Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

ČTU dále vyšetřuje stížnosti na Skylink a CS Link

, , aktualita
Český telekomunikační úřad před měsícem oznámil, že vyšetřuje stížnosti zákazníků Skylink a CS Link ohledně servisního poplatku, který bude zaveden u balíčku, jenž byl prezentován jako bezplatný. Nyní ČTÚ přichází se zprávou o dalším průběhu vyšetřování...

Původní zpráva ještě nepřinesla žádné informace o tom, zda jsou stížnosti zákazníků oprávněné, nebo ne, což se nedozvíme ani nyní. ČTÚ informoval, že počet stížností se za uplynulý měsíc rozrostl a nyní jich jsou již stovky a ubezpečuje nás, že podnikl vše k ochraně práv spotřebitelů, respektive vše v rámci svých pravomocí.

Jednak bylo se společností M77 Group S.A. zahájeno správní řízení ve věci podezření ze spáchání správního deliktu klamavé obchodní praktiky ve smyslu ustanovení § 24 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele. Tato společnost totiž od 1. 4. 2012 nabízí balíčky GRATIS a FREE s programy, které mají být dostupné bezplatně. Ovšem od 1. 9. 2012 budou zákazníci muset platit servisní poplatky, což odpovídá definici klamavé obchodní praktiky a za to hrozí pokuta až do výše 5 milionů Kč.


Dále byla společnost M77 Group S.A. vyzvána, aby oznámila zahájení své podnikatelské činnosti na území České republiky, a to v souladu se zákonem o elektronických komunikacích. Pokud tak neučiní, bude proti ní zahájeno správní řízení pro podezření ze spáchání správního deliktu, a zde hrozí pokuta až do výše 20 milionů Kč.

Pak ČTÚ podal Městskému státnímu zastupitelství v Praze podnět k prošetření skutečnosti spáchání trestného činu, neboť M77 Group S.A. u nás podniká, aniž by sama či její organizační složka byla zapsána v obchodním rejstříku. Další šetření bylo prý postoupeno Policii ČR. Pak jde také o zneužití dominantního postavení ze strany M77 Group S.A., jež bylo k prošetření postoupeno Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ČTÚ rovněž informoval příslušný regulační orgán v Lucembursku a požádal jej o prošetření z hlediska lucemburského práva.

Nyní ČTÚ vyhodnocuje výsledky dosavadního šetření a shromažďuje podklady, aby mohl učinit další kroky. Nyní ovšem nemá žádné prostředky k tomu, aby firmu M77 Group S.A. donutil zrušit servisní poplatek. Samotné jeho zavedení totiž není v rozporu se zákonem o elektronických komunikacích. Vyzývá tedy zákazníky, ať se sami ozvou svému provozovateli a vyjádří nesouhlas.

Zdroj: TZ ČTÚ
reklama
reklama