prodal jsem ji jen proto, že hodně natáčím v bytech a tam se s ní na svatbě mezi 50 lidma prostě nepohnu. Proto jsem jí prodal a koupil VX 2100. VX 9000 se nevyrábí se už asi 5 let. Nevím přesně. Také nevím, zda se ještě VX 2100 dělá, či nikoliv. Jestliže ale FX 1 měla být nástupcem VX 2100 s tím že uměla i HDV, tak jde výroba těhle kamer pěkně dopr... U Tebe je to ale obráceně, protože jsi nadrženej z HDV a kvalita záznamu jako taková Tě moc nezajímá. Hlavně když to má vyšší rozlyšení než Pal. U Sony to ale není bohužel poprvé, co nahradila lepší model horším.
Nezbývá než citovat jednoho odborníka přes kamery:
"Sony, vrať se! Nezapoměli jsme"[/quote]

Nam staci, co si za "odbornika-profesionala" ty ! B-)