Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Barevný e-papír Ricoh se 70% odrazivostí

, , aktualita
Barevný e-papír Ricoh se 70% odrazivostí
Je to jen několik dní, co se na konferenci SID 2011 objevil elektronický papír se 70% odrazivostí. Vyrobila jej u nás nepříliš známá japonská společnost Ricoh Company Ltd, jejíž specializací jsou fotoaparáty a tisk v kancelářích.
Barevný e-papír Ricoh se 70% odrazivostí
Po oznámení následovalo interview s autorem, při kterém byl promítán film o prototypu tohoto barevného e-papíru. Ve filmu přitom bylo údajně vidět, že e-papír dokázal zobrazit barevný obraz (se 70% odrazivostí světla o vlnové délce 550 nm). Tento e-papír je přitom výjimečný svou stavbou. Za pomoci elektrochromické technologie bylo možné přes sebe navršit 3 elektrochromické vrstvy: žlutou, azurovou a purpurovou.

V praxi to pak znamená, že k obarvení pixelu není potřeba oddělených subpixelů, čímž vznikne jasnější a sytější obraz. Zástupci společnosti navíc tvrdí, že se to nikomu před nimi nepodařilo. Principem klasického zobrazení barev (ať už v LCD nebo svým způsobem i v lidském oku) je totiž skládání intenzity základních subpixelů (při tisku jde právě o žlutou, azurovou a purpurovou), které jsou umístěny těsně vedle sebe. A v tom je právě ten rozdíl.


Jen aby na prezentačním filmu nebyl příhodnější portrét knížete Potěmkina...

Úhlopříčka prototypu činí pouhých 3,5 palce. Na druhou stranu se však pyšní barevným gamutem o 27 % rozsahu NTSC, při rozlišení 113 ppi a gradaci 64 úrovní. O řízení všech 3 vrstev se stará společný TFT substrát. Koná tak ve čtyřech režimech: inicializace (bílá barva), zobrazení purpurové vrstvy, zobrazení žluté vrstvy a zobrazení azurové vrstvy. Samotný TFT substrát pak tvoří (dnes tolik oblíbený) nízkoteplotní polykrystalický křemík.

Zdroj: Tech-On!