www.tvfreak.cz
>
>

Doporučená multimediální centra: Q1 2019

Doporučená multimediální centra: Q1 2019
, , návod
Jaké jsou novinky a nejlepší multimediální centra pro nejbližší měsíce? Co se povedlo a naopak na které modely si dát pozor? Kdo zvládne 4K, HDR a nabídne nejširší podporu formátů? To vše se dozvíte v našem přehledu.
reklama
V minulosti byla stavba vlastního multimediálního centra velmi populární, neboť nabídka hotových řešení na trhu nebyla nijak závratná. Dnes je už situace mnohem lepší ve prospěch již kompletních zařízení, a proto je tento způsob vyhrazen spíše těm, kteří mají specifické požadavky a chtějí si vytvořit zařízení na míru.
 
V oblasti hardwaru se můžete vydat dvěma směry, přičemž tím prvním jsou desky na platformě ARM. Výkon většinou dostačuje pro FullHD video, i když některé desky si troufnou na 4K obsah. Operační systémy jsou povětšinou na bázi Linuxu a ne vždy podporují streamovací aplikace. Cenově se však jedná o velmi přívětivá multimediální centra, nazvěme je jako "budget řešení".
 
Na druhém konci spektra stojí ultimátní sestavy, které si poradí s digitálním zpracováním a výstupem zvuku, přehrávání 4K videa ve vysokém bitrate je pro ně hračka a jejich skříň z leštěného hliníku je chloubou v obývacím pokoji. Toto "řešení pro náročné" se většinou staví na platformě x86 a nepatří mezi nejlevnější.
 
 

Budget řešení


Pokud nemáte příliš vysoký rozpočet, můžete sáhnout po některé ze základních desek na platformě ARM. Mezi nejpopulárnější zástupce patří bezesporu Raspberry Pi, pro které je k dispozici řada multimediálních systému ušitých na míru, jako např. OSMC nebo LibreELEC. Vývojáři pracují i na verzi Android TV, avšak zatím jde o neoficiální projekt.
 
RPi zvládne bez problémů 1080p (foto raspberrypi)

U Raspberry Pi však pozor, že ani v generaci 3 B+ neumí nativně přehrávat 4K video ani akcelerovat H.265 obsah. Můžete tedy vyzkoušet různé další deriváty jako Banana Pi a podobně, které mají často mnohem výkonnější hardware. Dejte si však pozor na velmi mizernou podporu operačních systémů.
 
LibreELEC a Kodi jsou na míru ušité pro Raspberry Pi (foto LibreELEC)
 
Další nevýhodou těchto levných řešení je také častá absence aplikací jako YouTube, Netflix, HBO Go a podobně. Některé z nich lze dodatečně nainstalovat, nicméně často se bude jednat o neoficiální způsob a nemáte zaručenou dlouhodobou funkčnost. Se stavbou a odladěním tak můžete strávit i několik víkendů.
 

 

Řešení pro náročné


Multimediální centra cílí ve své většině na hlavní proud zákazníků a ti očekávají produkt do několika tisíc korun. Pokud však doma máte televizor a reprosoustavu za desítky či stovky tisíc, nebudou vám parametry levného centra dostačovat. Ať už kvůli omezeným obrazovým výstupům, ale především těm zvukovým.
 
Stavba vlastního HTPC vyžaduje větší investice (foto Hexus)
 
Ke slovu tak přichází nákup komponent, které dokážou zpracovat multimédia v patřičné kvalitě a z reproduktorů se tak místo šumu bude linout prostorový zvuk tak, jak to tvůrci filmu, seriálu nebo i koncertu zamýšleli.

Tyto stroje dnes postavíte především na platformě x86, která nabízí stále nejvíce možností rozšíření a potažmo i nejvyšší výkon. Vhodná deska formátu Mini-ITX s integrovaným procesorem, nebo paticí pro model s integrovanou grafickou kartou spojená s SSD diskem zaručí tichý chod a řadu procesorů dnes lze chladit prakticky jen pasivně.
 
Zvukových karet oproti dobám minulým ubylo, avšak stále si lze zakoupit profesionální řešení se zpracováním zvuku, o kterém si mohou běžná centra nechat jen zdát. Podpora prostorového ozvučení v nejnovějších formátech je však otázkou několika tisíců korun.
 

Tím bychom měli trh v Q1 2019 zmapovaný, uvidíme se u dalšího dílu ;-)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Xiaomi uvedlo 150” Mijia Laser Projector 4K Xiaomi uvedlo 150” Mijia Laser Projector 4K
Laserový projektor od Xiaomi s označením Mijia je na trhu už nějaký ten pátek. Doposud byl ale k dispozici jen s Full HD rozlišením. To se nyní mění a nedávno byla představená aktualizovaná verze se 4K rozlišením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový firmware pro GoPro Fusion přinese 5.8K video i 24p Nový firmware pro GoPro Fusion přinese 5.8K video i 24p
Společnost GoPro aktualizuje svou 360° kamerku Fusion. Ta bude nyní umět až 5.8K video záznam (5.6K po složení do sférického). Vedle toho přibude i možnost záznamu ve filmových 24 snímcích za sekundu a další vylepšení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netflix se více obává hry Fortnite než konkurenčního HBO Netflix se více obává hry Fortnite než konkurenčního HBO
V dopise akcionářům Netflixu jsme se dozvěděli jednu zajímavou skutečnost. Hra Fortnite je tak extrémně úspěšná, že je pro Netflix větší hrozbou než jiné streamovací služby, proti kterým se nesnaží nějak zvlášť bojovat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netflix zdražuje o 13 až 18%, výroba vlastních pořadů je drahá Netflix zdražuje o 13 až 18%, výroba vlastních pořadů je drahá
Populární streamovací služba Netflix se rozhodla navýšit ceny předplatného o nemalých 13 až 18 %. Může za to především nákladná výroba vlastních pořadů, ale licenční poplatky také nezůstávají stranou.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
HDR: povinná výbava nové televize? HDR: povinná výbava nové televize?

Význam 4K už známe, ale ve specifikacích televizorů se nyní objevují pojmy jako HDR10, HDR10+, Dolby Vision nebo HLG. Co přesně tyto zkratky znamenají a opravdu je potřebujeme mít v televizoru? To vše si dnes vysvětlíme.

15.1.2019, článek, Jakub Doležal2 komentáře