Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bezbrýlové 3D monstrum od japonského institutu NICT

19.10.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Japonský národní institut pro informační a komunikační technologie (NICT) představil na tamějším veletrhu CEATEC svou 200“ 3D obrazovku. Lze ji sledovat bez speciálních brýlí a přitom pro každé oko se její obraz jeví jako FullHD (1 920 × 1 080 px).

Japonský výzkumný institut NICT vyvinul ve spolupráci se společností JVC Kenwood Corp. 200“ monstrum s rozlišením FullHD pro každé oko, jehož 3D obraz je možné sledovat bez brýlí. Podobné autostereoskopické exponáty vystavoval NICT na CEATECu už od r. 2008. Společnou vlastností těchto systémů i poslední obrazovky je jejich princip zobrazení. Pro plynulou pohybovou paralaxu totiž bylo třeba zajistit, aby bylo zdánlivé rozlišení ve FullHD. Tím pádem bylo nutné drasticky zvýšit celkový počet pixelů. Jako relativně vhodné řešení se ukázalo využití soustavy projektorů.



Nová pětimetrová bezbrýlová 3D bestie od japonského institutu NICT byla k vidění na letošním japonském veletrhu CEATEC .


Pohybová paralaxa je stereoskopický efekt vznikající, když pod odlišným úhlem spatří divák dva různé obrázky. Nový systém se liší od předchozích 3D systémů NICT v nárůstu úhlopříčky z 70-72 palců na 200 palců se zachováním zdánlivého rozlišení. Pro celkových 57 paralax (v horizontálním směru) využívá tento „behemoth“ celkem 64 projektorů.



Vlevo: jednoduché schéma obrazovky, kdy síť HD projektorů promítá na speciální rozptylnou obrazovku s kondenzátorovou čočkou, tak vzniká výsledný 3D obraz (vpravo foto).


Dnešní komerčně dostupné 3D TV zpravidla využívají speciální brýle, které propouští každý druhý rámec do pravého nebo levého oka (jako obrázky viděné ze dvou různých úhlů) v de facto stejný okamžik jako propouští rámec předchozí. Pak existují různé tzv. bezbrýlové 3D TV, které zobrazují od dvou do devíti typů rámců pro každý úhel. Nejnovější zobrazovací systém NICT však zobrazuje rovnou 57 typů rámců (obrázků viděných z 57 různých úhlů) ve stejnou dobu a s vysokou hustotou. Pro uživatele to pak znamená, že pokud se nachází v bodě 5,5 m od obrazovky a pohne se o 2,3 cm v horizontálním směru, tak dojde ke změně uživatelem vnímaného obrazu.


a) zobrazení 3D modelu b) pohled na model auta zleva, z interiéru toho, není moc vidět c) zprava vypadá pohled dovnitř auta širší, než na obr. b).

Nevýhodou je, že tato hustota rámců je dostupná jen tehdy, pokud úhel přímky vedoucí z oka diváka svírá s obrazovkou úhel 90± 6,75°. Ve vzdálenosti 5,5 m je taková oblast široká pouhého 1,3 m. Podle komentáře zástupce NICT musel být tento systém navržen takovým stylem z toho důvodu, že pokud mezi levým a pravým okem nejsou dva a více rámců, tak není možné dosáhnout plynulé pohybové paralaxy (vzdálenost mezi pravým a levým okem se přitom pohybuje kolem 7,5 cm). Při nízké hustotě rámců se pak jeden rámec při pohybu (diváka v horizontálním směru) vkrádá do obou očí, čímž stereoskopický efekt zaniká.



Obraz vzniká projekcí pomocí soustavy FullHD projektorů


Do budoucna se institut NICT chystá rozšířit pozorovací úhel a šířku pozorovatelnosti. K dosažení tohoto cíle počet projektorů ještě naroste. Do konce roku se tak má pozorovací úhel ztrojnásobit a šířka viditelnosti má narůst ke 4 m (zřejmě při vzdálenosti 5,5 m), což je blízké šířce této obrazovky s nekompromisní úhlopříčkou o velikosti 508 cm. Celkový počet pixelů pak přesáhne jednu miliardu. Ve výsledku to znamená, že nový typ obrazovky vstupuje do fáze, kde je možné uvažovat o komercializaci. Zájem už projevila řada organizací jak ze samotného Japonska, tak ze zahraničí, především výrobců automobilů mimo Japonsko.

Zdroj: TechOn, NICT