Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG ukládání a střih

Rain4man (6)|28.9.2006 17:44
Měl bych takový komplexnější dotázek. Možná by někoho napadlo nějaké zlepšení nebo mě nasměruje na lepší cestu, snad to někoho bude i inspirovat. Předesílám, že jsem poměrně intenzivně hledal ve starších příspěvcích a nic z nalezeného nevedlo ke zdárnému cíli.

Začnu zeširoka:
Mám PC s Pentiem 4 3.00 GHz, 1 GB RAM a SATA disk 250 GB, 50 GB na systém, 200 GB na data - výhradně na záznam videa. A TV kartu WinFast 2000XP Expert. Zaznamenávám programy z TV, většinou seriály. Ukládám přímo do MPEG2 (není pro mě časově a kapacitně únosné ukládat to do něčeho méně ztrátového a pak to dlouhé hodiny komprimovat), rozlišení 480x576, tedy SVCD, bitrate 2400. Půlhodinový záznam tak vychází na cca 550 MB. Pro moji potřebu a i s ohledem na kvalitu signálu, který není úplně čistý, ale žádná hrůza to také není, je to naprosto dostačující.
Pro střih (oseknutí začátku a konce) používám Ulead VideoStudio 8 SE dodaný ke kartě. Výborný program, ostřihnutí jednoho souboru je otázkou cca 30 sekund včetně uložení pod novým názvem. Přetáhnu soubor na lištu, nastavím myší začátek střihu, šipkama na klávesnici dojedu na přesný konec nejdříve na vteřinách a poté po jednotlivých snímcích na číselném ukazateli, totéž u konce střihu. Pak uložím bez rekomprese a je hotovo...
Před měsícem jsem si všiml u nahraných věcí z poslední doby, že občas (jednou za 5-10 minut) dojde k cca vteřinovému zastavení nebo zaseknutí obrazu. Zvuk je nedotčen. Nechce se mi věřit, že by za to mohl slabý procesor, nedostatek paměti nebo pomalý disk (příležitostně "defragmentovaný" smazáním celého obsahu). Zkoušel jsem i různé verze ovladačů a nakonec i přeinstaloval systém. Stále totéž, jen těch zaseknutí o něco málo přibylo. Docela záhada... Jediné, co mě napadá, je grafická karta - ale ta by neměla mít významný vliv, ne?

Nakonec jsem si půjčil kartu WinFast PVR2000 s hw MPEG podporou (jinak stejná jako 2000XP Expert), která mě vyhovuje. Sice nepodporuje SVCD (480 x 576), ale jen plné PAL rozlišení 720 x 576, ale při stejném bitrate 2400 dává podobné a mě bohatě dostačující výsledky jako předchozí záznam. Vyvstal ovšem jiný problém a to se střihem. V dosud používaném VideoStudiu 8 SE se vše provede jak má, na první pohled žádný zádrhel. Ale při přehrávání se v sestřiženém souboru občas objevuje cca dvouvteřinové rozostření (něco jako filtr blur) celého obrazu a občas cca dvouvteřinové zaostření (něco jako filtr sharpen). To vše přibližně každých dvacet vteřin.
Zkoušel jsem všelicos, různé verze VideoStudia, různé jednoduché střihací prográmky (žádný z nich není tak jednoduchý a rychlý jako VS8, navíc s tím samým nepěkným výsledkem po střihu) a jen jediný z nich dokáže střihnout tak, že obraz vypadá správně - jako před střihem - je to program VideoReDo. Docela záhada - všechny ostatní programy tedy stříhají jinak? Ale střih přes VideoReDo bez rekomprese je relativně pomalý (cca pětkrát pomalejší než VS8 u stejně dlouhého souboru) a přesné najetí na začátek a konec není také moc rychlé, popojíždí se jen šipkami a trvá dost dlouho, než člověk dojete tam, kam chce...

Uff. Nenapadá vás, co je tak podivného na tom hw MPEGu ve WinFastu 2000? Vždyť střih bez rekomprese přece nedělá nic s daty jako takovými, jen jich část odhodí, ne? Ani hlavička by se neměla měnit... A co VideoReDo? Dá se nějak přemluvit k rychlejšímu stříhání?

Díky za nápady.
Milosbb (889)|28.9.2006 18:01
Vyskúšaj na strih MpegVideoWizard od fy Womble Multimedia
Rain4man (6)|28.9.2006 18:06
MpegVideoWizard jsem zkoušel také a dělá tutéž neplechu. Navíc je na střih dost pomalý - než člověk nastaví začátek a konec a než to přechroupe... Zlaté VideoStudio.
Co s tím ty programy při střihu dělají? Střihnu a uložím, ne?
rades (107)|28.9.2006 18:39
Rain4man
Cim to je nevim, zkus na strih treba jeste jinej soft, napr. Cuttermaran. Me osobne se uz parkrat osvedcil.
leo (345)|28.9.2006 21:03
"MpegVideoWizard jsem zkoušel také a dělá tutéž neplechu. Navíc je na střih dost pomalý - než člověk nastaví začátek a konec a než to přechroupe..."

Asi děláš něco blbě, střih ve MpegVideoWizardu je rychlý, nic se "nechroupe", ledaže bys měl nastavený výstup jinak než vstup a něco by se rekomprimovalo (poznáš to na Exportu, na záložce Monitor a sleduj Detail, zda je barva streamů modrá - tzn. že se nic nerekomprimuje). Pak ještě není špatný Mpeg2schnitt, můžeš zkusit.
StD (8612)|28.9.2006 22:37
Mno, já bych spíš začal dotazem u dodavatele toho shitoidního signálu, nejsou tam takhle náhodou drop-outy? To jsi totiž ve svém úvodním entreé tazateli jaksi neuvedl...
Rain4man (6)|29.9.2006 11:35
[quote=StD]Mno, já bych spíš začal dotazem u dodavatele toho shitoidního signálu, nejsou tam takhle náhodou drop-outy? To jsi totiž ve svém úvodním entreé tazateli jaksi neuvedl...[/quote]

V tom to určitě nebude, je to klasická společná anténa se zesilovačem signálu, nic digitálního, kde bych dropouty i očekával... Problém bude zřejmě při ukládání...
Rain4man (6)|29.9.2006 11:50
Tak jsem přeinstaloval celý systém a zkoušel znovu střih přes různá VideoStudia a jednotlivé střihací programy, včetně Womble MpegVideoWizardu, VideoReDo, Mpeg2schnitt a dalších.
Docela zajímavé poznatky - všechny programy dělají víceméně totéž, ve výsledném souboru je tatáž neplecha. Až na dvě výjimky. VideoWizard a VideoReDo.


Pro porovnání použiju stejné video na střih:
920 MB, délka 46:29, 720x576, bitrate 2400

Ulead VideoStudio 8SE (totéž ale i v 7SE a 9SE)
-------------------------------------------------------
Velice rychlé nastavení začátku a konce na časové ose - otázka několika vteřin, cca 15s.
Samotné ukládání bez rekomprese trvá 16 sekund.
po osekání 624 MB, délka 31:40
V sestřiženém souboru se občas objevuje cca dvouvteřinové rozostření (něco jako filtr blur) celého obrazu a občas cca dvouvteřinové zaostření (něco jako filtr sharpen). To vše přibližně každých dvacet vteřin. Jinak OK.

VideoReDo
-------------
Co se týče nastavení začátku a konce na časové ose téměř tak rychlé jako VideoStudio - 25s.
Samotné ukládání bez rekomprese trvá 45 sekund.
po osekání 628 MB, délka 31:37, ale v reálu končí na 31:31, zbylých 6s chybí!
Jinak OK, žádné nepříjemnosti v obraze.

Womble VideoWizard
-------------------------
Co se týče nastavení začátku a konce na časové ose - poměrně pomalé, tj. 55s.
Samotné ukládání bez rekomprese trvá 80 sekund.
po osekání 627 MB, délka 31:37
Vše OK, žádné nepříjemnosti v obraze.
Paráda. Jen ta časová náročnost...
Možná to ale dělám zbytečně složitě:
Otevřu video v levém okně, přetáhnu ho dolů na časovou osu, nahrubo nastavím začátek (konec) střihu, přesněji dojedu šipkama a stisknu MARK IN (MARK OUT). Někdy se dá rychleji posouvat pomocí CTRL+šipky (po 15s), ale to jen někdy, většinou to nejde a nezjistil jsem žádnou souvislost.
Pak dám Export, zvolím Save range - Work area a dám Start.

Docela mě i zaráží rozdílné délky výsledného souboru z VS a Womble, zřejmě Womble vynechá vypadlé snímky, kterých bude v celém souboru cca 80 (celkem 3 s).
leo (345)|29.9.2006 12:31
Jo tak 55 a 80 sekund je pomalé??? Já jsem čekal řádově minuty či desítky minut, alespoň vidíš, že práce kvapná málo platná a že Womble to dělá pořádně.
Alf (888)|29.9.2006 19:36
[quote=leo]Jo tak 55 a 80 sekund je pomalé??? Já jsem čekal řádově minuty či desítky minut, alespoň vidíš, že práce kvapná málo platná a že Womble to dělá pořádně.[/quote]
To je holt ta relativita...
Rain4man (6)|5.10.2006 21:18
[quote=leo]Jo tak 55 a 80 sekund je pomalé??? Já jsem čekal řádově minuty či desítky minut, alespoň vidíš, že práce kvapná málo platná a že Womble to dělá pořádně.[/quote]
Tak si to zkus... Rozdíl mezi sestřiháním cca padesáti souborů je cca hodina ve VideoStudiu a minimálně tři hodiny ve Womblu. Navíc VideoStudio mám zdarma ke kartě, zatímco Womble zkušebně na měsíc... Ale mě hlavně jde o odstranění příčiny, abych mohl nahrávat tak, aby se dal používat opět střih ve VS8...
Rain4man (6)|5.10.2006 21:39
Několik poznatků po spoustě pokusů:

1
Womble je poooomaaaalýýýýý (třikrát až pětkrát než VS - co proboha přepočítává, když má jen střihnout a zbytek nechat, nechci po něm nic víc) a navíc cca v pěti případech z dvaceti střihá zajímavě - přibližně v půlce souboru zpomalí na "reálný čas", tj. každá vteřina videa trvá vteřinu a když ho to nechám takhle dochroustat, tak v té rekomprimované části vidím jen tmu...

2
Hardwarový kodek v kartě PVR2000 je nějaký prapodivný, zkoušel jsem několik verzí ovladačů a dvě PC a ve všem dělá totéž - výsledek se po střihu částečně znehodnotí, jak píšu nahoře


Aby bylo jasno - mě jde o to odstranit příčinu a ne zdlouhavě odstraňovat následky. To co mám už nahrané nějak v něčem sestříhám (Womble a to co nezvládne, tak budu muset vzít s rekompresí) a co nejdříve chci začít ukládat tak, aby to bylo poměrn slušné a nepříliš velké a hlavně aby to bez problémů stříhalo opět VideoStudio...

V čem ukládáte, když ne v MPEG2? Jaké jsou zkušenosti s jinými aplikacemi na zachytávání (Fly TV atd.)?
ODSakEda (2278)|6.10.2006 00:45
AVI/XviD (Iframe 10, dat tok od 2000 do 6000kb/s, kvalita jen 4-Hi max. 5-Veri Hi, šestku (Ultra Hi) nestíhá jen tak ani 3,2GHz CPU!!!) zvuk v PCM, později během chvilky možné přepočítat do AC3 :-) I když mi CPU stáhá rovnouzvuk do AC3 v reálném čase, rozjíždí se mi narozdíl do PCM zvuk :-( Jináč ne 8-) Pokud máš verzi PVR co neumí automaticky nastavit vyšší priorituprocesu při "nharávání",raději na PCnepracuj při tom! 3GHz CPU povalí na 80 až 99% a hrozí výpadnky snímků a rozjetí zvuku!

Nic pak už nikdy dodatečně nepřepočítávám zdlouhavě... :(( a jen v přímé kopii ve VD vystříhávám reklamy a ostřihnu konce 8-)

Na empegy (MPEG-1,2+šišlavej Layer2..., především u videoclipů!) se patří vykálet :(( mášli rychlý železo alespon P4 2,4GHz :-D