Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

DVD Shrink 3.1

, , návod
Ke kopírování DVD video disků existuje již pěkná řádka programů, mezi nimi ale právem jeden vyčnívá. Jako jediný je totiž zdarma a jeho možnosti také převyšují většinu konkurentů. Vy už víte, že jde o DVD Shrink.
1. Úvod

Jedná se o open-source projekt a sáhla po něm i známá firma Ahead a využila jeho jádro ve svém Nero Recode 2. Nevím, jak je to přesně s licenčními podmínkami, ale určitě půjde o přepis se souhlasem autora, nechce se mi věřit, že by taková firma jako Ahead porušovala zákon tímto způsobem.

Podívejme se ve stručnosti nejprve na to, co vše DVD Shrink nabízí. Předně je to samozřejmě možnost číst strukturu DVD (tedy dle IFO) a možnost vytvořit nové DVD se shodnou strukturou nebo vytvořit strukturu novou. Všechny MPEG-2 streamy má možnost rekomprimovat - není to úplná rekomprese, ale pouze změna kvantizace a tím i změna bitrate, všechny ostatní parametry streamu zůstávají nezměněny - tedy především pohybové vektory, které mají největší vliv na kvalitu. Je to velice rychlé a tuto možnost používají i jiné programy. Další vymožeností je DVD descramblink - tedy DeCSS, takže je možné otevřít přímo DVD strukturu z disku, i chráněného. Někdy ale tato metoda selže, pak je nutné použít např. DVD Decrypter pro zkopírování chráněného DVD na disk. Výsledný disk je možné vypálit přímo na DVD, k tomu je nutné mít nainstalované Nero nebo alespoň jeho API rozhraní.

V čem se ještě liší DVD Shrink od ostatních, je přístup k tvorbě nového DVD. Existují dvě metody:

  • Full disc backup - dojde ke zkopírování celé struktury disku včetně všech menu a titulů, je možné odstranit vybrané zvukové stopy a titulky
  • Re-author mode - vytváří se struktura DVD znovu, vkládáme požadované tituly/kapitoly/stopy, nelze vytvořit menu, ale je možné ho vložit jako titul a také kombinovat více zdrojových DVD disků (tedy např. ze dvou DVD vytvořit jeden disk)
Pojďme se podívat na samotnou práci s tímto programem.

2. Pracovní plocha a nastavení

Po otevření programu se objeví následují pracovní plocha:
Podívejme se na nastavení programu, které otevřeme volbou Edit/Preferences. V první záložce nastavíme požadovanou velikost výstupního disku, většinou to bude jednostranný a jednovrstvý disk, tedy s kapacitou 4.7GB, pak ponecháme volbu DVD-5.Dalšími volbami v této záložce jsou:
  • Hide audio and subpicture of insignificant size - automaticky zruší zvukové stopy a titulky malých velikostí
  • Automatically open VIDEO_TS subfolders - automaticky otevře adresář VIDEO_TS pokud otevřete adresář pod ním
  • Run analysis and backup in low priority mode to improve multi-tasking - analýza disku a převod poběží s nízkou prioritou, takže zůstane dostatek výkonu pro běh ostatních aplikací
Ve druhé záložce Preview se povoluje náhled (Enable video and audio preview) a nastavuje způsob přehrávání zvuku (Stereo, 5.1 nebo přímo přes S/PDIF) a videa (Default renderer, VMR-7, VMR-9, Overlay mixer nebo Build-in Software Renderer). Pokud si nechcete zavřít možnost otevírat přehrávání jinými programy s hardwarovou akcelerací v overlay, vyberte poslední možnost Build-in Software Renderer.Třetí záložka nese nastavení výstupu:
  • Remove macrovision protection - odstraní ochranu proti kopírování na analogová zařízení
  • Remove P-UOPs - odstraní vnucené přehrávání a zakázané povely, např. při vložení disku bývají upozornění proti kopírování, která nejdou přeskočit, takže toto přeskočení bude povoleno
  • Remoce layer break - odstraní přechod mezi vrstvami, což je většinou malá pause, vytváříme jednovrstvý disk, takže ponecháme zaškrtnuto
  • Split VOB-files into 1GB size chunks - VOBy budou mít maximální velikost 1GB podle DVD specifikace, nikdy nevypínat, jinak disk nemusí stolní přehrávač přehrát
  • Logical remapping of enabled streams - pokud odstraníte některý stream (např. titulky), tak bude přemapován obsah, takže se odstraněné části nebudou vyskytovat ani v menu DVD přehrávače (ne vždy to prý ale funguje)

Ve čtvrté záložce nastavíme, které audio streamy a titulky se automaticky povolí při načtení disku.Poslední záložka pak nastavuje přístup k souborům a k API Nera.Nyní vložíme do mechaniky DVD disk určený ke zkopírování a otevřeme ho pomocí volby Open Disc nebo je možné otevřít strukturu DVD zkopírovaného na disk pomocí volby Open Files a vybrání příslušného adresáře. Nyní se spustí krátká analýza disku a videa na něm, toto nejde přeskočit, ale netrvá to dlouho, takže vyčkejte na dokončení.

Všimněte si horního baru, kde je naznačena velikost výsledného média a její zaplnění zelenou barvou (nebo přeplnění červenou barvou).

3. Full disc backup

Pro zkopírování celého disku vybereme Full disc backup, v levé části okna vidíme celou strukturu DVD - tedy menu a jednotlivé tituly, které je možné vybrat a v pravé části pak nastavit bitrate a požadované zvukové stopy a titulky. Vlevo dole je náhledové okno, kde si můžeme přehrát vybraný titul, pokud na něj klepneme pravým tlačítkem myši, můžeme vybrat i přehrávanou audio stopu.
Bitrate lze změnit následujícími způsoby:
  • No compression - titul zůstane v plném bitrate
  • Automatic - automaticky nastaví bitrate tak, aby byla využita kapacita média
  • Custom ratio - sníží bitrate a tedy kvantizaci v nastaveném poměru
  • Still pictures - převede na sérii obrázků
  • Mixed Compression - pouze u "adresářů", označuje, že tituly v tomto adresáři mají různá nastavení
Ještě pár rad pro nastavování bitrate. Nejlepších výsledků lze dosáhnout tak, že pro Menu a Extras, tedy přidané kompentáře z natáčení apod. nastavíme Custom ratio a snížíme více bitrate, klidně i na minimum, protože se jedná o nedůležité části disku a nemusí být v plné kvalitě. Naopak u Main movie by mělo být nastaveno Automatic, takže hlavní část (tedy samotný film) bude v co nejvyšší kvalitě do plné kapacity disku, ale neztratíme Extras, protože bývají občas také zajímavé. Odstraněním některých jazyků a titulků lze také zvýšit místo pro hlavní film, vždyť např. zvuková stopa zabírá klidně stovky MB a pokud je jich tam pět, je to už docela podstatná část disku.

4. Re-author mode

Do Re-author modu se dostaneme příslušným tlačítkem v horní liště. V levé části teď bude struktura námi vytvářeného disku (Re-authored DVD), v pravé části se objeví DVD Browser. Je to klasický souborový prohlížeč, při výběru adresáře se strukturou DVD se ale objeví i tato struktura, stejně jako u Full disc backup (ale v levé části). Odtud přetahujeme do levé části požadované tituly. POkud přesuneme Menu, tak se převede do klasického titulu bez tlačítek a příkazů, nebude to tedy menu jako na zdrojovém disku.
Dále pokračujeme podobně jako u Full disc backup. Jednotlivé tituly lze posouvat nahoru a dolu šipkami a vybrat i pouze část titulu po stisku tlačítka se dvěmi šipkami. Objeví se následují okno, v horní části je první a ve spodní poslední snímek:5. Backup

Tlačítkem Analysis je možné spustit hlubší analýzu disku pro zvýšení kvality a lepší rozložení bitrate v čase (trvá asi 30 minut). Nový DVD disk vytvoříme tlačítkem Backup, otevře se okno, kde nastavíme paramtery výstupu:
Nejprve vybereme, zda budeme chtít disk rovnou vypálit, pak nastavíme vypalovačku, Image recorder slouží pro vytvoření ISO image a následné vypálení v Neru. Volba Hard Disk Folder vytvoří adresářovou struktutu na pevném disku. Je samozřejmě nutné nastavit i výstupní adresář.

Ve druhé záložce lze vybrat DVD Region a ve třetí máme ještě možnost zapnout hlubší analýzu, snížit prioritu a nastavit vypnutí počítače po ukončení celého procesu.
Poslední záložka se týká vypalování - název disku, rychlost vypalování a další.Teď už jen zbývá počkat na dokončení (doba přibližně 30 minut) a je vše hotovo.