Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku

, , aktualita
Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku
Středa 30. června se nesmazatelným písmem zapíše do historie České televize. V posledních regionech totiž přestala vysílat prostřednictvím DVB-T a dokončila tak přechod na DVB-T2. Změna se týkala dvou vysílačů a pěti dokrývačů.
Česká televize končí v DVB-T. Poslední vysílače vypnula na Zlínsku
Českou republiku se blíží úplnému dokončení druhé digitalizace televizního vysílání. Již dnes v noci se odmlčely poslední dva vysílače, které tvořily stávající síť DVB-T pro programy České televize. Diváci přijímající signál z vysílačů Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny tedy měly poslední možnost k pořízení nového přijímače, aniž by přišli o vysílání ČT. Na tuto skutečnost je předtím upozorňoval piktogram v pravém horním rohu obrazovky. Spolu s tím dojde i k vypnutí tří posledních dokrývačů: Brumov–Bylnice – hrad, Halenkov – Halenkov 631 a Luhačovice – ulice Branka.
 
 
Česká televize tedy od dnešního dne vysílá v rámci pozemního vysílání pouze prostřednictvím standardu DVB-T2. Připomeňme, že řádné vysílání v DVB-T zahájila ČT v říjnu 2005 zkušebně ovšem začala své programy šířit přes nový standard dokonce o pět let dříve. Postupné vypínání DVB-T bylo zahájeno v listopadu 2019 a letos na jaře se o pár měsíců zdrželo kvůli pandemii koronaviru. Původní celorepublikový multiplex 1 nahradil multiplex 21, který vysílá programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/Art (v HD kvalitě) a také stanice Českého rozhlasu.
Diváci na Zlínsku ovšem tento týden přišli také o multiplex 4, který nahradil multiplex 24. Přijímač DVB-T2 tedy potřebují i v případě, že nechtějí přijít o kanály z rodin Nova a Prima. Multiplex 24 zároveň zastoupil přechodovou síť 13, která dosud přinášela programy multiplexu 4 v rámci DVB-T2.
 
Zdroj: Tisková zpráva