Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku

Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku
, , aktualita
Středa 30. června se nesmazatelným písmem zapíše do historie České televize. V posledních regionech totiž přestala vysílat prostřednictvím DVB-T a dokončila tak přechod na DVB-T2. Změna se týkala dvou vysílačů a pěti dokrývačů.
K oblíbeným
reklama
Českou republiku se blíží úplnému dokončení druhé digitalizace televizního vysílání. Již dnes v noci se odmlčely poslední dva vysílače, které tvořily stávající síť DVB-T pro programy České televize. Diváci přijímající signál z vysílačů Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny tedy měly poslední možnost k pořízení nového přijímače, aniž by přišli o vysílání ČT. Na tuto skutečnost je předtím upozorňoval piktogram v pravém horním rohu obrazovky. Spolu s tím dojde i k vypnutí tří posledních dokrývačů: Brumov–Bylnice – hrad, Halenkov – Halenkov 631 a Luhačovice – ulice Branka.
 
 
Česká televize tedy od dnešního dne vysílá v rámci pozemního vysílání pouze prostřednictvím standardu DVB-T2. Připomeňme, že řádné vysílání v DVB-T zahájila ČT v říjnu 2005 zkušebně ovšem začala své programy šířit přes nový standard dokonce o pět let dříve. Postupné vypínání DVB-T bylo zahájeno v listopadu 2019 a letos na jaře se o pár měsíců zdrželo kvůli pandemii koronaviru. Původní celorepublikový multiplex 1 nahradil multiplex 21, který vysílá programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/Art (v HD kvalitě) a také stanice Českého rozhlasu.
Diváci na Zlínsku ovšem tento týden přišli také o multiplex 4, který nahradil multiplex 24. Přijímač DVB-T2 tedy potřebují i v případě, že nechtějí přijít o kanály z rodin Nova a Prima. Multiplex 24 zároveň zastoupil přechodovou síť 13, která dosud přinášela programy multiplexu 4 v rámci DVB-T2.
 
Zdroj: Tisková zpráva


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG údajně připravuje 97" OLED TV LG údajně připravuje 97" OLED TV
Na Internetu se objevují zprávy, že by se v příštím roce měla objevit nová OLED TV od společnosti LG Electronics. Ta by měla rozšířit dnešní nabídku čítající 48" až 83" o ještě větší variantu s 97 palci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence
Google uvedl novou generaci operačního systému Android TV 12. Ta přináší několik vylepšení, jako je např. uživatelské rozhraní ve 4K, dostal podporu pro HDMI CEC 2.0 a další úpravy včetně vylepšeného soukromí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář