Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mplayer, konfigurace

Madagio (72)|3.10.2006 07:44
Dobrý den,

je tu nějaký uživatel mplayeru?

Zajímalo by mě, jak přehráváte v mplayeru svoje videa, jaké máte konfigurační soubory, případně co dáváte do příkazové řádky.
A jestli se to nějak liší v přehrávání mpeg4, dvd a dalších formátů...

Díky!
vlada (3470)|5.10.2006 14:50
Madagio
Já na MPlayer používám GUI MPUI. V dodatečných parametrech mám ještě zapnutý letterbox.
mil84 (61)|13.10.2006 19:42
madagio

ja pouzivam mplayer aj pod linuxom (aj ked zriedka, vacsinou mam pusteny win) ale pod windowsom vela. Je to neskutocne dobry prehravac. Prehra prakticky vsetko.
ja pouzivam hlavne parametre

-font ./font/arial-24/font.desc (na automaticke loadovanie titulkov ak su)
-vo gl (graf. vystup, aby bolo mozne pouzivat pan&scan ako v MPC)

je ich vela, ale zas taky profik nie som, tieto mi stacia :)

vlada
mozno si uz zistil, rysuje sa dalsie GUI pre mplayer, tentokrat omnoho "dospelejsie" vyzerajuce ako MPUI - rulesplayer.

http://www.dsource.org/projects/rulesplayer

sice sa akoze instaluje, ale je to prenosne, takze je to skor taka instalacne rozbalenie. A aj ked ma este nejake bugy, rozhodne bude lepsi ako MPUI.
Madagio (72)|17.10.2006 21:18
Mno, čekal jsem, že tu bude víc lidí, kteří používají tento player.
O tom novém gui jsem nevěděl, hned ho jdu vyzkoušet. :OO MPUI je hezké, ale skoro nic neumí.

Jinak pro inspiraci ostatním, dávám zde svůj konfig:
[code]vo=directx
double=yes
font=font\font-arial-28-cp1250\font.desc
autosync=100
framedrop=yes
quiet=yes
osdlevel=1
ffactor=1
subfont-autoscale=1
subfont-blur=2
subfont-encoding=windows-1250
subfont-osd-scale=4
subfont-outline=1.5
subfont-text-scale=4
subpos=95
vf=expand=:::::4/3,pp=hb/vb/dr/al,scale=::::::spal:
[/code]
vlada (3470)|17.10.2006 22:53
Já mám v MPUI nastavený příkaz
[code]
-vf expand=:::::4/3 -subpos 75[/code]

Tím docílím letterboxování na 4:3 a to dokonce i u DVD, což není moc běžné...

Madagio
Co dělají ta Tvoje nastavení? Zobrazení titulků rozumím, ale to ostatní?
Madagio (72)|18.10.2006 08:04
vo=directx
- nastavuje video output na directx ;)

double=yes
- dvojitá vyrovnávací paměť

font=font\font-arial-28-cp1250\font.desc
- font pro titulky

autosync=100
- Postupně upravuje synchronizaci A/V podle naměřeného zpoždění zvuku.

framedrop=yes
- Nezobrazí některé snímky, aby zachoval A/V synchronizaci na pomalých strojích.

quiet=yes
- Méně upovídaný výstup na konzoli

osdlevel=1
- Nastavuje režim zobrazení ve kterém bude startovat OSD

ffactor=1
- Převzorkování alfa mapy fontu

subfont-autoscale=1
- Nastaví režim automatického škálování písma

subfont-blur=2
- Nastaví poloměr rozostření fontu

subfont-encoding=windows-1250
subfont-osd-scale=4
subfont-outline=1.5
subfont-text-scale=4
subpos=95
- různá nastavení pro titulky

vf=expand=:::::4/3,pp=hb/vb/dr/al,scale=::::::pal:
- nastavení videofiltrů
- nastavení poměru stran na 4:3 pro moji telku ;)
- pp nastavení postprocesních filtrů
- scale škáluje na rozměr pal


Doporučuji prostudovat:
http://www.mplayerhq.hu/DOCS/man/cs/mplayer.1.html


Jinak rozhodně netvrdím, že můj config je ideální. Naopak proto jsem tu chtěl zavézt diskuzi a vidět, jak to mají nastavené odborníci :-)
Jinak já mám tuto konfiguraci uloženou v souboru "config", mplayer si to načítá automaticky a tak není potřeba do příkazové řádky už nic dávat. MPUI tento config ignoruje... A poskládal jsem to z manuálu a z nějakých informací na netu.
mil84 (61)|19.10.2006 17:40
keby som tak vedel, ako spravit, nech MPUI (a vlastne aj oistatne gui) brali do uvahy ten config.sys, napr ked chcem dat pan%scan v mplayeri, ide to len cez konzolu, v MPUI ani za svet...a ani na google o tom nikde nic nepisu, ale neverim, ze sa to neda
Madagio (72)|19.10.2006 21:51
mil84: tuhle funkci neznám :-) jak se to používá v konzoli? jestli to jde dát do příkazového řádku, tak to jde i do MPUI v nastavení
vlada (3470)|19.10.2006 22:09
mil84
Jak píše Madagio, v MPUI můžeš přidat jakékoliv vlastní command line parametry. A mně to funguje bez problémů.
mil84 (61)|21.10.2006 19:48
madagio
panscan je vlastne zoom - proste ked chces spravit z 16:9 filmu 4:3 tak zoomujes obraz kym nie je 4:3 - vlastne si orezal boky. takto orezane sa bezne vysielaju filmy v tv, ale to urcite poznas, len ten nazov panscan si nepoznal.

Problem je v tom,ze panscan funguje iba ked manualne nastavis graficky vystup v mplayeri na gl,gl2,xmda,quartz, xv, xvidix a macosx. Takze ak sa da napr parameter -vo gl2 (alebo hociktory z uvedenych) tak potom pomocou pismen "w" a "e" sa da nastavovat pan&scan resp. zoom. v konzole to ide - mam odskusane. ale ked dam ako parameter v MPUI -vo gl2 (to iste co napisem do konzoly) tak video proste neprehra - hodi error ze zly vystup alebo nieco pod. Pritom na konzoli to ide...nechapem tomu. skusal som vsetky mozne video outputy, ale ani za nic na svete to proste v MPUI nejde. ak vam ano, pastnite sem ako to mate nastavene...alebo rovno cely MPUI.ini
Madagio (72)|22.10.2006 11:19
Tak s tímhle ti neporadím, ale myslím si, že MPUI podporuje přehrávání jen přes directx, takže to co chceš tam nastavit nepůjde.
mil84 (61)|22.10.2006 19:03
no ved. hned mi bolo divne ako to, ze to niekomu ide :) btw kde si vycital ze podporuje len directx? ale potom asi aj vsetky ostatne gui co som skusal, podporuju len directx - kedze nikde to nejde nastavit (len v konzole).
hm to je dost zavazny nedostatok povedal by som...
Madagio (72)|23.10.2006 07:14
já jsem to nikde nevyčetl, jen si to myslím :-)
Madagio (72)|24.10.2006 07:44
Vida, objevila se nám nová verze mplayeru, významnou změnou bude asi přidané GUI pro windows, hned jak najdu čas, budu testovat.

http://www1.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/win32/MPlayer-1.0rc1-gui.zip
mil84 (61)|24.10.2006 21:51
skvele! uz bolo nacase aby s tym nieco spravili...ja stale tvrdim, az mplayer pod bude taky funkcny ako pod linuxom, ostatne prehravace mozu prestat vyrabat...

inak, len tak na okraj, vie niekto aky je rozdiel medzi vsetkymi tymi CVS verziami, 1.0preX a pod? preco niektore verzie mplayeru maju 3-4mb a niektore 7 ci 8? (mencoder neni vstavany ani v tej druhej tak kde je rozdiel)
mil84 (61)|24.10.2006 22:26
prvy dojem, po polhodinke skusania

+ gui ma KONECNE aspon trochu nastavitelne preferencie, nieco sa tam uz da ponastavovat
+ takisto konecne su podporovane aj ine vystupy ako directx, teda uz ide panscan
+ uz sa nevyskytuju obcasne zahadne zmrznutia a pady ako volakedy - aspon zatial som nezistil

- skiny nie su doladene, niektore tlacitka nefunguju, pri posuvani okna ce prekryti ostavaju zahadne ruzove okraje a pod - tu je minimalne zlepsenie ak vobec nejake
- stale mi vadi nemoznost zrusenia toho debilneho "prazdneho" oknicka

viac som na prvy pohlad nezistil, ale uz to vyzera, ze je to celkom pouzitelne. este poskusam dnes...