Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nečekaný restart pc

jorge (20)|17.8.2005 18:30
Můžu se zeptat jestli někdo nevíte, proč se mi počítač při práci nečekaně resetuje? Dělá mi to také téměř u hraní různých her až na vyjímky , ale většinou se restartuje po chvíli co hru zapnu. Prosím poraďte co mám dělat přeinstalování operačního systému nepomáhá a všechny ovladače jsou nainstalované-v čem je chyba. Děkuju :-!!!
jojto (865)|17.8.2005 18:40
Mal by si dat aspon zostavu, je na to tazke odpovedat. Mohol by to byt zdroj ale i chybna RAM-ka.
mirekv (7169)|17.8.2005 18:43
Tuším, že se dá v systému nastavit, aby se PC nerestartoval, ale vyhodil chybovou hlášku. Z té by se dalo vyjít.
jorge (20)|17.8.2005 18:55
já mám amd athlon barton 2600+ 256 ram na k7 desce od via. geforce 5200 128 ram.
exTNT (1421)|17.8.2005 19:07
Nejčastější příčiny: nekompatibilita RAM nebo špatné ovladače grafické karty. Počítám, že těch 256 MB RAM budeš mít v jednom modulu, takže se Tě nejspíš netýká nekompatibilita RAM. Pro nVidie řady FX je poslední stabilní verzí ovladačů verze 66.93, pokud máš nějakou jinou, zkus tuhle, každopádně bys tu stávající měl napřed odinstalovat a pak ještě v Safe modu vyčistit zbytky pomocí Driver Cleaner Pro.
Napřed se ale podívej do Prohlížeče událostí (Tento počítač - Spravovat - Systémové nástroje - Prohlížeč událostí - Systém), jaký Ti systém vypisuje chyby, na každou se dá kliknout pravým tlačítkem a zobrazit Vlastnosti (Properties), kde je stručný popis, pokud nebude stačit, je v tom okně i hyperlink, kterým odešleš detaily chyby do mrkvosoftí znalostní databáze a pokud je ta chyba popsaná, dostaneš detailnější informaci s návodem k jejímu odstranění.
(si asi tuhle pasáž někam uložím, abych jí každou chvíli nepsal znovu dokola... :-E )
redburger (499)|17.8.2005 19:17
a tiež by to mohli byť pobabrané zasuvky,resp,kolisanie napätia v sieti.
AleK (814)|17.8.2005 19:38
jorge
podle mě je to jasný něco se ti přehřejvá procák, čipset nebo grafárna co tam máš za větráček passiv nebo aktiv mě to před asi 5 lety dělala grafika přestal se točit byli vánoce tak jsem nemohl opravit strčil jsem do case stolní ventilátor a bylo po problému
ještě ti může odcházet zdroj
stayman (12393)|18.8.2005 01:14
a nemas vysoku teplotu? :-? :-D
Doom (2331)|18.8.2005 07:37
stayman: teplotu těla? :-E nebo čeho?
AleK (814)|18.8.2005 08:37
StayMan by €RikŁ€
to s tou vysokou teplotou to bylo asi na mě co je na tom nejasného to klidně může být ta závada jak se ti špatně chladí grafika tak při spuštění hry grafika začne topit protože je namáhaná a jak se přehřeje - restart ???
jorge (20)|18.8.2005 13:57
mam to kolem 48 stupnu na procaku
Doom (2331)|18.8.2005 14:03
48°C na procáku je pohoda... přehříváním to není. můj AMD T-Bred (2000 MHz) topí stejně a nic mi nepadá.

co ovladače k VIA čipsetu? tam by nemohl být problém? VIA byla svého času docela hodně poruchová
jorge (20)|18.8.2005 14:10
to nevím mám nainstalovaný všechnoa myslím, že jsem stahoval i aktualizované ovladače-možná je to fakt tím zdrojem, protože to se restaruje, jak kdyby tomu došla štáva, protože je slyšet klapnutí, jak se odstavují hlavy disku do nečinné polohy. Myslíte, že na tom něco bude??
Diablo (668)|18.8.2005 14:14
Kdysi se mě jedno AMD restartovalo kvůli slabému zdroji, po výměně 250W za 350W už žádný problém.




:-!!!
exTNT (1421)|18.8.2005 14:17
Přehříváním by to pořád teoreticky být mohlo - a sice např. přehříváním grafiky.
Ale fakt se mi tohle "věštění z lógru" zdá na palici: nechť se "jorge" podívá do toho Prohlížeče událostí, jak jsem psal výše, velmi dobrou radu dával i "mirekv" (upřesním, jak se tohle nastavení provádí: pravý klik na Tento počítač - Vlastnosti (Properties) - záložka Pokročilá nastavení nebo Upřesnit nebo jak se to jmenuje (Advanced) - v dolním rámečku Start a obnovení systému kliknout na Nastavení nebo Upřesnit nebo jak se to jmenuje (Settings) - uprostřed v rámečku Selhání systému nebo jak se to jmenuje (System failure) odzaškrtnout zaškrtátko Automaticky restartovat (Automatically restart)). Tím by při pádu systému měla naskočit klasická BSOD s detaily o havárii, což by dost pomohlo identifikovat problém...
A až bude "jorge" vědět trochu víc, nechť ze znovu ozve, pokud se mu nepodaří problém odstranit svépomocí. :-E
("doomhammer" - souhlas, VIA je krám, měl jsem jejich čipsety donedávna - celkem na sedmi různejch deskách - a furt se něco vysíralo, co jsem přešel na nVidii, mám svatej klid...)
Doom (2331)|18.8.2005 14:40
nvidia + amd rulz :BB:
moje milá polovička měla dvě VIA desky a obě byly děsný krámy. například zvukovku ForteMedia s rádiem jsem tam rozcházel týden (a na desce s čipsetem SiS 735 fachala v pohodě)

jorge: kuchni bednu a svěř se nám, kolik wattů ten zdroj umí (pro dnešní PC je zdroj 350 watt minimum), bude to lepší než, jak říká trinitro, věštění z lógru :BB:
AleK (814)|18.8.2005 15:24
exTNT
jo já si pořád myslím že je na vině grafika protože jak píše že restart přichází při hraní her a tam se grafárna potí ...
Doom (2331)|18.8.2005 15:28
alek: a proč teda jorge slyší cvakání z disků?
při hraní her jede PC na plnej výkon a zátěž zdroje se tím pěkně zvedne, slabej zdroj může dostat pěkně na prdelku
exTNT (1421)|18.8.2005 15:54
[quote=AleK]exTNT
jo já si pořád myslím že je na vině grafika protože jak píše že restart přichází při hraní her a tam se grafárna potí ...[/quote]
AleKu, zase moc pospícháš - přečti si ten můj minulej příspěvek (první větu) pořádně, píšu, že by to přehříváním grafiky být mohlo a ne že ne... :-E Ale zase pokud se nepletu, většina FX5200 moc netopila a stačily se uchladit pasivně, což zase ale s sebou nese větší nároky na "průvan" v bedně.
A protože se držím zásady, že lenost je matkou pokroku, doporučuju nejdřív projít Prohlížeč událostí a vypnout automatický restart a až když tohle nepomůže zjistit důvod, vyhrabat šroubovák, vyhrnout rukávy a začít operovat...
Případně, když už se bavíme o teplotách (zase jsem mylně předpokládal, že to je naprosto automatický, že si to každej průběžně kontroluje - v autě na to kua taky koukáte, ne? - a zase jsem se zřejmě splet...) by nebylo od věci, aby "jorge" napsal co mu hlásí SpeedFan a budeme zase chytřejší - pokud bude mít v kejsu 50 stupňů, tak asi průvan nebude nic moc... :-E
AleK (814)|18.8.2005 16:02
exTNT
já s tebou souhlasím jen jsem to asi špatně napsal

DoomHammer
jo to jsem četl no ten zdroj to taky klidně může být ??
mirekv (7169)|18.8.2005 16:02
Asi si udělám bednu z překližky. :-D
exTNT (1421)|18.8.2005 16:42
[quote=mirekv]Asi si udělám bednu z překližky. :-D[/quote]
Tovižejo... Nesplet sis vlákno? :-E
jorge (20)|18.8.2005 16:48
když vypnu ten restart, tak me to bude psat takovy ty zprávy, že došlo k chybě a že to vytvořilo zprávu o chybách a odešle to microsoftu? Nebo se oběví ta modrá obrazovka a detailama.
jorge (20)|18.8.2005 16:55
Ještě mi hodně často píše že mám nízký stav virtuální paměti
Joe-Joe (593)|18.8.2005 17:30
AleK (814)|18.8.2005 17:39
jorge
tomu modrému my říkáme modrá smrt ( pomůže jen tvrdej restart ), ale barvy se daj měnit

napiš mi prosímtě jaký máš chlazení na grafice jestli passiv nebo aktiv ať mám klid
jorge (20)|18.8.2005 18:17
copak ja vim, já do ty bedny nevidim a nemůžu ju otevřít pač je v záruce \/
takže s tím ti asi moc nepomůžu :-(
AleK (814)|18.8.2005 18:26
jorge
tak to asi odnes do servisu když to je v záruce nic za to nedáš ??
jorge (20)|18.8.2005 18:38
dyž já nevím co jim mám říct. Říct jim, že na tom nejedou hry je takový blbý,ale asi nic jinýho nezbývá B-)
AleK (814)|18.8.2005 19:06
jorge
já myslím že je to pádný důvod to že tam nejdou hry ... alespoň to zkontrolujou vyfoukaj bude tam dost prachu a hlavně tohle pc nemůže dělat samo o sobě oni na něco příjdou
jorge (20)|18.8.2005 19:13
to doufám no a zároveň se nechám zvetšit ramku a dat tam dvd vypalku
AleK (814)|18.8.2005 19:34
jorge
jo s tou ramkou to by chtělo to máš pravdu
uvidíš že na něco příjdou
- jo ještě si nech kouknout na ten zdroj ??
exTNT (1421)|18.8.2005 20:12
Kristova noho, co se to tady zase děje? Člověk chvíli vytáhne paty ven a vy už byste to zase rozebírali na komponenty... Takže popořadě:
1. O BSOD (Blue Screen Of Death) nám právě jde!!! Na tý modrý obrazovce je obvykle nějaký povídání - buďto tam bude přímo napsanej původce problému (pokud bude začínat třeba nv4, tak je jasný, že jsou to ovladače ke grafice), nebo aspoň nějakej bugcheck stop kód (něco jako "0x000000C2 (0x0000007,0x00000CD4,0x00000000,0xE11A3008)), kterej se pak dá třeba pomocí googlu najít na netu. Jak číst ty C2 (dost bych si myslel, že to bude jeden takovej...) najdeš tady, českej překlad bohužel není. Dokuď máš zaškrtnutej ten automatickej restart po chybě, tak ten BCC nestihneš přečíst.
2. Kouknul ses už sakra do toho Prohlížeče událostí?
3. Máš sice zaplombovanej komp, ale jakou PŘESNĚ (výrobce+typ) v něm máš grafiku bys vědět moh, ne? Třeba na faktuře by to mohlo bejt uvedený, podle toho se pak dá taky zjistit, jak je chlazená.
4. Zkusil jsi ten SpeedFan? Jaký Ti dává teploty?
5. Virtuální paměť... Jak jí máš teda nastavenou, když Ti to píše, že máš nízký stav? Jestli nevíš, jak to zjistit: pravý klik na Tento počítač - - Vlastnosti (Properties) - záložka Pokročilá nastavení nebo Upřesnit nebo jak se to jmenuje (Advanced) - v horním rámečku Výkon kliknout na Nastavení nebo Upřesnit nebo jak se to jmenuje (Settings) - záložka Pokročilá nastavení nebo Upřesnit nebo jak se to jmenuje (Advanced) - v dolním rámečku Virtuální paměť (Virtual memory) kliknout na tlačítko Změnit (Change) a tam to fšecko je. Obecně: spodní limit (horní políčko) by měl být dost veliký na RAM+500MB (takže u Tebe alespoň 756 MB), horní limit dej zhruba na dvojnásobek. Pro lepší představu: tím se nastavuje velikost "Paging file", tzn. musíš pro něj mít dost místa na disku (tedy ve Tvém případě těch cca 1,5 GB). Nastavení musíš potvrdit tím tlačítkem o kousek níž - asi Nastavit (Set). Ty hlášky o nedostatečný velikosti můžou pocházet taky z těch pádů systému: PF se přitom může poškodit a pak můžeš mít tyhle problémy. Dá se to odstranit následujícím způsobem: v těch nastaveních Virtuální paměti, do kterejch jsem Tě zavedl při nastavování horního a dolního limitu PF si vybereš volbu "Bez PF" (No paging file), klikneš na to tlačítko Nastavit (Set), zrestartueš systém, na všech pevnejch discích smažeš soubor PAGEFILE.SYS, nastavíš ty výše doporučený hodnoty, zrestartuješ a máš hotovo.
Tak. Prsty mám kvůli Tobě vošoupaný až k loktům. Jestli mi nenapíšeš o co jsem Tě opakovaně žádal, už Ti neporadím ani řádek :-R .
Doufám, že to pochopíš. :-)
jorge (20)|18.8.2005 21:42
to PF jsem vypnul ale nemůžu najít to PAGEFILE.SYS, V hledání není
exTNT (1421)|18.8.2005 23:51
njn, protože je to "systémový soubor" a jako takovej ho wokna chráněj před lamama... :-E
Pokud nemáš nějakej civilizovanej souborovej manažer (Total Commander, Servant Salamander...), tak si ty chráněný soubory musíš zviditelnit - tenhle je přímo v rootu (obvykle C:), takže si otevři nejlíp okno s obsahem disku C:, nahoře v menu Nástroje (Tools) si vyber Možnosti složky (Folder options) - záložka View a tam si pod Skryté soubory a adresáře přehoď puntík na Zobrazit skryté soubory a složky (Show hidden files and folders) a pak ještě o dva řádky níž zruš zaškrtátko u Skrýt chráněné soubory operačního systému (Hide protected operating system files). Wokna budou remcat, ale Ty se nic neboj... :-E
A pak ho uvidíš a budeš osvícen!
A napiš mi, na co jsem se ptal nebo Ti fakt nebudu odpovídat - znáš to "jak vy k my, tak my k vy!" \/
jorge (20)|19.8.2005 12:45
to pagefile nejde najit ani v total commander i kdyz mam povoleny zobrazování skrytých souborů. Ten speedfan mě naměřil toto:
temp1:18°C
temp2:43°C
temp3:62°C
HD0:31°C
temp1:40°C
Nevím vůbec sice co jsou to ty temp, ale toto mě to naměřilo[/img]
Doom (2331)|19.8.2005 12:56
extnt: nebylo by lepší, když už se nastavuje pagefile, nastavit ho rovnou jako permanentní? (tzn. minimální velikost = maximální)? sice to zežere víc místa na hadru, ale počítač nemusí furt zvětšovat a zmenšovat...
AleK (814)|19.8.2005 14:27
jorge
ale něco ti tam dává 62 stupňů a to je myslím dost ..??
exTNT (1421)|19.8.2005 15:05
DoomHammer
Taky řešení, ale já nějak podvědomě tíhnu k tomu, aby se systémové prostředky využívaly rasionálně, proto tam dávám to minimum, taky záleží na tom, co "jorge" na tý mašině dělá, resp. nakolik ten stránkovací soubor používá. jorge, zkus se na to párkrát podívat, když si dáš Ctrl+Shift+Esca klikneš na záložku "Výkon", tak jsou to ty spodní grafy (Stránkovací soubor).

jorge
Co se týká těch teplot, ta nejvyšší bude nejspíš CPU (procesor) a je to fakt dost, zejména pokud ten Athlon není přetaktovanej, mohl by to být i NB (severní můstek) a pak by to bylo zatraceně moc, pak je nejpravdepodobnější, že je chlazenej jenom pasivně a blbě. Co je to konkrétně zjistíš nejspolehlivěji v BIOSu: během POSTu (start počítače, v podstatě jakmile Ti naskočí první písmenka na monitoru) stiskni Delete (klidně několikrát, pro jistotu), tím by ses měl dostat do BIOSu a tam bude někde položka PC health status nebo tak nějak. Když na ní šipkama najedeš a dáš Enter, dostaneš podrobnější informace, mj. právě teploty CPU a NB, tím ty teploty jednoznačně identifikuješ.
Každopádně - teplota 62 je zatraceně hodně, ať je to cokoli (teda kromě grafický karty, tam je to u výkonnějších karet ještě docela normálka - to jen pro hnidopichy... :-) ). Notabene, pokud jsi to měřil při běžném "kancelářském" využití kompu, pokud třeba něco hraješ, ta teplota Ti bez problému vyjede ještě třeba o 5 i víc stupňů výš a to už je zatraceně blízko kritický teplotě CPU. Osobně bych si podle BIOSu ověřil, co konkrétně se takhle hřeje a pak bych to šel otlouct tomu, kdo to stavěl, o palici...

AleK
Vypadá to, žes to s tou teplotou trefil, že by osobní zkušenost? :-E :BB:
AleK (814)|19.8.2005 16:46
exTNT
ano psal jsem to hne na začátku do case jsem narval stolní ventilátor
jorge (20)|19.8.2005 17:46
v biosu mě to naměřilo na CPU 46°C a to FAN jsou asi otáčky co? ty tam mám kolem 4500 RPM.Jinak v tom speedfanu mě to ukazuje jenom jedny otáčky, znamená to, že je tam pouze jeden ventilátor?na CPU?Dá se sem nějak vložit obrázek? já bych vám ukázal to co mě to naměřilo
exTNT (1421)|19.8.2005 21:04
Tak, tak... Na 99 % tam máš "boxovanej" chladič, tj. to, co doporučuje AMD. Je to hlučný, protože to točí jak vrtulník, ale procák to v pohodě uchladí, takže těch 46 stupňů je pohoda.
Psalo Ti to v BIOSu k čemu patří těch 62? Takže asi to bude NB, kterej se obvykle chladí pasivně, ale 62 mi přijde dost. Dá se na něj dát malej větráček, dost bych to doporučil. Že ti Speedfan ukazuje jenom jedny otáčky může být buď tím, že je tam jen jeden větrák, jak jsi správně dovodil a nebo to může být taky tím, že deska otáčky větráku na NB nemonitoruje, resp. jí je větrák neumí sdělit - takže těžko říct, ale s velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že tam ten větrák není - a jak vidno, docela by se hodil. :-)
Obrázek se sem dát dá - nepiš odpověď jako "Rychlou odpověď" do toho rámečku, ale stiskni tlačítko "Odpovědět" vlevo pod posledním příspěvkem a dole pod tím oknem pro text se ti objeví možnost "Připojit soubor", máš tam i hyperlink "Povolené přípony a jejich velikost", tak si to ověř, než se pokusíš připojin něco veeeelikýho...
Tož tak.
jorge (20)|20.8.2005 11:10
ty teploty se dost měněj třeba chvilu je tam 64°C a pak zase třeba hned 30°C. Takže nevím jak to měří přesně. Je možný, že tam jsou takový výkyvy?
teplota_142.gif
StD (8612)|20.8.2005 11:33
...tak zapojení chlazení CPU na tomto MoBo bych opravdu nechtěl vidět! Co to je za nesmysl? :-?

Fan1 = Temp1 = vše OK! Ne? Ty zbývající čidla (přídavných ventilátorů 2 a 3) nejsou zapojený??
exTNT (1421)|20.8.2005 16:58
jorge
To je teda divočina... :-E Zkus si ty teploty spárovat pomocí údajů v BIOSu, ale ne po studeným startu, ale po restartu po alespoň půlhodině provozu, tam by to mělo dávat správný údaje a správně přiřazený, ty výkyvy teplot co píšeš jsou dost divný. Podle těch teplot bych si tipnul, že kromě větráku na chladiči a ve zdroji tam žádnej další ani neni.
Už jsi se koukal na ty věci, co jsem Ti psal v mým prvním příspěku na týhle stránce? Řešíme tady jen teplotu, ale co ty ostatní potenciální příčiny pádů systému?

StD
Blbý je, že tam je Temp1 dvakrát a jorge nedávno psal, že teplota CPU dle BIOSu je 46 stupňů, ale možná to měřil po studeným startu, každopádně těžko si vybírat... Ale 63 stupňů na CPU je u netaktovanýho Athlona 2600+ sakra hodně, já mám 3200+ taktnutýho na 2300 a jede do 50ti stupňů při 1400 otáčkách ventilátoru (když někdy přeleze, tak ventilátor lehce zrychlí...).
Ale je fakt, že mám nejlepší vzduchovej chladič pro socket A na světě :-E - Thermaltight SI97.
StD (8612)|20.8.2005 17:24
...takhle na dálku a bez znalosti systému si troufnu jen odhadovat, že má "cosi" jinak nastaveno pro MoBo a něco úplně jiného v OS. A pěkně se to pere, nebo s*re?!

Já mám osobně APIC vypnutý včetně všech regulací v BIOSu a jako "obyč. PC" si potom vše nastavuji v OS (W98SE a W2K), ale tady u těch znalců člověk nikdy neví, co je kde spácháno...
jorge (20)|21.8.2005 12:08
mě to v biosu ukazuje jenom jednu teplotu a jedny otáčky jinak nic víc. Jo a ta modrá obrazovka mě nenaskakuje jenom někdy to hupsne do windowsu bez nějakých upozornění nebo mě to hupse do windowsu a napíše to chybnou hlášku a že mám poslat chybovou zprávu Microsoftu.
Libor (526)|21.8.2005 12:18
řešit něco na dálku je vždy těžké, ale pokud si mám typnout, tak Ramka, ať už vadná, vysoké časování, či nekompatibilita s MB, nějaké daignostické programy jsi zkoušel? Memtest či jiné ?
Devaster (477)|21.8.2005 12:27
[quote=jorge]mě to v biosu ukazuje jenom jednu teplotu a jedny otáčky jinak nic víc. Jo a ta modrá obrazovka mě nenaskakuje jenom někdy to hupsne do windowsu bez nějakých upozornění nebo mě to hupse do windowsu a napíše to chybnou hlášku a že mám poslat chybovou zprávu Microsoftu.[/quote]
+libor
nooo take iste problemy sa objavili aj u mna a memtest uz po prvom prechode zistil ze polovica 256 mb modulu bola vadna a ako naschval to bolo na konci adresneho priestoru tak sa to prejavilo iba pri softoch narocnych na pamat a to u jorgeho hry su (u mna to vedel spravit vegas)....
jorge (20)|21.8.2005 12:47
ten memtest nechapu furt tam nabíhají procenta a co jako? Nevím vůbec co s tím